Koks argumentas skamba įtikinamiausiai?

Kas yra dievas? Kokie yra argumentai už ar prieš dievo egzistavimą? Kuri religija teisinga?
Post Reply
Meduolis
emeritas
Posts: 3707
Joined: 2004-04-17 18:14
Location: Sheule

2004-04-22 16:48

Man iškilo toks klausimas: koks argumentas dievo egzistavimą jums atrodo įtikinamiausias/geriausias? Nebūtinai visiškai įtikinamas, bet kurį išskirtumėte iš visų likusių jums žinomų?

Atsakyti gali tiek tikintys, tiek ne.
User avatar
Moshiah
skeptikas
Posts: 659
Joined: 2004-04-22 14:45
Location: Yerushalaim de-Lita

2004-04-22 17:10

Sveiks Ateonai!
Ash busiu pirmas.
Mano manymu yra keletas objektyviu ir zhydishku variantu:

Objektyvus - gamta yra tokia sudetinga kad pagal bet kuria tikimybiu teorija galimybe jai TOKIAI buti labai artima nuliui.
Vadinasi ja kazhkas reguliuoja - t.y. Dievas.

Zhydishkas - pats zhydu egzistavimas.
Zhydai yra 100% VIENINTELE pasaulio tauta kuri per 2000 metu ishliko ir dar ishlaike savo religija ir daugeli paprochiu TOKIAIS pat kaip ir tada.
Pagal "normalios" istorijos desnius zhydai butu ishnyke jau kokiame 3-5 amzhiuje del papraschiausiu zhudymu ir engimu.
Be to zhydai pasaulyje ir bet kurioje shalyje VISUOMET buvo mazhuma.
Bet zhydus saugo "kazhkas" - Dievas - todel jie ir ishliko ir dar gyvuos ilgai. :D

Chia tik du variantai - nes greit parashyti.
Kai prisiminsiu/sugalvosiu kitus - butinai parashysiu! :D :D :D
User avatar
Nomad
senbuvis
Posts: 5460
Joined: 2004-04-18 09:50
Location: Kaunas
Contact:

2004-04-22 17:12

* Viskas turi turėt priežastį. Nieks nevyksta savaime šiaip sau. Reiškia, visatos atsiradimas turėjo priežastį. Ta priežastis ir buvo Dievas.

Matau šio argumento labai silpnas vietas, pats kertinis plyšys yra: mes nieko nežinom kas(?) buvo (?) prieš (?) visatos atsiradimą(?) ir kodėl(?) ji atsirado(?). Klaustukais pažymėjau sąvokas, kurios, mano nuomone, yra taikytinos tik pačioje mūsų visatoje ir visai neaišku, ar gali būt vartojamos, kalbant apie laikus(?) iki (?) mūsų visatos atsiradimo(?). :)

Tačiau, šiaip ar taip, šis argumentas yra pats įtikinamiausias. Mano nuomone.
User avatar
Nomad
senbuvis
Posts: 5460
Joined: 2004-04-18 09:50
Location: Kaunas
Contact:

2004-04-22 17:16

Objektyvus - gamta yra tokia sudetinga kad pagal bet kuria tikimybiu teorija galimybe jai TOKIAI buti labai artima nuliui.
Vadinasi ja kazhkas reguliuoja - t.y. Dievas.


Man patinka tikimybės :) bandymas: parašom, kad ir su paprasciausiu php, scriptuką:

<?
print rand(1, 100000000000000000000000000000000);
?>

Ekrane pamatysime atsitiktinį skaičių nuo vieno iki patys matot, koks skaičius. Tarkim, kad tai buvo 6. Taigi, tikimybė, kad tai bus būtent 6, yra 0,0000000000000000000000000000001% sakyčiau, pakankamai artima nuliui. Ir, esant tokiai tikimybei, vis tiek parodė 6!!! Taigi, php atsitiktinių skaičių generatorių valdo dievas.

Apskaičiuot skaičiaus 6 parodymo tikimybę duotom sąlygom labai paprasta. Tačiau kaip apskaičiuot būtent tokios gamtos susidarymo tikimybę, kai sąlygų nežinom? Moshiah, gal paaiškink :)
User avatar
Moshiah
skeptikas
Posts: 659
Joined: 2004-04-22 14:45
Location: Yerushalaim de-Lita

