Paciento informuotas sutikimas

Kokia moralės kilmė? Kaip turėtumėme elgtis? Aptarkime visa tai šiame forume.
Karolis
naujokas
Posts: 47
Joined: 2009-08-19 21:44

2011-06-07 21:05

Šiandien paskaičiau šiek tiek apie pacientų teises ir informuotus sutikimus, kurie duodami jiems prieš daugumą procedūrų. Tiems, kurie nežino, kas tai, pasakysiu labai paprastai: sistema veikia taip, kad prieš darant kažkokią pavojingesnę procedūrą, pacientas turi duoti raštišką sutikimą, kad jis sutinka, kad jam ji būtų atlikta, o gydytojas privalo paaiškint procedūros naudą ir rizikas. Man iškilo vienas klausimas: ar pats pacientas yra pajėgus objektyviai nuspręsti, kaip jam reiktų pasielgti? Visi žmonės instinktyviai vengia skausmo ir didelės rizikos, todėl pacientas gali nesąmoningai nuspręsti neleisti atlikti skausmingo tyrimo ar rizikingos operacijos dėl savo baimės, nors tai galbūt yra praktiškai vienintelė jo viltis išgyventi ar pan. Dar reiktų nepamiršti, kad pats pacientas galbūt visiškai nieko nežino apie mediciną ir, nors ir gydytojas pasistengs viską papasakoti "žmogiškai", lieka nemenka tikimybė, kad pacientas kažko nesupras ir priims sprendimą iki galo nežinodamas, kas ir kaip.

Taigi, pakartosiu savo klausimą: ar pacientas arba jam artimas asmuo yra pajėgūs nuspręsti, ką reiktų daryti? :) Įdomios jūsų nuomonės.
User avatar
son
senbuvis
Posts: 2630
Joined: 2005-04-05 08:31
Location: Kaunas/London

2011-06-07 22:03

Karolis wrote:Taigi, pakartosiu savo klausimą: ar pacientas arba jam artimas asmuo yra pajėgūs nuspręsti, ką reiktų daryti? :) Įdomios jūsų nuomonės.
tai yra tik apsidraudimas kad del SAVO nesugebejimo nuspresti kritiniais momentais veliau nekaltintu KITU.
jei jau nutare priimti siuloma sprendima tai jau jo pasirinkimas jei nutare neimti produkti tai irgi jo sprendimas kad nebutu "man daktarelis sake" "as nezinojau" "visi vagys"
Karolis
naujokas
Posts: 47
Joined: 2009-08-19 21:44

2011-06-07 23:48

son wrote:
Karolis wrote:Taigi, pakartosiu savo klausimą: ar pacientas arba jam artimas asmuo yra pajėgūs nuspręsti, ką reiktų daryti? :) Įdomios jūsų nuomonės.
tai yra tik apsidraudimas kad del SAVO nesugebejimo nuspresti kritiniais momentais veliau nekaltintu KITU.
jei jau nutare priimti siuloma sprendima tai jau jo pasirinkimas jei nutare neimti produkti tai irgi jo sprendimas kad nebutu "man daktarelis sake" "as nezinojau" "visi vagys"
Taip, sutikimo blankai numeta atsakomybę nuo gydytojo pečių ant pačio paciento, bet man įdomi yra ne atsakomybės problema, o ar pacientas gali objektyviai priimti medicininius sprendimus dėl savo gydymo. :) Ir, jeigu negali, ar įmanomos kokios nors alternatyvos informuotam sutikimui. Manau savaime aišku, kad pacientas turi turėt teisę atsisakyti jam skirto gydymo, tyrimų ar procedūrų, tačiau ar informuotas sutikimas tik dar labiau nesuklaidina paciento? Jam išvardinama pasirinkimo rizika, nors jis pats tas rizikas greičiausiai instinktyviai pervertina ir gali priimt neteisingą sprendimą, nes negali objektyviai žvelgt į visą situaciją.

