Įdomūs sapnai

Visos temos, kurios neįsipaišo nei į vieną forumą aukščiau.
Post Reply
paulius100
naujokas
Posts: 43
Joined: 2017-10-21 18:13

2017-12-02 11:18

sveiki, norejau papasakoti apie kelis idomius sapnus, kuriuos susapnavau. Pirma sapna susapnavau gal pries 4 metus, o kita visai neseniai, pries dvi dienas. Abieju sapnu metu sapnavau mirusi zmogu, savo mociute. Beje as daznai susivokiu kad sapnuoju.
Dabar truputi detaliau aptarsiu, kaip susapnavau savo mociute jau 2 kartus, pirma karta sapnas buvo nesamoningas, antra - samoningas, taip pat trumpai papasakosiu apie aplinkybes, kurios galbut leme sapnu turini.
Kaip kau minejau, gal pries pora metu pries uzmigdamas mintyse labai paprasiau mirusios mociutes, kad ji prisisapnuotu man jeigu as dar gyvensiu ( Tuo metu as sirgau sizoafektiniu sutrikimu, bet to dar nezinojau ) . Ir ji man prisisapnavo ( As nakti supdavausi, neramiai miegodavau). Pries sapna stengiausi nebesisupti, nebesivartyti lovoje, todel nutariau miegoti ant grindu, kad butu nepatogu, kad nebesisupciau. Beje as pries 4 metus jau buvau dalinis ateistas, daugiau agnostikas ( dabar jau ateistas ) . Tai mane privertė gyliai susimastyti ar siela egzistuoja? Iki sio sapno galvojau, kad sielos nėra. Be to, as tuo metu buvau daugiau pesimistas, intravertas, o dabar priesingai - ekstravertas, optimistas. Ar galėjo taip buti, jog as susapnavau pirma sapna del to, kad tuo metu daugiau galvojau apie neigiamus dalykus ( Depresijos pozimiu buvo, ypac paauglysteje ) ?
Dabar apie antra sapna.
Susapnavau mociute be noro ja susapnuoti. Sapne susivokiau, kad ji mirus, todel jos paklausiau, ar as greitu laiku mirsiu ar ne? O ji man atsake, kad mirs kazkas kitas, bet ne as. Gimineje yra sunkiai serganti mano mamos kriksto mama. Pagalvojau, kad ji gali greit mirti. Ar cia gali buti pranasiskas sapnas? Velgi, iki siol jais netikėjau, bet dabar nebezinau kaip galvoti.
Taigi, ar siela egzistuoja, ar yra pranasiski sapnai? Kokios jusu mintys? Aciu tiems, kurie perskaitys.
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2017-12-02 12:35

paulius100 wrote:
2017-12-02 11:18
Taigi, ar siela egzistuoja[..]
Jei turi omeny "sielą" kaip sinonimą "psichikai", "protui", "sąmonei" ar kažkokiam kitam smegenų veiklą apibūdinančiam reiškiniui - tada taip egzistuoja.
Bet jei turi omeny "sielą", kaip nuo smegenų veiklos nepriklausomą reiškinį dualistine prasme - tada ne, mes nieko nežinome apie tokio reiškinio egzistavimą.
paulius100 wrote:
2017-12-02 11:18
[..]ar yra pranasiski sapnai?
Vėlgi, kartais gali būti, kad sapne smegenys įžvelgs asociacijas tarp idėjų, kurių žmogus nesugebėjo įžvelgti nesapnuodamas. Ir visai įmanoma, kad tos susapnuotos įžvalgos padės teisingai nuspėti ateities įvykius. Tačiau, jei turi omeny, kad sapnai turi kažkokių magiškų galių numatyti ateitį (t.y. nesiremiant informacija, kurią smegenys jau turi, bet dar pilnai nesuvokė) - tada tai yra gryna nesąmonė.
paulius100 wrote:
2017-12-02 11:18
Aciu tiems, kurie perskaitys.
Prašom.. Tačiau, jei nori prasmingesnės diskusijos šia tema, turėsi gerokai sukonkretinti savo teiginius.
paulius100
naujokas
Posts: 43
Joined: 2017-10-21 18:13

2017-12-02 18:00

Taip, pritariu, ta ir as girdejau, kad "siela" apibudinama kaip "psichika", "protas", "sąmone".
Burtais, dievu pats netikiu :) , bet kodel prisisapnuoja mire zmones? Prisisapnuoja del to, kad atmintis isplaukia per pasamone?
Manau, kad sukonkretinau.
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2017-12-04 00:12

paulius100 wrote:
2017-12-02 18:00
[..]bet kodel prisisapnuoja mire zmones?
Trumpas ir nuoširdus atsakymas: neįsivaizduoju :)

O dabar ilgesnis ir labiau pretenzingas atsakymas, sugeneruotas paskaitinėjus kelis websaitus.

