Tikrasis skepticizmas.

Kuklūs bandymai atsakyti į amžinus klausimus laikiname pasaulyje.
martynas
senbuvis
Posts: 1790
Joined: 2012-01-26 22:48

2012-06-01 00:16

Kita wrote:
martynas wrote:
Kita wrote:Aš galiu įsivaizduoti dramblį žmogaus galva, povo uodega ir su pelekais, bet kažkaip nemanau, kad toks gyvis turi potencialą egzistuoti...
Tiks gyvis gali gyventu viename is galimu pasauliu, todel jis turi potenciala egzistuoti.
Jei begaline multivisata egzistuoja (namanau bet tiesiog apsimeskim), tada toks gyvis irgi egzistuoja.
Be to jeigu jis dar nera realus nereiskia, kad jis neturi potencialo egzistuoti.
Bet šitoje visatoje su esamais dėsniais, neegzistuoja.
Na aisku, bet kalba ejo ne apie tai :)
User avatar
Kita
pradedantis
Posts: 263
Joined: 2006-03-14 14:53
Location: Klaipėda

2012-06-01 10:21

Na, ką gali žinoti, gal tavo mintys – atskira visata. ;)
martynas
senbuvis
Posts: 1790
Joined: 2012-01-26 22:48

2012-06-01 12:16

Kita wrote:Na, ką gali žinoti, gal tavo mintys – atskira visata. ;)
Zinoti absoliuciai uztikrintai negalima nieko, be taj nereiskia, kad negalima zinoti nieko.
Bet, kad mano mintys ne atskira visata galiu patvirtinti.
Mano mintys yra tos pacios visatos kurioje visi esame suvokimas ir interpretavimas.
User avatar
SCnazi
pradedantis
Posts: 215
Joined: 2011-02-05 21:20

2012-07-14 00:11

Man temos pavadinimas atrodo įtartinai (matyt mano įgimtas skepticizmas :lol: pasireiškia)
"Tikrasis skepticizmas" labiau primena religinį terminą po kurio turėtų eiti "Tikrojo skepticizmo dogmos" (gali būti išvardinto dekalogo forma :D ) ir pan. ir t.t.

O jei rimtai - tai man atrodo, jog skepticizmas yra nuolat kintantis, atitinkantis "laiko dvasią" t.y. esamo momento pažinimo galimybes, kritiškas požiūris (mąstymas) į objektą.
martynas
senbuvis
Posts: 1790
Joined: 2012-01-26 22:48

2012-07-14 10:48

SCnazi wrote:Man temos pavadinimas atrodo įtartinai (matyt mano įgimtas skepticizmas :lol: pasireiškia)
"Tikrasis skepticizmas" labiau primena religinį terminą po kurio turėtų eiti "Tikrojo skepticizmo dogmos" (gali būti išvardinto dekalogo forma :D ) ir pan. ir t.t.

O jei rimtai - tai man atrodo, jog skepticizmas yra nuolat kintantis, atitinkantis "laiko dvasią" t.y. esamo momento pažinimo galimybes, kritiškas požiūris (mąstymas) į objektą.
Tikrasis skeptikas kritiskai vertina objektus, tada kritiskai ivertina savo kritini mastyma ir is turimos informacijos padaro isvadas.
User avatar
fizikanas
senbuvis
Posts: 5791
Joined: 2004-05-27 19:45

2012-07-14 12:59

martynas wrote:
SCnazi wrote:Man temos pavadinimas atrodo įtartinai (matyt mano įgimtas skepticizmas :lol: pasireiškia)
"Tikrasis skepticizmas" labiau primena religinį terminą po kurio turėtų eiti "Tikrojo skepticizmo dogmos" (gali būti išvardinto dekalogo forma :D ) ir pan. ir t.t.

