Ką, jūsų supratimu, reiškia posakis: "abejok viskuo"?

Kokia moralės kilmė? Kaip turėtumėme elgtis? Aptarkime visa tai šiame forume.
Post Reply
User avatar
nesvarbu
pradedantis
Posts: 164
Joined: 2013-10-21 21:19
Location: Uostamiestis

2013-10-29 16:10

Šiandien, vėjuotą rudens dieną, vedžiodamas šunį po purviną skverą, galvojau ką galėtų reikšti skeptikų forume užrašas "Abejok viskuo"???
Esama žmonių, kurie abejoja ar ryte, atsibudę iš miego ir besiruošiantys eiti, tikrai yra pabudę iš miego? Esama žmonių, abejojančių ar tai, ką valgo, iš tikrųjų yra tai, ką mato kūno akimis? Esama žmonių, abejojančių, ar tikrai juos myli žmonės, tai sakantys jiems telefonu atsisveikinant ar išsiskiriant.

Nežinau, dar neperskaičiau visų šio forumo temų ir pasisakymų jose, gal jau buvo tokia tema tik ji nebepopuliari ir nustumta atokiau, nekrito į akį kai ieškojau. Šita, jei tema apie šiukšlių rūšiavima palikta prie moralės ir etikos reikalų, tai manau šis reikalas irgi čia tinkamas. :roll:
Balsavimai, kaip suprantu, nebeveikia, na ir tiek to, prisibalsuosime kai ateis vėl kokie rinkimai ar referendumas. :ax:
Siūlyčiau tiesiog parašyti savo supratimą apie forumo lozungą: "abejok viskuo"!

Man pirma mintis, kai perskaičiau "abejok viskuo" skeptikų forume, buvo paprasta - nepriimti už gryną pinigą to, kas čia yra rašoma. Bet ar norima tuo ką pasakyti daugiau? Filosofijoje yra populiarus posakis: "cogito ergo sum" (lotyniškai "mąstau, vadinasi esu") tai skeptikas galėtų jį perfrazuoti į "abejoju, vadinasi esu". Bet ar tikrai?

P.S. Iš tiesų širdis atsigavo skaitant daugybę temų apie K.K. ( O ypač palietė liudijimų skiltis). Supratau, jog žmonės ne be sveiko jumoro jausmo. Nors daug kas ten iškarpyta, bet visgi skaityti malonu (net iliustracijų nepatingėta įdėt). :smoke:
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2013-10-29 19:36

"Abejok viskuo" čia reiškia maždaug "galvok savo galva, aklai netikėk, ką sako autoritetai, visuomenės dauguma ar šventraščiai".
Ir "abejoti" nebūtinai reiškia atmesti. Greičiau - kritiškai įvertinti.
nesvarbu wrote:P.S. Iš tiesų širdis atsigavo skaitant daugybę temų apie K.K. ( O ypač palietė liudijimų skiltis). Supratau, jog žmonės ne be sveiko jumoro jausmo. Nors daug kas ten iškarpyta, bet visgi skaityti malonu (net iliustracijų nepatingėta įdėt). :smoke:
Ech, jei jūs žinotumėte, kas gi ten iškarpyta... Aš vis dar manau, kad kai kas pasielgė kiauliškai tai ištrindamas.
User avatar
nesvarbu
pradedantis
Posts: 164
Joined: 2013-10-21 21:19
Location: Uostamiestis

2013-11-14 14:37

Vilius wrote:"Abejok viskuo" čia reiškia maždaug "galvok savo galva, aklai netikėk, ką sako autoritetai, visuomenės dauguma ar šventraščiai".
Ir "abejoti" nebūtinai reiškia atmesti. Greičiau - kritiškai įvertinti.
Mano supratimu tikras skeptikas turėtų abejoti net savo paties skepticizmu, ateizmu, a-undinizmu ar dar kokiu įsitikinimu. Autoritetai iškyla ir vėl nusileidžia, o gimęs šliaužioti abejoja ar jis tikrai nėra machaono lėliukė...
martynas
senbuvis
Posts: 1790
Joined: 2012-01-26 22:48

2013-11-14 14:52

Abejoti, nereiskia netureti nuomones, niekuo netiketi.

