Ekologiška bulvė ir ekologiška elgsena

Kuklūs bandymai atsakyti į amžinus klausimus laikiname pasaulyje.
User avatar
Akela
senbuvis
Posts: 2549
Joined: 2006-01-08 23:00

2008-02-05 12:39

sapa wrote:...
Vat klausimėlį turiu - ar kartais nebūsi V.Megre knygų fanas? :|
User avatar
insurrectum
pradedantis
Posts: 493
Joined: 2006-09-28 15:01

2008-02-05 12:51

sapa wrote:...
Viskas, nusibodo.
Sapa, tu man, kaip mužikui, paaiškink kas tau ten su ta ekologija, kuri, šiaip jau, yra mokslas apie rūšis, jų populiacijas, santykius vidurrūšių, tarp rūšių ir rūšių su negyvąja gamta?

Ekologijos mokslo nedomina atskiri individai, nei bulvės šakniagumbis, nei žmogus.

Protavimo ekologiškumo plotmėje pavyzdys būtų:
"Musės minta šūdu, valės mina musėmis, lydekos minta varlėmis, žmonės valgo lydekas ir gamina maistą musėms. Jei visą š. žmonės nuleis į kanalizaciją ir nepaliks musėms, išnyks musės, varlės ir lydekos".

"Ekologiška bulvė" yra beraščių mužikų terminas, skirtas nusakyti mašdaug "Senovišku, liaudišku būdu auginta bulvė". Terminas prikibo žiniasklaidoje bei reklamoje, idant didesnė dalis žmonių populiacijos ir yra beraščiai mužikai, nesuvokiantys, jog natūralųs produktai auga tik miške, bet niekada darže, nebent valgytum ūsnis ir kitas piktžoles.

Be to, Kaukazo kalnuose niekas negyvena ilgiau nei Alpėse, Anduose, Himalajuose ar Urale. Tai mitas kilęs dėl gruziniškos mados meluoti apie savo gimimo datą.
sapa
naujokas
Posts: 32
Joined: 2008-01-24 14:18

2008-02-05 14:04

Liucipher wrote: Todėl teisingiausi kryptis ne bėgt nuo kenksmingos aplinkos, pasirenkant ekologišką gyvenseną, o tiesiog adaptuotis kenksmingoje aplinkoje.
Na, nesu tikras, kad tai teisingausia :)
Manau yra gan ryškiai pastebima prevencijos, profilaktikos svarbos tendencija.
Visgi gal lengviau, bent kartais, panaikinti priežastį, nei jos realią pasekmę.

Man atrodo, kad kenksminga aplinka jau pasekmė. O jei dar įsivaizduoti pačio siūlomą viziją, tai ji man skambėtų: reikia sukurti kenksmingą aplinką, kad galima būtų prie jos prisitaikyti.

Ar teigsi, kad pvz. medicinoj – profilaktika - zuikių dainos...:)
Ar, kad vaikis iki kokių 10 metų pamatęs kažkiek tūkstančių kartų galvos nudaigojimo procesą (ir koks skirtumas, tai animacija, žaidimas ar ....) irgi zuikių dainos..:)

Galu gale ar kategoriškumas kenksminga (neekologiška) aplinka ar ne? :)


Kaukazo daugiaamžiai – gražus pamąstymas :)

p.s. čia šypesnėlės ne pašaipai skirtos, o tik nuteikti lengvesnei diskusijai, tikrai nieko nenoriu ižeisti.
sapa
naujokas
Posts: 32
Joined: 2008-01-24 14:18

2008-02-05 14:05

Akela wrote:
sapa wrote:...
Vat klausimėlį turiu - ar kartais nebūsi V.Megre knygų fanas? :|
Ne :)
sapa
naujokas
Posts: 32
Joined: 2008-01-24 14:18

2008-02-05 14:33

insurrectum wrote: Protavimo ekologiškumo plotmėje pavyzdys būtų:
"Musės minta šūdu, valės mina musėmis, lydekos minta varlėmis, žmonės valgo lydekas ir gamina maistą musėms. Jei visą š. žmonės nuleis į kanalizaciją ir nepaliks musėms, išnyks musės, varlės ir lydekos".
Na, aš čia bandyčiau kapstyti pradžiai kokiu labai primityviu būdu.