Taip pat dar iškilo vienas klausimas dėl artimųjų: ar moralu kritinėje situacijoje leisti kitam asmeniui, nors ir artimam žmogui, priimti medicininius sprendimus dėl paciento gydymo? Juk kai kuriais, galbūt netgi neretais, atvejais, artimas žmogus gali būti suinteresuotas paciento mirtimi.
User avatar
son
senbuvis
Posts: 2630
Joined: 2005-04-05 08:31
Location: Kaunas/London

2011-06-08 19:51

Karolis wrote:Taip, sutikimo blankai numeta atsakomybę nuo gydytojo pečių ant pačio paciento, bet man įdomi yra ne atsakomybės problema, o ar pacientas gali objektyviai priimti medicininius sprendimus dėl savo gydymo. :) Ir, jeigu negali, ar įmanomos kokios nors alternatyvos informuotam sutikimui. Manau savaime aišku, kad pacientas turi turėt teisę atsisakyti jam skirto gydymo, tyrimų ar procedūrų, tačiau ar informuotas sutikimas tik dar labiau nesuklaidina paciento? Jam išvardinama pasirinkimo rizika, nors jis pats tas rizikas greičiausiai instinktyviai pervertina ir gali priimt neteisingą sprendimą, nes negali objektyviai žvelgt į visą situaciją.
tas pats ne tik medicinos srityje bet visose zmogu supanciose srityse. tarkim finansuose ar visada zmogus gali priimti sprendima del kredito rizikos ar savo mokumo? ar teiseje visada zmogus gali priimti sprendimus del savo vienokios ar kitokios veiklos teisiskumo? galop ar vairuodamas zmogus visada sugeba nustatyti savo sugebejimu bei atsakomybes ir rizikos santyki.
esme kad zmogus ir yra ne suo nes jis sugeba daryti tam tikrus sprendimus nuo kuriu priklauso zmogaus ir jo aplinkos pokyciai o ne keliauja nuo vieno krumo prie kito. jei asmuo tokio tipo sprendimu nesugeba priimti pats dazniausiai tokiem zmonem yra skiriami globejai (tarkim nepilnameciam arba psich. ligoniam) arba tam tikru sriciu specialistai reikiamiem atvejam tarkim juristai gydytojai finansininkai ir tt kad zmogus susidarytu atitinkama nuomone apie situacija kurioje nera kompetetingas geriausia kuomet renkasi skirtingus vienas nuo kito informacinius saltinius kuriu patarimu deka jis pats gali priimti sprendima.
o pasirasydamas dokumenta jis pareiskia kad igavo pakankamai informacijos ir tt kad sugeba prisiimti atsakomybe uz galimas pasekmes ir veliau nekaltins ko papuola.
Vladas p
naujokas
Posts: 13
Joined: 2011-08-14 21:32

2011-08-14 21:50

Įdedu gabalėlį iš savo straipsnioo "Nepsichologo požiūris į kai kuriuos psichologijos aspektus":

„Teisės žinoti“ principo apribojimai psichologijoje

Praktiškai visose kitose medicinos srityse pacientas išsamiai supažindinamas su ligos diagnoze, planuojamomis intervencijomis, terapijos būdais, galimomis teigiamomis ir neigiamomis pasekmėmis. Tačiau psichoterapijoje gausu technikų ir metodų kurie realiai veikia tik tada kai pacientas nežino ir nesuvokia poveikio mechanizmo plonybių. Kaip pvz. placebas niekada nesuveiks, jei pacientas žinos, jog jam paskirta visai neutrali medžiaga. Šiuo atžvilgiu psichologai ir psichoterapeutai kažkiek giminingi šamanams ir žinuoniams.

Psichologų klientų segmentacija pagal poreikį ir sugebėjimą priiminėti sprendimus


