Gravitacija, tiksliau “Visuotinis” traukos dėsnis

Visi mes siekiame pažinti mus supantį pasaulį. Ką jau atradome ir kas dar liko atrasti? Visos su pasaulio pažinimu susijusios temos - čia.
User avatar
SCnazi
pradedantis
Posts: 215
Joined: 2011-02-05 21:20

2011-07-07 11:54

Vajezus wrote:...jei bėgsi greičiau, nei juda banga?
User avatar
Vajezus
emeritas
Posts: 3808
Joined: 2004-04-19 11:19
Location: Vilnius
Contact:

2011-07-07 12:08

SCnazi wrote:
Vajezus wrote:...jei bėgsi greičiau, nei juda banga?
Bandyk dar kartą.
User avatar
SCnazi
pradedantis
Posts: 215
Joined: 2011-02-05 21:20

2011-07-07 15:23

bėgu :D bangos mano atžvilgiu juda priešinga kryptim nei stebėtojo A (kuris stovi ant molo) atžvilgiu
User avatar
Mantas
naujokas
Posts: 63
Joined: 2010-09-04 13:04
Location: Vilnius

2011-07-07 19:16

SCnazi wrote:bėgu :D bangos mano atžvilgiu juda priešinga kryptim nei stebėtojo A (kuris stovi ant molo) atžvilgiu
Stebėtojo A atžvilgiu atstumas tarp jo ir bangų mažėja. Bėgančio stebėtojo B (tavo) atveju atstumas tarp jo ir bangų didėja. Suprantu apie ką tu šneki , bet ar tai būtų galima vadinti "atgalinės bangos efektu"? Būtent apie "atgalinę bangą" ir noriu pašnekėti, nes kaip suprantu tu mąstai apie "pro judančio automobilio langą išmesto graužtuko" pavyzdį, kai tau (sėdinčiam automobilyje) atrodo, jog graužtukas tolsta nuo išmetimo vietos priešinga kryptimi. :) Pvz, pasirinkime dar du taškus C (jūroje esantis laivas) ir D pakrantėje esantis medis. Bangos juda kryptimi C -> D. Nors ir judėdamas greičiau už bangas, tu taip pat bėgi kryptimi C->D. Atgalinės bangos efektą aš įsivaizduočiau tarsi judėjimą C <- D. Tačiau juk taip nenutinka, todėl sakyčiau, jog tiek bėgantis stebėtojas tiek bangos juda ta pačia kryptimi. Manau šis pavyzdys taip pat tinka ir garso bangoms, bet mano fizikos žinios šiek tiek aprudijusios ir gali būti, jog praleidau kažkokį elementarų faktą. Nebėda - atsiras protingų forumiečių, kurie pataisys jeigu klystu :)

p.s. žinoma galima ilgai žaisti su atskaitos taškais ir gauti skirtingus rezultatus (todėl net pats pradėjau abejoti tuo ką parašiau), bet vis tiek kalbant apie "atgalinę bangą" galvoje įkyriai sukasi pasiūlymas bangų šaltinį laikytį atskaitos tašku.
User avatar
SCnazi
pradedantis
Posts: 215
Joined: 2011-02-05 21:20

2011-07-09 02:07

Mantas wrote:
SCnazi wrote:bėgu :D bangos mano atžvilgiu juda priešinga kryptim nei stebėtojo A (kuris stovi ant molo) atžvilgiu
Stebėtojo A atžvilgiu atstumas tarp jo ir bangų mažėja. Bėgančio stebėtojo B (tavo) atveju atstumas tarp jo ir bangų didėja. Suprantu apie ką tu šneki , bet ar tai būtų galima vadinti "atgalinės bangos efektu"? Būtent apie "atgalinę bangą" ir noriu pašnekėti, nes kaip suprantu tu mąstai apie "pro judančio automobilio langą išmesto graužtuko" pavyzdį, kai tau (sėdinčiam automobilyje) atrodo, jog graužtukas tolsta nuo išmetimo vietos priešinga kryptimi. :) Pvz, pasirinkime dar du taškus C (jūroje esantis laivas) ir D pakrantėje esantis medis. Bangos juda kryptimi C -> D. Nors ir judėdamas greičiau už bangas, tu taip pat bėgi kryptimi C->D. Atgalinės bangos efektą aš įsivaizduočiau tarsi judėjimą C <- D. Tačiau juk taip nenutinka, todėl sakyčiau, jog tiek bėgantis stebėtojas tiek bangos juda ta pačia kryptimi. Manau šis pavyzdys taip pat tinka ir garso bangoms, bet mano fizikos žinios šiek tiek aprudijusios ir gali būti, jog praleidau kažkokį elementarų faktą. Nebėda - atsiras protingų forumiečių, kurie pataisys jeigu klystu :)

p.s. žinoma galima ilgai žaisti su atskaitos taškais ir gauti skirtingus rezultatus (todėl net pats pradėjau abejoti tuo ką parašiau), bet vis tiek kalbant apie "atgalinę bangą" galvoje įkyriai sukasi pasiūlymas bangų šaltinį laikytį atskaitos tašku.
Su garsu, stebėtojui B, pradžioj būtų tas pats senas geras Doplerio efektas, bet kas įvyktų jei B viršytų garso greitį ?? ar pavytų "nuskriejusias" sirenos garso bangas (skamba kaip iš barono Miunhauzeno nuotykių :lol: )?
efrizoidas
naujokas
Posts: 68
Joined: 2011-06-03 19:11
Location: Vilnius

2011-07-18 10:34

SCnazi wrote:Su garsu, stebėtojui B, pradžioj būtų tas pats senas geras Doplerio efektas, bet kas įvyktų jei B viršytų garso greitį ?? ar pavytų "nuskriejusias" sirenos garso bangas (skamba kaip iš barono Miunhauzeno nuotykių :lol: )?
Na, taip. Judėdamas greičiau už garso bangas tu jas gali pavyti, bet išgirsi neoriginalų šaltinio skleistą garsą, nes jų ilgis jau bus neoriginalus, o pasikeitęs dėl Doplerio efekto. Aišku, įmanoma, jei judėsi lygiai dvigubai greičiau už garso greitį, išgirsti lygiai tą patį garsą tik atbulai.
Post Reply