Protavimo ekologiškumo plotmėje pavyzdys būtų: per daug smurto, vartotojiškumo, susvetimėjimo ir pan. kažką atima nuo betarpiškumo, pasitikėjimo ir pan. (manau tai susiję su protavimu, ne kokiais tiesioginiais fiziologijos poreikiais).

Nes visgi gal ir čia sunkiau ar lengviau apčiuopiami kažkokie viso to vidutiniai standartai ar reikšmės.
Ir čia vienų perteklius padaro kitų trukumą. O va, kaip ir kodėl?
Na, ir žinoma kiek tam galima pritaikyti ekologiškumo sąvoką. :)



insurrectum dėl mužikiškumo: na, jei nesielgi kaip mužikas tai ir nesi juo :).
User avatar
Akela
senbuvis
Posts: 2549
Joined: 2006-01-08 23:00

2008-02-05 14:46

insurrectum wrote:...Terminas prikibo žiniasklaidoje bei reklamoje, idant didesnė dalis žmonių populiacijos ir yra beraščiai mužikai, nesuvokiantys, jog natūralųs produktai auga tik miške, bet niekada darže, nebent valgytum ūsnis ir kitas piktžoles.
Čia problema su terminais - šios veiklos pradininkas Albert Howard (1873-1947) pavadino ją organic farming. Kažkodėl tai daugumoje kalbų versdami šį terminą panaudojo žodį "ekologija"... na ir aišku lietuviai ir yra tarp jų :| Galėjo vadintis "organinė žemdirbystė" - tai ko gero būtų buvę arčiau esmės. Nors... pvz vokiečiai savo apibrežime šiek tiek pateisino žodžio "ekologija" naudojimą:
Herstellung von Nahrungsmitteln und anderen landwirtschaftlichen Erzeugnissen auf der Grundlage möglichst naturschonender Produktionsmethoden unter Berücksichtigung von Erkenntnissen der Ökologie und des Umweltschutzes.
http://de.wikipedia.org/wiki/%C3%96kolo ... wirtschaft
(jei ką - kaip asmuo, kuris moka net kiniečių - šitą išsiversi :crazy: )
User avatar
Akela
senbuvis
Posts: 2549
Joined: 2006-01-08 23:00

2008-02-05 15:03

sapa wrote:Protavimo ekologiškumo plotmėje pavyzdys būtų: per daug smurto, vartotojiškumo, susvetimėjimo ir pan. kažką atima nuo betarpiškumo, pasitikėjimo ir pan. (manau tai susiję su protavimu, ne kokiais tiesioginiais fiziologijos poreikiais).
Manau, tai susiję su prigimtimi. Agresyviu/linkusiu dominuoti gimęs tyleniu/altruistu aka geriečiu netapsi. O jei toks taps "geriečiu", tai taip vers aplinkinius ir tapt "geriečiais", kad jiems nuo to plaukai šiaušis ir dantys barškės :mrgreen:
Kiekvienas durniuoja pagal savo prigimtį/natūrą. Svetimo skino neužsidėsi, o ir užsidėjęs ilgai nepanešiosi - spaus :) (Įsiūlytas skinas ir tinka tik tuo atveju, jei tavo ir siūlytojo prigimtiniai parametrai/vertybių bazė sutampa. O tai būna nedažnai.)
User avatar
Undine
skeptikas
Posts: 597
Joined: 2006-05-19 18:26

2008-02-05 16:08

Akela wrote: Čia problema su terminais - šios veiklos pradininkas Albert Howard (1873-1947) pavadino ją organic farming.
Off-topikas. Bent jau man, "organic farming" irgi atrodo ne mažiau klaidinantis terminas. Pavyzdžiui GMO lygiai tokie pat organiniai, kaip ir nemodifikuotieji, tai kodėl "organic farming" neleidžia modifikacijų? Nafta ir jos produktai - organiniai junginiai, tai gal "organic farming" galima auginti/gaminti plastmasines daržoves? Žodžiu, visiška painiava.
Apostatas
senbuvis
Posts: 3056
Joined: 2005-03-07 17:43

