Vertybės

Kokia moralės kilmė? Kaip turėtumėme elgtis? Aptarkime visa tai šiame forume.
D3monas
senbuvis
Posts: 2100
Joined: 2008-05-10 16:22

2010-01-11 10:09

Linksma tema, kurios tikslas atskleisti kokios gi mūsų vertybinės orientacijos.
Norėčiau, kad visi pateiktumėte po 5 moralines vertybes, kurias laikote svarbiausiomis. Jos gali būti tiek žmogaus savybės (nuoširdumas ir pan.), tiek visa apimančios abstrakčios sąvokos (ramybė ir pan.). Būtų gerai, kad vertybes išdėstytumėte pagal svarbumą, 1 pati svarbiausia jums, ir taip mažėjančia tvarka.
Būtų įdomu sužinoti ką laikome vertybėmis, kai visa žiniasklaida tiesiog mirga, jog tas vertybes prarandame... Gal jos tik kinta? Pažiūrėsime! :wink:
D3monas
senbuvis
Posts: 2100
Joined: 2008-05-10 16:22

2010-01-11 10:18

Mano 5 vertybės:
1. Tiesa. Objektyvios realybės pažinimo siekis, apskritai objektyvumo siekis. Tiesa man yra didžiausia vertybė. (Ramiai, dekonstruktoriau, pasaulis nepažinus ir t.t., bet čia tam ne vieta... :lol: )
2. Teisingumas. Arba nešališkumas, kaip pavadinsi - taip nepagadinsi. Manau, kad gebėjimas išlikti nešališku visais atvejais yra geras dalykas. Kai atsiriboji nuo visų požiūrio taškų ir žiūri į viską neutraliai, tada pamatai tikrąjį vaizdą. Norėčiau, kad žmonės taip elgtųsi.
3. Progresas. Žinot tą jausmą, kai pilve lyg drugeliai skraido? Tas jausmas, kaip karuselėse ar ant supynių būna... Tai jaučiu tada, kai sužinau apie kokį nors naują mokslinį atradimą, išrastus naujus vaistus ir panašiai. Man gera matyti kaip pasaulis juda į priekį ir gyvenimas vis gerėja ir lengvėja.
4. Nuoširdumas. Arba, kiek supaprastinus, nuoširdumą suprantu kaip "sakyk ką galvoji, galvok ką sakai". Visada maniau ir manau, kad Pasaulis būtų daug gražesnė vieta, jei žmonės tiesiog kalbėtųsi ir sakytų ką galvoja, tiesiai ir be jokių užuolankų.
5. Altruizmas. Gera daryti gera. ir naudinga visiems.
7x
senbuvis
Posts: 1822
Joined: 2004-07-16 21:43

2010-01-11 10:20

Yeah, vertybės veikia ne tokiu būdu.
vvv2
senbuvis
Posts: 1178
Joined: 2007-08-02 11:24
Location: Kaunas city
Contact:

2010-01-11 12:07

D3monas wrote:Mano 5 vertybės:
1. Tiesa. Objektyvios realybės pažinimo siekis, apskritai objektyvumo siekis. Tiesa man yra didžiausia vertybė. (Ramiai, dekonstruktoriau, pasaulis nepažinus ir t.t., bet čia tam ne vieta... :lol: )
- deja "Tiesa" yra nepasiekiama kaip ir "Dievas", sakyčiau tai sąvokos sinonimės, sukelia daug blogio kai kuris nors "individas" tampa neklystančiu "Tiesos/Dievo" teisėju. Tiesos siektinumas galimas.
2. Teisingumas. Arba nešališkumas, kaip pavadinsi - taip nepagadinsi. Manau, kad gebėjimas išlikti nešališku visais atvejais yra geras dalykas. Kai atsiriboji nuo visų požiūrio taškų ir žiūri į viską neutraliai, tada pamatai tikrąjį vaizdą. Norėčiau, kad žmonės taip elgtųsi.
- būti "Nešališku" taip pat neįmanoma, nes pasaulį matai tik per savo šališkas galimybes. Nešališkumo siektinumas galimas.
3. Progresas. Žinot tą jausmą, kai pilve lyg drugeliai skraido? Tas jausmas, kaip karuselėse ar ant supynių būna... Tai jaučiu tada, kai sužinau apie kokį nors naują mokslinį atradimą, išrastus naujus vaistus ir panašiai. Man gera matyti kaip pasaulis juda į priekį ir gyvenimas vis gerėja ir lengvėja.
- Progreso pateikimas kaip "asmeninio pasitenkinimo" šaltinis? Kur galima nueiti su tokiu pasaulėvaizdžiu? Manau tiesiai į vergovę, kur vergai daro išradimus, tenkinančius šeimininko malonumo pojūčius. Progresą privalu kurti pačiam.
4. Nuoširdumas. Arba, kiek supaprastinus, nuoširdumą suprantu kaip "sakyk ką galvoji, galvok ką sakai". Visada maniau ir manau, kad Pasaulis būtų daug gražesnė vieta, jei žmonės tiesiog kalbėtųsi ir sakytų ką galvoja, tiesiai ir be jokių užuolankų.
- Nuoširdumą apibrėžčiau kaip dvasinę meilę visų ir visiem. Tiesos sakymas ir yra tik nemelavimas.
5. Altruizmas. Gera daryti gera. ir naudinga visiems.
- Daryti gera kitiems ir nieko negauti sau? Tuo įpareigoji kitus, kad jie viską už tave padarytų...