Abejoti viskuo, tai reiskia buti atviram. Abejone, tai gazo pedalas tobulejimui.
Augustas
senbuvis
Posts: 3165
Joined: 2012-05-03 18:44

2013-11-14 21:37

martynas wrote:Abejoti, nereiskia netureti nuomones, niekuo netiketi.

Abejoti viskuo, tai reiskia buti atviram. Abejone, tai gazo pedalas tobulejimui.
Jokiu būdu, Martynai, abejonė nėra gazo pedalas tobulėjimui. Abejonė yra stabdys, o gal net ir visiškas uždarumas, jei tai - sistema. Įsivaizduokim, jei aš tikrinčiau kiekvieną detalę, kiekvieną gaunamą informaciją, kiekvieną su manimi susijusią smulkmeną, tai man viso gyvenimo neužtektų viskam patikrinti. Aš taip ir numirčiau nieko nenuveikęs, nes abejočiau viskuo, pvz., ar mane kažkas nunuodyti maistu nori, ar iš manęs pinigus kažkas išvilioti nori ir pan. Aš turiu turėti pagalbininkų, kuriais vėlgi turiu bent kažkiek pasitikėti. Kitaip bus visiškas veiklos paralyžius, o gal net ir galvos smegenų paralyžius. :)
User avatar
nesvarbu
pradedantis
Posts: 164
Joined: 2013-10-21 21:19
Location: Uostamiestis

2013-11-15 09:44

Va, va! Pasižiūrim į klasikinį abejonių pavyzdį Homerą: "būti ar nebūti"?
Kai abejonės užvaldo, žmogus nustoja veikęs ir pasineria į niekur nevedančius ilgus abejonių, svarstymų labirintus.
Kas kita - racionalus, kritinis mąstymas, pastangos adekvačiai priimti nutikimus ir, tyrinėjant širdyje, daryti sprendimus.
Vilius wrote:"Abejok viskuo" čia reiškia maždaug "galvok savo galva, aklai netikėk, ką sako autoritetai, visuomenės dauguma ar šventraščiai".
Ir "abejoti" nebūtinai reiškia atmesti. Greičiau - kritiškai įvertinti.
Naudodamasis proga norėčiau paklausti Viliaus - kas jums yra autoritetai? Kad galėtume išplėsti diskusiją. :hi:
martynas
senbuvis
Posts: 1790
Joined: 2012-01-26 22:48

2013-11-15 09:49

Augustas wrote:
martynas wrote:Abejoti, nereiskia netureti nuomones, niekuo netiketi.

Abejoti viskuo, tai reiskia buti atviram. Abejone, tai gazo pedalas tobulejimui.
Jokiu būdu, Martynai, abejonė nėra gazo pedalas tobulėjimui. Abejonė yra stabdys, o gal net ir visiškas uždarumas, jei tai - sistema. Įsivaizduokim, jei aš tikrinčiau kiekvieną detalę, kiekvieną gaunamą informaciją, kiekvieną su manimi susijusią smulkmeną, tai man viso gyvenimo neužtektų viskam patikrinti. Aš taip ir numirčiau nieko nenuveikęs, nes abejočiau viskuo, pvz., ar mane kažkas nunuodyti maistu nori, ar iš manęs pinigus kažkas išvilioti nori ir pan. Aš turiu turėti pagalbininkų, kuriais vėlgi turiu bent kažkiek pasitikėti. Kitaip bus visiškas veiklos paralyžius, o gal net ir galvos smegenų paralyžius. :)
Cia iskyla problema, kuria galima stebeti praktiskai visose diskusijose. As kalbu apie sveika, neperspausta ir neparanojiska abejone. Tu omenyje turi abejone pakelta kvadratu, del to nesutinki. Garantuoju, as panasiai manyciau apie tokia abejone, kokia tu turi galvoje.
Pirma eilute kuri pasako kas abejone nera, turejo apsaugoti nuo sio nesupratimo, bet akivaizdu ji to nepadare :)
Augustas
senbuvis
Posts: 3165
Joined: 2012-05-03 18:44

2013-11-16 16:37

martynas wrote:
Augustas wrote:
martynas wrote:Abejoti, nereiskia netureti nuomones, niekuo netiketi.

