Sąmonė sapne

Visi mes siekiame pažinti mus supantį pasaulį. Ką jau atradome ir kas dar liko atrasti? Visos su pasaulio pažinimu susijusios temos - čia.
Post Reply
User avatar
eleggua
naujokas
Posts: 69
Joined: 2009-11-26 18:33

2011-10-02 11:27

Nebežinau kur kreiptis dėl šito klausimo. Iš tikrųjų turbūt užknisau jau visus su juo. Jis man yra labai svarbus paskutiniu metu, bet kur aš beparašyčiau, su kuo bepašnekėčiau - niekas nieko aiškaus nepasako. Vienintelis argumentas, kuri išgirstu, yra "Nu ne, yra kitaip". Gal tiesiog nesugebu normaliai paaiškint, ką aš turiu omeny, nors visi sako, kad mane supranta. O gal aš jų nesuprantu... Nu gerai, dabar prie reikalo.

Kalba eis apie sapnus, tiksliau apie sąmonę sapne. Galiu išskirti tik du sąmonės būsenos variantus.

a) Sąmonė sapne yra ta pati sąmonė, kurią mes turime dieną, tiesiog ji veikia blogiau, nei dienos metu. Tai reiškia, kad mes taip pat galvojame sapne, vaizdiniai sukelia mums įvairias emocijas, sapne realiu laiku suvokiame aplinką, analizuojame situacija, priimame sprendimus ir pan. Skirtumas tik tas, kad mūsų sprendimai būnai iracionalūs, mūsų mintys kaip 3 metų vaiko, mes neturime kritiškumo, ir t. t.

b) Sąmonė sapne yra jos imitacija. T. y. mes nemąstome sapne, tos mintys yra tokie pat iš pasąmonės atsirandantys dalykai, kaip ir vaizdiniai, garsai ir t. t. Iš esmės mes esame visiškai nesąmoningi, nėra jokios protinės veiklos, mes tik matome vaizdą, kuriame yra imituojami išorinis ir vidinis pasauliai.

Iš šitu dveju teiginių galiu sudaryti 3 hipotezes apie sapnavimą, tiksliau apie "žinojimą" sapne. Kalbu apie dalyka, kai mes galvojame, kad matome Joną, nors jis atrodo grynai kaip Petras. Nors logiškai pagalvojus tai yra neteisinga, atsibudę žmonės sako, kad matė Joną, atrodantį kaip Petras, o ne kad supainiojo sapne Petrą su Jonu.

1. Sąmonė sapne yra ta pati sąmonė, kurią turime dieną. Sąmoningo sapnavimo metu (šito fenomeno egzistavimą jau įrodė S. LaBerge) mes tiesiog pradedame geriau mąstyti, tampame kritiškesni, nuoseklesni, geriau mąstome, mus sunkiau apgauti. Taigi tie "žinojimai" yra iš esmės klaidos, kurias mes padarome todėl, kad mūsų protas miego metu yra nepakankamai aštrus. Sąmoningame sapne tokių klaidų nėra, nes mes nesame tokie buki.

2. Sąmonė sapne yra ta pati sąmonė. Sąmoningo sapnavimo metu mes tiesiog tampame kritiškesni. Tačiau "žinojimai" nėra klaidos, o atsiranda iš pasąmonės kartu su vaizdu. T. y. miego metu mūsų sąmonė yra pusiau tikra, pusiau netikra. Nors sąmonė yra ta pati, mums gali būti "instaliuojamos" mintys ir mes jų neatskiriame nuo normalių. Tokių atveju man dar visiškai neaišku, kodėl sąmoningame sapne klaidų nėra.

3. Sąmonė sapne yra jos imitacija, o mes iš tikrųjų esame nesąmoningi. Sąmoningo sapnavimo metu mes staiga įgauname sąmonę, ji tiesiog stebuklingai atsiranda iš niekur. "Žinojimai" yra, nes mintys yra imituojamos, o pasąmonė gali imituoti bet ką, kaip ir bet koks vaizdas gali prisisapnuoti. Sąmoningame sapne klaidų nėra, nes tai visiškai kitokia sąmonės būsena.


