Net Neutrality

Visos temos, susijusios su socialiniais mokslais.
User avatar
Sejanus
senbuvis
Posts: 1669
Joined: 2008-11-16 14:41

2017-11-23 08:17

Paskutiniu metu pusė interneto isterikuoja dėl artėjančios pasaulio pabaigos, gal kas išmanote ką daugiau? Jau pradėti ruoštis konservus ir ginklus? Kas ten vyksta? Ir kiek tai liečia ES ir Lietuvą?
vvv2
senbuvis
Posts: 1178
Joined: 2007-08-02 11:24
Location: Kaunas city
Contact:

2017-11-23 10:37

Sejanus wrote:
2017-11-23 08:17
Kas ten vyksta?
- kadangi pasulį valdo vos keli klanai, jie paskutiniu metu ėmė bijoti interneto, kur dažnai išsprūsta kompromituojanti medžiaga. (pvz. apie pinigų slėpimą nuo tautos ofšoriniuose bankuose).

- todėl dirba vadinami "troliai", kurie nėra jokie kvailiai, jų darbas visus kitus versti kvailiais įtraukiant į absurdo kryptį (kad ir plokščios žemės).

- daugumą žmonijos sudaro visiški bemoksliai/beraščiai, kitą dalį mažamoksliai/mažaraščiai. Štai mažiamoksliai yra geriausias taikinys, nes jie kompleksuoja dėl savo "nemokytumo", tuo pagrindu juos labai lengva kurstyti. (sakykim dėl per didelio gyventojų skaičiaus).

- kadangi nuo šaltojo karo esantis branduolinis arsenalas nebuvo demontuotas, visada tebeegzistuoja klaidos ar teroristų/sąmokslininkų/psychų galimybė tą ginklą panaudoti. (sakykim naujų revoliucijų metu).

:(
User avatar
fizikanas
senbuvis
Posts: 5791
Joined: 2004-05-27 19:45

2017-11-23 12:20

Gal konteksto ponai? Jauciuosi kazka praleides
User avatar
Sejanus
senbuvis
Posts: 1669
Joined: 2008-11-16 14:41

2017-11-23 14:28

fizikanas wrote:
2017-11-23 12:20
Gal konteksto ponai? Jauciuosi kazka praleides
Aš pats jo ne per daugiausia turiu, tai ir klausiu gal kas ką žinote daugiau. Bet esmė, kad paskutinėm dienom daug kur internete kyla didelės isterijos, mat JAV bus svarstomas kažkoks įstatymas, ar įstatymo atšaukimas. Isterikų teigimu, tai leis interneto provideriams ne tiesiog tiekti internetą už n pinigų per gigabaitą/praleidžiamą laiką/mėnesį neriboto naudojimo, o imti skirtingą kainą už tai, kokiuose saituose lankaisi. Pvz., jei nori lankytis facebooke, gali tekti pirkti papildomą "Social Media" paketą už papildomą kainą, arba facebookas, redditas, google+ bus tau tiesiog blokuoti.

Tų pačių žmonių teigimu Portugalijoje jau taip ir yra. Šis nežinomos kilmės screenshotas vaikšto kaip įrodymas:

Image

Tai tiek maždaug žinau, sužinoti kažką daugiau sunku, nes pasisakantys už Net Neutrality isterikuoja apie interneto pabaigą as we know it ir bet kokius klausimus priima kaip asmeninę ataką ir norą sužlugdyti internetą (nors įstatymus allegedly svarsto tik JAV, kiek suprantu, ir kad tai jau egzistuoja Portugalijoje pasaulio pabaigos nepriartino). Pats googlinti kas ten per projektai tingėjau nes panašu kad manęs labai neliečia, JAV negyvenu. Iš idėjos būčiau prieš providerių teisę profilinti websaitus, per daug kvepia monopolijom ir piktnaudžiavimais, daug regionų net Lietuvoje negali taip paprastai pereiti prie kito providerio, nes jo tiesiog nėra. Bet nesu linkęs isterikuoti kol nežinau tikros padėties, gal tie įstatymai net nesuteiktų tokios galimybės, gal jie kažkam užkliuvo dėl kitų priežasčių ir tas kažkas paorganizavo internetinę isteriją. Nes kad ta isterija nėra spontaninė gan akivaizdu.
User avatar
fizikanas
senbuvis
Posts: 5791
Joined: 2004-05-27 19:45

