"Skruzdėlės ant guminės virvės" galvosūkis

Kuklūs bandymai atsakyti į amžinus klausimus laikiname pasaulyje.
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4705
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2009-07-03 22:19

senis wrote:Taigi jau sakiau :-) Guma - materialus skruzdes nesejas, visatoje - tokio nesejo (eterio) nera.
Iš pradžių ir man viskas atrodė gana paprasta, tačiau kuo toliau gilinuosi į tolstančių galaktikų problemą, tuo painiau darosi. Pražioje užduosiu tokį klausimą: ar šitas staipsnis meluoja?
[...]We show that we can observe galaxies that have, and always have had, recession velocities greater than the speed of light. We explain why this does not violate special relativity and we link these concepts to observational tests.[...]
senis
senbuvis
Posts: 1434
Joined: 2005-11-27 02:44
Location: Vilnius

2009-07-04 01:31

Svetimas wrote: Iš pradžių ir man viskas atrodė gana paprasta, tačiau kuo toliau gilinuosi į tolstančių galaktikų problemą, tuo painiau darosi. Pražioje užduosiu tokį klausimą: ar šitas staipsnis meluoja?
[...]We show that we can observe galaxies that have, and always have had, recession velocities greater than the speed of light. We explain why this does not violate special relativity and we link these concepts to observational tests.[...]
Viskas ten gerai su tuo straipsniu :-) Manau tiesiog kazkiek isputi ta reikala su > C. Is esmes tas galaktiku tolimo greitis yra erdves pletimosi greitis todel jis gali virsyti C ir SRT tai nepriestaraus. O lokaliai erdveje tos galaktikos skries < C arba is vis gal stovi vietoje:
is to pacio straipsnio wrote: Galaxies that are receding from us superluminally are at rest locally (their peculiar velocity,
vpec = 0) and motion in their local inertial frames remains well described by special
relativity
.
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4705
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2009-07-05 12:57

senis wrote:Viskas ten gerai su tuo straipsniu :-) Manau tiesiog kazkiek isputi ta reikala su > C. Is esmes tas galaktiku tolimo greitis yra erdves pletimosi greitis todel jis gali virsyti C ir SRT tai nepriestaraus. O lokaliai erdveje tos galaktikos skries < C arba is vis gal stovi vietoje:
Ne apie tai, Seni, kalba. Aš ir nesijaudinu, kad galaktikos tolsta >C greičiu. Diskusijos esmė kita. Mes šioje temoje bandome atsakyti į klausimą: ar šviesa iš tų galaktikų mus pasiekia ir jei taip, tai kodėl. Kitaip sakant, mes bandome suprasti šviesos sklidimą minėtų galaktikų kontekste. Aš pasiūliau panagrinėti fotono, kaip skrudėliuko ant guminės virvės, analogiją, kuri kaip ir paaiškina, kodėl šviesa iš >C greičiu tolstančių galaktikų gali mus pasiekti. D3monui, kaip supratau, labiau prie širdies fotono, kaip patrankos sviedinio, analogija, kur fotonas tarsi koks objektas juda besiplečiančioje erdvėje. Tačiau šis variantas kaip ir nedera su tuo, kad mus gali pasiekti šviesa iš >C greičiu tolstančių galaktikų. Tai vat mes ir bandome suvesti galus, t.y. surasti korektišką šviesos sklidimo modelį.

Mano nurodytame straipsnyje labai trumpai užsimenama, kad fotonai iš >C greičiu tolstančių galaktikų mus gali pasiekti, nes Hablo sfera mūsų Visatoje didėja (irgi svarstytinas teiginys), todėl, laikui bėgant, ši sfera gali "užgriebti" fotonus, anksčiau išspinduliuotus jos išorėje. Taigi, jeigu šito straipsnio teiginiais mes pasitikime, tai iš to mes galime pabandyti išparsinti ir šviesos sklidimo modelį.
D3monas
senbuvis
Posts: 2100
Joined: 2008-05-10 16:22

2009-07-08 10:35

Ir visgi, galvodamas apie kitokias analogijas, manau, kad gali mus pasiekti šviesa net jei ir šviesos šaltinis tolsta nuo mūsų daugiau negu C. Tik klausimas, ar fotonus veikia inercija? Ar jis skries greičiu C tik santykiu su savo šaltiniu? Juk su šviesa yra daug prikolų, juk ji skrieja C, nepriklausomai iš kur žiūrėtum, ane? Kaip ten yra, paaiškinkit. Mano kompetencija kol kas nesiekia to.
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4705
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2009-07-09 21:56

D3monas wrote:Ir visgi, galvodamas apie kitokias analogijas, manau, kad gali mus pasiekti šviesa net jei ir šviesos šaltinis tolsta nuo mūsų daugiau negu C. Tik klausimas, ar fotonus veikia inercija? Ar jis skries greičiu C tik santykiu su savo šaltiniu? Juk su šviesa yra daug prikolų, juk ji skrieja C, nepriklausomai iš kur žiūrėtum, ane? Kaip ten yra, paaiškinkit. Mano kompetencija kol kas nesiekia to.
Vienas iš specialiosios reliatyvumo teorijos postulatų teigia, kad visose inercinėse atskaitos sistemose išmatuotas šviesos greitis vakuume yra lygus C. Tačiau viena nuo kitos tolstančios tolimos galaktikos nėra laikomos inercinėmis atskaitos sistemomis. Su tokiomis galaktikomis susijusių procesų aprašymui paprastai naudojama bendroji reliatyvumo teorija.
D3monas
senbuvis
Posts: 2100
Joined: 2008-05-10 16:22

2009-07-12 10:22

Svetimas wrote:
D3monas wrote:Ir visgi, galvodamas apie kitokias analogijas, manau, kad gali mus pasiekti šviesa net jei ir šviesos šaltinis tolsta nuo mūsų daugiau negu C. Tik klausimas, ar fotonus veikia inercija? Ar jis skries greičiu C tik santykiu su savo šaltiniu? Juk su šviesa yra daug prikolų, juk ji skrieja C, nepriklausomai iš kur žiūrėtum, ane? Kaip ten yra, paaiškinkit. Mano kompetencija kol kas nesiekia to.
Vienas iš specialiosios reliatyvumo teorijos postulatų teigia, kad visose inercinėse atskaitos sistemose išmatuotas šviesos greitis vakuume yra lygus C. Tačiau viena nuo kitos tolstančios tolimos galaktikos nėra laikomos inercinėmis atskaitos sistemomis. Su tokiomis galaktikomis susijusių procesų aprašymui paprastai naudojama bendroji reliatyvumo teorija.
Visiškai neturiu kompetencijos šiuo klausimu. Nesu fizikas. Tegu rimti mokslininkai šia tema kalba, jie geriau išmano. :?
Post Reply