Moralė ir amžinasis variklis

Kokia moralės kilmė? Kaip turėtumėme elgtis? Aptarkime visa tai šiame forume.
kvantumas
naujokas
Posts: 33
Joined: 2009-09-24 15:20

2009-10-29 15:07

Nuo pat žmogaus gebėjimo mąstyti atsiradimo nebuvo atrasta nei viena teisingais samprotavimo būdais grįsta moralaus\amoralaus elgesio teorija pripažinta, kaip teisinga nei objektyviu, nei subjektyviu atžvilgiu (t. y. nei visiem, nei konkrečiu atrveju). Bet koks moralizavimas yra bandymas kurti filosofinę teoriją. Jei laikai mokslininkų pripažintą, kaip "teisinga" energijos tvermės dėsnio teoriją "teisinga", dėl žmogaus nesugebėjimo atrasti amžinojo variklio per tokį ilgą laiką (empiriniais duomenimis), tai pritaikęs tą patį principą „turėtum“, moralinio nihilizmo teoriją (t. y. "view that nothing is moral or immoral. For example, a moral nihilist would say that killing someone, for whatever reason, is not inherently right or wrong. This view can lead to amoralism") taip pat laikyti "teisinga", nes principas visiškai tas pats.
D3monas
senbuvis
Posts: 2100
Joined: 2008-05-10 16:22

2009-10-29 16:34

Nihilistinė pozicija iš esmės teisinga, bet nepamirškime, kad moralė yra sociumo formuojamas dalykas.
Tu gali mėginti žudyti, jei nori, bet tada būk atsargus, nes kitiems tai gali nepatikti.
Kokia nors "objektyvi moralė", kuriai negaliotų nihilizmas, galėtų būti moralė ar tarpusavio bendradarbiavimas paremtas evoliucijos teorija.
Kitaip tariant, elgtis gerai apsimoka. Jei būsi geras - gausi apdovanojimą. Čia sutiktų ir behavioristai, kurie labai pabrėžia priežastinius ryšius bei elgesio modelius.
Žodžiu, iš esmės aš esu nihilistas, nes man nė motais kažkieno papročiai ar tradicijos, man nerūpi nusistovėjusi tvarka ar bendruomeninės šventės. Bet mano superego man neleidžia ignoruoti visuomenės, kuri man daro įtaką. Todėl nihilizmas, iš esmės, taip pat turi ribas, nes viena iš visuomenės funkcijų yra reguliuoti narių elgseną.
kvantumas
naujokas
Posts: 33
Joined: 2009-09-24 15:20

2009-10-29 17:38

O jeigu šitą dalyką,kurį tu įvardinai pavadintume "x" ir nebevadintume morale... Pvadinimą sugalvotume, labiau atitinkantį šį D3monas aprašymą... Gal kas pabandys? Na tarkim - "Atsižvelgimas į aplinkos moralines nuostatas, padedantis individui išgyventi ir daugintis"
User avatar
VYTS
senbuvis
Posts: 1303
Joined: 2008-08-04 22:51

2009-10-29 18:16

kvantumas wrote:Nuo pat žmogaus gebėjimo mąstyti atsiradimo nebuvo atrasta nei viena teisingais samprotavimo būdais grįsta moralaus\amoralaus elgesio teorija pripažinta, kaip teisinga nei objektyviu, nei subjektyviu atžvilgiu (t. y. nei visiem, nei konkrečiu atrveju).
Na, manau kad objektyviai teisinga moralė negali būti, nes gerumas ir blogumas yra abstrakcijos o ne objektyvios savybės. O subjektyviai - na, manau kad kiekvienam jo moralė yra subjektyviai teisinga.
Taigi iš to, kad nerasta objektyviai teisinga moralė (kas veikiausiai yra nesąmonė) visai neišplaukia išvada kad visi turime būti nihilistai.
Beje, man regis kažkoks anarchistas yra sugalvojęs neva objektyviai teisingą moralę, čia gal galėtų MaikUniversum plačiau papasakoti.
kvantumas wrote:O jeigu šitą dalyką,kurį tu įvardinai pavadintume "x" ir nebevadintume morale... Pvadinimą sugalvotume, labiau atitinkantį šį D3monas aprašymą... Gal kas pabandys?
O kuo tau tas žodis taip nepatinka?
kvantumas
naujokas
Posts: 33
Joined: 2009-09-24 15:20

