Lietuviai užsienyje

Lengvi randominiai paplepėjimai apie gyvenimą
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2018-10-20 00:59

Kiek žinau, ne vienas Forumo narys gyvena ar yra gyvenęs užsienyje. Tai gal pabandykim šioje temoje pasidalinti tiek savo įspūdžiais iš tų šalių, tiek požiūriu į Lietuvą iš šono.

Kur gyvenote/gyvenate?
Kas paskatino išvykti?
Ko labiausiai pasiilgstate?
Ar ketinate grįžti?
Kas patinka ar nepatinka gyvenamoje šalyje?
Kokių nuotykių esate patyrę dėl kalbos barjero ar kultūrinių skirtumų?
Į kurias šalis (ne)norėtumėte vėl sugrįžti?
Kas labiausiai krenta į akį, kai viešite Lietuvoje, ar bendraujate su užsienio lietuviais?
Ir t.t.

Tik gal patikslinsiu, kad čia turiu omeny ne atostogas ar darbines/verslo keliones, o ilgesnį gyvenimą kitose šalyse (tarkim - kelis mėnesius ir ilgiau).

Mano paties gyvenimas yra gana stipriai “geografiškai komplikuotas”, todėl būtinai pasidalinsiu ir savo mintimis - jei kas nors parodys norą prisijungti prie šios temos.


(Dėkoju Svetimui už šios temos idėją)
User avatar
Stormas
senbuvis
Posts: 1609
Joined: 2018-07-04 23:51

2018-10-30 01:31

Vilius wrote:
2018-10-20 00:59
Kur gyvenote/gyvenate?
Teko gyventi vakarų Afrikoje beveik metus per porą sykių
Kas paskatino išvykti?
iš esmės tai buvo komandiruotė, bet kadangi netrumpa ir lyg ir atitinka prašymą "kelis mėn ir ilgiau", tai ir aprašysiu
Ko labiausiai pasiilgstate?
Ar ketinate grįžti?
Jau grįžau, pasiilgau visko, klimato, oro, gamtos, maisto, younameit
Kas patinka ar nepatinka gyvenamoje šalyje?
čia jaučiu gerokai ilgiau prasiplėsiu, nes jaučiu kad ši patirtis mane stumtelėjo gerokai kairėn.
Visų pirma tai viskas ką jūs įsivaizduojate apie Afriką greičiausiai yra ne taip, tai tikrai yra vienas iš tų atvejų kur geriau vieną kartą pamatyti, o ne 100 kart perskaityt.
Pirmas postūmis kairėn, buvo ekologija. Mano manymu ten jau yra ekologinė katastrofa - plastikas ir kitokios šiukšlės mėtosi taip masiškai, kad kartais galėtum pagalvoti jog ten yra tiesiog šiukšlynas. Ir aišku viskas plaukia į vandenynus, tada į jūros gėrybes ir tada jau į mūsų visų pilvus - todėl visokios izoliacinės politikos ir sienų statymas man yra ganėtinai juokingos. Taip pat visos transporto priemonės dažniausiai yra kiniškos, kurios kaip taisyklė teršia aplinką labiausiai, ir tai galima turbūt net iš kart pajusti ant savo plaučių. Šiek tiek gerų žinių yra tai, jog kai kurių valstybių valdžia uždraudė plastikinius maišelius, kuriuos jie naudoja masiškai, ir kadangi tokio daikto kaip šiukšlių dėžė nėra tai viskas atsiduria ant žemės. Dar įspūdį padarė plastikiniai maišeliai su gal 100g (ar net mažiau) vandens, kuriuos jie dažnai naudoja, ir aišku jie vėl atsiduria ant žemės. Tai vienok su ekologija ten labai prastai, ir kad pasekmes mes pajusim tai čia tik laiko klausimas.
Antras postūmis, buvo patys žmonės ir/arba skurdas. Na aš tikrai labai daug buvau prisiklausęs apie juodaodžių tingumą ir kaip jie nori tik užsikarti baltajam ant sprando, galima sakyti net ir tikėjau tuo, tačiau realybė yra kiek kitokia. Iš esmės tai jie yra lygiai tokie patys žmonės kaip ir mes, su panašiais norais ir siekiais, na tik IQ yra gerokai mažesnis, ir socialinė struktūra kai skurdas ir išsilavinimo stoka gimdo dar didesnį skurdą ir išsilavinimo stoką. Tai paskui kai man dešinysis pasakoja kaip gali viską pasiekti jeigu tik dirbsi, tai norisi tiesiog daužyti su galva sieną, nes realybė yra gerokai sudėtingesnė, ir jei nepasisekė gimti vakaruose ar turtingoje šeimoje, tai gali dirbt kiek nori, vis tiek greičiausiai mirsi skurde.