Grįžtant prie mūsų „asmeninės religijos“ arba kitaip sakant, vertybinės sistemos, reikėtų paminėti, kad žmonės skiriasi ne tik pagal tautybę ar požiūrį į kiaulienos ar šunienos valgymą. Yra dar viena svarbi takoskyra. Vienoje pusėje turime tuos kurie gerbia autoritetus, rašytas ir nerašytas taisykles ir tiki, kad jei jie bus geri, nenuvils kitų žmonių lūkesčių, laikysis dešimties dievo įstatymų, tai jais gyvenime būtinai kažkas pasirūpins: tėvai, mokytojai, valdžia, partija, profsąjunga arba bent jau psichoterapeutas. Kitoje pusėje būtų žmonės linkę patys prisiimti atsakomybę už savo veiksmus ir gyvenimą. Ir į kitų nurodymus, taisykles ar netgi įstatymus, žiūrintys per savo asmeninės patirties bei vertybių sistemos prizmę. Spėju, jog mūsų populiacijoje tokių žmonių yra mažuma, o tarp psichologų klientų dar mažesnis procentas (jei iš vis pasitaiko). Problema tame, jog kai kurie psichologai (gal būt iš tų, kurie rinkosi šią profesiją siekdami išspręsti asmenines problemas) nuolat susidurdami su klientais skubančiais visas savo bėdas ir atsakomybę permesti į psichologo rankas, pradeda save suvokti kaip guru, privalančius ir turinčius teisę visus sutiktus žmones atvesti į teisingą kelią ir padaryti laimingais.

Ribos, tarp besimokančių, seminarų dalyvių, kursų klausytojų ir psichologų pacientų, nesuvokimas


Šis ir dar keli fenomenai (teisės žinoti ribojimas, skirtingos vertybių sistemos) sukritę krūvon, kartais duoda labai intriguojantį rezultatą. Staiga (būdamas visiškai ne terapijoje) suvoki, jog kažkas bando nulaužti tavo savimonės apsaugas ir tave pagydyti. Na, greičiausiai padaryti sėkmingesniu, laimingesniu, o gal išmokyti valgyti šunieną? Viskas priklauso nuo terapeuto, nusprendusio tave patobulinti, „tikėjimo“.
Kai tokie dalykai vyksta „Alfa studio“ mokymuose, ar kai tai žada NLP turbomeistras Vidmantas Jankauskas (kad mokymuose, naudojant hipnozę, galėsi pasirinkti naujas programas, vietoje tų kurios buvo įrašytos), dar gal ir nieko nuostabaus, nors jie ir priskiria save prie psichologų. Tačiau kai su tuo susiduri Psichologijos akademijoje, žinomo psichologo vedamame seminare – darosi nejuokinga. Dar įdomiau, kai Žmogaus studijų centro prezidentas, docentas, Gintaras Chomentauskas patikina, jog savimonės apsaugų nulaužimas ir sąmonės transformavimas reikiama linkme yra įprasta praktika, ir sugebėjimas tai atlikti rodo aukštą psichologo kvalifikaciją. Problema iškyla tik tada jei transformacijomis siekiama naudos ne pacientui, o terapeutui.
Netgi kalbant apie pacientams naudos siekiančią terapiją, šiuo klausimu būčiau linkęs pasiginčyti. Bet tai iš esmės vertybinio pobūdžio ginčas (tipo kas geriau budizmas ar ateizmas). Nes netgi naudą pacientui terapeutas suvokia išeidamas iš savo „religijos“, iš savo vertybinės sistemos. Nemanau, jog visi psichiatrai, tarybiniais laikais, „gydę“ disidentus nuo nemeilės sovietinei sistemai, buvo prisitaikėliai ir parsidavėliai. Jei jiems ir jų artimiesiems ta sistema atrodė gera ir teisinga, spauda ir televizija būgnijo apie vis naujus pasiekimus, tai natūralu, kad tarybine santvarka nepatenkintas disidentas, jų tikėjimo požiūriu atrodė tikras ligonis. Ir buvo gydomas nuoširdžiai siekiant naudos pacientui. Deja neklausiant jo paties nuomonės ir noro gydytis.
Psichologas Zenonas Streikus pusiau juokais yra sakęs, jog tais laikais vegetarams šizofrenija būdavo diagnozuojama iš karto, be papildomų indikacijų. Nes visi sveiko proto žmonės mėsą tai valgo, ir dar džiaugiasi jos gavę.
Taigi, kalbant apie atvejus kai bandoma „pagydyti“ nieko dėtus seminaro dalyvius, turim situaciją kiek panašią į disidentų gydymą. Išskyrus tai, kad daugumai klausytojų tai būna visiškai priimtina. Galiu tik spėti, jog kai kurie žmonės, jausdami savo psichologines problemas mokslus renkasi kaip alternatyvą terapijai, arba šiaip nėra linkę prisiimti atsakomybės už savo gyvenimą. Ir tai, jog kažkas, su jais net nepasitaręs, nusprendė juos patobulinti, jiems visiškai priimtina ir puikiai dera prie jų vertybinės sistemos.
Nežinau kaip kitiems, bet man tai yra visiškai nepriimtina ir aš tokiais atvejais linkėčiau terapeutams pirmiau išsispręsti savo psichologines problemas, o tik tada imtis tobulinti žmones, kurie tokio pageidavimo neišreiškė."

