Sofizmas (Sokrato ir jo nuopisų nuvertinta filosofija)

Kuklūs bandymai atsakyti į amžinus klausimus laikiname pasaulyje.
Post Reply
User avatar
Dekonstruktorius
naujokas
Posts: 117
Joined: 2009-12-16 14:28

2010-02-24 00:09

Norėčiau, kad padiskutuotumėte įdomiu klausimu: kodėl sofizmas yra nuvertintas kaip nesąmonė? Žodis "sofizmas" šiais laikais naudojamas kaip reiškiantis tyčia klaidingą samprotavimą.

Pasirodo jį nuvertino Sokratas, Platonos ir jų nuopisos, kurios šiko ant reliatyvizmo.

Jeigu pasigilintume kas buvo sofizmas, tai nustebtume, kad kaip ir postmodernizmas, bei ankstyvasis skepticizmas - jis irgi jau seniausiai laidojo racionalumą ir visą filosofiją:
SOFIZMAS. Šiuo laikotarpiu yra pereinama nuo gamtos prie žmogaus problematikos. Principine nuostata tampa reliatyvizmas. Žymiausi sofizmo atstovai buvo: Protagoras, Gorgijas, Hipijas, Prodikas. Sofistai buvo mokytojai, skelbę aktualias to laikmečio problemas ir pažiūras. Jie mokė už pinigus ir dėl to buvo smerkiami. Sofizmas buvo ištobulinęs eristikos meną. PROTAGORAS (481-411 m. pr. Kr. ), kilęs iš Abderų, parašė veikalus „Poleminis traktatas apie tiesą ir būtį”, „Apie dievus”. Tyrimo objektu sofizme tampa žmogus, o kartu ir dialektika, retorika, politika, etika. Sofistai savo tyrimais siekė praktinių tikslų, mokslą suartino su praktiniais sugebėjimais. Jiems yra būdingas pragmatizmas. Svarbiausia tampa empirinis faktų stebėjimas, jų klasifikacija. Būdingi sofistiniai tiesos konceptai: teigė, kad tiesa yra pažįstama juslėmis (sensualizmas); nėra visuotinai galiojančių tiesų (reliatyvizmas); viena tiesa pranašesnė už kitą tik tiek, kiek ji yra naudinga (prakticizmas); tiesa yra sutartinis dalykas (konvencionalizmas). Sofistai buvo nusistatę negatyviai žinojimo atžvilgiu. Žinojimas, pagal juos nėra absoliutus ir teisingas, negalima pasitikėti žinojimu. Pagal Protagorą, mūsų pažinimas yra santykinis, nes remiasi suvokimu, o tą patį daiktą žmonės gali suvokti skirtingai: „Žmogus yra visų daiktų matas”. Bet koks pažinimas yra pasyvus – sąmonėje fiksuojami tik išorinių daiktų atspindžiai. Jei santykinis yra suvokimas, tai santykinė turi būti ir realybė (suvokinys yra tikrovės atspindys). „Visa, kas reiškiasi žmonėms, egzistuoja. Kadangi fenomenai yra įvairūs ir santykiniai, tai ir tikrovė yra įvairi ir santykinė. Materija gali įgyti įvairių ir skirtingų formų. Visi sprendimai apie tikrovę, nors ir kokie prieštaringi ir priešingi jie būtų, yra teisingi. Renkantis tarp dviejų „teisingų” teiginių, pirmumas yra atiduodamas tam, kuris yra naudingesnis. Tiesa yra naudinga. Tiesa yra ir konvencijos dalykas. Religijos, kalbos, teisės, etikos normos tėra tik bendri žmonių susitarimai. Susitarimas yra priešpastatomas prigimčiai – sutartos tiesos nebūtinai gali atitikti tai, kas yra gerai iš prigimties. Pvz., prigimtinė teisė gali būti suprantama kaip stipriųjų teisė (gerai yra tai, kas gerai yra stipresniajam).

Religinės sofistų idėjos buvo skeptinės. „Apie dievus negalime žinoti, nei kad jie yra, nei kad jų nėra; daugelis dalykų trukdo man tai žinoti, trukdo paties objekto neaiškumas ir žmogaus gyvenimo trumpumas” (Protagoras).