Dar ten yra nenormaliai karšta, na tas karštis yra tipo apie 30-35 dieną, ir vakare nukrenta iki kokių 26, bet kai drėgnumas yra kokie 95%, tai pojūtis visai kitoks, ir dar pradedi darytis lipnus. Taip pat labai žalia už miesto ribų, tikrai nesitikėjau pamatyti tiek žalumos, ir jeigu keli pakilę laipsniai tą žalumą išnaikins, vargas gresia ne tik jiems bet ir mums, nes tikrai jie žygiuos į Europą.

Gal šiam kartui tiek, gal praplėsiu jeigu aplankys noras ar kas nors turės klausimų :)
User avatar
Sejanus
senbuvis
Posts: 1669
Joined: 2008-11-16 14:41

2018-10-30 07:12

ar kas nors turės klausimų
Tai žinoma. Kelis. Necituosiu tavo atitinkamų teksto vietų, tikiuosi ir taip aišku, kodėl klausiu ;)

Pirmas klausimas, kokio mechanizmo dėka tas plastikas atsiduria mūsų pilvuose, gal gali nupasakoti eigą.
Antras klausimas, koks dešinysis tau kada pasakojo, kad eilinis žmogus vienodai dirbamas gali pasiekti vienodų rezultatų Afrikoje ir Vakaruose. Aš tokio anekdoto dar negirdėjęs net iš stipriai kraštutinių dešiniųjų.
Trečias klausimas, ar manai, kad tavo beveik metų gyvenimo patirtis yra pakankama kalbėti apie tai, kokie žmonės yra juodaodžiai? Man teko girdėti, kad Afrika yra nemaža šalis su daug valstybių ir daug skirtingų žmonių. Jei ne paslaptis, kokį darbą ten dirbai, gal darei kažkokius statistinius afrikiečių tyrimus, teko apvažiuoti nemažą Afrikos dalį ir bendrauti / stebėti daug skirtingų afrikiečių juodaodžių? (Jei kažkoks kitoks, gali neatsakyti).
vvv2
senbuvis
Posts: 1178
Joined: 2007-08-02 11:24
Location: Kaunas city
Contact:

2018-10-30 08:37

Stormas wrote:
2018-10-30 01:31
.. jei nepasisekė gimti vakaruose ar turtingoje šeimoje, tai gali dirbt kiek nori, vis tiek mirsi.
- gal teko girdėti įžymųjį rusų aktorių, poetą ir dainininką V. Wysockij? Tai jis sako: "jei gimei baobabu, tai tūkstantį metų būsi baobabu, kol numirsi".

Paaiškinimas: Galimai baltieji europiečiai sugadino natūralią evoliuciją Afrikoje, jos gyventojai buvo prisitaikę prie vietos sąlygų, jų veikla turėjo prasmę ir rezultatų. Dabar daryk ką nori, vis tiek kiniečių pigiau, dabar daryk ką nori, vis tiek europiečių gudriau. Belieka mėtyti maišelius..

Praktinis pavyzdys: radau internete afrikiečio projektą, kur jis suprojektavo 80586 CPU emuliatorių su 8080 chipu ir ketina įkrauti Windows. Neišmanančiam skamba "moksliškai", bet 4.7MHz 8080 sugaiš daugybę taktų tobulesnio imitavimui, o tas tobulesnis dar ir dažnį turi 1000 kartų aukštesnį. Taigi sėkmės atveju Windows gal ir pasikrautų per metus laiko.. O kur skubėti?