Kiek supratau temą "užveisė" žmogus kurį aplamai trikdo bet kokia informacija ir siūlymas priimti kažkokį sprendimą. Tokiu atveju reikėtų parašyti generaliniį visų sprendimų įgaliojimą savo parapijos klebonui, mylimos partijos vadui ar bent jau šeimos gydytojui:), nes artimaisiais tai pasitikėti pavojinga:)
User avatar
VYTS
senbuvis
Posts: 1303
Joined: 2008-08-04 22:51

2011-09-01 21:52

Staiga (būdamas visiškai ne terapijoje) suvoki, jog kažkas bando nulaužti tavo savimonės apsaugas
Kaip tai suvoki? Kokie "nulauzimo" bandymo pozymiai?
Vladas p
naujokas
Posts: 13
Joined: 2011-08-14 21:32

2011-09-02 07:28

VYTS wrote:
Staiga (būdamas visiškai ne terapijoje) suvoki, jog kažkas bando nulaužti tavo savimonės apsaugas
Kaip tai suvoki? Kokie "nulauzimo" bandymo pozymiai?
Sveikas Vytai,
pabandysiu trumpai išvardinti kelis savimonės apsaugų nulaužimo ir pervedimo į "pakitusią sąmonės būseną" būdus:
1. Pykčio sužadinimas. Dauguma žmonių yra išauklėti jog negalima viešai parodyti savo pykčio ir jei sugebama stipriai suerzinti žmogus peržengdamas tą draudimą pats "nusilaužia".
2. Raginimas apie kitus dalyvius pasakyti kažką blogo. ("pasakykite kuris iš dalyvių jums labiausiai patinka ir (sic) kuris labiausiai nepatinka ir kodėl"). Šis momentas irgi paremtas tuo jog dauguma įprogramuoti nesakyti žmonėms į akis nieko blogo, bet jei Guru ragina...
3. Kažką svarbaus aiškinant netikėtoje vietoje nutraukta mintis ir ilga pauzė.
4. Bandymas įvesti į neigiamus prisiminimus ("prisiminkite kaip pirmą kartą nusivylėte savo tėvais, kuriais taip tikėjote" arba "prisiminkite savo negimusias vaikus" ir t.t.).
5. Sakinio disinchronizacija ( http://www.pipedija.com/index.php/Sakin ... ronizacija ).
Ir t.t. Jei nori paskaityti, tai apie smegenų plovimą "Alfa studio" esu parašęs tekstą: http://petrasdargis.lt/?q=ra%C5%A1iniai ... tis-su-nlp

Vladas
D3monas
senbuvis
Posts: 2100
Joined: 2008-05-10 16:22

2011-09-08 19:07

NLP - įdomus dalykas. Iš vienos pusės, tai metodas, paremtas behavioristine paradigma, tačiau iš kitos pusės - pažadas viską padaryti momentaliai. NLP laikomas nemokslišku, vienareikšmiškai, dėl empirinio pagrindimo stokos. Dalis psichologų, su kuriais bendravau, pripažįsta, kad NLP iš dalies veikia, kiek tai yra behavioristinės elgesio terapijos nuotrupos. Taip pat, sugestyvūs sakiniai ar šiaip manipuliacinės techniko, sofizmas, žinomi ir be NLP, todėl nereikia to mitinio uždangalo, kad tai kažkas sudėtinga. Su nelogiškais žmonėmis bendraujant, gali juos paveikti naudodamas argumentacijos klaidas, bet negi tai vadinsi NLP? Visokie fanatikai tai bando vadinti būtent taip, bet iš tiesų viskas daug paprasčiau. O momentinė hipnozė yra mitas, kurį skatina vien jūtūbai ir bobučių paistalai, mat momentaliai žmogų galima sutrikdyti, bet tikrai ne užhipnotizuoti. Taigi, Vladai p, nepersistenk.
Vladas p
naujokas
Posts: 13
Joined: 2011-08-14 21:32

