Klausimai, į kuriuos kol kas nežinome atsakymo

Visos temos, kurios neįsipaišo nei į vieną forumą aukščiau.
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2014-11-20 13:36

VYTS wrote:ar virti ryžiai moka skaityti? :)
Taip, tačiau tik lyginėmis savaitės dienomis, išskyrus antradienius, ketvirtadienius bei šeštadienius.

Įdomesnis klausimas yra, kodėl visata yra tokia sudėtinga. Nes, jei imsime už gryną pinigą antrąjį termodinamikos dėsnį (o tą daryti mes lyg ir turime pagrindo), visatoje turėtų būti vis mažiau tvarkos. Ale apsidairius aplink, taip neatrodo.
User avatar
fizikanas
senbuvis
Posts: 5791
Joined: 2004-05-27 19:45

2014-11-20 20:53

Kas yra samone ir kaip ji atsiranda. (Uzdaviau si klausima, nes yra mananciu, kad pirmiau turime atsakyti i sita, kad galetume isspresti fundamentaliys visatos klausimus, kaip, kad Viliaus uzduotas auksciau)
User avatar
VYTS
senbuvis
Posts: 1303
Joined: 2008-08-04 22:51

2014-11-20 21:22

Vilius wrote:Įdomesnis klausimas yra, kodėl visata yra tokia sudėtinga. Nes, jei imsime už gryną pinigą antrąjį termodinamikos dėsnį (o tą daryti mes lyg ir turime pagrindo), visatoje turėtų būti vis mažiau tvarkos. Ale apsidairius aplink, taip neatrodo.
Na, entropija nevisai tas pats kaip netvarka, bet to tiksliai neišmanau. Visata pamažu ritasi link terminės mirties pradedant nuo didžiojo sprogimo, taigi klausimas išeina kodėl jis įvyko ir po jo visata buvo tokios pradinės būsenos (o ne artimos galutinei).
fizikanas wrote: Kas yra samone ir kaip ji
atsiranda. (Uzdaviau si klausima,
nes yra mananciu, kad pirmiau
turime atsakyti i sita, kad
galetume isspresti fundamentaliys
visatos klausimus, kaip, kad Viliaus
uzduotas auksciau)
Na, gal jie taip mano visai nepagrįstai? Aš taip įtariu.
User avatar
Lionginas
senbuvis
Posts: 5553
Joined: 2011-10-03 09:35

2014-11-21 08:58

Vilius wrote:Įdomesnis klausimas yra, kodėl visata yra tokia sudėtinga. Nes, jei imsime už gryną pinigą antrąjį termodinamikos dėsnį (o tą daryti mes lyg ir turime pagrindo), visatoje turėtų būti vis mažiau tvarkos. Ale apsidairius aplink, taip neatrodo.
Yra netvarka miroskopiniame lygyje, ir yra mūsų matoma netvarka makroskopiniame lygyje. Antrasis termodinamikos dėsnis užsiima būtent pirmos rūšies netvarka, kuri pasireiškia elementarių dalelių, molekulių lygyje. Ta netvarka iš esmės apibūdina, kiek būsenų potencialiai gali užimti elementariosios dalelės, nekeisdamos sistemos savybių. Pavyzdžiui, kristalai yra itin tvarkingi, nes jų atomai ir molekulės yra susijungę griežta tvarka - ką nors pakeisk, ir kristalo nebebus. Kitos kietos medžiagos irgi gana tvarkingos. Mažiau tvarkingas vanduo. Mažiausiai - dujos. Ten dalelės išsibarsčiusios kaip tik joms patinka, jas perkelk, sukiok - niekas nesikeis, bus tos pačios dujos.