:(
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2018-10-30 10:31

Neapsigauk, Stormai, eilinį sykį dėl Sejanaus komentaro tono. :)
User avatar
fizikanas
senbuvis
Posts: 5791
Joined: 2004-05-27 19:45

2018-10-30 11:33

O tai gal tiesiog reikia uzdrausti exportuoti plastikinius maiselius i Afrika?
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2018-10-30 11:40

fizikanas wrote:
2018-10-30 11:33
O tai gal tiesiog reikia uzdrausti exportuoti plastikinius maiselius i Afrika?
Per vėlu. Spėju, kad kiniečiai ir pačioje Afrikoje jau pristatė pakankamai plastiko gamybos fabrikų.
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2018-10-30 15:50

Stormas wrote:
2018-10-30 01:31
Jau grįžau, pasiilgau visko, klimato, oro, gamtos, maisto, younameit
Aš, kai gyvenau Tadžikistane (biedniausia šalis mano sąraše), tai irgi labiausiai pasiilgdavau kokybiško ir įvairaus maisto. Nes, blyn, tikrai krenta gyvenimo kokybė, kai turi valgyt tą patį per ta patį.. Ir plius, kas porą mėnesių apsinuodiji dėl prastų sanitarinių sąlygų.

O klimatas paprastai būna problema tik pirmais metais. Su laiku prie jo prisitaikai - pradedi pirkti tam klimatui tinkamesnius rūbus, pakoreguoji gyvenimo ritmą, ir pan. Po kelių metų net ir +45 laipsniai nebuvo didelė problema. Tiesiog neini be reikalo į saulę, ir stengiesi būti kiek įmanoma arčiau kondicionierių - ir galima gyventi. Tik Tadžikistane oras žymiai sausesnis - gal prie didesnės drėgmės, karštis būtų sunkiau pakeliamas.
Stormas wrote:
2018-10-30 01:31
čia jaučiu gerokai ilgiau prasiplėsiu, nes jaučiu kad ši patirtis mane stumtelėjo gerokai kairėn.
Neįsivaizduoju - kodėl, ir tavo išvardintos priežastys nelabai padėjo tai suprasti.

Ekologija nėra kairuoliškas dalykas pats savaime. Tiesiog šiuo metu daugelyje šalių kairieji sudarę aljansus su žaliom partijom, tačiau mano galva tai tik politinis atsitiktinumas. Jei balansas toliau stumsis dešinėn, tai manau, kad tie žalieji tiesiog nugravituos link naujo galios centro, ir patys taps dešinesni.

O dėl to "gali dirbti kiek nori" tai irgi neįtikinai. Na taip, tadžikas gali dirbti kiek nori - ir vis tiek nepasieks vidutinio šveicaro gyvenimo kokybės.. Bet jis tikrai gali pasiekti geresnės gyvenimo kokybės, nei kiti tadžikai. Ir aš tikrai abejoju, kad pinigų perskirstymas tarp biednų ir turtingų žmonių (ar net šalių), čia kam nors pagelbėtų.
User avatar
Sejanus
senbuvis
Posts: 1669
Joined: 2008-11-16 14:41

2018-10-30 15:58

Svetimas wrote:
2018-10-30 10:31
Neapsigauk, Stormai, eilinį sykį dėl Sejanaus komentaro tono. :)
?
User avatar
Lionginas
senbuvis
Posts: 5553
Joined: 2011-10-03 09:35

2018-10-30 16:04

Vilius wrote:
2018-10-30 15:50
Ekologija nėra kairuoliškas dalykas pats savaime. Tiesiog šiuo metu daugelyje šalių kairieji sudarę aljansus su žaliom partijom, tačiau mano galva tai tik politinis atsitiktinumas. Jei balansas toliau stumsis dešinėn, tai manau, kad tie žalieji tiesiog nugravituos link naujo galios centro, ir patys taps dešinesni.
Žaliųjų partijos čia ne prie ko, tai miręs dalykas, nes tokios siauros specializacijos partijos neturi ateities. Patys dešinieji tampa labiau arba mažiau žali priklausomai nuo publikos sentimentų. Kas, pavyzdžiui, vyksta Didžiojoje Britanijoje.
User avatar
Stormas
senbuvis
Posts: 1609
Joined: 2018-07-04 23:51