Abejoti viskuo, tai reiskia buti atviram. Abejone, tai gazo pedalas tobulejimui.
Jokiu būdu, Martynai, abejonė nėra gazo pedalas tobulėjimui. Abejonė yra stabdys, o gal net ir visiškas uždarumas, jei tai - sistema. Įsivaizduokim, jei aš tikrinčiau kiekvieną detalę, kiekvieną gaunamą informaciją, kiekvieną su manimi susijusią smulkmeną, tai man viso gyvenimo neužtektų viskam patikrinti. Aš taip ir numirčiau nieko nenuveikęs, nes abejočiau viskuo, pvz., ar mane kažkas nunuodyti maistu nori, ar iš manęs pinigus kažkas išvilioti nori ir pan. Aš turiu turėti pagalbininkų, kuriais vėlgi turiu bent kažkiek pasitikėti. Kitaip bus visiškas veiklos paralyžius, o gal net ir galvos smegenų paralyžius. :)
Cia iskyla problema, kuria galima stebeti praktiskai visose diskusijose. As kalbu apie sveika, neperspausta ir neparanojiska abejone. Tu omenyje turi abejone pakelta kvadratu, del to nesutinki. Garantuoju, as panasiai manyciau apie tokia abejone, kokia tu turi galvoje.
Pirma eilute kuri pasako kas abejone nera, turejo apsaugoti nuo sio nesupratimo, bet akivaizdu ji to nepadare :)
Žinoma, bet abejonė vis tiek nėra gazo pedalas, net jei ji yra sveika, neperspausta, neparanojiška. Abejonė (jei ji yra sveika, neperspausta) yra savęs (savo veiklos) laikinas sustabdymas, kad galėčiau kritiškai įvertinti kažkokį savo veiklos objektą ar veikimo kryptį. :)
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2013-11-16 19:20

Augustas wrote:Abejonė (jei ji yra sveika, neperspausta) yra savęs (savo veiklos) laikinas sustabdymas, kad galėčiau kritiškai įvertinti kažkokį savo veiklos objektą ar veikimo kryptį. :)
Ir tai, žinoma, yra siaubingas laiko švaistymas! Tik pamanykit - taip viską mesti, sustoti, ir ... pagalvoti :)
Augustas
senbuvis
Posts: 3165
Joined: 2012-05-03 18:44

2013-11-16 19:51

Vilius wrote:
Augustas wrote:Abejonė (jei ji yra sveika, neperspausta) yra savęs (savo veiklos) laikinas sustabdymas, kad galėčiau kritiškai įvertinti kažkokį savo veiklos objektą ar veikimo kryptį. :)
Ir tai, žinoma, yra siaubingas laiko švaistymas! Tik pamanykit - taip viską mesti, sustoti, ir ... pagalvoti :)
:thumbsup: O dar geriau - viską mesti, sustoti ir pagalvoti, kam gyveni, kokiu tikslu visa tai darai ir pan., t.y. kartu ir pasimelsti. :wink:
martynas
senbuvis
Posts: 1790
Joined: 2012-01-26 22:48

2013-11-18 09:19

Augustas wrote:Žinoma, bet abejonė vis tiek nėra gazo pedalas, net jei ji yra sveika, neperspausta, neparanojiška. Abejonė (jei ji yra sveika, neperspausta) yra savęs (savo veiklos) laikinas sustabdymas, kad galėčiau kritiškai įvertinti kažkokį savo veiklos objektą ar veikimo kryptį. :)
Abejodamas nebutinai sustabdai savo veikla. Abejojimas pats savaime yra protine veikla, nezinau, kadel abejimas turetu buti apibreziamas, kaip veiklos sustabdymas, nes tada bet koks mastymas ir sprendimu priemimas turetu buti traktuojamas taip pat, o tai butu mazumele keista.
Augustas
senbuvis
Posts: 3165
Joined: 2012-05-03 18:44