2011-09-08 20:54

D3monas wrote:NLP - įdomus dalykas. Iš vienos pusės, tai metodas, paremtas behavioristine paradigma, tačiau iš kitos pusės - pažadas viską padaryti momentaliai. NLP laikomas nemokslišku, vienareikšmiškai, dėl empirinio pagrindimo stokos. Dalis psichologų, su kuriais bendravau, pripažįsta, kad NLP iš dalies veikia, kiek tai yra behavioristinės elgesio terapijos nuotrupos. Taip pat, sugestyvūs sakiniai ar šiaip manipuliacinės techniko, sofizmas, žinomi ir be NLP, todėl nereikia to mitinio uždangalo, kad tai kažkas sudėtinga. Su nelogiškais žmonėmis bendraujant, gali juos paveikti naudodamas argumentacijos klaidas, bet negi tai vadinsi NLP? Visokie fanatikai tai bando vadinti būtent taip, bet iš tiesų viskas daug paprasčiau. O momentinė hipnozė yra mitas, kurį skatina vien jūtūbai ir bobučių paistalai, mat momentaliai žmogų galima sutrikdyti, bet tikrai ne užhipnotizuoti. Taigi, Vladai p, nepersistenk.
Sveikas D3monai,
nežinau iš kur ištraukei tą NLP, nes komentaruose to nebuvo. Kol neperskaičiau iki pabaigos net pamaniau jog komentaras skirtas ne man.
Gal būt radai NLP paminėtą mano tekste apie Alfa studio. Jei kalbėti apie NLP tai iš dabartinės patirties pozicijų galiu pasakyti, jog į šį pavadinimą (Neuro Lingvistinis Programavimas) žmonės kartais įdeda gan skirtingas reikšmes. T.y. NLP gali būti labai skirtingas, tik labai abejoju ar galima NLP apkaltinti empirikos trūkumu.
Beje ten pat kur ir tekstas apie "Alfa studio" yra du mano tekstai apie NLP: http://petrasdargis.lt/?q=ra%C5%A1iniai ... gramavimas ir http://petrasdargis.lt/?q=ra%C5%A1iniai ... s-vilniuje

Vladas
D3monas
senbuvis
Posts: 2100
Joined: 2008-05-10 16:22

2011-09-09 14:56

NLP - pseudomokslas, kad ir iš kurios pusės bežiūrėtum. Empirinio pagrindimo jis neturi. O tai, kas jame yra moksliška, pasiimta iš behavioristinės paradigmos, taigi jau nebe originalios NLP idėjos. Tavo komentaras, Vladai, buvo persmelktas NLP tipo postringavimų, o užsibaigė nuoroda į tamstos rašinį apie NLP, taigi norėjosi kiek aiškumo įvesti, kad nebūtų nuklysta prie nesąmonių. Vienas dalykas - manipuliacinės technikos (1, 2, 3 ir t.t.), kitas - pseudomoksliniai paistalai apie smegenų plovimą ir NLP.
Vladas p
naujokas
Posts: 13
Joined: 2011-08-14 21:32

2011-09-09 16:25

D3monas wrote:NLP - pseudomokslas, kad ir iš kurios pusės bežiūrėtum. Empirinio pagrindimo jis neturi. O tai, kas jame yra moksliška, pasiimta iš behavioristinės paradigmos, taigi jau nebe originalios NLP idėjos. Tavo komentaras, Vladai, buvo persmelktas NLP tipo postringavimų, o užsibaigė nuoroda į tamstos rašinį apie NLP, taigi norėjosi kiek aiškumo įvesti, kad nebūtų nuklysta prie nesąmonių. Vienas dalykas - manipuliacinės technikos (1, 2, 3 ir t.t.), kitas - pseudomoksliniai paistalai apie smegenų plovimą ir NLP.
Gal tada pradėkim nuo to, ką tu vadini empiriniu pagrindimu?
D3monas
senbuvis
Posts: 2100
Joined: 2008-05-10 16:22