2004-04-22 17:21

Nomad
Tai kad ir ash sakau kad "IKI" Visatos atsiradimo laiko NEBUVO.
Visu pirma del to kad laikas yra priezhastingumo savoka.
O iki materijos nebuvo kam su kuo saveikauti.
Netgi Toroje parashyta kad pradzhioje buvo TIK Dievas.
O kadangi Jis yra Vienas tai vadinasi Jis "uzheme" visa Visata (ir daugiau).
Gilesni komentarai sako kad Visata yra Dievo dalis tiesiogine prasme bet ne materialiais saryshiais.
Materija yra "suspausta Dievo shviesa".
Jis ja sukure ir palaiko kas sekunde.
Tuo shis teiginis yra idomus kad daugelyje religiju manoma kad Dievas sukure Visata ir paliko sau.
Bet taip nera - nes ji yra Jo dalis ir negali buti suprantama atskirai nuo Kurejo.
Nomad suprask - yra klausimas ne kas buvo iki o kas buvo pradzhioje.
Visata atsirado "kazhkada" - bet KAIP???
Nesvarbu ar tai buvo Didysis sprogimas ar kas kita - svarbu KAS sukele materijos ATSIRADIMA ish niekur.
Svarbiausias kaip visuomet yra TASHKAS. :D

Del tikimybiu:
TAIGI KAD SAKAU!!!
Dievas palaiko ir tvarko VISKA - nuo tavo kvepavimo iki kompo gedimo.
Jis paliko zhmogui tik viena daikta - laisva pasirinkima KUR eiti ir KA daryti o KAIP Jis jau sutvarko Pats.
Bet zhmogus renkasi toli grazhu nevisuomet teisingai - ir Dievas DUODA jam ta galimybe suklysti kad butu galima PASIMOKYTI ish savo klaidu! :D
User avatar
Nomad
senbuvis
Posts: 5460
Joined: 2004-04-18 09:50
Location: Kaunas
Contact:

2004-04-22 17:33

Ar tai nėra ciklinis argumentas?

->Tikimybė būti gamtai be Dievo yra be galo maža ->
->Reiškia, Dievas yra ->
-> Dievas reguliuoja viską ->
tikimybes reguliuoja Dievas
:)
Meduolis
emeritas
Posts: 3707
Joined: 2004-04-17 18:14
Location: Sheule

2004-04-22 17:34

Ačiū Moshiah, Nomad.

Kuris man įtikinamiausias parašysiu šiek tiek vėliau, šiuo metu čia darbelio šiek tiek turiu.

Čia, tiesa, nenorėčiau kad diskusija peraugtų į debatus, tiesiog įdomu sužinoti kokius argumentus žinote ir kokie įtikinamiausi. O diskutavimui geriausia griebti kokį vieną (!!!) argumentą ir jį išnarplioti.
User avatar
Nomad
senbuvis
Posts: 5460
Joined: 2004-04-18 09:50
Location: Kaunas
Contact:

2004-04-22 17:35

Galim narpliot kiekvieną argumentą, paeiliui. Kadangi jau pradėjau, :oops: tai galim pradžiai tęsti tikimybių teorijos argumento narpliojimą. Paskui imtumėmės kito, ir t.t.
Meduolis
emeritas
Posts: 3707
Joined: 2004-04-17 18:14
Location: Sheule

2004-04-22 17:38

Na gerai. Tuomet aš pateiksiu analogiją, kur tą argumentą reikėtų patikslinti.

Tarkime, Nomad laiko rankose kortų kaladę, ir liepia man ištraukti penkias atsitiktines kortas. Aš tą ir padarau. Tuomet apskaičiuoju, kokia buvo tikimybė būtent jas ištraukti ir be galo nustembu - juk ji tokia maža!
User avatar
Azuolas
skeptikas
Posts: 591
Joined: 2004-04-18 12:46
Location: Vilnius, Kaunas

2004-04-22 23:28

šiaip visatoje yra milijardai žvaigždžių su milijardais planetų. tikimybė atsirasti tokiai planetai, kaip žemė ištiesų maža, bet tokia tikimybė yra ir atsirado tokia planeta. manau suskaičiavus visas planetas, kuriose vien pliki akmenys ar dujos gautusi ganėtinai didesnis skaičius...
User avatar
Azuolas
skeptikas
Posts: 591
Joined: 2004-04-18 12:46
Location: Vilnius, Kaunas

2004-04-22 23:29

Na o už dievo egzistavimą argumentas manau būtu toks: "Kodėl?"
User avatar
Nomad
senbuvis
Posts: 5460
Joined: 2004-04-18 09:50
Location: Kaunas
Contact:

2004-04-23 00:18

Azuolas wrote:šiaip visatoje yra milijardai žvaigždžių su milijardais planetų. tikimybė atsirasti tokiai planetai, kaip žemė ištiesų maža, bet tokia tikimybė yra ir atsirado tokia planeta. manau suskaičiavus visas planetas, kuriose vien pliki akmenys ar dujos gautusi ganėtinai didesnis skaičius...
Būtent todėl planetų be gyvybės ir yra daugiau :) Jei ta tikimybė, tarkim, yra vienas iš milijono, tai paėmus milijoną planetų statistiškai viena iš jų turėtų būti su gyvybe. :)
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2004-04-23 14:15