2018-10-31 04:49

Sejanus wrote:
2018-10-30 07:12
Pirmas klausimas, kokio mechanizmo dėka tas plastikas atsiduria mūsų pilvuose, gal gali nupasakoti eigą.
plastikas patenka į vandenyną -> jį ryja planktonas -> planktoną ryja didesni gyviai -> didesnius gyvius ryja dar didesni gyviai -> žmogus
šiaip viskas gan speculated, ir kiek padaryta research tai micro plastikas nepatenka į raumenis ir pan., bet bijoma kad micro plastikas skaldysis į nano ir galimos pasekmės gali būti blogos žmonėms.
Antras klausimas, koks dešinysis tau kada pasakojo, kad eilinis žmogus vienodai dirbamas gali pasiekti vienodų rezultatų Afrikoje ir Vakaruose. Aš tokio anekdoto dar negirdėjęs net iš stipriai kraštutinių dešiniųjų.
turiu tokių draugų, ir jie nėra stipriai kraštutiniai.

Trečias klausimas, ar manai, kad tavo beveik metų gyvenimo patirtis yra pakankama kalbėti apie tai, kokie žmonės yra juodaodžiai?
Aš ir nekalbu kokie jie yra, aš kalbu kokie jie man pasirodė.
User avatar
Stormas
senbuvis
Posts: 1609
Joined: 2018-07-04 23:51

2018-10-31 05:02

Vilius wrote:
2018-10-30 15:50
Aš, kai gyvenau Tadžikistane (biedniausia šalis mano sąraše), tai irgi labiausiai pasiilgdavau kokybiško ir įvairaus maisto. Nes, blyn, tikrai krenta gyvenimo kokybė, kai turi valgyt tą patį per ta patį.. Ir plius, kas porą mėnesių apsinuodiji dėl prastų sanitarinių sąlygų.
Na yra ten to maisto, vis dėl to teko gyventi sostinėje, tai ten daug vietų yra pritaikyta turtingesniems ar užsieniečiams. Vieną kartą teko valgyti "iš gatvės", tai paskui pabuvau wc kelias dienas.
O klimatas paprastai būna problema tik pirmais metais. Su laiku prie jo prisitaikai - pradedi pirkti tam klimatui tinkamesnius rūbus, pakoreguoji gyvenimo ritmą, ir pan. Po kelių metų net ir +45 laipsniai nebuvo didelė problema. Tiesiog neini be reikalo į saulę, ir stengiesi būti kiek įmanoma arčiau kondicionierių - ir galima gyventi. Tik Tadžikistane oras žymiai sausesnis - gal prie didesnės drėgmės, karštis būtų sunkiau pakeliamas.
Taip, šuo ir kariamas pripranta. Bet vis tiek didelis diskomfortas, plius drėgmė iš tikro daro jį sunkiau pakeliama.

Ekologija nėra kairuoliškas dalykas pats savaime. Tiesiog šiuo metu daugelyje šalių kairieji sudarę aljansus su žaliom partijom, tačiau mano galva tai tik politinis atsitiktinumas. Jei balansas toliau stumsis dešinėn, tai manau, kad tie žalieji tiesiog nugravituos link naujo galios centro, ir patys taps dešinesni.
Žinoma nėra, kaip ir sakiau/sutikau ji turėtų netgi būti labiau konservatoriška vertybė.
O dėl to "gali dirbti kiek nori" tai irgi neįtikinai. Na taip, tadžikas gali dirbti kiek nori - ir vis tiek nepasieks vidutinio šveicaro gyvenimo kokybės.. Bet jis tikrai gali pasiekti geresnės gyvenimo kokybės, nei kiti tadžikai. Ir aš tikrai abejoju, kad pinigų perskirstymas tarp biednų ir turtingų žmonių (ar net šalių), čia kam nors pagelbėtų.
Pinigų perskirstymas tikrai nieko nepadėtų, o ilgainiui dar pablogintų. Esmė mano manymu yra ta, kad tai yra be galo sudėtinga problema, kurios iš esmės niekas nenori spręsti. Dar yra daug moraliai blogų būdų pasigerinti gyvenimo kokybę, kai tik daug dirbant negali užsitikrinti gyvenimo kokybės pagerėjimo, kas mano manymu sukuria prielaidas tam tikram žmonių elgesio modeliui, kuris dar labiau blogina situaciją.
Vilius wrote:
2018-10-30 11:40
fizikanas wrote:
2018-10-30 11:33
O tai gal tiesiog reikia uzdrausti exportuoti plastikinius maiselius i Afrika?
Per vėlu. Spėju, kad kiniečiai ir pačioje Afrikoje jau pristatė pakankamai plastiko gamybos fabrikų.
Greičiausiai tikrai nepristatė, bet kaip tu jiem žadi uždrausti? :)
User avatar
Sejanus
senbuvis
Posts: 1669
Joined: 2008-11-16 14:41