2008-02-05 16:27

sapa wrote:Man atrodo, kad kenksminga aplinka jau pasekmė. O jei dar įsivaizduoti pačio siūlomą viziją, tai ji man skambėtų: reikia sukurti kenksmingą aplinką, kad galima būtų prie jos prisitaikyti.
Kad nieko jau nereikia kurt, kenksminga aplinka ir taip yra kuriama kiekvieną sekundę teršimo būdu. Apie utopijas, kad ims pramonė ir išnyks, o visi eis rinkti uogų ir medžioti lankais žvėrelių aš nekalbu, todėl ir sakau, kad geriausias būdas išlikti yra prisitaikyti.
sapa
naujokas
Posts: 32
Joined: 2008-01-24 14:18

2008-02-07 11:28

Akela wrote:Manau, tai susiję su prigimtimi. Agresyviu/linkusiu dominuoti gimęs tyleniu/altruistu aka geriečiu netapsi. O jei toks taps "geriečiu", tai taip vers aplinkinius ir tapt "geriečiais", kad jiems nuo to plaukai šiaušis ir dantys barškės :mrgreen:
Kiekvienas durniuoja pagal savo prigimtį/natūrą. Svetimo skino neužsidėsi, o ir užsidėjęs ilgai nepanešiosi - spaus :) (Įsiūlytas skinas ir tinka tik tuo atveju, jei tavo ir siūlytojo prigimtiniai parametrai/vertybių bazė sutampa. O tai būna nedažnai.)
Tai reiktų suprasti, kad neverta eiti į mokyklą, laikytis eismo taisyklių ar kokių kitų bendrą būvį reguliuojančių dalykų :), vien prigimtis veikia žmogaus elgesį ir viskas :)
Ar čia tu Akela kiek juokauji, testuoji, koketuoji... :)

Tžž parašyta: ekologija [eko... + ...logija] mokslas, tiriantis organizmų santykius su gyvenamąja aplinka, gyvosios ir negyvosios gamtos sąveika.

Matomai per ryškią analogiją - bulvę įdėjau, kad be jos nėprokur...:)
User avatar
Akela
senbuvis
Posts: 2549
Joined: 2006-01-08 23:00

2008-02-07 14:46

sapa wrote:Tai reiktų suprasti, kad neverta eiti į mokyklą, laikytis eismo taisyklių ar kokių kitų bendrą būvį reguliuojančių dalykų :), vien prigimtis veikia žmogaus elgesį ir viskas :)
Ne, taip suprasti nereikia. Reikia suprasti, kad visi neaugins tų ekologiškų bulvių, kaip ir visi...
User avatar
ToxisLT
pradedantis
Posts: 257
Joined: 2007-03-09 11:34

2008-02-11 11:47

son wrote:
RB wrote:Vajezau, duok man modero teises, būk tu žmogus vieną kartą. Ar nematai, kad čia be tvirtos rankos nieko nebus? :)
va va.. socdemas gaves tvirta ranka gali ir komunizmo uzsimanyti:P
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :)))))))))))))))
sapa
naujokas
Posts: 32
Joined: 2008-01-24 14:18

2008-02-13 19:37

Akela wrote:
sapa wrote:Tai reiktų suprasti, kad neverta eiti į mokyklą, laikytis eismo taisyklių ar kokių kitų bendrą būvį reguliuojančių dalykų :), vien prigimtis veikia žmogaus elgesį ir viskas :)
Ne, taip suprasti nereikia. Reikia suprasti, kad visi neaugins tų ekologiškų bulvių, kaip ir visi...
Tikriausiai :)
Bet aš ne apie tai juk. Pagaminti automobilį ir koks prietranka juo važinės - du gan skirtingi dalykai. Taigi aš apie tai kaip konstruojamas automobilis, o ne kas ir kaip juo važinės.

