Reikia kažkuo tikėti?

Kas yra dievas? Kokie yra argumentai už ar prieš dievo egzistavimą? Kuri religija teisinga?
User avatar
Moshiah
skeptikas
Posts: 659
Joined: 2004-04-22 14:45
Location: Yerushalaim de-Lita

2004-05-10 12:09

Galiu viena pasakyti:
Supratau kodel chia klausimas apie tikejima nukeliauja link pastangu ir pasiekimu.
Reikalas tas kad judaizmas (ypach ta dalis kuria ash pakankamai gerai zhinau) yra skirtas gyvenimo budui o ne akimirkinems maldoms.
Jis apima viska nuo morales iki valgymo budo.
O jusu supratimu (ypach susipazhinus tik su katalikishka raligija) religija yra malda ir viskas.
Todel musu terminai kiek skiriasi. :D
Ash kalbedamas apie religija turiu omeny viso gyvenimo buda su smulkmenom o jus suprantat tai kaip arba tiesiog mintini tikejima arba kaip kokia malda.
Gal kai konkrechiau apibrezhime terminus - lengviau bus vienas kita suprasti. :D
Tada klausimas jums:
Kas yra religija?
Kas yra gyvenimo budas?
Kas yra morale?
Kaip pavadintumete ju visuma?
Atsakius i shi klausima bus lengviau diskutuoti nes tada kalbesiu jusu terminais o ne savo.
Ir bus mazhiau painiavos. :D :D :D
Meduolis
emeritas
Posts: 3707
Joined: 2004-04-17 18:14
Location: Sheule

2004-05-10 12:29

Moshiah wrote:O jusu supratimu (ypach susipazhinus tik su katalikishka raligija) religija yra malda ir viskas.
Man nepaprastai įdomu iš ko tu sprendi apie mūsų supratimo lygį :) Tiesą sakant, aš netgi manau kad už dievo egzistavimą galėčiau ginčytis žymiai geriau už tave.
Moshiah wrote:Kas yra religija?
Religijos savybės: tikėjimas antgamtiniais dalykais (pvz dievu), bendravimas su antgamtiniu pasauliu (pvz malda), ritualai, dvasiniai vadovai, dažnai - organizacijos.
Moshiah wrote:Kas yra gyvenimo budas?
O kas tavo nuomone yra "plaukimo būdas"? Tai būdas, kuriuo plauki :) Tas pats ir su gyvenimo būdu - nėra čia ką aiškinti.
Moshiah wrote:Kas yra morale?
Tam tikrų dalykų, o ypač - žmogaus atliekamų veiksmų skirstymas į gerus ir blogus.
Moshiah wrote:Kaip pavadintumete ju visuma?
Katastrofa.
Moshiah wrote:Ir bus mazhiau painiavos. :D :D :D
Mums tai jokios painiavos čia nėra :P
User avatar
Moshiah
skeptikas
Posts: 659
Joined: 2004-04-22 14:45
Location: Yerushalaim de-Lita

2004-05-10 12:45

Ateonai
Tai kur tada priskirtum:
Labdara?
Valgymo etiketa?
Santuokini amzhiu?
Pensijini amzhiu?
Joga?
Matematikos egzamina?
Ikaitu paemima per kara?
(Dar ka nors sugalvosiu :D )
Variantai:
Religija
Morale
Gyvenimo budas
Kita - konkrechiai.
Meduolis
emeritas
Posts: 3707
Joined: 2004-04-17 18:14
Location: Sheule

2004-05-10 12:58

Moshiah, aš visiškai nesuprantu kurlink tu lenki.

Labdara yra veiksmas
Valgymo etiketas yra taisyklės, pagal kurias padorūs žmonės valgo
Santuokinis amžius yra įstatymų numatytas amžius, kuomet žmogus gali tuoktis.
Pensijinis amžius yra įstatymų numatytas amžius, kada žmogus gali pradėti gauti pensiją.
Joga yra pratimas.
Matematikos egzaminas yra matematinių žinių patikrinimas.
Įkaitų paėmimas per karą yra įkaitų paėmimas per karą.

