Superpozicija

Visi mes siekiame pažinti mus supantį pasaulį. Ką jau atradome ir kas dar liko atrasti? Visos su pasaulio pažinimu susijusios temos - čia.
Post Reply
shermanas
naujokas
Posts: 1
Joined: 2012-10-15 18:57

2012-10-15 19:21

Noriu pasitikslinti, ar teisingas mano suvokimas apie superpoziciją. Visur sakoma, kad kai dalelė yra superpozicijoje tai ji yra keliose būsenose vienu metu. O atseit atlikus stebėjimą superpozicijos nebelieka - gaunama konkreti būsena.
Tai kaip aš suprantu, dalelė nėra VISOSE būsenose vienu metu, o greičiau yra VIENOJE IŠ būsenų (su tam tikrom tikimybėm įgauti vieną ar kitą) - o tos būsenos tiesiog neapibrėžtai nuolat kinta (pavadinkim: atsitiktinai), todėl negalime tiksliai žinoti, kurioje. Superpozicijos stebėjimo metu nelieka, nes stebėjimas šiuo atveju tai ne žvilgsnis, o kokia nors reakcija (kurios pagalba nustatoma būsena tuo momentu), pakeičianti sistemos būseną, arba vadinkim - buvusią superpoziciją).

Parašiau čia kažkaip clumsy, bet gal kasnors suprato?:)
User avatar
Lionginas
senbuvis
Posts: 5553
Joined: 2011-10-03 09:35

2012-10-16 07:34

shermanas wrote:Tai kaip aš suprantu, dalelė nėra VISOSE būsenose vienu metu, o greičiau yra VIENOJE IŠ būsenų (su tam tikrom tikimybėm įgauti vieną ar kitą) - o tos būsenos tiesiog neapibrėžtai nuolat kinta (pavadinkim: atsitiktinai), todėl negalime tiksliai žinoti, kurioje.
Ne visai. Elementariosios dalelės vienu metu iš tiesų gali būti keliose būsenose. Tai geriausiai iliustruoja dvigubo plyšio eksperimentas (http://lt.wikipedia.org/wiki/Dvigubo_pl ... perimentas). Esmė paprasta - turime du siaurus vertikalius plyšius greta vienas kito, per juos leidžiame lazerio spindulį. Kitoje pusėje ant sienos matome šviesos interferencinį raštą, kuris parodo bangišką šviesos dalelių prigimtį. Būtų galima manyti, kad interferencinį raštą formuoja pro du plyšius praeinantys fotonų srautai, tačiau visas įdomumas prasideda, kai pro plyšius leidžiame tik po vieną fotoną vienu metu. Tuomet kitoje pusėje vis tiek formuojasi interferencinis raštas, kuris įmanomas tik tuo atveju, jei kiekvienas fotonas praeina pro abu plyšius.
User avatar
Panzer
pradedantis
Posts: 216
Joined: 2012-09-03 18:18

2012-10-16 08:36

Čia gan aiškiai ir vaizdžiai paaiškinamas tas double slitas.
http://www.youtube.com/watch?v=DfPeprQ7oGc


O kas ten vyksta tai bene svarbiausia šitai.
http://en.wikipedia.org/wiki/Wave_function_collapse
Post Reply