Lietuvos ateizmo istorija

Visos temos, susijusios su socialiniais mokslais.
Post Reply
User avatar
Starman
pradedantis
Posts: 175
Joined: 2018-02-10 13:56

2018-05-06 12:37

Image

Tradiciškai pažymima, kad LDK visuomenė buvo daugiareligiška, daugiatautiška ir daugiakultūriška. Prie šių apibūdinimų paprastai pridedamas ir „tolerancijos" epitetas. Tačiau neverta galvoti, jog taip buvo per visą valstybės egzistavimo laikotarpį. Pvz., jei XVI a. vid. LDK prieglobstį rado religiniai pabėgėliai iš Anglijos, tai XVII a. vid., atvirkščiai, jau religiniai pabėgėliai iš LDK prieglobsčio ieškojo Olandijoje. Net ir religinė tolerancija negali būti tapatinama su tolerancija apskritai, religijos atžvilgiu ji buvo ribota. Teisė išpažinti katalikų, stačiatikių ar kitokią religiją nereiškė teisės neišpažinti jokios religijos ar neigti religiją apskritai. Į Dievo nepažįstančius vienodai priešiškai žiūrėjo tiek krikščionys, tiek judėjai. Todėl jie traktuoti neigiamiau nei eretikai, tikėjimo tiesas iškraipantys asmenys. Konfesionalizacijos procesui pasibaigus XVII a. pab. atleidžiama buvo tik tiems, kurie Dievo nepažinojo dėl tamsumo, ir griežtai baudžiami buvo tie, kurie jį sąmoningai atmetė. Pvz., 1697 m. Škotijoje buvo pakartas Edinburgo universiteto auklėtinis Thomas Richardas Aikenheadas, teigęs, kad Biblija -- nesąmonių rapsodija.

https://www.youtube.com/watch?v=fO9ttJLwvho

Jeigu žinote įdomių faktų ar turite įdomių šaltinių apie Lietuvos ateizmo istoriją, prašau pasidalinkite.
User avatar
Sejanus
senbuvis
Posts: 1669
Joined: 2008-11-16 14:41

2018-05-06 12:48

Pvz., 1697 m. Škotijoje buvo pakartas Edinburgo universiteto auklėtinis Thomas Richardas Aikenheadas, teigęs, kad Biblija -- nesąmonių rapsodija.
O kuo jis susijęs su Lietuva?
Tradiciškai pažymima, kad LDK visuomenė buvo daugiareligiška, daugiatautiška ir daugiakultūriška. Prie šių apibūdinimų paprastai pridedamas ir „tolerancijos" epitetas. Tačiau neverta galvoti, jog taip buvo per visą valstybės egzistavimo laikotarpį.
Aš Lietuvos istorijos labai gerai neišmanau, bet iš to ką žinau, manau, kad taip buvo per visą valstybės egzistavimo laikotarpį. Tiesiog kai sakoma, kad tolerantiška, turima omenyje tiems laikams tame kontekste. Žinoma, kad daugeliu atžvilgių ji nebuvo tokia pati tolerantiška, kaip modernį Lietuva. Taip pat nereikia pamiršti, kad moderni Lietuva taip pat yra labai tolerantiška net ir savo kontekste, ji yra viena tolerantiškiausių valstybių pasaulyje, net ir dauguma dabartinių valstybių su ja lyginant neatrodys tolerantiškos, ką jau kalbėti apie viduramžių-renesanso LDK.
Post Reply