Važinėjimo standartų turbūt - jūra, o gera auto konstrukcija visgi gal daugelio dalykų visuma, kuriuose įmanomai mažiau neracionalių (t. y. ekologiškų, funkcionalių ir pan.) sprendimų.
Tad apie vairavimo kultūrą gan beprasmiška šnekėti, ypač kai nėra pačios kultūros.
User avatar
Akela
senbuvis
Posts: 2549
Joined: 2006-01-08 23:00

2008-02-13 20:55

sapa wrote:Bet aš ne apie tai juk. Pagaminti automobilį ir koks prietranka juo važinės - du gan skirtingi dalykai.
Na va - diskusijos eigoje fėjai... tfu ne fėjai o sapai mostelėjus burtų lazdele bulvė (ar ekologiškas moliūgas) staiga pavirto į karietą... t.y. automobilį :mrgreen:
Šaman adnako :mrgreen:
User avatar
Singuliaras
senbuvis
Posts: 1223
Joined: 2006-09-16 16:03
Location: Žemė - žmonių planeta

2008-02-13 21:35

Akela wrote:
sapa wrote:Bet aš ne apie tai juk. Pagaminti automobilį ir koks prietranka juo važinės - du gan skirtingi dalykai.
Na va - diskusijos eigoje fėjai... tfu ne fėjai o sapai mostelėjus burtų lazdele bulvė (ar ekologiškas moliūgas) staiga pavirto į karietą... t.y. automobilį :mrgreen:
Šaman adnako :mrgreen:
Man visi sapos postai atrodė, kad buvo padaryti taip: paimi žodyną bei lošimo kauliukus ir jais susirenki tam tikrą kiekį atsitiktinių žodžių, kuriuos po to bandai suklijuoti į vieną daugmaž prasmingą visumą. :D
sapa
naujokas
Posts: 32
Joined: 2008-01-24 14:18

2008-02-14 08:40

Na, jei auga bulvės, važinėja automobiliai, žmogus kažkaip elgiasi, tai ko gero tada: bulvė turi savo sandarą (luobą, minkštimą...), auto turi duris, vairą, ratus..., tai tikėtina, kad ir žmogaus elgesys turi savo sandarą.
Taigi elgesio sandara irgi lyg ir turėtų turėti savo aiškią, privalomą konstrukciją.
Nors mes kol kas bandom diskutuoti toli gražu ne apie konstrukciją, o tik, kad auga, važiuoja, skrenda...:), na, ypač, kaip dera bulvės :)
Gal, kažkas ir ką su tuo pačiu kažkuo galima padaryti yra gan skirtingos dimensijos.
Man, tiesa sakant, irgi kiek nesuprantamas jūsų noras nepaprastinti situacijos, ypač kai buksuoja argumentacija.

Singuliarai ar esi tikrai tikras, kad ten klaidos ieškai :)
User avatar
Singuliaras
senbuvis
Posts: 1223
Joined: 2006-09-16 16:03
Location: Žemė - žmonių planeta

2008-02-14 09:50

Gal galima plačiau apie "elgesio sandarą"? :)
sapa
naujokas
Posts: 32
Joined: 2008-01-24 14:18

2008-02-15 10:31

Va, va buvo šioje temoje gan kategoriškų neteikimų, kad tas elgiasi taip ir anaip.
Tai ir man įdomu ar tie kurie aiškino kaip tas ir anas veikia, gali ką nors rišlaus pasakyti ir apie patį (tame tarpe ir „elgesio sandarą“).
Postringauti, kad tas veikia taip ir anaip be aiškaus vaizdo (sandaros, konstrukcijos...) kaip gali atrodyti pats tas veikimo objektas yra gan keista vientisos logikos atžvilgiu :).

Iš kitos puses nesinori pakreipti diskusijos ta linkme, kuria turiu kažkokia nuomone, geriau įbristi į kokį sau netikėtą rakursą
Post Reply