2018-10-31 05:40

Taigi kad turbūt nevalgome jokio plastiko. Ten kuris suiręs patenka į vandenynus žinoma kenkia vietinėms ekosistemoms. O kuris guli miške ir kaip gasdina žalieji nesuyra milijonus metų, tai turbūt niekam rimčiau nekenkia išskyrus estetinę miškų išvaizdą gal :)
sutikau ji turėtų netgi būti labiau konservatoriška vertybė
Aš manau, kad ji ir yra. Tiesiog konservatoriška gamtosaugos rūšis gal yra labiau orientuota į sprendimus ir rezultatus, o ta kairioji – populizmą, rėkimą, norą būti matomam ir pasitenkimą jaučiantis pasaulio gelbėtojais. Kalbu apibendrintai, kaip ir visur yra išimčių ir kraštutinių mulkių, ir ne tik tavo draugai kvaili kaip sakei, bet pvz. žinau JAV kreacionistai pasisako už beatodairišką gamtos resursų naudojimą nes vis tiek tuoj ateis Jėzus ir pasaulis baigsis. Ir neabejoju, kad ir kokioj socdemų partijoje yra žmonių, tiesiog tyliai dirbančių gamtosaugos darbą. Bet čia išimtys. Kaip taisyklė deja, garsiausiai bliaunantys žalieji tėra attention whores geriausiu atveju ir teroristai blogiausiu.

Mmm čia ne visai į temą prirašiau, bet ekologija gal net būtų įdomi atskira tema, tai gal moderatoriai iškels :) Žinau jie mėgsta kilnoti ir dėlioti žinutes, tai va netyčia suteikiau progą, galite nedėkoti.
User avatar
Stormas
senbuvis
Posts: 1609
Joined: 2018-07-04 23:51

2018-10-31 11:36

Sejanus wrote:
2018-10-31 05:40
Taigi kad turbūt nevalgome jokio plastiko.
Taigi kad turbūt valgome
Ten kuris suiręs patenka į vandenynus žinoma kenkia vietinėms ekosistemoms. O kuris guli miške ir kaip gasdina žalieji nesuyra milijonus metų, tai turbūt niekam rimčiau nekenkia išskyrus estetinę miškų išvaizdą gal :)
Na visų pirma tai lyg ir netrunka milijono metų, o tik kelis šimtus.
O antra jog suirus tai nepateks į gruntinius vandenius ir paskui į žmonių skrandžius irgi turbūt naivoka tikėtis.
Tiesiog konservatoriška gamtosaugos rūšis gal yra labiau orientuota į sprendimus ir rezultatus
man tai atrodo kad ji labiau orientuota į brolių Kochų pinigus.
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2018-11-01 23:58

Stormas wrote:
2018-10-31 05:02
Vieną kartą teko valgyti "iš gatvės", tai paskui pabuvau wc kelias dienas.
Mjooo.. Aš irgi šią pamoką išmokau sunkiuoju būdu. Gatvės maisto valgymas biednose šalyse yra beveik kaip rusiška ruletė. Pralaimėjimo atveju - gal net blogiau.. :D
Stormas wrote:
2018-10-31 05:02
Pinigų perskirstymas tikrai nieko nepadėtų, o ilgainiui dar pablogintų.
Hmmm. Pirmai lyg ir deklaravai savo kaires pažiūras.. O dabar taip lengvai atsisakai net ir vieno iš kertinių politinės kairės principų, apie “nelygybių” panaikinimą perskirstant resursus.
Tai dabar man įdomu, ką tu būtent bandai pasakyti, kai vadini save kairuoliu?
User avatar
fizikanas
senbuvis
Posts: 5791
Joined: 2004-05-27 19:45