2017-11-23 16:17

Kaip supratau jie ten kovoja uz reguliavima, kad ISP neturetu teises prioretizuoti interneto turinio. Man tai rodos sitas problemas turetu laisva rinka isspresti, o ne reguliavimai. As pvz eiciau pas ta provideri, kuris man neblokuoja kuriu nors saitu ir tiek. Bet kodel jis turetu netureti teises blokuoti tai nezinau. Gi jo kabeliai - ko nori ta daro su jais.
RB
senbuvis
Posts: 5793
Joined: 2004-05-18 13:16

2017-11-24 01:32

Taip, net neutrality principas tiesiog sako, kad ISP turi visus duomenis traktuoti vienodai, suteikti vienodą greitį, taikyti vienodą apmokestinimą ir t. t. T. y. jei aš naudoju kokį nors 1 Gbps Telia internetą, tai jie turi tą 1 Gbps greitį suteikti visiems duomenims ir negali savo internetinės televizijos tiekti maksimaliu greičiu, o konkurentų duomenims suteikti tik 10 Mbps srautą, taip versdami mane rinktis jų produktą. Iš esmės tai analogiška reguliavimui, kuris taikomas kitai infrastruktūrai – elektros laidams, dujotiekiams ir t. t., neleidžiant formuotis vertikaliai integruotoms monopolijoms.
RB
senbuvis
Posts: 5793
Joined: 2004-05-18 13:16

2017-11-24 01:33

fizikanas wrote:
2017-11-23 16:17
Man tai rodos sitas problemas turetu laisva rinka isspresti, o ne reguliavimai. As pvz eiciau pas ta provideri, kuris man neblokuoja kuriu nors saitu ir tiek. Bet kodel jis turetu netureti teises blokuoti tai nezinau. Gi jo kabeliai - ko nori ta daro su jais.
Bandau prisiminti, kas ten neseniai cypė, kad Google „neteisingą“ paieškos algoritmą taiko? ;)
User avatar
Sejanus
senbuvis
Posts: 1669
Joined: 2008-11-16 14:41

2017-11-24 02:00

fizikanas wrote:
2017-11-23 16:17
Kaip supratau jie ten kovoja uz reguliavima, kad ISP neturetu teises prioretizuoti interneto turinio. Man tai rodos sitas problemas turetu laisva rinka isspresti, o ne reguliavimai. As pvz eiciau pas ta provideri, kuris man neblokuoja kuriu nors saitu ir tiek. Bet kodel jis turetu netureti teises blokuoti tai nezinau. Gi jo kabeliai - ko nori ta daro su jais.
Kaip rašiau, daug kur neturi didelio providerių pasirinkimo. Pora geriausiu atveju, ir jiems tikrai nebus sudėtinga susitarti. Jei toks verslo modelis yra pelningas, jį norės taikyti visi provideriai. Niekur tu nepabėgsi :)

Kodėl turėtų ar neturėtų teisės yra klausimas geras ir jį galima svarstyti. Tik be asmeninių verslo teisių dar yra visokios kitokios teisės ir visuomenės interesas :)

Klausimas, ar tikrai tai yra labai blogai. Aš pvz. sutikčiau mokėti mažiau už internetą, ir neturėti priėjimo prie facebooko ir kito mėšlo, kurio ir taip nenaudoju :) Bet medalis turi dvi puses, ir pati idėja, kad provideris galės spręsti, ką tu gali matyti, ko negali, o ką gali tik papildomai susimokėjęs, o ką tik žymiai lėtesniu internetu, kažkiek neramina. Ir kaip userį, ir neramintų kaip websaitų savininką, jei kažkieno užgaida galėtų atkirsti priėjimą prie mano websaito ištisoms populiacijoms. Nesvarbu koks tai websaitas, ar eshopas, ar politinis blogas, ar žaidimai, visada yra konkurentai, kurie gali susitarti su provideriais. Kai kurie tų konkurentų gali turėti žymiai daugiau ką pasiūlyti provideriams nei smulkūs verslai ar blogeriai :) Kita vertus nežinau, gal tie įstatymai numato tokius dalykus ir draudžia.

