Tikintieji atsivertę į skeptikus

Kas yra dievas? Kokie yra argumentai už ar prieš dievo egzistavimą? Kuri religija teisinga?
User avatar
Akela
senbuvis
Posts: 2549
Joined: 2006-01-08 23:00

2008-08-20 22:45

Vienas iš įdomesnių tikinčiųjų atsivertusių į... netikinčiuosius (tema vadinasi "tikintieji atsivertę į skeptikus, bet neturiu žinių ar Ragauskas buvo skeptikas).
Ekskunigui ir rašytojui Jonui Ragauskui - 100


Sukanka 100 metų, kai 1907 m. rugpjūčio 10 d. (naujuoju stiliumi - rugpjūčio 23 d.) Stasiuliškių k. (dabar - Naujasėdžio k., Anykščių r.) gimė kunigas, vėliau ateistas, rašytojas ir vertėjas JONAS RAGAUSKAS.

1935 m. baigęs Kauno Vytauto Didžiojo universiteto Teologijos-filosofijos fakultetą, J.Ragauskas keletą metų kunigavo Kupiškyje. 1939-1940 m. jis dirbo Kupiškio gimnazijos, vėliau, vokiečių okupacijos metais, Panevėžio berniukų gimnazijos kapelionu.

1944 m. jis buvo paskirtas Kauno kunigų seminarijos profesoriumi, klierikų dvasios tėvu.

Tačiau 1948 m. J.Ragauskas atsisakė kunigystės, tapo vienu iš ateistinės pasaulėžiūros propaguotojų. Jis dirbo Respublikinėje bibliotekoje ir "Žinijos" draugijoje kaip ateizmo ideologijos lektorius.

Nuo 1948 m. iki mirties J.Ragauskas skaitė paskaitas apie kunigų veidmainiškumą, išgarsėjo ironiškais posakiais, diskredituojančiais tikėjimo tiesas ir religingumą (tikintiems amžinuoju gyvenimu linkėdavo greičiau numirti). Į klausimus apie asmeninį gyvenimą reaguodavo pykčio protrūkiais.

Jaunystėje, 1930-31 m., iš rusų kalbos jis išvertė ir publikavo keletą A.Čechovo apsakymų. Grįžęs prie vertimų, vėliau vertė O. Steigerio ("Gerbiamo žmogaus portretas", 1960 m.), L. Taxilio ("Biblijos linksmybės", 1962m., ir "Evangelijos linksmybės", 1964m.), Z. Kosidowskio ("Biblijos sakmės", 1966 m., ir "Lisipo žirgai ir kiti pasakojimai", išleista po mirties 1968 m.), M. Twaino, M. Močaro ir kitų rašytojų kūrinius.

J.Ragauskas parašė autobiografinį pasakojimą "Ite, missa est" (1960 m.), kuris tapo svarbiausiu ateistinės, antibažnytinės literatūros kūriniu XX a. II pusės sovietinėje Lietuvoje. Iki 1963 m. buvo išleisti ir išplatinti keturių šios knygos leidimų tiražai, atskiros knygos dalys buvo išverstos į rusų, lenkų, latvių ir ukrainiečių kalbas.

Kiti J.Ragausko kūriniai: scenos vaizdelis "Tikėti ar netikėti" (1962 m.), ateistinių pasakojimų ir dialogų rinkinys "Nenoriu dangaus" (1963 m.), nebaigtas romanas "Agnus Dei" (1967 m.), jumoristiniai pasakojimai, radijo pjesės ir recenzijos.

1964 m. J.Ragauskui buvo suteiktas Lietuvos nusipelniusio kultūros veikėjo vardas.

