Logosas

Kuklūs bandymai atsakyti į amžinus klausimus laikiname pasaulyje.
Post Reply
ubermensch
naujokas
Posts: 25
Joined: 2011-09-10 19:38

2011-09-11 18:07

Logosas (gr. logos – žodis, kalba, mintis, sąvoka, protas) – filosofinė sąvoka, kuri reiškia visuotinę pasaulio tvarką, dėsnį, beasmenį kosminį protą.
Pirmasis terminą „logosas“ pavartojo Heraklitas Efesietis. Šiuo terminu jis žymėjo visuotinai kintančių pasaulio daiktų ryšių ir santykių pastovumą, būtinumą, visuotinį dėsningumą. Heraklito idėjas plėtoję stoikai laikė logosą materialia kosmoso siela, universaliu tikslingumu, substancija, iš inertiškos materijos formuojančia daiktus.
Filonas Aleksandrietis, neoplatonikai, gnostikai graikų logoso sampratą sujungė su biblinio Dievo vaizdiniu. Jiems logosas – dieviškasis protas, mintis ir žodis, sukūrę ir sujungę pasaulį. Anot Filono Aleksandriečio, pasaulis (kosmosas) – tesąs logoso atvaizdavimas.
Apeironas (sen. gr. peiras – riba, apeiros – beribis) – tai neapibrėžta beribė būtis. Anaksimandras tapatino ją iš dalies su erdve, iš dalies su laiku. Anaksimandro netenkino Talio teiginys, jog vanduo esąs visko pagrindas. Jis visa ko pagrindu laikė apeironą.
Žodis „apeironas“ reiškia Beribis arba Neapibrėžtas. Apeironas esąs kiekviename daikte, tačiau nesutapatinamas su daiktais ir nesudarąs paprasto stichijų elementų mišinio. Būdamas materialus, turįs savo prigimtį. Anaksimandro teigimu, apeironas esąs amžinas, jis visų medžiagų – pradas. Vienintelis apeironas esantis pradžia, neturinti pradžios, o taip pat ir pabaigos. Jis apima viską ir viską valdo. Pats apeironas esąs nekintantis, kinta tik jo formos. Gamtos įvairovė atsiradusi iš apeirono priešybių.
Anaksimandras manė, jog begaliniame apeirone egzistuoja ne vienas, o daugelis pasaulių.
Nusas (gr. nus – protas, mintis) – senovės graikų filosofijos sąvoka, kuri reiškia dvasią, intelektą, pažinimo galią, pasaulio tvarkos, dėsningumo principą. Anaksagoras pateikė materialistinę nuso koncepsiją, pagal kurią nusas – materiali jėga, tvarkanti pasaulį. Idealistiškai – kaip pasaulio sielą, idėjų vienovę, formų formą, gryną aktyvumą, pirmąjį postūmį – nusą aiškino Aristotelis.
Ant kiek sitas daiktas tikras, realus? Nors taip tikriausiai negalima klausti, bet minti pagavot. Manau, kad uz sita daikta nemazai itakingu mastytoju pasiraso (pataisykit, jei klystu). Vienas is ju - Einsteinas (http://www.spauda.lt/plato/panteism.htm). Zinau, kad issireiskiau nekonkreciai ir kazkas negaus galimybes uzsikabinti uz zodziu...
D3monas
senbuvis
Posts: 2100
Joined: 2008-05-10 16:22

2011-09-11 19:53

Image
mingis
pradedantis
Posts: 342
Joined: 2006-10-05 08:44

2011-10-10 06:24

Ačiū už apibrėžimus, smagu užpildyti vaikystės spragas, tik aiškiai kadaise versti iš rusų. Kabinėjuosi prie žodžių. Graikiškas -os yra identiškas lietuviškam -as, todėl logas. Nes dabar skamba kaip Arvydasas Sabonisas. Be to, dabar įprasta transliteruoti Hėrakleitas.
ubermensch
naujokas
Posts: 25
Joined: 2011-09-10 19:38

2011-11-01 13:04

Kalba yra konvencija
Post Reply