Sorry, bet nepagaunu kampo kur čia tokių klausimų esmė. Tema yra "reikia kažkuo tikėti". Gal davai einam tiesiai prie reikalo? Išdėstyk savo argumentą.
User avatar
Moshiah
skeptikas
Posts: 659
Joined: 2004-04-22 14:45
Location: Yerushalaim de-Lita

2004-05-10 13:11

Pasakysiu mazhdaug savo atsakymus:
Labdara -> morale/religija (nes buna kito gaila bei religija sako kad reikia padeti)
Etiketas -> gyvenimo budas (nes nesam kiaules)
Santuokinis amzhius -> morale/gyvenimo budas (nes mes apskritai tuokiames ir mazhi vaikai nesituokia)
Pensijinis amzhius -> gyvenimo budas/morale (nes reikia pagerbti ir padeti tiems kas musu labui dirbo visa gyvenima)
Joga -> gyvenimo budas/religija (sportas arba kokiu indu religijos pagrindas)
Egzas -> gyvenimo budas (niekas neduodama veltui ir dirbti turi kvalifikuoti darbuotojai)
Ikaitu paemimas -> kita/po truputi visko (amoralu kaip ir karas etc...)

Ash turejau omeny kad daug dalyku kuriuos mes niekada nepriskiriame religijai gali buti su ja glaudzhiai susije.
Kad ir labdara gali buti salygota kaip jausmu taip ir religiniu isitikinimu.
Arba santuoka lemia netik morale bet ir religiniai nuostatai.
Pakartosiu kad ash turiu omeny butent judaizma kaip mano labiausia pazhistama religija.
Todel ir isheina kad kalbedamas apie religija dazhnai turiu omeny gyvenimo buda arba morale.
Bet mano religijoje tai yra visko suma ir nebus religijos be morales arba gyvenimo apribojimu.
Vat ka norejau paaishkinti. :D :D :D
User avatar
Moshiah
skeptikas
Posts: 659
Joined: 2004-04-22 14:45
Location: Yerushalaim de-Lita

2004-05-10 13:15

Ateonai kur begioji???
Meduolis
emeritas
Posts: 3707
Joined: 2004-04-17 18:14
Location: Sheule

2004-05-10 13:20

Moshiah wrote:Ateonai kur begioji???
Į vieną vietą. Vidurius leidžia.

Taigi, šiek tiek supratau ką norėjai pasakyti. O koks būtų moralas?
User avatar
Moshiah
skeptikas
Posts: 659
Joined: 2004-04-22 14:45
Location: Yerushalaim de-Lita

2004-05-10 13:23

:D :) :(
Ishgerk kokiu vaistu. :D
Na tai nesuprantu ko tu nesupratai???
Tiesiog isheina kad mes dazhnai kalbame "skirtingomis kalbomis".
User avatar
Moshiah
skeptikas
Posts: 659
Joined: 2004-04-22 14:45
Location: Yerushalaim de-Lita

2004-05-10 13:28

Gal zhinote kokius dar forumus panashiomis temomis lt???
Meduolis
emeritas
Posts: 3707
Joined: 2004-04-17 18:14
Location: Sheule

2004-05-10 13:30

Moshiah wrote:Na tai nesuprantu ko tu nesupratai???
Nesuprantu, kokias išvadas bandai padaryti (jei bandai) iš savo samprotavimų. Kad tikėti kažkuo reikia? Ar kažkokias kitokias?
Moshiah wrote:Tiesiog isheina kad mes dazhnai kalbame "skirtingomis kalbomis".
Kalbame mes viena kalba :) Tik man kartais atodo kad tu iš Mėnulio :lol: :lol:
Meduolis
emeritas
Posts: 3707
Joined: 2004-04-17 18:14
Location: Sheule

2004-05-10 13:33

Moshiah wrote:Gal zhinote kokius dar forumus panashiomis temomis lt???
Jei nori "pasidalinti" ar "informuoti", tuomet forumų religinėmis temomis yra: prizme.lt, tikslas.lt ir t.t. Jei nori padiskutuoti - tuomet ne.
User avatar
Moshiah
skeptikas
Posts: 659
Joined: 2004-04-22 14:45
Location: Yerushalaim de-Lita