p.s.
kritika nėra asmeninė.
Last edited by vvv2 on 2010-01-11 12:16, edited 2 times in total.
status_quo
pradedantis
Posts: 338
Joined: 2008-07-17 14:09

2010-01-11 12:12

Laisvė, lygybė, brolybė (a.k.a solidarumas). Man trijų tereikia ;) Na dar tiesa ir teisingumas. eilės tvarka nesvarbi.

P.s. vv2 kad manęs neužsipultum dėl tiesos, aš turiu emonyje pasiekti kuo daugiau tiesos, kiek įmanoma.
vvv2
senbuvis
Posts: 1178
Joined: 2007-08-02 11:24
Location: Kaunas city
Contact:

2010-01-11 12:24

status_quo wrote:Laisvė, lygybė, brolybė (a.k.a solidarumas). Man trijų tereikia ;) Na dar tiesa ir teisingumas. eilės tvarka nesvarbi.
P.s. vv2 kad manęs neužsipultum
jeigu jau "provokuoji", tai užsipulsiu...

"Laisvė" - tėra abstrakcija, galime būti laisvi tik tiek, kiek suprantame būtinumus.
"Lygybė" - irgi negalima (absoliuti), nes kiekvienas turi skirtingas galimybes net esant identiškom sąlygom.
"Brolybė" - realiausia vertybė, tikrai visi esam kaip broliai tuščio ir begalinio kosmoso šaltyje.

(apie tiesą ir teisingumą kalbėjau jau)
User avatar
dubb
pradedantis
Posts: 142
Joined: 2009-04-05 14:34

2010-01-11 12:46

Intelektualinis orumas. Kam jis būdingas, tam rūpi ir Tiesa (ad veritatem), tam nesvetimas Racionalus, Kritinis Mąstymas, Laisvės, Lygybės siekis.
User avatar
Kita
pradedantis
Posts: 263
Joined: 2006-03-14 14:53
Location: Klaipėda

2010-01-11 13:57

Na, nežinau, ar tai tikrai svarbiausios mano vertybės, labai ilgai negalvojau ir daugmaž pirmos šovusios į galvą :oops: Ir nežinau, ar išdėstymas bus visiškai pagal prioritetą, kadangi man jos daugmaž vienodai svarbios.

1. Laisvė. Tai tiek proto laisvė nevaržomai mąstyti apie ką nori, tiek žodžio laisvė sakyti/rašyti ką nori, tiek veiksmų laisvė (daryti ką nori). Na, šiuo metu beveik visiškai nevaržoma nebent proto laisvė (ji varžoma tiek, kiek tai varžo paties individo psichiniai bruožai bei pažinimo ribos). O kitokia laisvė – galbūt siekiamybė, iš dalies ir realybė.
2. Nuoširdumas. T.y. atvirumas, sakymas to, ką galvoji. Bei tiesos sakymas, jokio melo. Na, čia turbūt nebent svajonė, kad visi žmonės būtų nuoširdūs.
3. Kintamumas. Tai gebėjimas pakeisti savo nuomonę, kai ji neteisinga, keisti savo elgesį pagal situaciją ar pan. Taip pat į šią sąvoką galima įtraukti genetinį kintamumą, evoliuciją, bei mokslo progresą.
4. Objektyvumas. Na, kaip kažkas jau ir sakė, visiškas objektyvumas neįmanomas. Tačiau manau, jog objektyvumo siekimas – vertybė. Tai stengimasis į visas gyvenimo situacijas, problemas (tiek gyvenimiškas, tiek moksliškas) pažvelgti „iš šono“, sujungiant skirtingus požiūrius.
5. Atvirumas informacijai. Na, šitas punktas tikriems skeptikams turbūt nepatiks. :P Tai atvirumas visai pasiekiamai informacijai, jos priėmimas neturint išankstinio nusistatymo (na, iš serijos „neskaitysiu, nes čia kliedesiai“ – taip dažnai gali sakyti skeptikai apie ezoterinę informaciją bei pseudoezoterikai apie mokslinę informaciją). Tačiau atvirumas ir informacijos priėmimas dar nereiškia, jog ta informacija reikia ir patikėti. Ją reikia priimti, tačiau atsijoti savo naudojamais informacijos atrinkimo mechanizmais (pvz., logika). Ir jei kažkas nėra pakankamai pagrįsta, tai dar nereiškia, jog tai klaidinga (tiesiog reikia turėti tokias kategorijas kaip „galimai tikėtina“, „galimai klaidinga“ ir pan, o ne vien „mokslas“ ir „nesąmonė“ kaip dauguma skeptikų :lol:). Na, čia mano vertybė ir ja vadovaujuosi, bet dauguma žmonių pasirenka siaurą sritį ir toliau jos nemato.
status_quo
pradedantis
Posts: 338
Joined: 2008-07-17 14:09