Sofistai taip pat nagrinėjo ir estetikos problemas (pirmiausiai buvo nagrinėjamas poezijos menas). Buvo įvestos tokios estetikos sąvokos kaip mimesis, iliuzija, katarsis (apsivalymas). Apie poeziją buvo teigiama, kad ši: 1) nesukuria realių daiktų, o tik jų žodinius vaizdus -pamėgdžiojimus; 2) klausytojų sąmonėje ji sukelia iliuziją; 3) klausytojams sukelia jausmų proveržį, daro poveikį jausmams – katarsis, kuris teikia palengvėjimą, džiaugsmą.
Klasikinė Antikos filosofija (V – IV a. pr. Kr.)
http://www.patariu.lt/studijos/2009/01/ ... v-a-pr-kr/

Man šitos pažiūros yra labai artimos, kaip ir Nyčei, kuris buvo smarkiai įtakotas tiek sofistų, tiek skeptikų. Būtent todėl ir esu linkęs vadinti save sofistu, o ne postmodernistu. Šitas reiškinys senesnis už visą racionalumo kultą. Ryrų filosofijoje randame pvz. http://en.wikipedia.org/wiki/Zhuangzi
Mefiso
naujokas
Posts: 94
Joined: 2010-01-29 00:32

2010-02-24 08:34

Sofistai nesudarė filosofų mokyklos, o sofizmas yra samprotavimo metodas, o ne filosofija. O Sokratas nuvertino sofistus, nes buvo ginkluotas dialektika, daug progresyvesniu samprotavimo metodu.
User avatar
Dekonstruktorius
naujokas
Posts: 117
Joined: 2009-12-16 14:28

2010-02-24 10:21

Sofistai nesudarė filosofavimo mokyklos, bet tarpe jų žydėjo skepticizmas, fenomenalizmas ir reliatyvizmas. Akivaizdu, kad jie turėjo kažkokias ypatybes, arba bent jau dalis jų, kuriuos žinome iki šiol. Sokrato metodas šiaip jau buvo išrastas Protagoro :) Sofistai kaip ir postmoderni filosofija skelbia labai panašius teiginius ir koncentruojasi ties lingvistika.
Mefiso
naujokas
Posts: 94
Joined: 2010-01-29 00:32

2010-02-24 16:48

Skeptikai kaip tik sudarė atskirą filosofijos mokyklą, o dialektiką, pasak Aristotelio, "išrado" Zenonas.

Sofistai daugiausia akcentavo kalbos ir oratorijos meną, retoriką, tai buvo pagrindinis jų bruožas. Tiesa, kad jų filosofijoje vyravo reliatyvizmas ar prakticizmas. Tačiau, kaip minėjau, tai nebuvo filosofų mokykla, todėl kaip ir vientisos bendros filosofijos sistemos jie neturėjo.
mingis
pradedantis
Posts: 342
Joined: 2006-10-05 08:44

2010-02-25 15:50

Dekonstruktorius wrote:nėra visuotinai galiojančių tiesų.
<...>
Renkantis tarp dviejų „teisingų” teiginių, pirmumas yra atiduodamas tam, kuris yra naudingesnis.
O tai šitas kriterijus jau „visuotinai galiojantis“, ar kaip?

Gal galėtum bakstelt, kurioj konkrečiai vietoj paneigiamas koks Aristotelis ar materialistas Demokritas? Na, abu savaip teisūs, ir ką?

Edit:
Visai toks adekvatus, sakyčiau, kriterijus. Perskaitom materializmą ir sukuriam nestruktūrinę nuoseklaus kodo technarių programavimo kalbą Bejsik. Tada atsiverčiam Aristotelį ir pagaminam objektinę dualistinę kalbą C++. O tada paskaičiuojam, kuria kalba programų parašyta daugiau, ir gaunam, kad Aristotelis kokį tūkstantį kartų naudingesnis.
User avatar
ToxisLT
pradedantis
Posts: 257
Joined: 2007-03-09 11:34

2010-03-09 15:00

na, sokrato absoliutinimas pas mus atejo ish tos pachios krikshchionybes (imho sokratas buvo jazuso prototipas) - kadangi po krikshchionu bano filosofijai paliktas "galioti" buvo tik platonas (nes jis labiausiai atitiko krikshchionishkus kliedesius) - o pastarasis dievino savo mokytoja sokrata - taigi ir turim, sokrato, kaip uber filosofo prototipa, kovojusi priesh piktuosius, materialistus - sofistus.
Sofistai labiausiai jam uzhkliuvo, nes jie tupai eme pinigus uzh shventaja, tauriaja karve - filosofija ir moke visokius pridurkus, turtingu teveliu atzhalas. O tai, mat, yra filosofijos sutershimas. Kai pats sokratas buvo tiesiog klaidzhiojantis ir kliedintis bomzhelis (na, apie ji mes zhinom tiek pat kiek apie jazusa, tik shi kart ish pirmu lupu, jo mokinio, kuris ji be abejo dievino ir to pasekoje apie ji rashe tik uber grazhiai,kas jis toks buvo ish tikro. ir kodel toks taurus ir doras zhmogysta nusipelne aukshchiausios bausmes, netgi graiku atzhvilgiu (dazhiausiai jie nafyk ishtremdavo ish poliaus) - tik del to, kad pasakojo "tiesa"? anyway, to mes nelabai suzhinosim, nes visa informacija apie ji yra susizhavejusio jo mokinio (gali but, kad ir mylejusio ji) - beletristiniai kuriniai, kur sokratas tera personazhas. (meluoju, dar buvo Xenophonas ir Aristofano pjeses)