Moshiah wrote:Objektyvus - gamta yra tokia sudetinga kad pagal bet kuria tikimybiu teorija galimybe jai TOKIAI buti labai artima nuliui.
Vadinasi ja kazhkas reguliuoja - t.y. Dievas.
kazkada mane irgi siek tiek trikde si mintis. kaip gali buti, kad is paprasto dulkiu kratinio susidare zemes planeta su visomis gyvybes formomis?
daug aiskumo inese "gyvybes zaidimas". sis zaidimas leido suprasti, kaip is paprasto gali gautis sudetingas, kai yra apibreztos taisykles.
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2004-04-23 14:20

jei kas nueisit i ta puslapi pabandykit nupiesti tokia figura:

0##00
00##0
00#00

pamatysite, koks chaosas gali kilti is 5 pradiniu lasteliu ir triju nesudetingu taisykliu.
User avatar
Nomad
senbuvis
Posts: 5460
Joined: 2004-04-18 09:50
Location: Kaunas
Contact:

2004-04-25 14:00

liko kvadratukas 2x2 galiausiai :)
Meduolis
emeritas
Posts: 3707
Joined: 2004-04-17 18:14
Location: Sheule

2004-04-26 07:24

Aš vis galvojau koks čia man įtikinamiausias būtų... Na greičiausiai tas kosmologinis: Visata turėjo pradžią, ir ta pradžia buvo dievas. Aišku, ne toks tiesmukiškas, čia dar reikėtų visokias skyles užkamšyti :lol: Nors visi tokio tipo argumentai (jų yra daugybė variacijų) man susiveda į štai ką:

"Žiūrėk, kaip gražu. Reiškia, dievas yra."

arba:

"Žiūrėk, koks sudėtingas medis. Reiškia, dievas yra."

arba:

"Žiūrėk, mes šito paaiškinti negalime. Reiškia, dievas yra."



O girdjote ką nors apie ontologinius argumentus? Jie jokiais empiriniais duomenimis nesiremia, dievo egzistavimas bandomas įrodyti vien logikos pagalba. Yra daugybė variacijų, tačiau bendras principas yra toks:

1) Dievas yra absoliučiai tobulas. (apibrėžimas)
2) Egzistavimas yra tobulumo išraiška. (egzistuoti reiškia būti tobulesniam nei neegzistuoti)
3) Reiškia, dievas egzistuoja.

Šitie argumentai man atrodo cikliški... Apibrėžiama kažkas, kas būtinai turi egzistuoti, o po to konstatuojamas egzistavimo faktas. Pavyzdžiui:

1) Elfai egzistuoja.
2) Reiškia, elfai egzistuoja. :P :P

Aišku, kai kalbama apie dievą, tai tas cikliškumas meistriškai užmaskuojamas :?


Na dar yra visokių argumentų iš stebuklų, argumentų iš moralės (objektyvi moralė egzistuoja, reiškia, dievas egzistuoja), ir kiti... nors labiausiai išvystyti, matyt, yra kosmologiniai.
Ramzajus wrote:Tačiau labiausiai tikėjimą skatinantis teiginys būtų pažadėti rojaus sodai po mirties.
Rojaus sodai? Aš manau, kad visgi pragaro kančios :wink: Yra netgi toks argumentas, žinomas kaip Paskalio rizika: tikintieji, jei jie klysta, nieko nepraras. Netikintieji, jei jie klysta, keliaus į pragarą. Reiškia, tikėti apsimoka labiau nei netikėti.

Kažkada man šitoks argumentas atrodė labai svarus... Kol nesupratau, kad galiu prigalvoti begalybę variantų, kur dievas siunčia į pragarą tuos, kurie juo tiki :lol:
User avatar
Nomad
senbuvis
Posts: 5460
Joined: 2004-04-18 09:50
Location: Kaunas
Contact:

2004-04-26 07:42

Jei rinkt efektyviausią argumentą, t.y. žiūrėt pagal žmonių daugumą, tai manau būtų tokie:

* visi tiki, tai ir aš
* nuo seno aišku, kad dievas yra
* biblijoj rašo kad dievas yra
* nežinau kodėl
* jėzus atėjo į mano širdį
Meduolis
emeritas
Posts: 3707
Joined: 2004-04-17 18:14
Location: Sheule

2004-04-26 08:03

* juk reikia kažkuo tikėti :lol:
Post Reply