O jei rimtai - tai man atrodo, jog skepticizmas yra nuolat kintantis, atitinkantis "laiko dvasią" t.y. esamo momento pažinimo galimybes, kritiškas požiūris (mąstymas) į objektą.
Tikrasis skeptikas kritiskai vertina objektus, tada kritiskai ivertina savo kritini mastyma ir is turimos informacijos padaro isvadas.
Image
User avatar
eleggua
naujokas
Posts: 69
Joined: 2009-11-26 18:33

2012-07-15 13:44

fizikanas wrote: ---
:lol: :lol: :lol:
Manau, čia taškas padėtas neteisingai. Kodėl pvz. paskui nereikia kritiškai įvertinti savo kritiško kritinio mąstymo įvertinimo? O paskui neįvertinti kritiškai to kritiško įvertinimo kritiško įvertinimo kritinio mąstymo? Jei viską reikia kritiškai vertinti, tada reikia kritiškai vertinti ir kritišką kritinio mąstymo įvertinimą. :mrgreen:

Neseniai skaitinėjau apie homunkulą, o tada sutikau Ryle's regressą. Skepticizmo skepticizmas arba abejojimas abejone yra labai panašus absurdiškumas (išeina infinite regression), plius dar ir neigiantis pats save (abejoti abejonę iš esmės reiškia tikėti, ką mes tiesą sakant ir stebime šioje temoje). Jis atsiranda dėl to, kai mes vietoje to, kad kritiškai vertinti tam tikrus dalykus (teiginius) kritiškai vertiname absoliučiai viską, tuo tarpu ir savo kritišką vertinimą (ir taip iki begalybės). Krititiškai vertinti pati instrumentą, t. y. mokslinį metodą, jį tobulinant ir ieškant jame spragų yra savaime aiški skeptiko pareiga, tačiau šiuo atvejų jokios konkrečios mokslinio metodo kritikos aš nepastebėjau, mačiau tik tvirtinimus kad niekas to nedaro ir "jūs privalot abejoti abejojimu".
martynas
senbuvis
Posts: 1790
Joined: 2012-01-26 22:48

2012-07-15 14:54

eleggua wrote:
fizikanas wrote: ---
:lol: :lol: :lol:
Manau, čia taškas padėtas neteisingai. Kodėl pvz. paskui nereikia kritiškai įvertinti savo kritiško kritinio mąstymo įvertinimo? O paskui neįvertinti kritiškai to kritiško įvertinimo kritiško įvertinimo kritinio mąstymo? Jei viską reikia kritiškai vertinti, tada reikia kritiškai vertinti ir kritišką kritinio mąstymo įvertinimą. :mrgreen:

Neseniai skaitinėjau apie homunkulą, o tada sutikau Ryle's regressą. Skepticizmo skepticizmas arba abejojimas abejone yra labai panašus absurdiškumas (išeina infinite regression), plius dar ir neigiantis pats save (abejoti abejonę iš esmės reiškia tikėti, ką mes tiesą sakant ir stebime šioje temoje). Jis atsiranda dėl to, kai mes vietoje to, kad kritiškai vertinti tam tikrus dalykus (teiginius) kritiškai vertiname absoliučiai viską, tuo tarpu ir savo kritišką vertinimą (ir taip iki begalybės). Krititiškai vertinti pati instrumentą, t. y. mokslinį metodą, jį tobulinant ir ieškant jame spragų yra savaime aiški skeptiko pareiga, tačiau šiuo atvejų jokios konkrečios mokslinio metodo kritikos aš nepastebėjau, mačiau tik tvirtinimus kad niekas to nedaro ir "jūs privalot abejoti abejojimu".
Skepticizmas yra ''default'' moksline pozicija?

Be to uztenka sveiko proto ir nepesieksime tos infinity. Uztenka 9 kartus matuoti ir 10 kirpti
User avatar
eleggua
naujokas
Posts: 69
Joined: 2009-11-26 18:33

2012-07-15 17:45

martynas wrote:Skepticizmas yra ''default'' moksline pozicija?

Be to uztenka sveiko proto ir nepesieksime tos infinity. Uztenka 9 kartus matuoti ir 10 kirpti
Gal atvirkščiai, skepticizmas remiasi mokslu, o kartu jį tobulina.