O kas del sofizmo, tai nera vienintele "sudemoninta" filosofijos kryptis, ash chia skaitinejau widgensteino darbus ir vieno ish ju intro sunervino tokia fraze "bet nepagalvokit, kad witgenshteinas buvo skeptikas!" - lyg skepticizmas butu kas nors gedingo, numechiau nafyk knyga=)
mingis
pradedantis
Posts: 342
Joined: 2006-10-05 08:44

2010-03-10 12:49

ToxisLT wrote:lyg skepticizmas butu kas nors gedingo
Yra skirtingi skepticizmo laipsniai. Negerai yra griežtai agnostiškas, dogmatiškas skepticizmas. (Geras derinys, a ne?) Na, tas, kur sako: „nieko negalim žinoti“. Teisingiau ir nuosaikiau būtų: „neaišku, ar ką nors galim žinoti“.
User avatar
ToxisLT
pradedantis
Posts: 257
Joined: 2007-03-09 11:34

2010-03-10 13:41

Na, dekartishki kliedesiai yra ne skepticizmas, tai well - nieko savyje nelaikantys ir prie nieko konstruktyvaus nevedantys kliedesiai. =)
mingis
pradedantis
Posts: 342
Joined: 2006-10-05 08:44

2010-03-10 17:08

O tai Wittgensteinas ką nors konkretaus siūlo? Jeigu tik neigia, tai lygiai taip pat nieko konstruktyvaus. Be to, absoliuti netiesa yra lygiai tokia pati dogmatiška ir ateina iš jėgos, kaip ir absoliuti tiesa.
mingis
pradedantis
Posts: 342
Joined: 2006-10-05 08:44

2010-03-13 09:11

Pavarčiau ir aš tą nelemtąją Wittgensteino brošiūrėlę. Nepasakyčiau, kad jis nebūtų skeptikas, čia panelei vertėjai, matyt, skepticizmas yra baubas. Bet man Wittgensteinas pasirodė skystokas. Kabina į teisingą pusę, bet tie jų ginčai su Moore'u – toks įspūdis, tarsi jie abu nebūtų girdėję apie Dekartą. Visos vandeningos 600 Wittgensteino ištarų telpa į tuos vienintelius du man žinomus Dekarto sakinius. Dekartas mano galva yra netgi labai konstruktyvus. Jo neapibrėžtumas yra toks pats išlaisvinantis, kaip ir Heisenbergo neapibrėžtumas. Dekartas panaikina absoliučios tiesos suradimo galimybę, Heisenbergas – mechaninį determinizmą.

Wittgensteino „tikrumą“ keičiam „tikėjimu“ ir viskas atsistoja į savo vietas. Jis į tą pusę ir lenkia, tik iki galo nepasako. Tikrai žinom tiktai tą dekartiškąjį „aš mąstau“. Na, dar kad yra „kažkas“, kas yra už „mūsų“ – tai, kas receptorių elektromagnetinių impulsų būdu sukelia mums „išorinio pasaulio“ haliucinaciją. Visa kita yra empiriniu būdu susidarytas didesnis ar mažiau tikras tikėjimas. Juk kaip vyksta pažinimas – suformuluojama teorija, praktinių bandymų būdu ji patikrinama ir kuriam laikui tampa daugiau ar mažiau priimtinu pasaulio atspindžiu. Tol kol nepradeda labai jau kirstis su naujais stebėjimo rezultatais. Tada kuriama nauja, pilnesnė, universalesnė teorija. Ir taip be galo. Kai bus atrasta galutinė teorija, absoliuti tiesa, kurios jau nebebus galima papildyti – pažinimas sustos, pasibaigs socialinė evoliucija ir ateis pasaulio pabaiga.
User avatar
SCnazi
pradedantis
Posts: 215
Joined: 2011-02-05 21:20

2011-02-14 17:44

filosofuoja tik nuopisos, o filosfija yra kliedesiai nes jai subinėn termometro ne neįkiši ir rankenėlės nepritaisysi, kad sukant išgautum elektros energiją :lol: :lol:
Post Reply