[Apklausa] Ekologinis sąmoningumas

Visos temos, kurios neįsipaišo nei į vieną forumą aukščiau.
User avatar
Undine
skeptikas
Posts: 597
Joined: 2006-05-19 18:26

2010-04-14 18:32

Kai pagalvoji, kad iš tokios anketos duomenų paskui darys išvadas... :roll:

Jeigu pažymėsiu, kad "vieną kartą per savaitę maudausi vonioje - retai" tai supras kad dažniausiai maudausi vonioje kasdien ar kad porą kartų per metus?

Man atrodo, iš tokios anketos gali gautis didelis Garbage In - Garbage Out
D3monas
senbuvis
Posts: 2100
Joined: 2008-05-10 16:22

2010-04-14 19:27

Bijau ne dėl to, kad magistrantas išvertė nevykusį klausimyną, pritaikytą bala žino kokios valstybės mentalitetui (veikiausiai JAV, mat potekstėje šiek tiek kalbama apie namus, šildomus elektra ir turinčius oro kondicionierius, etc.), o baisu yra tai, jog darbo vadovas, turintis dar aukštesnį išsilavinimą, nematė tokiame klausimyne akivaizdžių spragų. Peršasi kelios mintys. Visų pirma susimąstau apie studijų kokybę ir žemą kartelę, kurią bet kas sugeba perlipti. Dar susimąstau apie dėstytojų apatiją ar srities neišmanymą. Negaliu nei vieno, nei kito tvirtai teigti, tačiau abejonės kyla. Manau, ne man vienam.

Visgi, tikėkimės, jog klausimynas bus rekonstruotas ir klausimai bus pritaikyti Lietuvos žmonėms bei atitiks normalių klausimynų konstravimo normas. Nes... Man atrodo, atliekant empirinį tyrimą... Bloga metodika = niekinis darbas = laikas sugaištas veltui.
deepecology
naujokas
Posts: 13
Joined: 2010-04-12 07:26

2010-04-14 19:28

D3monas wrote: Pasirinkus išsilavinimą, vis vien tenka atsakyti į klausimą "Kokia Jūsų išsilavinimo kryptis?"
Na, jei mano išsilavinimas yra pradinis... Kokią bus mano kryptis? Piešimas guašu, naudojant pirštus?

Tam yra galimybė pasirinkti variantą "Kita" ir jame įrašyti, pvz. "nei viena iš šių", arba "asdfaeg agrweer" (jei nenudžiuvęs guašas nuo pirštų "paslėpė" raideles ant kompiuterio klaviatūros) :)
D3monas wrote: Pajamos taip pat juokingai atrodo. Neklausiama ar žmogus turi darbą, tačiau klausiama ar jis gauna kokias nors pajamas.

labai didelės problemos kažkaip lyg ir neįžvelgiu, nes be pajamas gauti galima ir be nedirbant (pašalpos, stipendijos, galbūt santaupos, tėvų pagalba sūnui studentui ar pan.) Bet esmę supratau, ačiū.

D3monas wrote: Be to, kalbant apie tas pinigų sumas, kurios ten išvardintos... Ar jos kokiu nors būdu reikšmingos? Ta prasme, ar yra atlikti tyrimai Lietuvoje, jog būtent tas pajamų grupes skiria kokie nors vartojimo įpročiai? Jos skiriasi ekologinio sąmoningumo aspektu?
Taip yra.
D3monas wrote: O gal šiuo tyrimu būtent ir nustatoma kokioms pajamų grupėms būdingi kokie nors vartojimo įpročiai ir ekologinis sąmoningumas.
Taip, kaip vienas iš veiksnių galinčių turėti tam įtakos.
D3monas wrote:
Ir vėl ateiname prie klausimo "Ar Jūsų šeima turi automobilį?"
Ta pati problema, kaip ir su pajamomis. O jei yra statistiškai reikšmingas skirtumas tarp 2 ir 3 automobilius turinčių šeimų ekologinio sąmoningumo? Iš kur traukei tokį skirstymą? Lietuvoje buvo atlikti tyrimai parodantys kokius nors skirtumus tarp tų žmonių grupių? Ne, tu traukei viską iš šiknos.
Ta šikna vadinasi "Vietinė darbotvarkė 21 - Kaunas projekto ekologinės sąmonės tyrimo ataskaita" (tiriamasis darbas atliktas VDU Sociologijos katedroje. Darbo grupės koordinatorius Dac. Dr. Vylius Leonavičius, atlikėjai: Kristina Juraitė, Jolanta Reingardienė).