2010-01-11 15:02

vvv2 wrote:
status_quo wrote:Laisvė, lygybė, brolybė (a.k.a solidarumas). Man trijų tereikia ;) Na dar tiesa ir teisingumas. eilės tvarka nesvarbi.
P.s. vv2 kad manęs neužsipultum
jeigu jau "provokuoji", tai užsipulsiu...

"Laisvė" - tėra abstrakcija, galime būti laisvi tik tiek, kiek suprantame būtinumus.
"Lygybė" - irgi negalima (absoliuti), nes kiekvienas turi skirtingas galimybes net esant identiškom sąlygom.
"Brolybė" - realiausia vertybė, tikrai visi esam kaip broliai tuščio ir begalinio kosmoso šaltyje.

(apie tiesą ir teisingumą kalbėjau jau)
Visa tai yra siekemybės. Vien kalbant atskirai apie kiekvieną iš tų vertybes, galėtumue sukurti po atskiras temas, kur aš turėčiau plačiau apibūdinti savo supratimą apie jas, o draugai skeptikai kritikuotų, kol galų arba kas nors būtų pasiųstas nx, arba preitume to, kad tokia yra mono nuomonė/religija/tikėjimas ar kažkas.
D3monas
senbuvis
Posts: 2100
Joined: 2008-05-10 16:22

2010-01-11 17:14

Gerbiamieji, jei nors kiek socialiniuose moksluose nuraukiat, tai turėtumėte žinoti, kad bet kokia abstrakcija žmogui gali būti vertybė. Ne apie tai ginčytis susirinkom gi. :lol:
Alchi
pradedantis
Posts: 249
Joined: 2010-01-01 18:48

2010-01-11 18:49

Kvailas klausimas:
O būtinai moralines vertybes? :roll:
D3monas
senbuvis
Posts: 2100
Joined: 2008-05-10 16:22

2010-01-11 21:24

Alchi wrote:Kvailas klausimas:
O būtinai moralines vertybes? :roll:
na, jei tavo vertybinė orientacija neapsiriboja moralinėmis vertybėmis... Žinoma, kaip nori. Tik įdomiau bus. Vertybe gali būti bet kas. :wink:
Alchi
pradedantis
Posts: 249
Joined: 2010-01-01 18:48

2010-01-12 01:47

Sunku man tokį dalyką padaryti, kadangi apie save stengiuosi negalvot. Nebent tai, kad esu gražiausias, protingiausias ir visi mane mėgsta :lol: Na bet prisivertęs galiu pasakyt :)

1. Protas - tai ne tik tiesiog paprastas kažko žinojimas. Tai labiau gebėjimas orientuotis situacijoje ir priimti sprendimus, kurie tau padeda kontroliuoti situaciją, bent iš dalies. Žinojimas yra galia. Kaip tą galią naudoji, čia jau tavo sąžinės reikalas. Tiesa power corrupts, na ką padarysi negali gi būti viskas vien gražu.
2. Grožis - bendrąja prasme. Viskas kas yra gražu man yra vertybė. Kadangi grožio suvokimas yra subjektyvus daugiau aiškinti beprasmiška. Bet pavyzdį galiu duoti: Pūga. Maži balti gabaliukai krenta pučiant stipriam vėjui. Dar jeigu tamsu ir aplinkui yra aukštai iškeltų žibintų iš viso - būti pūgoje yra absoliutus gėris :)
3. Žmonės - na, tai naujausia vertybė, kurią esu atradęs. Tačiau susižavėjimas žmonėmis yra nemenkas. Mes esame nuostabūs padarai, net jeigu kai kurie ir karštlygiškai bandys paneigti tai. Prie šito punkto priskaičiuočiau ir draugystę ir meilę. Tiesa yra ir kita žmonių pusė. Tačiau tuo mes ir esam nuostabūs, kad sugebame sutramdyti save ir dėl ko? Idealų ir įsitikinimų, kuriuos patys išgalvojome. Patys sugalvojame prasmę gyvenimui. Tiesiog nuostabu :)
4. Skanus maistas - na čia daug maž pats save paaiškinantis išsireiškimas. Tačiau nenuvertinkite tokio paprasto dalyko, kaip maistas. Skaniai ir sočiai pasimaitinęs žmogus yra laimingas ir be rūpesčių. Bent jau tol kol prisimena, kaip skaniai ką tik valgė. Na ir aišku maistas, taigi padeda išgyventi (Duh). Gaila, bet šiais laikais ganėtinai sunku surasti gero ir skanaus maisto. Taigi patarimas būtų valgyti kuo įvairesnį maistą, iš vis skirtingų šaltinių (nebent pats turite ūkį). Ai tiesa, prie maisto aš priskirčiau ir alkoholį, bei gėrimus.
5. Laisvė - ilgai galvojau ar šitą įtraukti. Niekada man ji nebuvo visiškai atimta, dėl to apie ją per dažnai negalvojau. Bet gyvenimo suvaržytas neįsivaizduoju. Taigi jinai yra būtina. Laisvė yra laisvė ir daug šita tema aš neprigalvosiu.