Mirė 1967 m. spalio 11 d. Vilniuje
http://www.anykstenai.lt/?pg=kalendorius2&reng=59

Šiaip tai Leo Taksilis ir turėtų būti prie atsivertusių ar kaip (bent 2 kartus, tiesa vieną kartą galim neužskaityt :wink: )
http://lt.wikipedia.org/wiki/Leo_Taksilis
User avatar
Vajezus
emeritas
Posts: 3808
Joined: 2004-04-19 11:19
Location: Vilnius
Contact:

2008-08-21 09:46

Akela wrote:
Ekskunigui ir rašytojui Jonui Ragauskui - 100
Kažkaip labai įtartinai jo kunigystės atsisakymas sutampa su tarybų valdžios įvedimu.
User avatar
Akela
senbuvis
Posts: 2549
Joined: 2006-01-08 23:00

2008-08-21 11:03

Vajezus wrote:
Akela wrote:
Ekskunigui ir rašytojui Jonui Ragauskui - 100
Kažkaip labai įtartinai jo kunigystės atsisakymas sutampa su tarybų valdžios įvedimu.
Nu :)
Okupantai, vos užvaldę Lietuvą, tučtuojau pradėjo daryti savąją "tvarką" ir versti tautos dvasios pamatus. Skubiai viena po kitos buvo uždarytos kunigų seminarijos - palikta tik vienintelė Kaune. Bet iš Kauno seminarijos spėriai buvo išvaikyta beveik visa profesūra. 1947 m. ateizmo "palaimintasis" kunigas Jonas Ragauskas, iki šiol neaišku kiek savo, kiek KGB valia, surengė savo parapijos bažnyčioje tokį spektakliuką: iš sakyklos paskaitė tikintiesiems, susirinkusiems į pamaldas, liepsningą ateistinę paskaitą apie tai, kad jis pagaliau supratęs - Aukščiausiojo nėra ir jis nenorįs čia susirinkusiųjų daugiau klaidinti... Išsigandusių parapijiečių akivaizdoje jis nusirengė sutaną ir paliko bažnyčią. Vėliau J.Ragauskas išleido savo garsiąją autobiografinę knygą "Ite, missa, est" ir parašė daug kitų ateistinių agitaciniu brošiūrėlių, parodijuojančių Bažnyčią ir kunigus. Tapo Rašytojų sąjungos nariu. Po J.Ragausko mirties pasipylė anekdotai. Vienas populiariausių buvo toks: "Atsiuntė J.Ragauskas savo draugui iš anapus telegramą su tokiu tekstu: "Dievo nėra. Aplinkui matau tik velnius".
( http://www.mediabv.lt/res_zinpr_det.php?id=12225 ) O šitas bant Leo Taksilį išvertė ir pats savo kokių tai veikalų prirašė - deja neskaičiau.
Gal kas skaitėt Ragausko knygą "Ite, missa, est" ?

Beje, ir mūsų garsusis laisvamanis Basanavičius (tas pats "nuo 50 lt banknoto") vos vos neįstojo į kunigų seminariją - nes tėtis labai spaudė. Įdomu, kaip būtų buvę su su jo pasaulėžiūra tokiu atveju...

P.S. Su KGB bendradarbiavo vos ne kas 10-as lt kunigas. (plačiau apie tai linke aukščiau)

______________
Papildau apie Ragauską:
...Nuo 1948 m. iki mirties J. Ragauskas skaitė paskaitas apie kunigų veidmainiškumą, išgarsėjo ironiškais posakiais, diskredituojančiais tikėjimo tiesas ir religingumą (tikintiems amžinuoju gyvenimu linkėdavo greičiau numirti). Į klausimus apie asmeninį gyvenimą reaguodavo pykčio protrūkiais.
...
Jaunystėje, 1930-1931 m., iš rusų kalbos jis išvertė ir publikavo keletą A. Čechovo apsakymų. Grįžęs prie vertimų, vėliau išvertė O. Steigerio "Gerbiamo žmogaus portretas" (1960 m.), L. Taxilio "Biblijos linksmybės" (1962 m.) ir "Evangelijos linksmybės" (1964 m.), A. Paradisio "Baltazaro Kosos gyvenimas ir darbai" (1963 m.), Z. Kosidowskio "Biblijos sakmės" (1966 m.) ir "Lisipo žirgai ir kiti pasakojimai" (išleista 1968 m.), M. Twaino, M. Močaro ir kitų rašytojų kūrinius.