REM miego metu (kai sapnuojama didžioji dalis sapnų), būna labai mažas aktyvumas toje smegenų dalyje, kuri nemiegant yra atsakinga už logiką, sprendimų priėmimą, gerai/blogai vertinimus bei socialų elgesį (apart kitų dalykų). Tai galim paspekuliuoti, kad nusilpus šios srities veiklai, smegenys gali užsiimti mintimis, kurioms nemato reikalo skirti dėmesį būdraujant, nes laiko jas nesvarbiomis, nepageidaujamomis ar nederamomis. Matyt, kai nemiegant kyla mintys apie mirusius, ta smegenų dalis nuslopina tokias mintis, nes jos retai kada būna "naudingos" duotu momentu. Be to, tokios mintys dažnai kelia nemalonius jausmus, arba, jas išsakius garsiai, gali nesunkiai sukelti socialiai nemalonią situaciją. Tačiau miegant, tokia kontrolė būna labai susilpnėjusi, todėl smegenys gali tiesiog generuoti tokias mintis, kokios tik.. well.. ateina į galvą - tame tarpe ir apie mirusius.

Manau, neverta bandyt sapnuose įžvelgti tiesiogines ar netiesiogines prasmes bei pranašystes. Vietoj to, geriau pagalvoti, kodėl būdraujant tokios mintys yra slopinamos, ir ar tikrai verta taip uoliai jas slopinti.

(Aš pats beveik niekada neatsimenu sapnų. O jei ir atsimenu, jie retai kada būna įdomūs. Nepamenu, kad kada būčiau sapnavęs mirusius.)
paulius100
naujokas
Posts: 43
Joined: 2017-10-21 18:13

2017-12-04 10:16

Gerai paspekuliavai, galimas variantas :) . As anksciau niekada forumuose nesusirasynedavau, todel nezinau kaip reikia naudotis susirasinejimo funkcijomis, kaip parodyti isnasas? ( kur su kabutem ) Nezinau tiksliai kaip jos vadinamos. Gal atsiras geras zmogus ir man paaiskins? :) As dar zalias sicia
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2017-12-04 11:48

paulius100 wrote:
2017-12-04 10:16
As anksciau niekada forumuose nesusirasynedavau, todel nezinau kaip reikia naudotis susirasinejimo funkcijomis, kaip parodyti isnasas? ( kur su kabutem ) Nezinau tiksliai kaip jos vadinamos.
Paeksperimentuok su tais mygtukais virš teksto redagavimo langelio. Nebijok, jei ką kreivai padarysi, galėsi paskui pataisyti. Arba blogiausiu atveju, pataisysiu aš pats. Konkrečiai už citatas (angliškai "quote") atsakingas ketvirtas mygtukas nuo kairės pusės. Tas ant kurio nupieštos kabutės.
O, jei nori pacituoti pašnekovo žinutę, gali tą padaryti paspaudęs tokį pat kabučių ženklelį prie jo žinutės - dešinėje pusėje viršuje. Tada savo tekstą rašyk po apačia.
paulius100
naujokas
Posts: 43
Joined: 2017-10-21 18:13

2017-12-04 12:33

Despòtas wrote:
2017-12-04 11:48
paulius100 wrote:
2017-12-04 10:16
As anksciau niekada forumuose nesusirasynedavau, todel nezinau kaip reikia naudotis susirasinejimo funkcijomis, kaip parodyti isnasas? ( kur su kabutem ) Nezinau tiksliai kaip jos vadinamos.
Paeksperimentuok su tais mygtukais virš teksto redagavimo langelio. Nebijok, jei ką kreivai padarysi, galėsi paskui pataisyti. Arba blogiausiu atveju, pataisysiu aš pats. Konkrečiai už citatas (angliškai "quote") atsakingas ketvirtas mygtukas nuo kairės pusės. Tas ant kurio nupieštos kabutės.
O, jei nori pacituoti pašnekovo žinutę, gali tą padaryti paspaudęs tokį pat kabučių ženklelį prie jo žinutės - dešinėje pusėje viršuje. Tada savo tekstą rašyk po apačia.
Ačiū :)
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2017-12-04 13:08

paulius100 wrote:
2017-12-04 12:33
Ačiū :)
Nu matai, nebuvo taip sunku :)
Post Reply