D3monas wrote:
Dalis, kurioje siūloma pasirinkti tarp neišvengiamų ir nepageidaujamų dalykų... Na, kvaila klausti ar obuolys yra labiau apvalus, ar labiau raudonas. Jis apvalus IR raudonas. Ko sieki toje dalyje?

Jei obuolys yra ir apvalus ir raudonas, tai pasirinkdamas vieną iš tų variantų, antrasis netaps neteisingu, o pats pasirinkimas gali duoti tam tikrą informaciją. Pvz., mano atveju, pasirinkimas atliekų susidarymo procesą vertinti kaip nepageidaujamą, reiškia, jog tie, kurie jį pasirinko, gali turėti tvirtesnes ekologines nuostatas atliekų rūšiavimo atžvilgiu, nei pasirinkusieji - proceso neišvengiamumą. Žinoma galima klausti paprasčiau: atliekų susidarymas: gerai / blogai. Tokie duomenys kaip taisyklė pasižymi socialiniu konformizmu.
Gal žinai tinkamesnių būdų matuoti ekologinėms nuostatoms? Man praverstų ;)
D3monas wrote: Klausimai, kuriuose prašoma pasirinkti tarp retai/dažnai... Na, čia kyla paprasta subjektyvumo problema. Kas yra tas "retai" ir tas "dažnai," nes man atrodo, jog jie visiems skirtingi? Tokių klausimo formuluočių dera vengti!

Pritariu, o ateityje į tai tikrai atsižvelgsiu.

D3monas wrote: Klausimas "Kas labiausiai veikia Jūsų elgesį?" yra netinkamas. Žmonės nėra tokie stereotipiški, čia reikia laisvės pasirinkimuose. /.../ derėtų leisti žmogui įrašyti trumpą tekstą, kuriame būtų galima aprašyti visus nepaminėtus veiksnius, kurie veikia jo elgseną.

Tokia galimybė yra.

D3monas wrote: Klausime "Koks yra Jūsų pagrindinis informacijos šaltinis apie ekologines problemas ir galimus jų sprendimo būdus?" dera palikti daugiau vietos įrašyti saviems variantams.
Tokia galimybė yra.
deepecology
naujokas
Posts: 13
Joined: 2010-04-12 07:26

2010-04-14 19:42

D3monas wrote:Bijau ne dėl to, kad magistrantas išvertė nevykusį klausimyną, /.../ o baisu yra tai, jog darbo vadovas, turintis dar aukštesnį išsilavinimą, nematė tokiame klausimyne akivaizdžių spragų. Peršasi kelios mintys. Visų pirma susimąstau apie studijų kokybę ir žemą kartelę, kurią bet kas sugeba perlipti. Dar susimąstau apie dėstytojų apatiją ar srities neišmanymą. Negaliu nei vieno, nei kito tvirtai teigti, tačiau abejonės kyla. Manau, ne man vienam.
1. Klausimyno dalys, kurios išverstos iš anglų kalbos, tau neužstrigo. Tau užstrigo lietuviška dalis.
2. Tenka sutikti, kad tai yra problema. Apklausų metodo gamtos moksluose taikymas dar prieš du metus buvo visiška naujiena (mano bakalauro tiriamoji dalis buvo viena iš pirmųjų). Tačiau nepaisant to, kad dabar tai daro kas antras, paruošimo šitoje srityje kol kas nėra jokio. Gaila, bet taip yra. Tai nėra asmeninis pasiteisinimas, tai savikritiškumas. Negaliu teigti, kad skyriau "klausimyno sudarymo vadovo" studijoms daug laiko, nes nelabai jo turėjau, bet bandžiau atsirinkti ką darau. Tikriausiai netobulai.
D3monas
senbuvis
Posts: 2100
Joined: 2008-05-10 16:22

2010-04-14 19:57

deepecology wrote:Tam yra galimybė pasirinkti variantą "Kita"
Bullshit. Tada ir pridėk variantą "nei viena iš šių," nes nežinau žmogaus, kuris specializuotųsi "nei viena iš šių" srityje. Apie respondento mąstyseną reikia galvoti. Čia tai nepadaryta.

Pakomentuok plačiau pajamų grupes ir tyrimus, susijusius su jomis. Man tikrai įdomu ar nėra statistiškai reikšmingo skirtumo tarp 1800 LTL ir 5000 LTL gaunančių asmenų ekologinio sąmoningumo.