J. Ragauskas parašė beletrizuotą autobiografinį pasakojimą "Ite, missa est" (1960 m.), kuris tapo svarbiausiu ateistinės, antibažnytinės literatūros kūriniu XX a. antrosios pusės sovietinėje Lietuvoje. Iki 1963 m. buvo išleisti ir išplatinti keturių šios knygos leidimų tiražai, atskiros knygos dalys buvo išverstos į rusų, lenkų, latvių ir ukrainiečių kalbas.

Už šią knygą J. Ragauskui buvo skirta Lietuvos valstybinė premija (1960 m.).

Kiti J. Ragausko kūriniai: antiklerikalinės studijos "Katalikų religinės šventės ir apeigos" (1951 m.), "Kaip kunigai apgaudinėja darbo žmones" (1951 m.), "Moteris ir religija" (1959 m.), scenos vaizdelis "Tikėti ar netikėti" (1962 m.), ateistinių pasakojimų ir dialogų rinkinys "Nenoriu dangaus" (1963 m.), antireliginių pasakojimų rinkinys – evangelijos aiškinimai "Anuo metu" (1966 m.), nebaigtas romanas "Agnus Dei" (1967 m.), jumoristiniai pasakojimai, radijo pjesės ir recenzijos.

J. Ragauskui suteiktas Lietuvos nusipelniusio kultūros veikėjo vardas (1964 m.).

Buvo vedęs, žmona B. Aidukaitė-Ragauskienė – publicistė.

Mirė 1967 m. spalio 11 d. Vilniuje. Palaidotas Vilniuje.

Naujasėdyje buvusios Ragauskų sodybos vietoje 1937-1940 m. buvo pastatytas naujas namas, jame gyveno J. Ragausko giminės, o jiems mirus XX a. 8-ajame dešimtmetyje ten buvo įrengta memorialinė ekspozicija. Nepriklausomoje Lietuvoje ji buvo uždaryta ir išardyta.
http://www.anykstenai.lt/asmenys/asm.php?id=302
User avatar
Akela
senbuvis
Posts: 2549
Joined: 2006-01-08 23:00

2008-08-21 11:56

Ir dar fragmentukas apie Ragausko veiklą iš "Bažnyčios žinių" -
Taigi, pasak žymaus ateisto rašytojo Jono Ragausko, yra tik viena išeitis: pradėjus vaikams lankyti mokyklą, tikintys tėvai turi jų tikėjimą, kaip sakoma, palikti „Dievo valiai”, t. y. nebeversti jų žegnotis, melstis, lankyti Bažnyčią, eiti sakramentų ir panašiai. Taip elgtis jie turi visų pirma savo vaikų labui, nes tik šitaip jie sudarys vaikams sąlygas, kurios yra būtinos, kad jie gerbtų mokytojus ir tėvus, pasitikėtų mokslu, neveidmainiautų ir, dar mokydamiesi vidurinėje mokykloje, susiformuotų tvirtus mokslinės pasaulėžiūros pagrindus”.
http://www.lcn.lt/bzinios/bz9823/823gan.html
Na - kaip buvęs katalikiškųjų jaunųjų ateitininkų būrelių vadovas - žinojo ką sako :)
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4713
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2008-08-26 18:19

Akela wrote:Gal kas skaitėt Ragausko knygą "Ite, missa, est" ?
Esu didžiąją dalį skaitęs. Toks savotiškas ir gal kiek nuosaikesnis "Biblijos ar Evangelijos linksmybių" variantas lietuviškumo dvasioje. O kodėl klausi?
User avatar
Akela
senbuvis
Posts: 2549
Joined: 2006-01-08 23:00

2008-08-26 19:08

Svetimas wrote:
Akela wrote:Gal kas skaitėt Ragausko knygą "Ite, missa, est" ?
Esu didžiąją dalį skaitęs. Toks savotiškas ir gal kiek nuosaikesnis "Biblijos ar Evangelijos linksmybių" variantas lietuviškumo dvasioje. O kodėl klausi?
Mačiau knygą pas bukinistus, nežinojau ar verta imt...
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4713
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2008-08-27 12:17

Akela wrote:Mačiau knygą pas bukinistus, nežinojau ar verta imt...
Na, jei manai, kad tau patiktų Putino "Altorių šešėly" ir Taksilio "Biblijos linksmybių" kokteilis, tai imti verta. :) Tik skaitant, kaip kad sakė Vajėzus, galbūt vertėtų nepamiršti, kad nebūtinai viskas kas ten parašyta yra teisybė ir kad Ragauskas ten galėjo reikštis kaip piktas tarybinis ateizmo propagandistas.