2011-09-09 17:35

Vladas p wrote:Gal tada pradėkim nuo to, ką tu vadini empiriniu pagrindimu?
Tautologija, bet empiriniu pagrindimu vadinu ne ką kitą, kaip empirinį pagrindimą. Parodyk tyrimus, publikuotus pripažintuose žurnaluose, demonstruojančius NLP technikų veiksmingumą, tada galėsime kalbėti.
Vladas p
naujokas
Posts: 13
Joined: 2011-08-14 21:32

2011-09-09 19:45

D3monas wrote:
Vladas p wrote:Gal tada pradėkim nuo to, ką tu vadini empiriniu pagrindimu?
Tautologija, bet empiriniu pagrindimu vadinu ne ką kitą, kaip empirinį pagrindimą. Parodyk tyrimus, publikuotus pripažintuose žurnaluose, demonstruojančius NLP technikų veiksmingumą, tada galėsime kalbėti.
Ar ne paprasčiau būtų pasižiūrėti žodyne, prieš vartojant komentaruose. Tada nereikėtų tautologijų:)
D3monas
senbuvis
Posts: 2100
Joined: 2008-05-10 16:22

2011-09-09 21:01

Vladas p wrote:Ar ne paprasčiau būtų pasižiūrėti žodyne, prieš vartojant komentaruose. Tada nereikėtų tautologijų:)
Įdomus būdas išsisukti nuo įrodymų pateikimo, bet aš vis dar laukiu, gerbiamasai. :wink:
Vladas p
naujokas
Posts: 13
Joined: 2011-08-14 21:32

2011-09-09 21:38

D3monas wrote:
Vladas p wrote:Ar ne paprasčiau būtų pasižiūrėti žodyne, prieš vartojant komentaruose. Tada nereikėtų tautologijų:)
Įdomus būdas išsisukti nuo įrodymų pateikimo, bet aš vis dar laukiu, gerbiamasai. :wink:
Kokių tu lauki įrodymų? Aš klausiau ką vadini empiriniu patyrimu. Tu atsakei elementaria tautologija. Aš nei nesiruošiu įrodinėti, jog tai ne tautologija, nes su tuo visai sutinku.
D3monas
senbuvis
Posts: 2100
Joined: 2008-05-10 16:22

2011-09-11 16:44

http://en.wikipedia.org/wiki/Empirical
Argi tau sunku pačiam pasižiūrėti žodyne?
Vladas p
naujokas
Posts: 13
Joined: 2011-08-14 21:32

2011-09-11 18:10

D3monas wrote:http://en.wikipedia.org/wiki/Empirical
Argi tau sunku pačiam pasižiūrėti žodyne?
Nepatikėsi:). Aš radau netgi lietuviškai apibrėžtą tą žodį ir dar syk pasitikrinau ar taip jį suprantu prieš klausdamas. ką tu turi omenyje - "empirin|is, empirinė patirtinis. Paremtas patyrimu" . http://www.zodynas.lt/terminu-zodynas/E/empirinis

NLP sistemoje (bent kiek man teko susidurti) viskas perdėm paremta praktiniu, (empiriniu) patyrimu. Na, kaip ir įvairūs sukčių, būrėjų ar šamanų fokusai, kurie irgi dažnai gan efektyviai veikia. Tikrai netvirtinu kad NLP turi mokslinį pagrindą, juo labiau abejotini daugelis tos sistemos (kaip beje ir behavriorizmo) moraliniai aspektai, tačiau sakyti, kad "NLP laikomas nemokslišku, vienareikšmiškai, dėl empirinio pagrindimo stokos" manau tikrai nėra teisinga. Empirikos ten tikrai netrūksta, ją atmetus ten daugiau praktiškai nieko ir nelieka. Todėl ir klausiau ką tu vadini "empiriniu pagrindimu".