Na va koks jaunas idealistas aš esu :lol: Būtų įdomu save po 20 metų išgirsti kalbant. Sako didžiausi idealistai laikui bėgant tampa didžiausiais cinikais.
Apokalipsis
naujokas
Posts: 122
Joined: 2009-12-16 14:26

2010-01-12 15:18

1. Išmintis.
Kadangi į šią sąvoką įeina ir "protas, intelektas...".
2. Tiesa.
Objektyvios tiesos ieškojimas yra tarsi gyvenimo variklis.
O tie, kurie ima aiškinti, jog tai nesąmonė, nes visas pasaulis tai subjektyvių stebėjimų visuma man panašūs į induistus. Mirė ir Fichtė ir Nyčė, bet pasaulis ir toliau egzistuoja (na gerai, jau gerai, čia tik man taip ATRODO).
3. Pažinimas.
Man patinka sužinoti ką nors naujo net jeigu tai nepriartina manęs prie objektyvios tiesos ar nesuteikia išminties.
4. Tobulėjimas.
Tai nestovėjimo vietoje pasekmė, nes tai kas sustoja yra priverstas išnykti. Grynai dvasine prasme, nes materialiai stovėjimas vietoje gali užtikrinti ilgaamžiškumą (nes nereikia nugalėti trinties ar panašiai).
5. Estetika, grožis.
Pernelyg subjektyvu, kad galėčiau pakomentuoti plačiau.
F5c_wZ3_414e_X5
naujokas
Posts: 22
Joined: 2005-06-04 12:54
Location: Vilnius

2010-01-16 16:15

1. Sveikata, ypač psichinė.
Į tai įeina ne tik ligų nebuvimas, bet ir vidinė harmonija, sąmoningumas - kai psichologinės traumos, primityvūs gynybos mechanizmai ir instinktai nevaldo žmogaus elgesio, o yra įsisąmoninami. Kritinis mąstymas, objektyvumo siekis irgi į tai įeina.
2. Protas.
3. Įvairovė.
Įvairovė kūryboje, gabumuose, grožyje, pokalbiuose, mintyse, tobulėjimo tiksluose ir tt. Idealiu atveju sąvokos "originalumas", "ypatingumas" visiškai neturėtų prasmės.
4. Rūpinimasis silpnesniais.
Pagalba silpnesniam, padėjimas jam patobulėti, atrasti savo gabumus ir juos atskleisti.
5. Nuoširdumas.
User avatar
eleggua
naujokas
Posts: 69
Joined: 2009-11-26 18:33

2010-06-16 12:12

1. Valia. Ne tik kaip galimybė (vidinė) daryti tai, ką sumąstei, bet ir kaip noras gyventi.
2. Santykiai su žmonėmis.
3. Informacija. Daug. Visokios. Ypač kurios reikia. Galimybė galvoti, analizuoti, kurti nauja. :)
4. Sąžiningumas.
5. Grožis. Gražūs vaizdai, garsai, kvapai, subjektyvūs vaizdiniai. Gražios emocijos.
Reika
skeptikas
Posts: 745
Joined: 2005-07-30 13:36
Contact:

2010-06-16 15:44

grozis ir santykiai su zmogumi, vertybes? :thumbsdown:


kodel niekas nemini tolerancijos
D3monas
senbuvis
Posts: 2100
Joined: 2008-05-10 16:22

2010-06-16 21:50

Reika wrote:grozis ir santykiai su zmogumi, vertybes? :thumbsdown:


kodel niekas nemini tolerancijos
Vertybėmis, visgi, tampa viskas, ką žmogus imasi pavadinti vertybe, kad ir kaip mums tai nepatiktų.
Tolerancija nutylima, mat daugelis mini teisingumą, lygybę, brolybę, tiesą, laisvę, etc. Manau, pilnai išpildžius minėtas vertybes, savaime seka ir tolerancija.
Post Reply