O jei šaukštai jau po pietų, tai iš principo prie progos galėčiau kada šią knygą ir paskolint. Pvz. kokio skepmyto metu.
User avatar
Akela
senbuvis
Posts: 2549
Joined: 2006-01-08 23:00

2008-08-27 13:50

Svetimas wrote:
Akela wrote:Mačiau knygą pas bukinistus, nežinojau ar verta imt...
Na, jei manai, kad tau patiktų Putino "Altorių šešėly" ir Taksilio "Biblijos linksmybių" kokteilis, tai imti verta. :) Tik skaitant, kaip kad sakė Vajėzus, galbūt vertėtų nepamiršti, kad nebūtinai viskas kas ten parašyta yra teisybė ir kad Ragauskas ten galėjo reikštis kaip piktas tarybinis ateizmo propagandistas.

O jei šaukštai jau po pietų, tai iš principo prie progos galėčiau kada šią knygą ir paskolint. Pvz. kokio skepmyto metu.
Dėkui, pažiūrėsiu kaip bus. O dėl "tarybinio ateizmo", tai nemanau kad jis blogesnis nei tikybos pamokos mokyklose. Tiek viena tiek kita pusė kovoja dėl valdžios protams ir tiek :) Šviesus komunistinis rytojus yra tas pats rojus, tik žemėje :wink: .
User avatar
MaikUniversum
senbuvis
Posts: 1207
Joined: 2008-09-27 21:58
Location: Vilnius

2008-12-02 23:47

Štai mano istorija (sorry, kad prikeliu seną temą, sudomino :happy: )

Augau ganėtinai liberalioje "katalikiškoje" šeimoje (kabutėse rašau todėl, kad mano tėvai buvo veidmainiai krikščionys, kaip ir dauguma LT tikinčių gyventojų). Priėjau komunijos, tuo metu maniau, kad taip reikia, per daug neklausinėjau, nors tie visi religiniai marazmai mane užpisdavo. Močiutė irgi mokė poterių, buvo padovanojus rožančių, bet pagal paskirtį panaudojau vos...atrodo tik eidamas į komuniją :mrgreen: krikštatėvis dovanojo mažytę maldaknygę... irgi net neskaičiau, briedas ten, labiau patikdavo lietuvių liaudies pasakos ir t.t. Į bažnyčią visada eidavau tik iš reikalo, gaila, nesidomėjau ateizmu, tad nemokėjau paprieštaraut tėvams. Taigi nuo vaikystės iki 13 metų buvau "non-teistas". Nerūpėjo man tos religijos. Tik paauglystės metu pradėjau labiau abejot viskuo, nors ir nelaikiau savęs ateistu, nelabai žinojau, ką tas žodis reiškia. O skeptikai išvis man asociavosi su kažkokia sekta... fuj. Domėjausi ir ateiviais, ir vaiduokliais ir kitu mėšlu, buvau prietaringas ganėtinai, turėjau nemažai stereotipų ir nors netikėjau dievais, vistiek, kažkoks misticizmas manyje dar ruseno... Ir visai neseniai, prieš pusę metų, paskutinį kartą patikėjęs Zeitgeist konspiracija :love: pradėjau skeptiškiau į viską reaguot ir stengtis racionaliai gyventi, be jokių "magijų" ir religijų. Tapau "karingu" antiteistu, supratau, kad pasaulyje racionalaus proto daug mažiau, nei rodoma per Discovery Channel :dry: Esu nusiteikęs prieš visas religijas-sektas, prieš betkokį proto plovimą ir prietarus. Nekenčiu tradicijų. Nekenčiu stereotipų (nors pats ne visų atsikratęs dar). Nekenčiu veidmainiškumo ir nesąžiningumo, ir manau, kad tik jie kalti dėl visų blogybių. Būti religingam vadinasi būti veidmainiu "proto" vergu.