1 man atrodo nuosekliausia, 3 irgi gan nuosekli, nelabai logiška tik vienoje vietoje, o 2 lyg ir nesąmonė. Bet 2 kažkodėl yra pati populiariausia tarp žmonių. Aš nesuprantu, kame čia reikalas, ir kodėl ta hipotezė yra gera, paaiškinkit please. :cry: Taip pat paaiškinkit, kodėl 1 hipotezė yra nesąmonė... O gal yra dar kokių nors hipotezių?

Nepalikit manęs likimo valiai, aš greit miegoti nebegalėsiu. :cry:
User avatar
son
senbuvis
Posts: 2630
Joined: 2005-04-05 08:31
Location: Kaunas/London

2011-10-02 16:31

eleggua wrote:<..>
visu pirma tema turejo buti patalpinta i filosofijos skyriu.

idomu kodel tamsta taip isitikines/us kad sapne veikia samone? juk visos jusu prielaidos pagristos tuom jog kaip tik samoningumo ir nera sapne. juose paisomi vaizdai asocijuojasi su atsitiktiniais kurie veliau pabudus meginami priskirti kazkam samoningam ar nesamoningam (samoningumas pradedamas svarstyti pabudus o ne miegant).
User avatar
eleggua
naujokas
Posts: 69
Joined: 2009-11-26 18:33

2011-10-02 17:50

son wrote:visu pirma tema turejo buti patalpinta i filosofijos skyriu.
Ups. :oops:
son wrote:idomu kodel tamsta taip isitikines/us kad sapne veikia samone? juk visos jusu prielaidos pagristos tuom jog kaip tik samoningumo ir nera sapne. juose paisomi vaizdai asocijuojasi su atsitiktiniais kurie veliau pabudus meginami priskirti kazkam samoningam ar nesamoningam (samoningumas pradedamas svarstyti pabudus o ne miegant).
Turiu omeny kad sąmonės sapne nėra jei nėra jokios protinės veiklos, nu ten išskyrus kokį suvokimą, nes mes suvokiame jau "paruoštus" vaizdinius su garsu, mintimis, emocijomis. Jei protinė veikla yra, t. y. mes suvokiame tik vaizdą su garsu, o mintis ir emocijas generuojame patys kaip tai darome dienos metu, tai sąmonė yra. Tai klausimas tame, ar tai bloga sąmonė, ar nesąmoningumas.

Kodėl manau kad sąmonė yra, tiesiog blogai veikia. Yra tokia technika pasiekti sąmoningus sapnus, vadinasi FILD (Finger Induced Lucid Dream). Jos esmė tame, kad atsibudus naktį pradėti lengvai daužyti pirštais į lovą. Bedaužant dažniausiai užmiegi, tačiau sapnuoji, kad esi savo lovoje ir daužai pirštais į ją. Bet yra labai sunku suprasti, kad tu jau miegi, nes aplinka beveik tokia pati, todėl dažnai tiesiog nusprendi (jau po užmigimo), kad technika nepavyko, atsikeli iš lovos ir nueini kažką veikti (sapne). Bet tu dar kažkiek laiko sapne mąstai apie tai, kad bandei tą techniką, kad tau nepavyko ir pan. Argi tai nėra tas pats mąstymas, kaip ir prieš užmiegant? Bet tu nesi sąmoningame sapne, nes nesupranti, kad miegi.