Tai ką sakai toliau "sugestyvūs sakiniai ar šiaip manipuliacinės techniko, sofizmas, žinomi ir be NLP, todėl nereikia to mitinio uždangalo, kad tai kažkas sudėtinga. Su nelogiškais žmonėmis bendraujant, gali juos paveikti naudodamas argumentacijos klaidas, bet negi tai vadinsi NLP? Visokie fanatikai tai bando vadinti būtent taip, bet iš tiesų viskas daug paprasčiau." pilnai sutinku. NLP kūrėjai nagrinėjo visus realiai veikiančius to meto psichologų, hipnotizuotojų, būrėjų, šamanų ir kitokio plauko sukčių metodus, juos apibendrino (gal dar kiek patobulino) ir pavadino NLP.
Dėl momentinės hipnozės galima būtų kiek padiskutuoti, tik prieš tai reikia išsiaiškinti ar abu turime omenyje tą patį dalyką. (kas yra hipnozė ir kas yra momentinė hipnozė tau ir man).
Vladas
D3monas
senbuvis
Posts: 2100
Joined: 2008-05-10 16:22

2011-09-11 19:49

Vladas p wrote:Empirikos ten tikrai netrūksta
Turi omenyje, kad anekdotinių įrodymų ten netrūksta. Gerbiamasai, tu iškreipi sąvoką. Tu kalbi apie anekdotinius įrodymus (viena bobutė sakė, kad taip yra, kita bobutė teigia mačiusi, trečia - patyrusi). Empirinis pagrindimas yra tikrovėje pademonstruotinas (pajuntamas, aptinkamas) pagrindimas, tai neapima konkretaus žmogaus patyrimo, bet apskritai kalba eina apie tikrovėje pademonstruotiną (pajuntamą, aptinkamą) dalyką. Empiriškai pagrįstas - pagrįstas pastebimais, pamatuojamais, aptinkamais tikrovės reiškiniais. Tolesniems skaitiniams: http://en.wikipedia.org/wiki/Empirical_method http://www.experiment-resources.com/emp ... dence.html
Vladas p wrote:Dėl momentinės hipnozės galima būtų kiek padiskutuoti, tik prieš tai reikia išsiaiškinti ar abu turime omenyje tą patį dalyką. (kas yra hipnozė ir kas yra momentinė hipnozė tau ir man).
Visų pirma noriu, kad sutartume štai ką: momentinis išmušimas iš vėžių nėra hipnozė. Apskritai, toks dalykas kaip hipnozė vargu ar egzistuoja. Visgi, visi ginčijasi dėl apibrėžimo. Man patinka apibrėžimas "pakitusi sąmoningumo būsena", tokiu atveju galime teigti, kad toks dalykas kaip "hipnozė" yra. Dabar, žinoma, svarbu kokios yra hipnozės galimybės ir ribos. Yra šiokių tokių įrodymų, kad hipnozė padeda sumažinti patiriamą skausmą, padeda pakelti nuotaiką, etc. Hipnozės pagalba manipuliuoti žmonėmis, tai yra, priversti juos daryti ką nors prieš jų valią, ko jie nenori daryti - neįmanoma. Hipnozė padeda geriau prisiminti, taip pat jos dėka galima įdiegti netikrus prisiminimus, kaip neretai atsitinka per visokias psichoanalizes ir psichoterapijas. Visgi, man nesinori viso to vadinti hipnoze, nes tai turi savus vardus - atsipalaidavimas, susikaupimas, atsiribojimas nuo aplinkos, įsigilinimas į savo potyrius. Žodis "hipnozė" neša su savimi neigiamų ir pseudomoklinių dalykų bagažą, todėl daug aiškiau būtų teigti, jog numalšinti skausmą padeda susikaupimas ties kitais dalykais ar galvojimas apie malonius potyrius, etc, o ne kokia tai "hipnozė". NLP prasme, hipnoze galima vadinti bet ką, bet kokį manipuliavimą žmogumi jie skuba įvardinti kaip hipnozę, o tai jau yra nesąmonė. Kadangi nesu hipnozės šalininkas, norėčiau, kad būtent tu suformuluotum apibrėžimus, kuriais operuosime diskusijoje. Taupant laiką ir pastangas.
Post Reply