2013-11-18 19:05

martynas wrote:
Augustas wrote:Žinoma, bet abejonė vis tiek nėra gazo pedalas, net jei ji yra sveika, neperspausta, neparanojiška. Abejonė (jei ji yra sveika, neperspausta) yra savęs (savo veiklos) laikinas sustabdymas, kad galėčiau kritiškai įvertinti kažkokį savo veiklos objektą ar veikimo kryptį. :)
Abejodamas nebutinai sustabdai savo veikla. Abejojimas pats savaime yra protine veikla, nezinau, kadel abejimas turetu buti apibreziamas, kaip veiklos sustabdymas, nes tada bet koks mastymas ir sprendimu priemimas turetu buti traktuojamas taip pat, o tai butu mazumele keista.
Žinoma, abejojant galvos smegenys dirba ir toliau, bet, pvz., jei skaičiavai pinigus ar atstumą tarp taško A ir taško B, tai abejonė sustabdo ar bent pristabdo tolesnį skaičiavimą ir verčia patikrinti skaičiavimų teisingumą, jei ėjai į parduotuvę, tai abejonė, ar turi pakankamai pinigų, priverčia sustoti ar bent sulėtinti žingsnį ir pasižiūrėti į piniginę, ir t.t.
Beje, nesakau, kad tas stabdys (abejonė) yra blogas dalykas. Saikinga abejonė yra net labai gerai. Bet jei jau paversi abejonę sistema, tai jau reikš veiklos paralyžių, o gal ir paranoją.
martynas
senbuvis
Posts: 1790
Joined: 2012-01-26 22:48

2013-11-20 13:57

Augustas wrote:Žinoma, abejojant galvos smegenys dirba ir toliau, bet, pvz., jei skaičiavai pinigus ar atstumą tarp taško A ir taško B, tai abejonė sustabdo ar bent pristabdo tolesnį skaičiavimą ir verčia patikrinti skaičiavimų teisingumą, jei ėjai į parduotuvę, tai abejonė, ar turi pakankamai pinigų, priverčia sustoti ar bent sulėtinti žingsnį ir pasižiūrėti į piniginę, ir t.t.
Beje, nesakau, kad tas stabdys (abejonė) yra blogas dalykas. Saikinga abejonė yra net labai gerai. Bet jei jau paversi abejonę sistema, tai jau reikš veiklos paralyžių, o gal ir paranoją.
Jeibu abejone neperdeta, ja tinkamai galime vadinti daugumos veiklu dalimi.
Jeigu tu begi 5km ir suabejoji, kad juos galesi iveikti iki galo nesuletines ar net visiskai nesustojes, tada sis tavo sustojimas, bus tuo pat metu it veiklos (tikslo siekimo) nutraukimas, ir butina salyga tam tikslui tinkamai pasiekti, todel puikiai suprantu tavo pozicija, bet yra ir kita paveikslo puse cia :wink:
User avatar
nesvarbu
pradedantis
Posts: 164
Joined: 2013-10-21 21:19
Location: Uostamiestis