Iš tiesų jei sutinki, kad Google tolerastijos stūmimas ir konservatyvių websaitų soft cenzūra yra blogai, tai šitas galimai yra žymiai blogiau.
RB
senbuvis
Posts: 5793
Joined: 2004-05-18 13:16

2017-11-24 03:31

Sejanus wrote:
2017-11-24 02:00
Kita vertus nežinau, gal tie įstatymai numato tokius dalykus ir draudžia.
Aš irgi nežinau, bet, kiek suprantu, kol kas tokių įstatymų nėra ir kaip tik vyksta diskusija, ar jie turėtų atsirasti.
Pvz., bent dalis Lietuvos GSM ryšio operatorių siūlo nemokamą duomenų srautą kai kurioms svetainėms, kas neatitinka net neutrality principo.
vvv2
senbuvis
Posts: 1178
Joined: 2007-08-02 11:24
Location: Kaunas city
Contact:

2017-11-24 12:20

RB wrote:
2017-11-24 03:31
.. dalis Lietuvos GSM ryšio operatorių siūlo nemokamą duomenų srautą kai kurioms svetainėms.
- čia tiesiog "verslo planas", jei svetainė pati užmoka operatoriui už tave, o atsiima kažkur kitur.

p.s.
.. bet diskusija vis tiek "suplakta" į jovalą: reikia skirti mokestį operatoriui (turi būti nepriklausomas), nuo mokesčio už svetainės turinį. Jei FB ar G+ įvedė mokestį už turinį ir pasirinko pinigų surinkimą per operatorių, tai kur problema?

p.s.2
.. problema būtų tik iš visiško "rusiško" biznio, kur tiekėjas pats pasirinktų apmokesdinimus pagal savo simpatijas.


:(
User avatar
fizikanas
senbuvis
Posts: 5791
Joined: 2004-05-27 19:45

2017-11-24 13:14

RB wrote:
2017-11-24 01:33
Bandau prisiminti, kas ten neseniai cypė, kad Google „neteisingą“ paieškos algoritmą taiko? ;)
Sejanus wrote: Iš tiesų jei sutinki, kad Google tolerastijos stūmimas ir konservatyvių websaitų soft cenzūra yra blogai, tai šitas galimai yra žymiai blogiau.
Kaip sakiau - laisva rinka turetu isspresti sia problema. Bet Google atveju neisprendzia, nes ten de facto monopolija. Amerikoje su interneto provideriais galimai irgi neissprendzia - ju ten vos keli ir aisku, kad kartelis.
RB
senbuvis
Posts: 5793
Joined: 2004-05-18 13:16

2017-12-14 21:56

Aaaaand.... It's gone.
Šiandien JAV Federalinė ryšių komisija panaikino 2015 m. priimtą reikalavimą užtikrinti net neutrality. Pagrindinis kovotojas už šio reikalavimo panaikinimą – D. Trump'o paskirtas šios komisijos vadovas A. Pai, visai atsitiktinai buvęs telekomunikacijų giganto „Verizon“ teisininkas. :)
User avatar
fizikanas
senbuvis
Posts: 5791
Joined: 2004-05-27 19:45

2017-12-14 22:03

RB wrote:
2017-12-14 21:56
visai atsitiktinai buvęs
Kas cia per konspiracijos teorija dabar?
User avatar
Sejanus
senbuvis
Posts: 1669
Joined: 2008-11-16 14:41