Tavo sveikas protas tau taip sako, o pvz. mano sveikas protas man sako, kad abejoti abejone yra absurdas. Matuosimes sveikais protais (kieno didesnis tas ir laimėjo) ar vis dėlto bus argumentų? :roll:
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2012-07-15 17:53

martynas wrote:Skepticizmas yra ''default'' moksline pozicija?
http://en.wikipedia.org/wiki/Skepticism wrote:Skepticism [..] is generally any questioning attitude towards knowledge, facts, or opinions/beliefs stated as facts[..]
Šia prasme - taip, defaultinė mokslo pozicija betkurio teiginio atžvilgiu yra skepticizmas. Tik jūs tą skepticizmą greičiausiai truputį iškreiptai suvokiate. Tai nėra kažkoks maniakiškas bandymas skeptiskai pažiūrėti į viską, įskaitant ir patį skeptišką požiūrį. Dažniausiai moksle skepticizmas pasireiškia maždaug taip. Mokslininkas A sako "žinai, man atrodo, kad yra X", tada mokslininkas B sako: "kodėl taip manai?". Tas "kodėl" ir yra pati skepticizmo esmė - netikėti kažkuo vien todėl, kad taip sako autoritetingas asmuo, ar kad labai norisi tikėti, o iš tiesų įsigilinti į reikalo esmę, į turimus faktus, ir tik tada daryti išvadas apie teiginio teisingumą.
martynas wrote:Be to uztenka sveiko proto ir nepesieksime tos infinity. Uztenka 9 kartus matuoti ir 10 kirpti
Mokslo filosofija užsiiminėja tokiais klausimais, kaip kiek kartų iš tiesų reikia matuoti prieš kerpant. Tuo tarpu nustebtumėte pamatęs, kiek mažai filosofijos yra rimtuose moksliniuose tekstuose. Tas populiarus pasakymas "sausa teorija", iš tiesų nėra iš piršto laužtas. "Sausumas" leidžia mokslininkams susitelkti į nagrinėjamą klausimą, jį izoliuoti nuo visų nereikalingų kintamųjų, ir su trupučiu sėkmės prieiti prie atsakymo, o ne paskęsti begaliniuose svaičiojimuose apie tikrąją vienos ar kitos sąvokos prasmę.
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2012-07-15 17:57

martynas wrote:Tikrasis skeptikas kritiskai vertina objektus, tada kritiskai ivertina savo kritini mastyma ir is turimos informacijos padaro isvadas.
Taip, o tikrasis škotas nededa cukraus į košę... :)
martynas
senbuvis
Posts: 1790
Joined: 2012-01-26 22:48

2012-07-15 18:09

eleggua wrote:
martynas wrote:Skepticizmas yra ''default'' moksline pozicija?

Be to uztenka sveiko proto ir nepesieksime tos infinity. Uztenka 9 kartus matuoti ir 10 kirpti
Gal atvirkščiai, skepticizmas remiasi mokslu, o kartu jį tobulina.

Tavo sveikas protas tau taip sako, o pvz. mano sveikas protas man sako, kad abejoti abejone yra absurdas. Matuosimes sveikais protais (kieno didesnis tas ir laimėjo) ar vis dėlto bus argumentų? :roll:
Kodel abejoti nera absurdas, o abejoti pacia abejone jau absurdas? Juk niekas neliepia amzinai abejoti
martynas
senbuvis
Posts: 1790
Joined: 2012-01-26 22:48

2012-07-15 18:10

Vilius wrote:
martynas wrote:Tikrasis skeptikas kritiskai vertina objektus, tada kritiskai ivertina savo kritini mastyma ir is turimos informacijos padaro isvadas.
Taip, o tikrasis škotas nededa cukraus į košę... :)
Gerai isbraukiame tikras. Ir pridedame turetu.
User avatar
eleggua
naujokas
Posts: 69
Joined: 2009-11-26 18:33

2012-07-15 18:36

martynas wrote:Kodel abejoti nera absurdas, o abejoti pacia abejone jau absurdas? Juk niekas neliepia amzinai abejoti
Liepia, jei sąžiningai remiesi principu "abejok absoliučiai viskuo". Bet gali remtis nesąžiningai, sustodamas ties ten, kur tau patogiau, nes kita vertus abejojimas abejone reiškia tikėjimą (čia man rodos ir slepiasi tavo noro priežastis sustoti ties skaičiumi du). "O jeigu ne" virsta "o jeigu taip", t. y. teiginio palaikymu. Tuo tarpu teiginio palaikymas by defaul nėra abejojimas juo... Ir mes vėl prieiname prie absurdo.
User avatar
SCnazi
pradedantis
Posts: 215
Joined: 2011-02-05 21:20

2012-07-15 20:08

eleggua wrote:
martynas wrote:Skepticizmas yra ''default'' moksline pozicija?