Tai štai mikroskopiniame lygyje visoje visatoje tvarkos vis mažiau ir mažiau.
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2014-11-21 09:33

Vardan tvarkos, sukūriau atskirą temą apie entropiją.
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2014-11-21 10:06

fizikanas wrote:Kas yra samone ir kaip ji atsiranda.
Aš manau, ką jis sako (26:59).
User avatar
melodetektorius
pradedantis
Posts: 248
Joined: 2013-10-14 13:54
Contact:

2014-11-21 15:36

Vilius wrote:
fizikanas wrote:Kas yra samone ir kaip ji atsiranda.
Aš manau, ką jis sako (26:59).
Jei teisingai supratau, tai fizikano klausimas buvo toks:
Prieš diskutuodami apie visatą, pirmiausiai turėtume atsakyti į klausimą:
Kur randasi diskutavimo objektas - visata?
a) Ar ji yra išorėje mano smegenų.
b) Ar ji yra mano smegenų produktas.

a) Jeigu ji yra išorėje mano smegenų, tai tada mes galime apie tai diskutuoti.
b) Jei ji yra mano smegenų produktas, tada nebelieka su kuo diskutuoti, nes jūs, skeptikai, neegzistuojate ir viskas tėra tik iliuzija. Ar tai reiškia, kad egzistuoju tik "Aš"? Ne, "Aš" taip pat galbūt neegzistuoju, nes jei "Aš" tesu smegenų produktas, o visa kita yra netikra, tada iškyla klausimas:
Ar iš viso mano smegenys egzistuoja?

Taip, aš mačiau kito žmogaus smegenis, bet ar aš galiu pasitikėti savo akimis? Kas mato - ar mano akys, ar mano smegenys?
Jeigu viskas netikra, tada ir smegenys(kitos), kurios yra išorėje mano smegenų(?) yra netikra. Kas esu "Aš" ir kur "Aš" randuosi? :wacko:

Tai yra klausimas į kurį aš nežinau atsakymo, bet perdaug aš nesuku dėl to galvos(?), nes jei viskas tėra tik iliuzija, iškyla pozityvus klausimas:
Ar aš turiu pasirinkimą? Ar aš galiu iš jos pabėgti?
Jei ne, tai kodėl nesimėgauti ją, kol ji neužgeso :love:

Ar "Aš" kalbuosi pats su savimi??
Ar "Aš" kalbuosi?
"Aš"?
:shock:
User avatar
melodetektorius
pradedantis
Posts: 248
Joined: 2013-10-14 13:54
Contact:

2014-11-22 14:53

melodetektorius wrote:
Vilius wrote:
fizikanas wrote:Kas yra samone ir kaip ji atsiranda.
Aš manau, ką jis sako (26:59).
Jei teisingai supratau, tai fizikano klausimas buvo toks:
Prieš diskutuodami apie visatą, pirmiausiai turėtume atsakyti į klausimą:
Kur randasi diskutavimo objektas - visata?
a) Ar ji yra išorėje mano smegenų.
b) Ar ji yra mano smegenų produktas.

a) Jeigu ji yra išorėje mano smegenų, tai tada mes galime apie tai diskutuoti.
b) Jei ji yra mano smegenų produktas, tada nebelieka su kuo diskutuoti, nes jūs, skeptikai, neegzistuojate ir viskas tėra tik iliuzija. Ar tai reiškia, kad egzistuoju tik "Aš"? Ne, "Aš" taip pat galbūt neegzistuoju, nes jei "Aš" tesu smegenų produktas, o visa kita yra netikra, tada iškyla klausimas:
Ar iš viso mano smegenys egzistuoja?

Taip, aš mačiau kito žmogaus smegenis, bet ar aš galiu pasitikėti savo akimis? Kas mato - ar mano akys, ar mano smegenys?
Jeigu viskas netikra, tada ir smegenys(kitos), kurios yra išorėje mano smegenų(?) yra netikra. Kas esu "Aš" ir kur "Aš" randuosi? :wacko:

Tai yra klausimas į kurį aš nežinau atsakymo, bet perdaug aš nesuku dėl to galvos(?), nes jei viskas tėra tik iliuzija, iškyla pozityvus klausimas:
Ar aš turiu pasirinkimą? Ar aš galiu iš jos pabėgti?
Jei ne, tai kodėl nesimėgauti ją, kol ji neužgeso :love:

Ar "Aš" kalbuosi pats su savimi??
Ar "Aš" kalbuosi?
"Aš"?
:shock:
Atsiprašau skeptikai :fear: , kad vakar suabejojau jūsų egzistavimu :oops: . Vakar buvau truputi paniręs į savo fantazijas. Kartais pafantazuoti yra smagu ir sveika :thumbsup: , bet su fantazavimu reikia elgtis atsargiai, nes fantazijos gali tapti tikrove, o tikrovė fantazijomis.

Kas dėl tikrovės, tai "čia" ir "dabar" yra vienintelė mūsų tikrovė, visa kita yra tik "fantazijos", kylančios mūsų galvose iš bejėgiškumo atsakyti į kai kuriuos klausimus ar suprasti, paaiškinti nesuprantamus dalykus. Kai dalykai tampa paaiškinami, mes nebeturime poreikio fantazuoti.

Taigi, skeptikai, jūs nesate mano smegenų produktas, jūs esate - tikrovė ir aš taip pat esu - tikras, o kas liečia Augusto "Dievą" - tai nesu tikras :ax: .
Augustas
senbuvis
Posts: 3165
Joined: 2012-05-03 18:44

2014-11-22 15:00

melodetektorius wrote: Taigi, skeptikai, jūs nesate mano smegenų produktas, jūs esate - tikrovė ir aš taip pat esu - tikras, o kas liečia Augusto "Dievą" - tai nesu tikras :ax: .
Tai ir pats Augustas dėl Dievo buvimo nėra tikras. :) Abejonės ir jį užklumpa. :wink:
User avatar
melodetektorius
pradedantis
Posts: 248
Joined: 2013-10-14 13:54
Contact:

2014-11-22 17:14

Augustas wrote:
melodetektorius wrote: Taigi, skeptikai, jūs nesate mano smegenų produktas, jūs esate - tikrovė ir aš taip pat esu - tikras, o kas liečia Augusto "Dievą" - tai nesu tikras :ax: .
Tai ir pats Augustas dėl Dievo buvimo nėra tikras. :) Abejonės ir jį užklumpa. :wink:
Augustas yra agnostikas? :?
Augustas
senbuvis
Posts: 3165
Joined: 2012-05-03 18:44

2014-11-22 18:16

melodetektorius wrote:
Augustas wrote:
melodetektorius wrote: Taigi, skeptikai, jūs nesate mano smegenų produktas, jūs esate - tikrovė ir aš taip pat esu - tikras, o kas liečia Augusto "Dievą" - tai nesu tikras :ax: .
Tai ir pats Augustas dėl Dievo buvimo nėra tikras. :) Abejonės ir jį užklumpa. :wink:
Augustas yra agnostikas? :?
Augustas, žinoma, tiki, kad yra Dievas, bet kur ten jam iki visiško žinojimo, kad Dievas yra. :)
User avatar
fizikanas
senbuvis
Posts: 5791
Joined: 2004-05-27 19:45

2014-11-23 00:31

Vilius wrote:
fizikanas wrote:Kas yra samone ir kaip ji atsiranda.
Aš manau, ką jis sako (26:59).
Jis sako, kad kazkada visi sakys, kad tai ka mes vadinome samone neegzistuoja ir apie ka mes ten kalbejome isviso. Ir kai jo paklausi tokiu klausimu, kaip "kas yra tai, ka visi galvojo ir "klaidingai" mane, kad yra samone istikro yra?", "kaip atskirti ar objektas X turi ar neturi samones", "ar katinas turi samone ir, kaip ji skiriasi nuo zmogaus", ka jis atsakys? :)
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2014-11-23 07:44