2009-10-29 18:34

Dažnai kalbame apie skirtingus dalykus, o juos vadiname vienu vardu.
O subjektyviai - na, manau kad kiekvienam jo moralė yra subjektyviai teisinga.
Ką turi omeny, kai sakai "subjektyviai"?
Beje, man regis kažkoks anarchistas yra sugalvojęs neva objektyviai teisingą moralę, čia gal galėtų MaikUniversum plačiau papasakoti.
Ne kažkoks anarchistas. Giliai nemąstant intstinktai naturaliai veda prie tokio supratimo. 95% žmonių taip mąsto.
Last edited by kvantumas on 2009-10-29 18:42, edited 1 time in total.
User avatar
VYTS
senbuvis
Posts: 1303
Joined: 2008-08-04 22:51

2009-10-29 18:41

kvantumas wrote:Dažnai kalbame apie skirtingus dalykus, o juos vadiname vienu vardu.
O subjektyviai - na, manau kad kiekvienam jo moralė yra subjektyviai teisinga.
Ką turi omeny, kai sakai "subjektyviai"?
Žodynas wrote:subjektyvus, ~i (4)
1. būdingas žmogui kaip subjektui: ~usis idealizmas. S. veiksnys.
2. būdingas asmeniui, asmeniškas;
O ką tu turi raumeny?
kvantumas
naujokas
Posts: 33
Joined: 2009-09-24 15:20

2009-10-29 18:44

Man tai nieko nesako
User avatar
VYTS
senbuvis
Posts: 1303
Joined: 2008-08-04 22:51

2009-10-29 18:48

Subjektyviai teisinga būtų atitinkanti subjekto požiūrį, man atrodo.
kvantumas
naujokas
Posts: 33
Joined: 2009-09-24 15:20

2009-10-29 18:56

Kiek suprantu: "kaip aš mąstau taip man yra". Kitaip - "Manau, kad turiu milijoną, reiškias taip man ir yra". Gana pavojinga teorija, nes gali išvežti pasigyditi.
User avatar
VYTS
senbuvis
Posts: 1303
Joined: 2008-08-04 22:51

2009-10-29 19:16

kvantumas wrote:Kiek suprantu: "kaip aš mąstau taip man yra". Kitaip - "Manau, kad turiu milijoną, reiškias taip man ir yra". Gana pavojinga teorija, nes gali išvežti pasigyditi.
Ne. Ta prasme, "man šalta" = "man atrodo kad man šalta", nes tai subjektyvus vertinimas, bet "aš manau kad turiu milijoną" =/= "aš turiu milijoną" nes milijono turėjimas yra objektyvus reikalas. Tai moralė man atrodo galima priskirti prie subjektyvaus vertinimo, nes gerumas ar blogumas nėra objektyvi savybė.
User avatar
fizikanas
senbuvis
Posts: 5791
Joined: 2004-05-27 19:45

2009-10-29 20:00

VYTS wrote:
kvantumas wrote:Ta prasme, "man šalta" = "man atrodo kad man šalta", nes tai subjektyvus vertinimas, bet "aš manau kad turiu milijoną" =/= "aš turiu milijoną" nes milijono turėjimas yra objektyvus reikalas.
Šiektiek offtopic:
Bet ar žmogui šalta, galime patikrinti mediciniškai, kas yra moksliška, kas yra objektyvu. Lygiai taippat sociologiškai galime patikrinti kokios moralės normos kokiai visuomenei yra būdingos, kas irgi gaunasi objektyvus faktas. Išviso, ką tas žodis "subjektyvu" reiškia, jeigu turbūt visi sutinkame, jog betkurią žmogaus sąmonės būseną atitinka tam tikra jo kūno būsena, kas yra materialus ir objektyviai pažinus dalykas?
User avatar
MaikUniversum
senbuvis
Posts: 1207
Joined: 2008-09-27 21:58
Location: Vilnius

2009-10-29 20:18

Nihilistinė pozicija teisinga būtų tik tuomet jei nebūtų žmonių išvis, arba gyventų žemėje tik vienas žmogus. Iš esmės, tai nihilistinę poziciją laikau solipsistine pozicija (jos viena kitą papildo savo realybės neigimu) - jos man vienodai nelogiškos ir sau prieštaraujančios.