Tas pats su netikrais atsibudimais. Po sąmoningo sapno dažnai eina kitas sapnas, kuriame tu guli savo lovoje ir galvoji, kad atsibudai. Tačiau tu gali sumąstyti, kad reikia nejudėti, kad vėl užmigti ir grįžti į sąmoningą sapną. Šiuo atveju tu taip pat nesi sąmoningame sapne, nes nesupranti, kad miegi, ir sapnuoji, kad esi atsibudęs savo lovoje, tačiau sugebi mąstyti kaip tu mąstytum kai būtum atsibudęs, t. y. kryptingai siekti sąmoningo sapno, prisiminti ką reikia daryti kai atsibudai, atlikti tai ir t. t.

Ar šie du dalykai neparodo, kad nėra griežtos ribos tarp budrumo būsenos, sąmoningo sapno ir paprasto sapno? Jei tos ribos nėra, reiškia visur yra ta pati sąmonė, ji niekur nepradingsta kai atsidūri nesąmoningame sapne, skirtumas tik tame kiek logiškas ir kritiškas yra mąstymas (silpnai, vidutiniškai, stipriai).

[20:35]
Ką tik radau S. LaBerge'o straipsnį apie sąmoningus sapnus, kuriame jis rašo, kad būtent 1 hipotezė yra teisinga.
This conclusion may need further qualification and explanation. Although the events we appear to perceive in dreams are illusory, our feelings in response to dream content are real. Indeed, most of the events we experience in dreams are real; when we experience feelings, say, anxiety or ecstasy, in dreams, we really do feel anxious or ecstatic at the time. When we think in dreams, we really do think (whether clearly or not is another matter). If we think in our dreams that Monday comes before Sunday, it is not the case, as some philosophers (e.g., Malcolm, 1959) assert, that we have only dreamed we thought; we may have thought incorrectly (to the usual way of thinking), but thought nonetheless.
http://www.lucidity.com/SleepAndCognition.html, "Implications for Research on Sleep and Cognition" dalis. Bet siūlau visą perskaityti, jis nerealus. :happy:
saone
naujokas
Posts: 1
Joined: 2011-10-04 19:24

2011-10-04 19:31

Na visu pirma taip ir neparasei (arba as neatidziai skaiciau) ar pats/pati bandai praktikuoti samoningus sapnus? Jeigu tik nagrineji teorija tai taip ir nesulauksi tau reikiamu atsakymu. Is savo patirties labai daug ko pasakyti negaliu, nes atgauti samone sapne gal tik pora kartu buvo pavyke, taciau labai trumpai, nes pernelyg daug susijaudindavau, o pastaraji menesi isvis nebesapnuoju.
User avatar
Ozito
naujokas
Posts: 27
Joined: 2011-11-27 04:25

2011-11-27 04:29

Kaska radau lygtais...

Sąmoningas sapnas (kitaip: liucidinis sapnas, skaidrus sapnas, angl. lucid dream) – tai toks sapnas, kurio metu sapnuojantysis suvokia, jog sapnuoja ir gali įtakoti sapno turinį. Paprastai sąmoningas sapnas nutinka, kai sapno metu žmogus patiria kažką neįtikėtino (pvz, pradeda skristi ar sutinka jau mirusį pažįstamą) ir suvokia, jog tai negali vykti realybėje, tik sapne. Sąmoningą sapną taip pat galima patirti ir kitu būdu – išlikti sąmoningu užmiegant ir tokiu būdu patekti tiesiai į sapną nepraradus sąmoningumo.

Yra įvairūs sąmoningumo lygmenys sapne. Kai sąmoningumas aukštas, sapnai atrodo labai ryškūs, gyvi ir realūs. Kuo didesnis sąmoningumas, tuo paprastai yra lengviau valdyti sapno turinį: keisti aplinką ir sapnų personažus, keliauti į įvairias vietas, skraidyti, vaikščioti per sienas, naudotis įvairiausiomis kitomis „galiomis“. Sąmoninguose sapnuose labai daug kas priklauso nuo sapnuojančiojo lūkesčių. Jeigu sapnuojantysis yra įsitikinęs, kad jis gali kažkokį veiksmą padaryti (skristi, pereiti per sieną), veiksmas praktiškai visada pavyksta.

