Coaching'as: bullshit or not bullshit?

Visos temos, susijusios su socialiniais mokslais.
Augustas
senbuvis
Posts: 3165
Joined: 2012-05-03 18:44

2012-06-24 14:56

D3monas wrote: Coaching'as nesidrovi remtis visokiais briedais, kaip karma ar NLP. Taip pat couching'as nesidrovi piršti visokių pseudoekonominių patarimų, tokių kaip knygoje "pinigų srauto kvadrantas". Dar viena problema yra tai, jog nėra apibrėžta kas yra kvalifikuotas užsiimti šia veikla, todėl praktiškai bet kas gali pasiskelbti verslo treneriu ir niekas neprieštaraus. Žinoma, jei atsiras motyvacinis kalbėtojas, kuris save pristatys kaip verslo trenerį, ir užsiims tik motyvacinėmis kalbomis, nekalbėdamas faktais neparemtų nesąmonių, nemanipuliuodamas žmonėmis, kad šie jam pinigų maišus temptų, tai būtų galima pavadinti couching'u, kuris nėra nesąmonė. Kiek teko susidurti su šios "profesijos" padarais, visi iki vieno buvo būtent šarlataniško pobūdžio pinigų grobstytojai, pezantys apie NLP, aukštesnes jėgas bei kitus vėjus.
Na, nežinau. Man tas Coaching'as atrodo, kaip mokiniui darbas su korepetitorium. T.y. jei mokykloje mokytojai nepakankamai gerai dirba, tai reikia samdytis korepetitorius, kad jie ištaisytų žinių spragas. O ar pavyks pasamdyti gerą korepetitorių, tai čia turbūt sėkmės klausimas. Tas pats ir su tuo Coaching'u. Coaching'o idėja yra ta, kad tėvai neatliko savo pareigų vaikams, kai pastarieji dar buvo nepilnamečiai, todėl reikalingas papildomas darbas su savimi, ugdant asmenybės teigiamas savybes (na, tokias, kaip atkaklumas, sugebėjimas išsikelti realius tikslus asmeniniame ir profesiniame gyvenime, kantrybė, lojalumas, santūrumas, kuklumas ir pan.). Tokiam darbui reikalingas pagalbininkas, savotiškas korepetitorius, kuris ir vadinamas coacher'iu, atseit, treneriu. Na, čia, aišku, yra nauja sritis. Ir, kaip kiekvienoje srityje, pasitaiko visokių - ir gerų savo srities profesionalų, ir šarlatanų. Ir tarp korepetitorių, beje, būna visokių žmonių - gerų pedagogų, puikiai išmanančių savo sritį, ir šarlatanų, kurie primoko savo mokinius bet ko, tik ne to, ko jiems reikia/-ės per egzaminus.
User avatar
Laumė
naujokas
Posts: 2
Joined: 2012-06-29 18:06

2012-06-29 23:49

Hm.. Kiek aš buvau susidūrusi su coaching'u, tai man pasirodė tiesiog sistema skirta tikslų išsikėlimui ir savimotyvacijai juos vykdyti pakelti. Yra treneriai, kurie tau pasako įvairius metodus/ pratimus kaip tą padaryti ir darai. Pavyzdžiai būtų tokie:

1. Užrašyti ant lapo 100 dalykų, kurių nori gyvenime. (tikslų išsikėlimui naudojama. Paskui pasako, kad vėliausiai sugalvoti norai yra tikrieji. Tai pagrįsta tuo, kad jie geriausiai apmąstyti, jiems prireikė daugiausiai laiko "įšlįsti į paviršių" ir panašiai.)
2. Savaitę, prieš miegą, pagirti save už 5 dalykus, kuriuos šiandien padarei gerai. (skirta savimotyvacijai. Pabandykit patys šį pratimėlį padaryt ir suprasit jo kabliuką. :))
3. Sudaryt su nepažįstamu žmogum (susipažįsti per užsiėmimus) arba su draugu ir jam papasakot ką kitą savaitę planuoji padaryt, jis tau irgi papasakoja ir jūs tikrinat vienas kitą.
4. Populiariausias, manau, yra "coach circle" braižymas. Jis atrodo taip http://www.google.lt/imgres?um=1&hl=lt& ... 2,s:0,i:75

Kiekvieną skiltį vertini nuo 1 iki 10 ir užspalvini. Turi dabartinę tavo asmenybės būseną apibūdinančią diagramą ir gali vaizdžiai matyti, kuriomis savo gyvenimo sritimis esi nepatenkintas. Tada pasirenki tris ir prie jų dirbi coaching'o metodais, tada vėl vertini ir vėl žiūri kas blogai ir t.t., kol pasieki visur dešimtukus :)

Išvada, nėra jau taip blogai viskas. Žmonėms, kuriems sunkiau susitvarkyti su savimi tikrai naudinga, manyčiau. Kitas dalykas- dauguma po to taip užsiveža, kad tampa šabloniški perdėti šaunuoliai. Ir dėstytojai, dažniausiai, yra tokie... Tad galiausiai, jei pats netampi tokiu- atsibosta. Man tai nutiko gana greitai.
Post Reply