Dėl automobilių skaičiaus ir ekologinio sąmoningumo - pacituok. (Ieškojau, tačiau neradau. Tik kelis su tuo susijusius darbus.) Tikrai įdomu ar nėra statistiškai reikšmingo skirtumo tarp 2 ir 5 automobilius turinčių asmenų.

O dėl galimybės prirašyti savus variantus... Bullshit. Jei "tokia galimybė yra," kodėl taip neatrodo? Vėlgi, neatsižvelgta į respondento mąstyseną.

Nuostabu, kad į pastabas žiūri konstruktyviai. Nebūčiau pagalvojęs, kad būtent lietuviškoji dalis man užklius. Tačiau tas klausimas apie temperatūrą... Ta prasme... Vienu laipsniu sumažinsiu temperatūrą namuose? Nežinau daug žmonių, kurie namuose įsirengę oro kondicionavimą. Čia absoliučiai nepataikyta į tikslinę auditoriją ir veikiausiai šis klausimas yra užsilikęs iš angliško varianto.
deepecology
naujokas
Posts: 13
Joined: 2010-04-12 07:26

2010-04-14 21:03

D3monas wrote:
deepecology wrote:Tam yra galimybė pasirinkti variantą "Kita"
Bullshit. Tada ir pridėk variantą "nei viena iš šių," nes nežinau žmogaus, kuris specializuotųsi "nei viena iš šių" srityje. Apie respondento mąstyseną reikia galvoti. Čia tai nepadaryta. O dėl galimybės prirašyti savus variantus... Bullshit. Jei "tokia galimybė yra," kodėl taip neatrodo? Vėlgi, neatsižvelgta į respondento mąstyseną.
Manau kad gali konstruktyviau duoti pastabas ir patarimus. Jei jau mes abu pakankamai protingi žmonės tai reikėtų ir retorika naudoti atitinkamą. Tas užsikirtimas ties keliais Penn & Teller sezonais, kažkaip nenatūraliai man skamba. Gal klystu?

Prie pasirenkamo varianto "Kita" yra rašymo laukelis, kuriame galima įrašyti savo pastabą, nuomonę arba variantą. Kodėl tau atrodo, kad "taip neatrodo" aš dar nežinau. Dar nesusigaudau kol kas..
D3monas wrote: Pakomentuok plačiau pajamų grupes ir tyrimus, susijusius su jomis. Man tikrai įdomu ar nėra statistiškai reikšmingo skirtumo tarp 1800 LTL ir 5000 LTL gaunančių asmenų ekologinio sąmoningumo.
Dėl automobilių skaičiaus ir ekologinio sąmoningumo - pacituok. (Ieškojau, tačiau neradau. Tik kelis su tuo susijusius darbus.) Tikrai įdomu ar nėra statistiškai reikšmingo skirtumo tarp 2 ir 5 automobilius turinčių asmenų.
O gal dar pacituot ar yra statistiškai reikšmingas ryšys tarp gaunančių 5000 litų ir 50000 litų per mėnesį (vienam šeimos nariui)? Vienas turėdamas ekologiškų paskatų renovuos savo būstą, o kitas galvos apie saulės kolektorius ar vėjo jėgainę savo kieme? Tu tai turi galvoje?
Kaip pats žinai, gyvenimas ekologinėje fantazijoje (turiu galvoje rūšiavimą) kainuoja brangiau, nei gyvenimas realybėje (Bullshit), o ekologiškas elgesys dažnai suprantamas kaip elgesys susijęs su asmeninėmis išlaidomis (nes ekologiškos prekės / paslaugos kainuoja brangiau) arba savo gyvensenos įpročių keitimu. Yra tam tikros ribos, kiek procentų daugiau visuomenė pasirengusi mokėti už ekologinį ženklą, ir ko gali atsisakyti vardan ekologinės svajonės.

D3monas wrote: tas klausimas apie temperatūrą... Ta prasme... Vienu laipsniu sumažinsiu temperatūrą namuose? Nežinau daug žmonių, kurie namuose įsirengę oro kondicionavimą. Čia absoliučiai nepataikyta į tikslinę auditoriją ir veikiausiai šis klausimas yra užsilikęs iš angliško varianto.