Sąmoningų sapnų egzistavimas moksliškai buvo įrodytas aštuntojo dešimtmečio pabaigoje. Yra nustatyta, kad maždaug kas antras žmogus yra bent kartą turėjęs sąmoningą sapną, o kas penktas taip sapnuoja reguliariai – bent kartą per mėnesį. Kai kurie žmonės sąmoningai sapnuoja kone kiekvieną naktį. Tai yra lavinamas įgūdis, kurio išmokti gali kiekvienas!
Matt619
naujokas
Posts: 1
Joined: 2013-09-21 08:09

2013-09-21 08:22

Tačiau įrodyti, kad žinodamas tikrąją padėtį ieškovas nebūtų pirkęs bilieto, bijau, nėra lengva. Juk renginys buvo apiformintas kaip viso labo paskaita apie kokius nors astrokibenematinius marazmus, o ją vienodai gerai gali skaityti tiek saulės šviesos ėdikas, tiek kanibalas. Kitaip sakant, gavai tą, ką ir tikėjaisi - paskaitą apie visokias astralines chujovinas. :cry2:
User avatar
nesvarbu
pradedantis
Posts: 164
Joined: 2013-10-21 21:19
Location: Uostamiestis

2013-10-22 12:04

Nesu tikras, ar supratau kas tai yra sąmoningas sapnas ir kas tai do daiktas - sąmoningas sapnavimas, tačiau mano sapnuose galioja mano taisyklės. Va keletas jų: jeigu sapnuoju, jog krentu iš pavojingo gyvybei aukščio, kuris realybėje pakenktų gyvybei, sapne suveikia pirmoji taisyklė - atšokstu nuo grindinio it kamuoliukas paprygunčikas ir nieko man nenutinka. Antroji taisyklė - jei mane persekioja ir yra realus pavojus visada galiu pakilti ir skristi, net jei lubos neaukštai, vis tiek randu kaip išskristi iš ankštos ar uždarytos patalpos. Trečioji taisyklė kraštutinė - jei kyla sapne realus pavojus gyvybei - visada pabundu. Esu keletą kartų sapnavęs jog miriau smurtine mirtimi, tačiau paskutiniu momentu pabundu.
Kas dėl žinojimo sapnuojant man nekyla abejonių - sapnuojant visad yra žinios, įgytos realybėje. Paprastas pavyzdys - sapnuoju mirusį žmogų ir prisimenu, jog jis yra miręs, tada tiesiai ir klausiu - kaip tu čia gali būti, jei esi miręs? Kartą, po puseserės laidotuvių, tą naktį, sapnavau ją visą baltą, gražią, tarsi vestuvine suknele, stovinčią mano lovos kojūgalyje. Ji mirė vos pagimdžiusi negyvą pirmgimį vaikelį, stipriai nukraujavo. Sapnuodamas prisiminiau ir tiesiai paklausiau - kaip tu gali čia būti, jei esi mirusi, tavęs nebėra? Ji atsakė, jog mirus gyvenimas nesibaigia. Aš netikėjau, paprašiau įrodyti. Ji pasakė, jog va aš atsibusiu ir ją pamatysiu. Taip ir nutiko - atsibudau, pamačiau ją kojūgalyje, atsisėdau lovoje, gnybiau sau į koją kad įsitikinčiau jog nemiegu. Puseserė taip ir išdilo, kaip stovėjo, tarsi migla. Nieko nebespėjau paklaust, tik žiūrėjau į tą vietą...

Esu įsitikinęs, jog sapnuose veikia žmogaus sąmonė ir žmogus, t.y. sapnuojantysis, gali keisti, įtakoti sapno eigą, tik ne visada pats tai suvokia ir sugeba. Tai, ko gero, yra išlavinama. Tačiau svarbiausia, manau, atsiminti, jog sapnai tėra tik sapnai. Medžiaga pamąstymui. Nesureikšminkime jų!
Post Reply