Apie smegenu pajeguma

Visos temos, kurios neįsipaišo nei į vieną forumą aukščiau.
pienas
naujokas
Posts: 35
Joined: 2007-12-09 17:47

2007-12-09 17:54

Sveiki, izanginiame skeptikai.org straipsnyje perskaiciau, kad mitas yra tai, jog musu smegenys veikia tik 5-10% pajegumu.

Panasaus topiko neradau, tai sukuriau nauja. Butu idomu suzinoti, kas ishrado si mita(?) ir kuo remesi (bandymais, stebejimais ar pan.), ir kas si mita sugebejo paneigt ir kokiais argumentais?
User avatar
Vajezus
emeritas
Posts: 3808
Joined: 2004-04-19 11:19
Location: Vilnius
Contact:

2007-12-09 18:54

pienas wrote:Butu idomu suzinoti, kas ishrado si mita(?) ir kuo remesi (bandymais, stebejimais ar pan.), ir kas si mita sugebejo paneigt ir kokiais argumentais?
Sveikas,
būtų įdomu sužinoti ne tau vienam, bet šito mito autorius nėra žinomas :) Atitinkamai, nėra aišku, kodėl jis susidarė tokią nuomonę. Kai kas mano, kad mitą paleido žmogus, klaidingai supratęs pasakymą, kad vienu metu veikia tik dalis neuronų (grubus pavyzdys: sėdint ant kėdės, tikėtina, neveikia smegenų dalys, atsakingos už bėgimą, plaukimą ir pan.)

Rekomenduoju CSICOP straipsnį ta tema: http://www.csicop.org/si/9903/ten-percent-myth.html
pienas
naujokas
Posts: 35
Joined: 2007-12-09 17:47

2007-12-09 19:27

Nu jus pavarot. O ka savo gyvenime nesate to pastebeje, kad ekstremaliom salygom, kartais streso arba pakilios nuotaikos metu smegenu/proto pajegumas bei fizine jega padideja keleta kartu. Zmogaus resursai prasiplecia, kai yra butinybe, palankios salygos.
User avatar
Vajezus
emeritas
Posts: 3808
Joined: 2004-04-19 11:19
Location: Vilnius
Contact:

2007-12-09 19:39

pienas wrote:Nu jus pavarot. O ka savo gyvenime nesate to pastebeje, kad ekstremaliom salygom, kartais streso arba pakilios nuotaikos metu smegenu/proto pajegumas bei fizine jega padideja keleta kartu. Zmogaus resursai prasiplecia, kai yra butinybe, palankios salygos.
Be abejo, skirtingais momentais smegenys veikia skirtingu našumu. Ir ką tai turi įrodyti?
pienas
naujokas
Posts: 35
Joined: 2007-12-09 17:47

2007-12-09 19:55

Kad bet kuriuo momentu tavo smegenys gali veikti geriau
User avatar
Vajezus
emeritas
Posts: 3808
Joined: 2004-04-19 11:19
Location: Vilnius
Contact:

2007-12-09 20:06

pienas wrote:Kad bet kuriuo momentu tavo smegenys gali veikti geriau
Tu skirk du dalykus - neuronų "lavinimą", stimuliavmą (kava, arbata), geresnių darbo galimybių sudarymą (dieta, poilsis, sportas) nuo neva įmanomo mąstymui naudojamų neuronų skaičiaus didinimo
pienas
naujokas
Posts: 35
Joined: 2007-12-09 17:47

2007-12-09 20:20

O kodel tau neatrodo, kad be neuronu dar yra kokios nors papildomos daleles, kurios itakoja mastyma, reguliuoja jo pajeguma, bet deja dar nera atrastos ir siuo metu dar nezinomos?
pienas
naujokas
Posts: 35
Joined: 2007-12-09 17:47

2007-12-10 16:50

Na tai koks bus atsakymas?
User avatar
Undine
skeptikas
Posts: 597
Joined: 2006-05-19 18:26

2007-12-10 17:26

O kodėl tau atrodo?
User avatar
spyxter
pradedantis
Posts: 361
Joined: 2007-04-10 08:28
Location: Sostinė

2007-12-10 17:34

Turime puikų "wishful thinking" pavyzdėlį :)

Temos autoriui:
O Tau nepanašų, kad nepagrįsti svaičiojimai atrodo visiškai nerimtai?
pienas
naujokas
Posts: 35
Joined: 2007-12-09 17:47

2007-12-10 18:11

Hehe, jusu pagrystu svaiciojimu nebuvimas atrodo lygiai taip pat nerimtai :)

Undine -> Man taip patogiau, man taip maloniau, man taip naudingiau gyvent, todel taip ir atrodo. Jeigu nera tikrai rimtu argumentu nei uzh, nei priesh, belieka viena : paciam pasirinkt, tiket tuo ar ne.
User avatar
spyxter
pradedantis
Posts: 361
Joined: 2007-04-10 08:28
Location: Sostinė