2004-05-10 13:39

O tu ish @Centauro. :D :D :D
Ne o jei rimtai tai sakau kad tu gal priskiri religijai tik tikejima bet ne gyvenimo stiliu bei buda.
Todel ir sakai kad netiki kazhkuo antgamtiniu.
Bet galima religija suprasti ir kaip tiesiog nuoroda gyvenime.
Kaip taves tevai moke kad nereikia mushti silpnu arba vogti ish kitu - taip ta pati daro ir religija.
Bet tevais tu tiki o ish religijos reikalauji pasitvirtinimo.
Jeigu istatymai sako kad zhudyti yra nusikaltimas - tiki bet kai tai sako religija pradedi abejoti.
Tada tikrai isheina kad tau svarbus yra ne turinys bet apvalkalas.
Arba tu nori buti banditu..! :D :D :D
Svarbiausias religijos pagrindas yra morales ir socialines normos be kuriu zhmones neishgyventu.
O malda jau yra kaip ir ta pati joga - asmeninis kiekvieno zhmogaus priedas.
Jei prisimeni mano minetus 7 Nojaus sunu istatymus tai ish ju >puse skirti santykiams tarp zhmoniu o ne su Dievu.
Todel kad jei zhmones nesugeba tarpusavy sugyventi taikiai - jiems Dievas nerupes tikrai.
Galiu dar pridurti kad svarbiausia Tvano priezhastis buvo - zhmoniu nesutarimai ir nusikaltimu iteisinimas.
Tas pats su Sodomu ir Gomora.
Nesvarbu ar tai mitas ar tikroves faktas - morales atzhvilgiu chia viskas akyvaizdu.
Meduolis
emeritas
Posts: 3707
Joined: 2004-04-17 18:14
Location: Sheule

2004-05-10 13:58

Moshiah wrote:O tu ish @Centauro. :D :D :D
Blin... Bet tai tik tarp mūsų, gerai? :wink:
Moshiah wrote:Ne o jei rimtai tai sakau kad tu gal priskiri religijai tik tikejima bet ne gyvenimo stiliu bei buda.
Aš jau sakiau kas yra religija. Bet šitoje vietoje nepadaryk klaidos: tai, kad kartais religija nurodo labai konkretų gyvenimo būdą, kurio siekti turėtų religijos sekėjai, dar nereiškia, kad bet koks gyvenimo būdas yra kilęs iš religijos, ir, tuo labau, pats yra religija. Tas pats su morale.
Moshiah wrote:Todel ir sakai kad netiki kazhkuo antgamtiniu.
Aš netik sakau kad netikiu, aš iš tiesų netikiu. O priežastys visai kitokios - nematau reikalo tikėti. Tu juk irgi nematai reikalo tikėti elfais. Ar aš klystu?
Moshiah wrote:Kaip taves tevai moke kad nereikia mushti silpnu arba vogti ish kitu - taip ta pati daro ir religija.
Bet tevais tu tiki o ish religijos reikalauji pasitvirtinimo.
Jeigu istatymai sako kad zhudyti yra nusikaltimas - tiki bet kai tai sako religija pradedi abejoti.
Tikrai taip, juk tėvus matau kiekvieną dieną, ir, jei paprašysiu, jie man paaiškins kodėl vogti ar žudyti yra blogai. Tačiau kai apie tai parašo kažkoks nematomas draugas labai senoje knygoje, kurioje pilna žiaurumų ir šiaip amoralaus elgesio pavyzdžių, aš rimtai suabejoju.
Moshiah wrote:Arba tu nori buti banditu..! :D :D :D
:evil: Neįžeidinėk. Kaip manai, jei staiga imtum nebetikėti, užsinorėtum tapti banditu? Aš nenoriu. Jei tu manai, kad užsinorėtum - tai kuris iš mūsų yra geresnis? Ar aš, kuris nežudau net ir netikėdamas, kad po mirties už nužudymą man kas nors grės, ar tu, kuris to nedaro iš baimės būti nubaustas?
Moshiah wrote:Svarbiausias religijos pagrindas yra morales ir socialines normos be kuriu zhmones neishgyventu.
Pietų Korėjoje žmonės kažkaip išgyvena. Nors ten religija praktiškai jokios reikšmės nebeturi.
User avatar
Moshiah
skeptikas
Posts: 659
Joined: 2004-04-22 14:45
Location: Yerushalaim de-Lita

2004-05-10 14:06

Del Korejos tai nemanau kad tu ten buves..! :D
Del bandito tai sorry bet turejau omeny gal ka kita...
Del tevu ir valstybiu tai pabrezhiu kad ash ir religija (savo) zhiuriu netik kaip i bendravimo su Dievu buda bet ir kaip i zhmogishko gyvenimo budo shaltini.
Del dazhnai minimu elfu tai neturiu jokios elfu parashytos ar jiems priskiriamos knygos kuria galechiau perskaityti ir tureti nuomone :D .
O judaizmui tuiru - todel ir nuomone susikuriau.
Dar karta del banditizmo pasakyk man tai KODEL tu nevogi parduotuveje kai pardaveje nusisuka.
Pvz tu butum tokioj parduotuvej kur nieko nera ir jokiu kameru - ar vogtum nors taves tikrai nesuimtu ir niekas net nesuzhinotu?
Manau kad ne nes jauti kad tai yra negerai.
Va tas "jausmas" ir yra igimtas morales jausmas susijes kaip tau nekeista butent su SIELA...
Meduolis
emeritas
Posts: 3707
Joined: 2004-04-17 18:14
Location: Sheule

