Kas yra ego ir super ego?

Kokia moralės kilmė? Kaip turėtumėme elgtis? Aptarkime visa tai šiame forume.
User avatar
SCnazi
pradedantis
Posts: 215
Joined: 2011-02-05 21:20

2011-08-08 19:32

Galbūt psichoterapija ir psichologija yra per daug sureikšminta ir visaip demonizuojama kaip ir šalininkų taip ir kritikų. Tačiau kito tokio efektyvaus įrankio tirti ar koreguoti žmogaus elgseną (behavior) ir psichikos sutrikimus neturime. Neurologija, farmacija ar chirurginė intervencija ir kt. (elektrošokinė ter. pvz.) taip pat svarbūs dalykai, tačiau jie būtų pusiau akli be psichologijos, be kurios neįmanoma psichikos sutrikimų diagnostika. "Skenuoti smegenis" :lol: svarbu, tačiau iki to skenavimo kažkaip reikėjo nuspręsti, kad skenavimas būtinas. Ir kol kas be psichologijos, skenavimas ne daug ko vertas ypač kai psichikos sutrikimai be ryškių somatinių požymių.
D3monas wrote: Prieš keletą metų tarp psichologų ėjo kalbos, kad per daug psichinių sutrikimų yra be reikalo gydomi medikamentais, kad juos būtų galima pataisyti pokalbiais ir t.t. Aš tą argumentą atmetu ir teigiu priešingai - per daug psichikos sutrikimų yra laikoma vien patirties sukeltais sutrikimais, kuriuos galima koreguoti pokalbiu, labai daug sutrikimų turi fiziologinį pagrindą ir tik jį atradus gali būti pašalinami.
Psichoterapija ne "gydymas pokalbiais" :lol: Paprasčiausiai kalba yra vienas iš žmogaus komunikacijos būdų ir nenuvertinčiau taip jo. Viskas priklauso nuo turinio (informacijos), na dar balso intonacijų ir pan. Kodėl manai, kad žodžiai (išsakytos mintys) negali turėti terapinio poveikio? Juk pokalbiai padaro žmones sprogdintojais mirtininkais, fizikos profesoriais, religiniais fanatikais arba ateistais, pokalbiai pakeičia žmonių įsitiknimus ir gyvenimus. Nors yra ir pokalbiai kurie papuola į šūdo malimo kategoriją, tačiau ir čia labai sąlygini dalykai - Gariūnų prekiautojui matematikų diskusija gali atrodyti kaip šūdo malimas, matematikams tapytojų disputas irgi gali atrodyti analogiškai. Psichoterapijoje pokalbis (verbalinė komunikacija) skirta paciento psichikos ar jos sutrikimų analizei (kaip įsivaizduoji analizę be žodžių? :) ) arba nuostatų keitimui ir korekcijai.. ir pan. Grubiai, analizės terapinis poveikis yra kai nelogiškos manijos ar baimės (kleptomanija, arachnafobija, kompulsyvus lošimas, erotomanija ir t.t. ir pan.) yra su psichologo pagalba "išnarstoma" konkretaus paciento atveju, logiškai suvokęs savo reakcija, nuostatas ar elgesį pacientas pamato jų neatitikimą su tikrove ir, kartais absurdiškumą. Tada įvyksta vadinamas "išsilaisvinimas", keičiasi žmogaus nuostatos, reakcijos ir jausmai nes žinojimas yra jėga. Štai toks būna terapinis efektas, jei jo nebuvo - vadinasi tai ne terapija, o šūdo malimas buvo (arba sutrikimas buvo neteisingai diagnozuotas)
D3monas
senbuvis
Posts: 2100
Joined: 2008-05-10 16:22

2011-08-10 17:49

SCnazi wrote:Kodėl manai, kad žodžiai (išsakytos mintys) negali turėti terapinio poveikio?
Papasakok, kaip pokalbiu pagydyti nors vieną fiziologinio pagrindo sutrikimą? Autizmą, šizofreniją, psichopatiją, sinesteziją, Capgras iliuziją, Pica sindromą? Sąrašas ne galutinis, žinoma. Yra daug ligų, kurias psichologai kadaise mėgino "gydyti" pokalbiais, bet nė velnio nepasisekė, nes priežastis yra (įsidėmėk) fiziologinė. Ir kuo toliau - tuo daugiau atrandama, jog psichikos sutrikimai daug dažniau turi fiziologinį pagrindą, nei manyta. Tavo taip mėgiama psichoanalizė, būdama jau ir dabar pasenusi, tampa vis labiau neadekvati ir nesuderinama su sutrikimų priežastimis.

Pokalbiu galima keisti elgseną ar padėti apsispręsti, kai to reikia. Tačiau rimti sutrikimai reikalauja rimto gydymo, o ne visažinio psichoanalitiko apverstų klausimų. Nesakau, kad psichologija yra nieko verta, kitaip jos nestudijuočiau. Tačiau dauguma psichologų pervertina pokalbio poveikį ir nenori pripažinti sutrikimų fiziologinės kilmės.
User avatar
NSO
pradedantis
Posts: 159
Joined: 2011-03-23 23:19

2011-08-11 17:48

D3monas wrote:Tačiau dauguma psichologų pervertina pokalbio poveikį ir nenori pripažinti sutrikimų fiziologinės kilmės.
Nu, ir man įdomu būtų išgirsti apie tą daugumą psichologų , kurie šiandien siūlo šizofreniją gydyti pokalbiais ant kušetės... ;) Tiesą sakant, nemačiau, kad ir SCnazi kažko panašaus reikalautų.

O įvairios terapijos yra būtinos net ir šizofrenikams: užimtumo, dailės ar dar bala žino kokios.
User avatar
SCnazi
pradedantis
Posts: 215
Joined: 2011-02-05 21:20

2011-08-11 18:34

Sąrašas psichinių sutrikimų kurių negali pagydyti psichoterapija didelis, bet nemažai jų pradinei diagnostikai reikalinga psichologija. Kaip nekeista, "neterapinamų" ligų sąrašą pakliūna klinikinė depresija, kurios priežastys nebūtinai yra fiziologinės.
Dėl autizmo, šizofrenijos ir kitų tavo, 3Dmonas, minėtų "fiziologinių" ligų - psichologai labai reikalingi, kad palengvinti tu žmonių gyvenimą ir kontaktą su aplinka, kuom jie ir užsiima :)
Štai viena autizmu serganti moteris tapo gyvūnų psichologe
D3monas
senbuvis
Posts: 2100
Joined: 2008-05-10 16:22

2011-09-08 19:12

SCnazi wrote:Štai viena autizmu serganti moteris tapo gyvūnų psichologe
Image
Post Reply