Tiesą sakant tikriausiai užsilikęs lietuviškas ankstesnio angliško variantas, nes jį sutikau bent trijuose lietuviškuose šaltiniuose (galbūt nurašyti vienas nuo kito).
D3monas
senbuvis
Posts: 2100
Joined: 2008-05-10 16:22

2010-04-14 21:44

Žodį bullshit aš naudoju prasme "nesąmonė" ar "kvailystė." Kuo tau tai užkliuvo? :lol:
Nu man tas žodis patinka, tai ką jau dabar? :lol:

Tas laukelis "kita" per mažas! Ir net nekyla noras jame rašyti ko nors daugiau, nes jis... na, mažas. Vizualiai praplėsk, prirašyk, kad galima plačiai aprašyti, etc. Klausimynus pildantiems asmenims nėra akivaizdūs tie dalykai, kurie yra akivaizdūs klausimyną sudariusiam asmeniui. Jei tu nematai kažkokių problemų, tai tik todėl, kad pats tą klausimyną ruošei.

Suprantu, jog pajamos susijusios su žmogaus elgsena. Tuo niekas neabejoja. Abejoju tik pajamų grupėmis, mat jos yra apibrėžtos. Ir tavo rezultatuose nebus matyti jokio skirtumo tarp žmonių, kurių pajamos virš 1800 LTL. Taip gali pražiopsoti potencialiai naudingus duomenis, nes ekologinis sąmoningumas gali statistiškai reikšmingai skirtis tarp 1800 LTL ir 2500LTL gaunančių asmenų. Tokiu atveju, kadangi reikšmė yra skaitinė, labai patogu ir netgi geriausia būtų leisti pačiam asmeniui įvesti savo gaunamas pajamas, o jau kai susivesi duomenis į SPSS (o jei naudoji Linux, tada PSPP), tada ir pamatysi, kokias būtent grupes galima išskirti ir t.t. Tada galėsi apjungti į konkrečius gaunamų pinigų diapazonus, etc. Tas pat ir su turimais automobiliais.

Ir... Tikslinės auditorijos išmanymas... Taip, reikia orientuotis į lietuvius. Štai čia klaidų privelia absoliuti dauguma, mėginančių išversti testus ar metodikas iš užsienio kalbų. Tokiu atveju geriausia pačiam susikurti metodiką arba ją itin gerai patikrinti ir atlikti preliminarius bandymus, vėliau tobulinant ir atsižvelgiant į respondentų pastabas. Kaip pavyzdį galiu pateikti, jog angliškas intelekto testas, kad ir kaip gražiai išverstas, netinka lietuviams. Kitas mentalitetas ir tiek.
deepecology
naujokas
Posts: 13
Joined: 2010-04-12 07:26

2010-04-14 22:10

Dar kartą ačiū už pastabas, tikrai labai pravers net ir netolimoje ateityje.
jaučiuosi pasenęs keliais metais kaip minumum :mrgreen: Pakankamai prieš miegą grūzo gavau, miegosiu kaip negyvas :mrgreen:
D3monas
senbuvis
Posts: 2100
Joined: 2008-05-10 16:22

2010-04-15 00:31

Tikiuosi, kai pabaigsi darbą, duosi paskaityt. :)
deepecology
naujokas
Posts: 13
Joined: 2010-04-12 07:26

2010-04-15 07:04

D3monas wrote:Tikiuosi, kai pabaigsi darbą, duosi paskaityt. :)
Tikriausiai ne :P
D3monas
senbuvis
Posts: 2100
Joined: 2008-05-10 16:22

2010-04-15 10:57

deepecology wrote:
D3monas wrote:Tikiuosi, kai pabaigsi darbą, duosi paskaityt. :)
Tikriausiai ne :P
Pažadu savo nuomonę pasilaikyti sau... Man įdomu pats tyrimo rezultatas. :)
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4705
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2010-04-15 12:07

deepecology wrote:
D3monas wrote:Tikiuosi, kai pabaigsi darbą, duosi paskaityt. :)
Tikriausiai ne :P
Na, nebūk toks jau spaudikas. Man irgi smalsu ir įdomu. Galėtum bent jau grubiai su esminiais rezultatais supažindinti. Kažkas gi nemažai laiko prie tavo anketos sugaišo (elektros energiją eikvojo :) ). O kartu bent šiokia tokia nauda bus, nes galėsime apmąstyti, kokie ekologiniai monstrai esame. :)

Beje, tos apklausos dabartinis variantas jau galutinis ar dar atviras tobulinimams, keitimams?
deepecology
naujokas
Posts: 13
Joined: 2010-04-12 07:26

2010-04-15 17:06

Svetimas wrote: Beje, tos apklausos dabartinis variantas jau galutinis ar dar atviras tobulinimams, keitimams?
Deja, jau nebėra laiko jokiems keitimams ir tobulinimams :dry:
Post Reply