Be to uztenka sveiko proto ir nepesieksime tos infinity. Uztenka 9 kartus matuoti ir 10 kirpti
Gal atvirkščiai, skepticizmas remiasi mokslu, o kartu jį tobulina.

Tavo sveikas protas tau taip sako, o pvz. mano sveikas protas man sako, kad abejoti abejone yra absurdas. Matuosimes sveikais protais (kieno didesnis tas ir laimėjo) ar vis dėlto bus argumentų? :roll:
eleggua wrote: Manau, čia taškas padėtas neteisingai. Kodėl pvz. paskui nereikia kritiškai įvertinti savo kritiško kritinio mąstymo įvertinimo? O paskui neįvertinti kritiškai to kritiško įvertinimo kritiško įvertinimo kritinio mąstymo? Jei viską reikia kritiškai vertinti, tada reikia kritiškai vertinti ir kritišką kritinio mąstymo įvertinimą. :mrgreen:

.............. Skepticizmo skepticizmas arba abejojimas abejone yra labai panašus absurdiškumas (išeina infinite regression), plius dar ir neigiantis pats save (abejoti abejonę iš esmės reiškia tikėti, ką mes tiesą sakant ir stebime šioje temoje). Jis atsiranda dėl to, kai mes vietoje to, kad kritiškai vertinti tam tikrus dalykus (teiginius) kritiškai vertiname absoliučiai viską, tuo tarpu ir savo kritišką vertinimą (ir taip iki begalybės). Krititiškai vertinti pati instrumentą, t. y. mokslinį metodą, jį tobulinant ir ieškant jame spragų yra savaime aiški skeptiko pareiga, tačiau šiuo atvejų jokios konkrečios mokslinio metodo kritikos aš nepastebėjau, mačiau tik tvirtinimus kad niekas to nedaro ir "jūs privalot abejoti abejojimu".
Kas čia per "yada....yada...yada..yada.yadayada..."??
Sprendžiant problemą, diskutuojant ar šiaip samprotaujant galima patogiai naudotis dedukciniu metodu, tačiau tamsta mums siūlai kažkokį "blablabladukcinį" metodą. Net ne indukcinį (kuris, dažniausiai, be dedukcinio mažai patikimas, todėl jie beveik visada naudojami kartu). "Blabladukcinis" metodas skirtas sukelti kuo daugiau dulkių, kad kuo mažiau matytūsi diskusijos objektas ar problema. Šį "metodą", apytikriai prieš 9302 metus, atrado čiukčių šamanai ir jis iš karto tapo populiarus. Dabar "metodas" yra vystomas ir tobulinamas visokių aiškiaregių, fokusininkų, astrologų, chyromantų, evangelikų-charizmatų, politikų ir taip toliau ir panašiai. O kartais "blabladukciniu metodu" maskuojamas paprasčiausias neišprusimas ir neišmanymas. Visai galimas dalykas, kad "blabladukcinis metodas" turi ir teigiamų savybių, tačiau visiškai kitokių nei problemų sprendimas ar teorijų sudarymas. Manau jis tinka kaip savotiška terapija ar apsauginis mechanizmas žemą savivertę turintiems subjektams... o kas ne be "grieko" ? :lol: Juk teko sudalyvaut kokiame baliuje ar gimtadieny pora tokių ar daugiau "plėšia mikrofoną viens kitam iš rankų, ypač kai alkoholis jūra... :lol:
Tikiuosi sarkazmas čia labai tinka :twisted: :mrgreen: , o ir metaforos tinkamos bei juokingos :dirol: :thumbsup:
čiut kas nepykite, kad taip....
User avatar
eleggua
naujokas
Posts: 69
Joined: 2009-11-26 18:33

