Kas yra žodžio laisvė?

Visos temos, susijusios su socialiniais mokslais.
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2014-12-04 18:01

VYTS wrote:
Vilius wrote:Kažin, ar teismas išteisintų pilietį, jei jis kažką įžeistų sakydamas ne "tu esi idiotas", o "tai ką tu sakai yra idiotiška"?
Imho išteisintų/atmestų skundą. Turbūt dar priklausytų nuo konteksto.
Tai čia gaunasi tarsi bauda už Ad hominem naudojimą. Kas gal nėra tokia jau bloga idėja? :mrgreen:
User avatar
VYTS
senbuvis
Posts: 1303
Joined: 2008-08-04 22:51

2014-12-04 23:56

melodetektorius wrote:b) Ar tai yra įžeidimas, jei aš sakau žmogui " jeigu tu manai, kad gyvatės gali kalbėti žmogaus balsu, tai aš manau, kad tu esi idiotas". Aš šiam žmogui pasakau savo nuomonę. Diagnozę jam nustatys medikai. Nebent daktarai įrodys, kad gyvatės kalba, tai tada aš busiu kaltas, taip pat – “idiotas”.
Na, jeigu dievas sukūrė visą pasaulį, tai aišku kad galėjo sukurti ir kalbančią gyvatę, why not, ar tik todėl kad dabar egzistuojančios gyvatės neturi jokių šansų kalbėti? Na ir drambliai dabar be kailio! Be to, ar tai tikrai didesnė nesąmonė nei tarkim astrologija, homeopatija, spiritizmas, transubstanciacija, chiromantija, mormonizmas ir t.t.? Jei būsi nuoseklus, tai ar nenuspręsi kad gyveni idiotų planetoje...
D3monas
senbuvis
Posts: 2100
Joined: 2008-05-10 16:22

2014-12-05 04:14

Vilius wrote:Tai čia gaunasi tarsi bauda už Ad hominem naudojimą. Kas gal nėra tokia jau bloga idėja?
Yra bloga idėja. Bet kokią idėjų ar asmens pozicijos kritiką, kritikos gavėjas bus linkęs priimti asmeniškai, todėl jis visada bus pasiruošęs rėkti, kad tai puola, o ne idėjas. Tarkime, jėzusėlio reklamoje naudoti ne(be)galima, nes jo fanų klubas įsižeidė dėl to. O juk rūbų reklamoje naudoti ne ad hominem, bet tiesiog jėzusėlio fanų klubo simbolika. Labiau nukreipti saviraišką į idėją, o ne į žmones, vargu ar įmanoma. Bet turime ką turime - jėzusėlis tapo neliečiamas, nes fanų klubas įsižeidė ir priėmė tai asmeniškai.
User avatar
melodetektorius
pradedantis
Posts: 248
Joined: 2013-10-14 13:54
Contact:

2014-12-05 14:37

VYTS wrote:
melodetektorius wrote:b) Ar tai yra įžeidimas, jei aš sakau žmogui " jeigu tu manai, kad gyvatės gali kalbėti žmogaus balsu, tai aš manau, kad tu esi idiotas". Aš šiam žmogui pasakau savo nuomonę. Diagnozę jam nustatys medikai. Nebent daktarai įrodys, kad gyvatės kalba, tai tada aš busiu kaltas, taip pat – “idiotas”.
Na, jeigu dievas sukūrė visą pasaulį, tai aišku kad galėjo sukurti ir kalbančią gyvatę, why not, ar tik todėl kad dabar egzistuojančios gyvatės neturi jokių šansų kalbėti? Na ir drambliai dabar be kailio! Be to, ar tai tikrai didesnė nesąmonė nei tarkim astrologija, homeopatija, spiritizmas, transubstanciacija, chiromantija, mormonizmas ir t.t.? Jei būsi nuoseklus, tai ar nenuspręsi kad gyveni idiotų planetoje...
Ar tu manai, kad yra galimybė, kad praeityje gyvatės galbūt kalbėjo žmogaus kalba?

Kas dėl astrologijos ir t.t. tai aš nemanau, kad galima paliginti vieną nesąmonę su kita nesąmone.
User avatar
melodetektorius
pradedantis
Posts: 248
Joined: 2013-10-14 13:54
Contact:

2014-12-05 14:40

D3monas wrote:
Vilius wrote:Tai čia gaunasi tarsi bauda už Ad hominem naudojimą. Kas gal nėra tokia jau bloga idėja?
Yra bloga idėja. Bet kokią idėjų ar asmens pozicijos kritiką, kritikos gavėjas bus linkęs priimti asmeniškai, todėl jis visada bus pasiruošęs rėkti, kad tai puola, o ne idėjas. Tarkime, jėzusėlio reklamoje naudoti ne(be)galima, nes jo fanų klubas įsižeidė dėl to. O juk rūbų reklamoje naudoti ne ad hominem, bet tiesiog jėzusėlio fanų klubo simbolika. Labiau nukreipti saviraišką į idėją, o ne į žmones, vargu ar įmanoma. Bet turime ką turime - jėzusėlis tapo neliečiamas, nes fanų klubas įsižeidė ir priėmė tai asmeniškai.
O kur yra įrodymas, kad Jėzus nenešioja džinsų? Kur? Ar jis vaikšto nuogas? Jeigu anksčiau jis nedėvėjo džinsų, tai nereiškia, kad dabar jis nedėvi, laikai keičiasi, anksčiau ir žmogus nedėvėjo džinsų. Jei net medžio lapas nenukrenta Dievui nepanorėjus, tai džinsai tai pat yra Dievo kūrinys. Kaip žinome, Dievas sukūrė žmogų pagal savo atvaizdą; žmogus panašus į Dievą - Dievas į žmogų. Kodėl turi skirtis jų apranga? Jei yra įrodymas, kad Jėzus šiais laikais nedėvi džinsų, tai teismas turėtu pateikti įrodymą ką šiais laikais dėvi Jėzus - suknelę gal?
D3monas
senbuvis
Posts: 2100
Joined: 2008-05-10 16:22

2014-12-05 16:39

melodetektorius wrote: Jei yra įrodymas, kad Jėzus šiais laikais nedėvi džinsų, tai teismas turėtu pateikti įrodymą ką šiais laikais dėvi Jėzus - suknelę gal?
Teismas jau nusprendė, kad pofik, ar jėzusėlis dėvėtų, ar nedėvėtų džinsus, jei jo fanų klubui nuo to liūdna, vadinasi - taip vaizduoti negalima. Ir viskas.
User avatar
VYTS
senbuvis
Posts: 1303
Joined: 2008-08-04 22:51

2014-12-05 23:52

melodetektorius wrote:Ar tu manai, kad yra galimybė, kad praeityje gyvatės galbūt kalbėjo žmogaus kalba?
Tai nėra fiziškai neįmanoma, bet labai labai labai labai labai labai mažai tikėtina.
melodetektorius wrote:Kas dėl astrologijos ir t.t. tai aš nemanau, kad galima paliginti vieną nesąmonę su kita nesąmone.
Na, imi ir palygini, bet dzin. Tavo nuomone galima idiotais vadinti žmones, kurie:
a)teigia, kad žemei mažiau nei 10 000 metų.
b)mano, kad egzistavo kalbanti gyvatė.
Tai būtų pilnas sąrašas ar yra ir daugiau punktų?
User avatar
Sejanus
senbuvis
Posts: 1669
Joined: 2008-11-16 14:41

2015-07-15 09:04

O, Pat Condell :) Peržiūrėjęs visus jo video po bent du kartus. Šiaip kartais jis gal kiek per daug supaprastina situaciją, bet iš principo beveik visoms idėjoms pritariu. Išskyrus ką kalba apie ES. O žiūrėti verta vien dėl humoro jausmo.

Su žodžio laisve viskas manyčiau paprasta, apribota žodžio laisvė nebėra žodžio laisvė. Tokią turėjo TSRS, tokią turi Šiaurės Korėja, na ir tiesa sakant tokią turi dauguma šalių tik skiriasi ko negali kalbėti (pasakoti anekdotų apie partiją arba pasakoti anekdotų apie moteris laboratorijose), kokiais metodais užtikrinami šie draudimai (kalėjimas, piniginė bauda, minios nubaubimas ir išmetimas iš darbo), ir turbūt kiek tų draustinų temų yra. Nesiginčyju kad galimybė kritikuoti valdančiąją partiją yra nepalyginamai svarbiau už galimybę pasakoti anekdotus apie moteris laboratorijose, bet žodžio laisvė pažeidžiama ir ten ir ten. Galiausiai ir Stalinistiniam režime draudimų daugėjo ir bausmės didėjo turbūt palaipsniui. Žiūrėk ir pas mus po dešimt metų panašų juokelį suskėlusį mokslininką jo paties labui uždarys porai metų į vienutę „apsaugoti nuo teisėtai pasipiktinusios minios“ :) Jau dabar esu ne sykį girdėjęs žodžio laisvę vadinant „heiterių fetišu“, su tokiu požiūriu, nenustebčiau kad ateitis bus liudna.
D3monas
senbuvis
Posts: 2100
Joined: 2008-05-10 16:22

2015-07-16 12:58

Laisvamaniai naudoja savo žodžio laisvę ragindami riboti kitų žmonių žodžio laisvę.
User avatar
Sejanus
senbuvis
Posts: 1669
Joined: 2008-11-16 14:41