Tačiau neneigiu "dvasingumo" ir "ryšio su visata" - ta prasme, meditacijų (be jokių ryškių misticizmų) naudos. Nors neturėčiau kantrybės medituoti, filosofuoti labai, tačiau suprantu, kad kai kuriems žmonėms tai padeda, tad pateisinu tokius dalykus, kol tai netampa organizuota smegenis plaunančia sekta.

Taigi iš neformalaus ateisto tapau antiteistu, arba kaip amerikonai sako, antiwooist'u. :)
Antiteizmą suvokiu kaip nustojimą toleruot religines nesąmones. Nes nemažai ateistų yra veidmainiai ir mėgsta prikišinėti man, kad va, aš turiu toleruot žmogų, tikintį fantazijomis. Nė velnio. :thumbsdown: tad tuo mano antiteizmas ir pasireiškia, netoleruoju religijų-sektų. Ir nesąmonėmis tikinčių žmonių. Nevartau kryžių, kaip kas gali pagalvoti.... :fear:
User avatar
Singuliaras
senbuvis
Posts: 1223
Joined: 2006-09-16 16:03
Location: Žemė - žmonių planeta

2008-12-03 07:05

Jau rašiau, kad man atsivertinėti kaip ir neteko, nes buvau auklėjamas nereligiškai. Bet prisiminiau vieną įdomų dalyką: Sutvirtinimo sakramentą aš esu gavęs nelegaliai! Vietinis kunigėlis nusprendė, kad dar nesu pasirengęs priimti šios malonės (poterių lygtais nemokėjau), tačiau močiutė sugebėjo kažkaip prastumti visą šitą reikalą. Atrodo, kad davė kyšį (reiks paklausti), kurį Dievo tarnas mielai priėmė. Rezultatas toks, kad nors visas šio sakramento procedūras esu atlikęs, vis tik tą dieną negavau kažkokio specialaus pažymėjimo su savo vardu ir pavarde, o atidavė man kažkokios mergaitės (su jos vardu ir pavarde), kuri tuo metu sirgo ir negalėjo dalyvauti ceremonijoje. Tai va taip va, korupcija, pasirodo, klesti net ir Dievo namuose.:mrgreen:
User avatar
MaikUniversum
senbuvis
Posts: 1207
Joined: 2008-09-27 21:58
Location: Vilnius

2008-12-03 17:36

Singuliaras wrote:Jau rašiau, kad man atsivertinėti kaip ir neteko, nes buvau auklėjamas nereligiškai. Bet prisiminiau vieną įdomų dalyką: Sutvirtinimo sakramentą aš esu gavęs nelegaliai! Vietinis kunigėlis nusprendė, kad dar nesu pasirengęs priimti šios malonės (poterių lygtais nemokėjau), tačiau močiutė sugebėjo kažkaip prastumti visą šitą reikalą. Atrodo, kad davė kyšį (reiks paklausti), kurį Dievo tarnas mielai priėmė. Rezultatas toks, kad nors visas šio sakramento procedūras esu atlikęs, vis tik tą dieną negavau kažkokio specialaus pažymėjimo su savo vardu ir pavarde, o atidavė man kažkokios mergaitės (su jos vardu ir pavarde), kuri tuo metu sirgo ir negalėjo dalyvauti ceremonijoje. Tai va taip va, korupcija, pasirodo, klesti net ir Dievo namuose.:mrgreen:

ne tik korupcija, bet ir pedofilija... :wink:
Djiinn
naujokas
Posts: 14
Joined: 2009-04-04 12:46

2009-04-04 16:10

Parashyta;
kaip danguje taip ir zemeje.
ieshkok ir rasi, rades neimk (nevok)
klausk ir tau atsakys. tik netikek nes bus begales netikru pranashu ir melagiu
prashyk ir bus duota ( zinoma ne dykai- na ir netai ko reikia)
o jai i tema tai net neverta chato tersht
koks man skirtumas kokios spalvos jusu skirtingos kojines bele tik jus puikiai jauciates
:thumbsup:
Post Reply