2017-12-14 23:17

RB wrote:
2017-12-14 21:56
Pagrindinis kovotojas už šio reikalavimo panaikinimą – D. Trump'o paskirtas šios komisijos vadovas A. Pai, visai atsitiktinai buvęs telekomunikacijų giganto „Verizon“ teisininkas. :)
Štai kodėl Trumpo fanboyjų forumuose buvo tuo metu maitinama atvirkščia propaganda nei visur kitur, t.y. kad net neutrality tėra priedanga valstybės norui kontroliuoti internetą ir panašūs retarded argumentai. Aš vis spėliodavau, iš kur jiems tokia neapykanta net neutrality (bet tingėdavau pasigilinti), nes deklaruojama meilė kapitalizmui ir valstybės nesikišimui negalėjo būti svarbiausia priežastis, turint omeny, kaip palankiai vertina valstybės kišimąsi kitose srityse.
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2017-12-14 23:20

Jei atvirai, taip ir nesusidariau nuomonės šiuo klausimu. Iš vienos pusės, gal ir nėra tragedijos, kad interneto provideriai suteiktų geresnes sąlygas klientams, kurie sutinka mokėti daugiau.. Bet iš kitos pusės, tas tikrai užbaigs gyvenimą daugybei smulkių žaidėjų, kurie neturės pakankamai pinigų, kad sumokėtų už greitesnį trafiką.

O iš vartotojo pusės, tai aš garantuotai atsisakysiu bet kokios paslaugos, už kurią interneto provideris paprašys papildomai mokėti. O jei negalėsiu atsisakyti, tada pasistengsiu susirasti kitą providerį.
User avatar
Sejanus
senbuvis
Posts: 1669
Joined: 2008-11-16 14:41

2017-12-14 23:33

O iš vartotojo pusės, tai aš garantuotai atsisakysiu bet kokios paslaugos, už kurią interneto provideris paprašys papildomai mokėti. O jei negalėsiu atsisakyti, tada pasistengsiu susirasti kitą providerį.
Išlepę jūs tame Briusely :thumbsdown:
Didesnėje pasaulio daly nėra taip daug „kitų providerių“. Ir tas nedidelis pasirinkimas gali dar apmažėti, jei norėsi atsižvelgti į daugiau kriterijų nei tik šis. Man irgi patinka skambūs šūkiai apie atsisakymą, bet ne visada realybėje išeina, ir dar rečiau ženklesnė populiacijos dalis nori. Manau JAV yra daug tokių atsisakančių, bet didžiają jų daugumą pamažu švelniai vazelino pagalba pripratins prie naujos tvarkos ir pirks kaip dideli. Vartotojų sąmoningumu ir gebėjimu už save pastovėti tikiu mažiau, nei Jėzaus mokymais.
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2017-12-15 00:00

Sejanus wrote:
2017-12-14 23:33
Didesnėje pasaulio daly nėra taip daug „kitų providerių“.
Truputį ištraukei iš konteksto. Aš sakiau, kad iš pradžių atsisakyčiau paslaugų, už kurias reikia papildomai mokėti. Pvz., jei mano interneto planas staiga neįtrauktų Facebook'o, tai būtų garantuotai paskutinė mano gyvenimo diena, kai aš ten iš viso lankiausi. Tas pats pasakytina apie daugelį kitų ne-esminių paslaugų.

O jei jau paprašys papildomai mokėti už paslaugas, kurių negaliu atsisakyti (iš esmės - darbo reikalai, emailas ir šis forumas), nu tai tada ir pasistengsiu paieškoti kito providerio. O jei nerasiu - tada jau, matyt, teks pereiti prie tos dalies su vazelinu :D
User avatar
Sejanus
senbuvis
Posts: 1669
Joined: 2008-11-16 14:41

2017-12-15 00:04

Tai dėl vazelino dar palauk, šis įstatymas (ar priedas, ar kas tai bebūtų) buvo priimtas 2015-ais. Nepamenu, kad iki 2015 JAV būtų egzistavusi siaubinga Verizono monopolija ir traffico reguliavimas. Kaip rašiau pirmuose postuose, esu tikras, kad visa ši isterija kilo nes kažkas kažkam užlipo ant nuospaudos kažkur aukštesniuose korporacijų lygiuose (sprendžiu iš propagandos kiekio iš abiejų pusių). Tai nepaneigia prielaidos, kad naudotojams net neutrality atšaukimas gali būti žalingas all the same, bet isterikuoti dar nepradėkime :) Ypač kas negyvena JAV :)
Post Reply