2015-07-16 17:25

D3monas wrote:Laisvamaniai naudoja savo žodžio laisvę ragindami riboti kitų žmonių žodžio laisvę.
Kaip gi nepaminės rape culture. Fanatiškas sektantas slepiasi po žodžiu „laisvamaniai“, oh the irony...
laisvamanių sekta wrote: Lietuvoje mums ir savų idiotų užtenka
Gal turėjo omeny jums Lietuvoje arba mums Naujojoje Zelandijoje..?
D3monas
senbuvis
Posts: 2100
Joined: 2008-05-10 16:22

2015-07-16 18:06

Sejanus wrote:Fanatiškas sektantas slepiasi po žodžiu „laisvamaniai“, oh the irony...
Jo, čia galime sutarti. Pastebiu tendenciją, kad egzistuoja "teisinga" laisvamanybė, kurios būdingas bruožas yra perdėtas politkorektiškumas. Ir, neduokdie, pasisakysi nepolitkorektiškai - į gabalus sudraskys. Gal reikėtų rebrandinti? Nebe laisvamaniai, bet politkorektiškamaniai? Nes laisvos minties ten vis mažiau.
User avatar
Sejanus
senbuvis
Posts: 1669
Joined: 2008-11-16 14:41

2015-07-16 18:13

D3monas wrote:
Sejanus wrote:Fanatiškas sektantas slepiasi po žodžiu „laisvamaniai“, oh the irony...
Jo, čia galime sutarti. Pastebiu tendenciją, kad egzistuoja "teisinga" laisvamanybė, kurios būdingas bruožas yra perdėtas politkorektiškumas. Ir, neduokdie, pasisakysi nepolitkorektiškai - į gabalus sudraskys. Gal reikėtų rebrandinti? Nebe laisvamaniai, bet politkorektiškamaniai? Nes laisvos minties ten vis mažiau.
Internetas juos jau seniai rebrandino kaip Social Justice Warriors. SJW for short, o Lietuvoje turime žodį tolerastas.
D3monas
senbuvis
Posts: 2100
Joined: 2008-05-10 16:22

2015-07-16 18:47

Sejanus wrote:o Lietuvoje turime žodį tolerastas
Man šitas terminas nepatinka. Tikriausiai dėl to, jog neteko matyti protingo pasisakymo iš žmogaus, kuris vartotų šį žodį. Bet, matomai, liaudis pasisakė - turim tokį žodį, kokį turim.
User avatar
Sejanus
senbuvis
Posts: 1669
Joined: 2008-11-16 14:41

2015-07-16 18:51

Tikriausiai dėl to, jog neteko matyti protingo pasisakymo iš žmogaus, kuris vartotų šį žodį.
Gal tiesiog neteko. Man tiesa sakant teko, ir labai daug. O gal tu paprasčiausiai tų pasisakymų nelaikai protingais, visko gali būti. Apskritai tai beveik visi jau naudoja šį žodį. Gerai prigijo, ne be pačių tolerastų pastangų.
D3monas
senbuvis
Posts: 2100
Joined: 2008-05-10 16:22

2015-07-16 18:55

Sejanus wrote:Gal tiesiog neteko.
Mano vienintelė pažintis su šiuo žodžiu - komentarai delfiuose. Tikriausiai todėl ir neteko.
User avatar
bro1
pradedantis
Posts: 362
Joined: 2005-06-25 19:42
Location: Velingtonas, NZ
Contact:

2015-07-28 13:48

Sejanus wrote:
Tikriausiai dėl to, jog neteko matyti protingo pasisakymo iš žmogaus, kuris vartotų šį žodį.
Gal tiesiog neteko. Man tiesa sakant teko, ir labai daug. O gal tu paprasčiausiai tų pasisakymų nelaikai protingais, visko gali būti. Apskritai tai beveik visi jau naudoja šį žodį. Gerai prigijo, ne be pačių tolerastų pastangų.
Tolerancija yra gerai. Iškreiptas tolerancijos suvokimas - toks kaip: "reikia leisti reklamuoti moterų prievartavimą" yra blogai.

Kadangi sistemą perkėliau į wordpress tenka pataisyti nuorodą, kad nebūtų pamestas kontekstas: http://old.laisvamaniai.com/laisvamania ... ti-nieksas
User avatar
bro1
pradedantis
Posts: 362
Joined: 2005-06-25 19:42
Location: Velingtonas, NZ
Contact:

2015-07-28 13:54

sejanus wrote:Internetas juos jau seniai rebrandino kaip Social Justice Warriors. SJW for short, o Lietuvoje turime žodį tolerastas.
Kadangi tą terminą naudoji paniekinamai, tai gal papasakok kuo tau kliūna socialinės teisybės siekimas?
Post Reply