2007-12-10 18:42

pienas wrote:Hehe, jusu pagrystu svaiciojimu nebuvimas atrodo lygiai taip pat nerimtai :)

Undine -> Man taip patogiau, man taip maloniau, man taip naudingiau gyvent, todel taip ir atrodo. Jeigu nera tikrai rimtu argumentu nei uzh, nei priesh, belieka viena : paciam pasirinkt, tiket tuo ar ne.
Tau nurodė rimtoką straipsnį kiek aukštėliau. Jis labiau pagrįstas, nei "kažkokios dar neatrastos dalelės".
pienas
naujokas
Posts: 35
Joined: 2007-12-09 17:47

2007-12-10 18:50

Sorry, bet man "kazkokios dar neatrastos" daleles skamba rimciau :|
User avatar
Vajezus
emeritas
Posts: 3808
Joined: 2004-04-19 11:19
Location: Vilnius
Contact:

2007-12-10 18:59

pienas wrote:O kodel tau neatrodo, kad be neuronu dar yra kokios nors papildomos daleles, kurios itakoja mastyma, reguliuoja jo pajeguma, bet deja dar nera atrastos ir siuo metu dar nezinomos?
10proc. mitas teigia, kad žmogus išnaudoja tik 10proc smegenų - ne smegenų pajėgumo, o pačių smegenų.
pienas wrote:Sorry, bet man "kazkokios dar neatrastos" daleles skamba rimciau
Visokios "neatrastos dalelės", "neatrasti laukai", "mokslininkams nežinomos sąveikos" yra burtažodžiai, kuriuos galima naudoti kiekvienos nesąmonės pateisinimui. Tu pats jas ką tik sugalvojai vien tam, kad rastum pagrindimą 10proc. mitui. Kodėl tau taip norisi apginti tą legendą, kurios netgi autorius nežinomas?
pienas
naujokas
Posts: 35
Joined: 2007-12-09 17:47

2007-12-10 19:10

Vajezus wrote:Visokios "neatrastos dalelės", "neatrasti laukai", "mokslininkams nežinomos sąveikos" yra burtažodžiai, kuriuos galima naudoti kiekvienos nesąmonės pateisinimui. Tu pats jas ką tik sugalvojai vien tam, kad rastum pagrindimą 10proc. mitui. Kodėl tau taip norisi apginti tą legendą, kurios netgi autorius nežinomas?
Cia ne burtazodziai, o gana stiprus argumentai, kuriu nesupranta jusu bendruomene. Kodel? Todel, kad jus galite kalbeti tik apie jau israstus, masiskai priimtus ir suprastus dalykus, o apie ateity, apie tai, kas jau dabar egzistuoja ir yra naudojama, taciau dar neisaiskintas veikimo principas, kalbeti nesugebate.

Neskaiciau as to straipsnio ir nieko nezinau apie neuronus. Sveikinu, kad esate tokie geri sanitarai, o kai surasite argumentu paneigianciu ta legenda, duokit zinot... Taciau dabar man daug smagiau galvoti, kad turiu labai dideli potenciala ir stengtis ivairiausiais budais ji isnaudot.
User avatar
Vajezus
emeritas
Posts: 3808
Joined: 2004-04-19 11:19
Location: Vilnius
Contact:

2007-12-10 19:42

pienas wrote: Cia ne burtazodziai, o gana stiprus argumentai, kuriu nesupranta jusu bendruomene.
Nagi pažiūrėkime. Tarkim, aš sugalvoju hipotezę H0. Ji niekuo neparemta ir prieštarauja turimiems duomenims, taigi sugalvoju "argumentą" - girdi, esama neatrastų dalelių, ir jų atradimas viską paaiškins. Tuo tarpu mano oponentas Steponas sugalvoja hipotezę H1, prieštaraujančią manajai. Ją irgi paremia "neatrastų dalelių" argumentu. Kolega Petras sugalvoja iškart dvi - H2 ir H3, prieštaraujančias tiek viena kitai, tiek pirmosioms dviems. Pasiremia taip pat tuo, kad po šimto metų bus atrastos naujos dalelės ir taip toliau.