Beje, man regis kažkoks anarchistas yra sugalvojęs neva objektyviai teisingą moralę, čia gal galėtų MaikUniversum plačiau papasakoti.
galėčiau, bet nenoriu.
kvantumas
naujokas
Posts: 33
Joined: 2009-09-24 15:20

2009-10-29 20:52

Na tarkim - "man yra blogai" ar čia neobjektyvu? visiem iš išorės - "man yra blogai".
kvantumas
naujokas
Posts: 33
Joined: 2009-09-24 15:20

2009-10-29 20:52

Na tarkim - "man yra blogai" ar čia neobjektyvu? visiem iš "išorės" - "man yra blogai".
...savo realybės neigimu) - jos man vienodai nelogiškos ir sau prieštaraujančios.
kažkoks paradoksas, bet taip pat aš mąstau apie moralizmą.
User avatar
VYTS
senbuvis
Posts: 1303
Joined: 2008-08-04 22:51

2009-10-29 20:58

kvantumas wrote:Na tarkim - "man yra blogai" ar čia neobjektyvu? visiem iš išorės - "man yra blogai".
Nieko nesupratau.
kvantumas
naujokas
Posts: 33
Joined: 2009-09-24 15:20

2009-10-29 21:16

aš suprantu subjektyvumą, kaip objektyvumo dalį. T. y. subjektyvu yra tai, kas priklauso nuo tam tikro objekto ir turi būti siejama su juo, kitaip netenka prasmės. Na tarkim tau (VYTS) kažkas morališkai yra blogai (žudyti žmones). Žiūrint iš mano ir visų kitų pozicijos tau tai yra morališkai blogai. Tai yra objektyvu ir subjektyvu, nes tai priklauso nuo tavęs, kol aš tavęs neįtakoju (tokiu atveju tai būtų subjektyvu mūsų dviejų rėmuose) ir kartu galioja mums visiems. Kitaip sakant visada viskas bus objektyvu (tuo pačiu ir tau praitu atveju), bet nevisada subjektyvu, kai nuo aplinkinių nepriklausys. Jei atskiriu subjektyvumą nuo objektyvumo, tai tarsi atsiribosiu nuo viso pasauliu ir kitiems nebegalėsiu teigti apie nagrinėjamą objektą jokio teiginio.
Last edited by kvantumas on 2009-10-29 21:57, edited 7 times in total.
User avatar
VYTS
senbuvis
Posts: 1303
Joined: 2008-08-04 22:51

2009-10-29 21:19

kvantumas wrote:aš suprantu objektyvumą, kaip objektyvumo dalį. T. y. subjektyvu yra tai, kas priklauso nuo tam tikro objekto ir turi būti siejama su juo, kitaip netenka prasmės. Na tarkim tau (VYTS) kažkas morališkai yra blogai (žudyti žmones). Žiūrint iš mano ir visų kitų pozicijos tau tai yra morališkai yra blogai. Tai yra objektyvu.
Nu atrodo taip. Ačiū dievui, gal su tuo objektyvumu/subjektyvumu baigta.
D3monas
senbuvis
Posts: 2100
Joined: 2008-05-10 16:22

2009-10-29 21:23

Kodėl nihilizmas nelogiškas? Adresuoju klausimą MaikUniversum.
Man kaip tik atrodo, kad nihilizmas yra pats logiškiausias dalykas. Juk bet kokios tradicijos ar papročiai, kuriuo atmetame priimdami nihilistinę poziciją, iš esmės neatitinka pakankamo pagrindo taisyklės. Kaip ir bet koks kitas moralinis klausimas. Moralė yra išgalvotas dalykas, todėl pati iš savęs visada bus ir yra subjektyvi, todėl neatitinka pakankamo pagrindo taisyklės.
Na, bent jau man taip atrodo. Norėčiau sužinoti priešišką poziciją.
Post Reply