2013-12-02 13:11

Noriu pristatyti jūsų kritikai savo teoriją apie abejojimą. Ji gavo pradžią 1999 m. dar bestudijuojant bakalauro studijas KUPF, besiruošiant psichologijos katedroje rašyti bakalauro baigiamąjį darbą apie vidinį žmogaus kalbėjimą.
Pradžioje neišvengiamai turiu apibrėžti pagrindines sąvokas:
Abejoti - nebūti tikram kuo nors, dėl ko nors, dvejoti, svyruoti“ ("Dabartinės lietuvių kalbos žodynas", Mintis, Vilnius, 1972 m.).
Natūralus (lot. natūralis) - gamtinis, prigimtinis, nedirbtinis.
Dualizmas (lot. dualis - dvejopas, dvigubas) - dvilypumas, dvejopumas, sudvejinimas" ("Tarptautinių žodžių žodynas", Mintis, Vilnius, 1985m.)
Natūralusis dualizmas - žmogaus prigimtinis dvilypumas; nuolatinis vidinis dialogas paties su savimi, to neišnešant į tarpasmeninius santykius.
Abejojimas - natūraliojo dualizmo išraiška, pastebima iš šalies.
Drįstu teigti, jog kiekvienas žmogus savyje yra ne vienas, nes vienu metu jį veikia dvi priešingos jėgos, kurias galime įvardinti kaip polinkį į gėrį ir polinkį į blogį. Dažnas žmogus pasišneka mintyse pats su savimi, kartais padiskutuoja ar net susiginčyja, bet dažniausiai tai pasibaigia taikiai, padarant tam tikras išvadas, kurios nulemia individo tolimesnį elgesį. Tai vadinama harmoningu natūraliuoju dualizmu, kuris stumia mūsų civilizaciją pirmyn, tobulėjimo link. Natūralusis dualizmas gimsta kartu su pirmaisiais žmonėmis. Kuomet, pasak Biblijos, Adomas ir Ieva, nusidėjo savo Kūrėjui ir buvo išvaryti iš rojaus, jie, suvokę savo kaltę, nepaliaujamai ėmė ieškoti Dievo. Tai palaipsniui išsivystė į gėrio troškimą natūraliąjame dualizme. Kita gi šio dualizmo pusė savo šaknis želdina iš Adomo ir Ievos troškimo būti tokiais, kaip Dievas (pirmosios nuodėmės pasekmė, gyvuojanti mumyse gimtosios nuodėmės pavidale).
Natūralusis dualizmas pastebimas jau ankstyvame amžiuje, net vaikų žaidimuose. Natūralusis dualizmas padeda žmogui pasirinkti savęs pateikimo būdus, išsaugoti savąjį "aš" kitų grupėje. Bręstant žmogų ištinka psichologinė krizė, kurios pasekoje individas perpranta natūraliojo dualizmo principus, veikimo būdus ir įvaldo šį procesą. Būna, kai žmogus savo viduje užslopina vieną iš natūraliojo dualizmo pusių ir jo elgsena tampa priklausoma tik nuo pasirinktos kitos; arba stipriai jas supriešina, ko pasekoje asmenybė suskyla į du asmenis viename kūne. Abejais atvejais tai vadinama sutrikusiu natūraliuoju dualizmu.
Vidinis žmogus keičiasi pirmiau, tai prasideda nuo įsiklausymo į save, arba sureikšminant draugų, draugų grupės lyderio nuomonę, kopijuojant savo favoritą. Palaipsniui žmoguje susiformuoja tam tikrį "elgsenos stereotipų šablonai" kurie taikomi skirtingoms gyvenimo situacijoms net nepasvarsčius, nesileidžiant į natūraliojo dualizmo diskusijas. Tai pagreitina sprendimų priėmimo tempą ir žmogų teigiamai arba neigiamai priima visuomenė, tai tampa dalimi charakterio. Visgi natūralusis dualizmas niekada nesustoja ir susiklosčius palankioms sąlygoms vidinis dialogas sugeba pakeisti net nusistovėjusį "patikimą ir patikrintą" elgsenos šabloną, tą stereotipą, ilgą laiką tikusį konkrečiai problemai spręsti.
Kas yra natūralusis dualizmas? Tai ne stovis, ne stabili būsena, bet pastoviai vykstantis procesas. Šio proceso pradžia - abejonė vienu ar kitu klausimu, iššaukusi susimąstymą.
Natūraliojo dualizmo paradoksas yra tai, jog jis pats yra ir abejonės šaltinis ir abejojimo procesas ir šios abejonės išvada. Natūralusis dualizmas vyksta nuo gimimo iki mirties, nes žmogus nuolatos kuo nors abejoja.
(Užrašiau labai sutrumpintą variantą).
Augustas
senbuvis
Posts: 3165
Joined: 2012-05-03 18:44

2013-12-02 18:08

Gražiai ir, mano kuklia nuomone, teisingai parašyta, Nesvarbu. :thumbsup:
Post Reply