Taigi, man kyla klausimas - ką duoda toks "argumentas", jei juo paremti galima bet ką?
pienas wrote: Kodel? Todel, kad jus galite kalbeti tik apie jau israstus, masiskai priimtus ir suprastus dalykus, o apie ateity, apie tai, kas jau dabar egzistuoja ir yra naudojama, taciau dar neisaiskintas veikimo principas, kalbeti nesugebate.
Apie kokius būtent dalykus, kurių veikimo principas neišaiškintas, mes nesugebame kalbėti?
pienas wrote: Sveikinu, kad esate tokie geri sanitarai, o kai surasite argumentu paneigianciu ta legenda, duokit zinot... Taciau dabar man daug smagiau galvoti, kad turiu labai dideli potenciala ir stengtis ivairiausiais budais ji isnaudot.
Aš nesakau, kad neįmanoma padidinti smegenų veikimo našumo (priešingai - aukščiau pateikiau pavyzdžius su arbata/kava, sportu/dieta ir pan). Galbūt esama ir kitų būdų smegenims užturbinti, bet tai neturi jokio ryšio su 10proc. mitu.
User avatar
insurrectum
pradedantis
Posts: 493
Joined: 2006-09-28 15:01

2007-12-10 19:45

pienas wrote:O kodel tau neatrodo, kad be neuronu dar yra kokios nors papildomos daleles, kurios itakoja mastyma, reguliuoja jo pajeguma, bet deja dar nera atrastos ir siuo metu dar nezinomos?
Yra daugybė "papildomų" dalelių įtakojančių mąstyma: alkoholis, opiatai ir dar visas miškas kitokių neurotoksinų.
8)

Mąstome ir prisimename mes neuronais ir tik neuronais.
Tačiau, mes tik gan grubiai suprantam neurono, pavienės ląstelės veikimo principus, jau neminint kad beveik visiškai nesuprantam kaip veikia gyvi neuronų tinklai.

Sakyti kad gal yra kokia nežinoma medžiaga kuri įtakoja neuronų veiklą yra nekorektiška. :roll:
Dauguma medžiagų dalyvaujančių tarpsinaptiniame plyšije (jungtis tarp neuronų) žinomos, tik kad nelabai aišku ka kaip ir kada dauguma jų įtakoja. Žinome tik svarbiausiaus ir ryškiausius neurotransmiterius (signalizuojančias molekules) bei receptorius (signalo priėmėjus), bet ten dar yra apie 1200 proteinų kurie kiekvienas atskirai "kažka daro" ir "įtakoja". Ir tai dar priklauso nuo neurono tipo: viename ta pati medžiaga signalą skatina, kitame - slopina!

Galime įsivaizduoti kokį 1812 metų mokslininką, kuris pasitelkęs visus savo laikmečio mokslo ir technikos laimėjimus tyrinėja vieną šiuolaikinio kompiuterio procesoriaus tranzistorių ir bando suvokti kaip veikia Internetas. :roll:
Kol išsiaiškinsim, kurį laiką truks.

Tau, aišku, kyla klausimas, tai iš kur žinom kad ne tie 10 procentų, jei nežinom apskritai?

Pirma nenaudojami neuronai linkę išnykti - jų ir taip nuolat mažėja. Jei kažkas nenaudojama, tai ir nukrenta savaime.

Antra, evoliucija nekuria nesamonių. Smegenys yra didžiulės energijos eikvotojos. Vien tam kad palaikytum ląstelės ramybės potencialą (įtampa tarp ląstelės vidaus ir išorės) organizmas sunaudoja per 30 proc energijos. Šis potencialas yra visose ląstelėse. Dirglioseiose ląstelėse, šiuo atveju neuronuose, ramybės potencialą reikia ne tik palaikyti, bet ir nuolat atstatinėti, nes siųsdamas signalą neuronas "išsikrauna" (depoliarizuojasi).
Teigti, jog evoliucija mums suteikė didžiules smegenis tam, kad jų nenaudotume, tokia pati nesąmonė, kaip teigti, jog žmonės prakaituoja arteriniu krauju.
pienas
naujokas
Posts: 35
Joined: 2007-12-09 17:47

2007-12-10 20:12

vajezau, 10% smegenu pajegumo hipoteze paremta asmenine patirtimi. esu ne karta pajautes ir pastebejes didziulius mastymo suolius, smegenu prashviesejima, smarkiai ir staigiai prasipletusi suvokima ir pan. Visa tai galima aiskinti kazkokia isorine itaka, nauju ziniu suvirskinimu ir netiketu isvadu iskilimu ir pan. Gal taip ir yra, bet esme, kad kiekvienas turime dideli kieki neisnaudoto potencialo ir tos kalbos apie 10% skatina taip galvoti, o tai yra gerai.

Be abejo kalbu as apie smegenu pajeguma, bet nematau skirtumo tarp 10% smegenu ir smegenu pajegumo ir tie zmones, kurie (kaip rasoma izanginiame straipsnyje) perka knygas ir bando pagerinti savo smegenu veikima/pajeguma/isnaudojima irgi sio skirtumo nemato.

insurektau, su smegenu veikimo mokslu daktaru nepasigincysiiu.. nedaug supratau, bet isvados aiskios :)

kaip manote, jei tarkim dabar smegenys veikia 10%, tai kiek % jos veike pries 1000 metu?
Post Reply