fizikanas wrote:Jis sako, kad kazkada visi sakys, kad tai ka mes vadinome samone neegzistuoja ir apie ka mes ten kalbejome isviso. Ir kai jo paklausi tokiu klausimu, kaip "kas yra tai, ka visi galvojo ir "klaidingai" mane, kad yra samone istikro yra?", "kaip atskirti ar objektas X turi ar neturi samones", "ar katinas turi samone ir, kaip ji skiriasi nuo zmogaus", ka jis atsakys? :)
Jis atsakys "Wtf are you talking about?"
Čia kaip 21-ame amžiuje kelti klausimus apie eterio savybes, kalbant apie elektromagnetines bangas. Niekam nerūpi, koks yra eteris, ir kiek jo telpa katino galvoje. Tokie klausimai yra tiesiog beprasmiai, nes mes turime teorijas, kurios duotus reiškinius paaiškina geriau, ir apsieina be eterio.
Tas pats (tikiuosi) nutiks ir su sąmone. Jei toliau informacijos, neuro- ir susiję mokslai progresuos taip, kaip jie progresuoja dabar, gali būti, kad mes gana greitai galėsime paaiškinti protinius procesus iš viso be sąmonės sąvokos. Ir tada jūsų klausimai bus tiesiog beprasmiai.
User avatar
fizikanas
senbuvis
Posts: 5791
Joined: 2004-05-27 19:45

2014-11-23 10:12

Kazkada mes taip gerai zinosime apie kvantinius reiskinius ir gravitacija, kad Jusu klausimai apie visatos atsiradima bus tiesiog beprasmiai. Samones klausmas nera atsakytas ir mokslas pripazysta, kad jis nera atsakytas (zr wiki neatsakytu klausimu puslapi). Visi kas mano, kad i ji atsake, tegu paaiskina kitiems, taip, kad visi suprastu. Kitaip sakant pics or didint happen.
Augustas
senbuvis
Posts: 3165
Joined: 2012-05-03 18:44

2014-11-23 13:56

Jei toliau informacijos, neuro- ir susiję mokslai progresuos taip, kaip jie progresuoja dabar, gali būti, kad mes gana greitai galėsime paaiškinti protinius procesus iš viso be sąmonės sąvokos. Ir tada jūsų klausimai bus tiesiog beprasmiai.
Abejotinas teiginys, Viliau, kadangi mes net nežinom, kas tai yra informacija, kaip jinai atrodo, kokios jinai spalvos ir t.t., ir pan. Kol mes to nežinome, jokie neuromokslai mums nepadės. :ax:
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2014-11-23 16:09

Augustas wrote:Abejotinas teiginys, Viliau, kadangi mes net nežinom, kas tai yra informacija, kaip jinai atrodo, kokios jinai spalvos ir t.t., ir pan.
Mes jau gerą pusšimtį metų žinome, kas yra informacija. Jei smalsu, Klodo Šenono informacijos teorija jūsų paslaugoms.
Augustas
senbuvis
Posts: 3165
Joined: 2012-05-03 18:44

2014-11-24 17:24

Vilius wrote:
Augustas wrote:Abejotinas teiginys, Viliau, kadangi mes net nežinom, kas tai yra informacija, kaip jinai atrodo, kokios jinai spalvos ir t.t., ir pan.
Mes jau gerą pusšimtį metų žinome, kas yra informacija. Jei smalsu, Klodo Šenono informacijos teorija jūsų paslaugoms.
Dėkui už nuorodą, Viliau. Bet ten rašoma apie informacijos nešėjus, informacijos plitimo dėsningumus ir dėsnius, bet kas tai yra per dalykas, nerašoma, tik paminima, kad tai signalai. :(
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2014-11-24 18:00

Augustas wrote:Dėkui už nuorodą, Viliau. Bet ten rašoma apie informacijos nešėjus, informacijos plitimo dėsningumus ir dėsnius, bet kas tai yra per dalykas, nerašoma, tik paminima, kad tai signalai. :(
Informacijos teorijoje informacija yra netikrumo (dėl atsitiktinio dydžio) sumažėjimas.
Post Reply