2004-05-10 14:24

Moshiah wrote:Del Korejos tai nemanau kad tu ten buves..! :D
Ir ką?
Moshiah wrote:Del dazhnai minimu elfu tai neturiu jokios elfu parashytos ar jiems priskiriamos knygos kuria galechiau perskaityti ir tureti nuomone :D.
O kas jeigu tokia knyga atsirastų? Ją, aišku, parašytų žmogus, tik ji būtų "įkvėpta". Kur galėčiau tau tokia knygą nusiųsti? Ten taip pat nemažai nurodymų kaip elgtis - pavyzdžiui, draudimas masturbuotis kai valgai prie stalo - juk nepadoru. Ar sektum tokios knygos nurodymais?
Moshiah wrote:Dar karta del banditizmo pasakyk man tai KODEL tu nevogi parduotuveje kai pardaveje nusisuka.
Nes gali pagauti - neverta rizikuoti. Bet jei mirčiau iš bado - tuomet tikriausiai vogčiau.
Moshiah wrote:Pvz tu butum tokioj parduotuvej kur nieko nera ir jokiu kameru - ar vogtum nors taves tikrai nesuimtu ir niekas net nesuzhinotu?
Manau kad ne nes jauti kad tai yra negerai.
Nežinau kaip daryčiau, bet apie vagystės variantą tikriausiai pagalvočiau. Gal gali daugiau papasakoti apie situaciją? Pavyzdžiui, kokios prekės parduotuvėje, kam ji priklauso, kokia mano paties finansinė būklė ir t.t.?
Moshiah wrote:Va tas "jausmas" ir yra igimtas morales jausmas susijes kaip tau nekeista butent su SIELA...
Paaiškink tai kanibalams, kuriems jokie jausmai nesutrukdys tave įgrūsti į puodą :D

O tas "moralės jausmas" čia labai paprastas... Kai kurie žmonės tiesiog žymiai geriau įsijaučia į kitų žmonių jausmus, gali suprasti, ką tie jaučia. Ką nors vogdamas tikrai pagalvočiau, kad tam, iš ko vagiu, gali būti dėl to blogai. Tai persiduoda ir man - lygiai taip pat kaip ir nuotaika persiduoda iš vienų žmonių kitiems. O kai kurie piliečiai tiesiog nesugeba įsijausti į kito žmogaus situaciją, todėl gerokai dažniau krečia šunybes. siela čia niekuo dėta - jos apskritai nėra :P
User avatar
Moshiah
skeptikas
Posts: 659
Joined: 2004-04-22 14:45
Location: Yerushalaim de-Lita

2004-05-11 09:28

Klysti...
Meduolis
emeritas
Posts: 3707
Joined: 2004-04-17 18:14
Location: Sheule

2004-05-11 12:21

Moshiah wrote:Klysti...
Nes tu taip sakai? :)
Jakar
pradedantis
Posts: 150
Joined: 2004-05-30 18:00
Location: Vilnius
Contact:

2004-05-31 11:53

kazkur skaiciau kad tikejimas yra prilyginamas placebui. ir is tikruju tikejimas suteikia pasitikejimo tiems kurie nemoka/negali/neturi salygu susitvarkyti su savo problemomis. taip tikejimas yra fikcija bet daugeliui zmoniu tai vienintele uzuoveja nuo isgyvenimo pasaulyje ziaurumu, be to tai leidzia 'taupyti' energija maloniems dalykams. vietoje tukstanciu vadoveliu knygu straipsniu etc. tikinciajam tereikia perskaityti na pvz kad ir biblija vaikams. blogiausiu atveju jei jau is po vakarykscios skauda galva ir kyla visokiu 'durnu' klausimu nueina pas kuniga ir sis 'viska' 'paaiskina'. kitas galbut neturi galimybiu suzinoti 'daugiau' t.y. tiesiog zmogus neturi galimybiu gauti ivairiapuses informacijos (pvz turi nuo mazens islaikyti seima ir neturi galimybes mokytis) bet intelektas kad ir kiek menkas butu vistiek i tam tikrus klausimus atsakymo reikia. va cia ir isiterpia 'tikejimas'. tai tiesiog supaprastina gyvenima.
Post Reply