2018-11-02 00:06

Vilius wrote:
2018-11-01 23:58
Tai dabar man įdomu, ką tu būtent bandai pasakyti, kai vadini save kairuoliu?
Kad gyvai mate negra.
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2018-11-02 00:13

fizikanas wrote:
2018-11-02 00:06
Kad gyvai mate negra.
Aš manau, kad labiau “man nepatinka Trampas”.. Bet gal dėl įvairovės pabūkim mandagūs, ir leiskim Stormui atsakyti pačiam :)
User avatar
Stormas
senbuvis
Posts: 1609
Joined: 2018-07-04 23:51

2018-11-02 04:27

Vilius wrote:
2018-11-01 23:58
Hmmm. Pirmai lyg ir deklaravai savo kaires pažiūras.. O dabar taip lengvai atsisakai net ir vieno iš kertinių politinės kairės principų, apie “nelygybių” panaikinimą perskirstant resursus.
Na tas principas matyt turi daug porūšių ar suvokimų, bet dažniausiai konservatyvesnių pažiūrų žmonės tai suvokia kaip vos ne komunizmą. Aš tiesiog manau, kad resursus skirstant reiktų juos skirstyti taip, kad jie nesusikauptų vien tik viršuje. Trickle down ekonomika irgi mano manymu neveikia. Geri pavyzdžiai yra skandinavai, kurie kaip ir yra labai stiprūs kairuoliai "perskirstymo" požiūriu. Tuo tarpu JAV jau susiduria su šiomis gan naujom problemom, kai kapitalo likvidumo dėka, profsąjungos(kurios mano manymu buvo viena iš JAV gerovės pagrindų) yra vis labiau nuvertinamos ir jų įtaka mažinama, proteguojant pelno siekimą korporacijos vis dažniau nesamdo žmonių iš profsąjungų, o stengiasi imt "kontraktinius" darbuotojus kuriems galima mokėt ir išleist ant benefits mažiau, žmonės turi dirbti kelis darbus kad galėtų save išlaikyti, o neturint gero darbo ir su juo esančio medicinos draudimo turi skelbti asmeninius bankrotus ištikus didesniam sveikatos sutrikimui, jauni žmonės klimpsta į skolas norėdami gauti geresnius darbus ir mokydamiesi už milžiniškas paskolas kai šansai skursti ar neturėti nuosavo būsto yra gerokai didesni nei prieš ~50 metų, rich gets richer and poor gets poorer, vidurinė klasė mažėja, tampama oligarchine santvarka ir t.t. Šiaip reiktų gal reiks atskira tema tam sukurti nes nenoriu labai plėstis kaip kapitalizmas šiuo metu JAV yra užgožęs paprastą žmogų :D
Tai dabar man įdomu, ką tu būtent bandai pasakyti, kai vadini save kairuoliu?
sprendžiu pagal tokią įdomią teoriją:
"Researchers have found that people's sensitivities to the five moral foundations correlate with their political ideologies. Using the Moral Foundations Questionnaire, Haidt and Graham found that liberals are most sensitive to the Care and Fairness foundations, while conservatives are equally sensitive to all five foundations."
Prisideda ir tai jog daugiausia įtakos daro JAV politinė padangė, o ten visi komikai kuriuos žiūriu yra kairuoliai - Jon Stewart, John Oliver, Bill Maher ir t.t., o konservatoriai turi tą savotišką požiūrį į klimato kaitą, plius aukščiau minėti reikalai dėl "perskirstymo". Prisideda ir spalvingi požiūriai į kitos rasės žmones(pradedant "tai ką čia tie nėgrai visi tinginiai" ir baigiant "JAV pilietinis karas vyko dėl valstijų teisių, o ne vergijos"), bei ginklus ("mano teisė bus apribota jeigu turėsiu praeiti kursus ginklui įsigyti ir/ar negalėsiu nusipirkti assault rifle sporto parduotuvei").
Hope that explains.
Post Reply