2012-07-15 20:24

SCnazi wrote: Kas čia per "yada....yada...yada..yada.yadayada..."??
Sprendžiant problemą, diskutuojant ar šiaip samprotaujant galima patogiai naudotis dedukciniu metodu, tačiau tamsta mums siūlai kažkokį "blablabladukcinį" metodą. Net ne indukcinį (kuris, dažniausiai, be dedukcinio mažai patikimas, todėl jie beveik visada naudojami kartu). "Blabladukcinis" metodas skirtas sukelti kuo daugiau dulkių, kad kuo mažiau matytūsi diskusijos objektas ar problema. Šį "metodą", apytikriai prieš 9302 metus, atrado čiukčių šamanai ir jis iš karto tapo populiarus. Dabar "metodas" yra vystomas ir tobulinamas visokių aiškiaregių, fokusininkų, astrologų, chyromantų, evangelikų-charizmatų, politikų ir taip toliau ir panašiai. O kartais "blabladukciniu metodu" maskuojamas paprasčiausias neišprusimas ir neišmanymas. Visai galimas dalykas, kad "blabladukcinis metodas" turi ir teigiamų savybių, tačiau visiškai kitokių nei problemų sprendimas ar teorijų sudarymas. Manau jis tinka kaip savotiška terapija ar apsauginis mechanizmas žemą savivertę turintiems subjektams... o kas ne be "grieko" ? :lol: Juk teko sudalyvaut kokiame baliuje ar gimtadieny pora tokių ar daugiau "plėšia mikrofoną viens kitam iš rankų, ypač kai alkoholis jūra... :lol:
Tikiuosi sarkazmas čia labai tinka :twisted: :mrgreen: , o ir metaforos tinkamos bei juokingos :dirol: :thumbsup:
čiut kas nepykite, kad taip....
Pritrenkėt argumentacija, dabar supratau kas ne taip.
mingis
pradedantis
Posts: 342
Joined: 2006-10-05 08:44

2012-07-16 09:32

eleggua wrote:abejojimas abejone reiškia tikėjimą
Kodėl? Tikėjimas yra būtent tada, kai sustojame abejoti. Kuo remiantis? Pvz., praktine patirtim ar „sveiku protu“ (kas tai bebūtų...).
Mokslininko santykis su mokslo metodu yra būtent tikėjimas. Absoliutusis skepticizmas abejoja be galo, yra nihilistinis,
mokslinis skepticizmas tuo tarpu yra saikingas – abejojama iki tam tikros ribos.
Kuris iš jų „tikrasis“ – spręskit patys.
Atliekant mokslinį tyrimą, mokslinio metodo teisingumu neabejojama.
Mokslo filosofija abejoja vienu žingsniu toliau – ji tobulina patį mokslinį metodą.
SCnazi wrote:Šį "metodą", apytikriai prieš 9302 metus, atrado čiukčių šamanai
Už linksmumą pliusas, bet manęs argumentacija nepritrenkė, įžvelgiu reductio ad absurdum.
Visada galvodavau, kad šamanai kaltinami dogmatizmu, jūs sakot – jie per daug abejoja. Kaip vis dėlto iš tikrųjų?
martynas
senbuvis
Posts: 1790
Joined: 2012-01-26 22:48

2012-07-16 10:41

eleggua wrote:
martynas wrote:Kodel abejoti nera absurdas, o abejoti pacia abejone jau absurdas? Juk niekas neliepia amzinai abejoti
Liepia, jei sąžiningai remiesi principu "abejok absoliučiai viskuo". Bet gali remtis nesąžiningai, sustodamas ties ten, kur tau patogiau, nes kita vertus abejojimas abejone reiškia tikėjimą (čia man rodos ir slepiasi tavo noro priežastis sustoti ties skaičiumi du). "O jeigu ne" virsta "o jeigu taip", t. y. teiginio palaikymu. Tuo tarpu teiginio palaikymas by defaul nėra abejojimas juo... Ir mes vėl prieiname prie absurdo.
Gerai, bet tada prieiname prie tokio absurdo, kad kiekviena tavo suprasta tiesa yra del patogumo, o abejoti abejone yra is vis nelogiska.
Yra siek tiek kitaip ir daugiau kintamuju. Abejoti abejone galima ja tikint, taciau ja priimant atsargiai ir laukiant papildomos informacijos ar atliekant issamesni klausimo tyrima.
Post Reply