Moralinė dilema

Kokia moralės kilmė? Kaip turėtumėme elgtis? Aptarkime visa tai šiame forume.
Juozas
pradedantis
Posts: 248
Joined: 2005-06-25 14:51

2005-07-20 15:42

Nomad wrote:
- Vienas mažas "bet" - neišeina niekaip pabėgti nuo savęs...
Ką reiškia "pabėgti nuo savęs"?

- Tai reiškia, kad kai nuo kitų pasislepi ir niekas nepriekaištauja, tada labai dažnai būna, kad paties sąžinė tiesiog "užpiauna". Daugelis pasislėpusių nuo kitų baigia gyvenimą savižudybėmis arba išprotėja... Vien tik todėl, kad neturi prieš ką pasiteisinti. Paradoksas, bet taip jau surėdyta žmogaus psichika.
User avatar
Snukis
senbuvis
Posts: 3214
Joined: 2004-06-03 18:27
Location: Kaunas
Contact:

2005-07-20 15:43

Juozas wrote:... aš tik pakoregavau klausimą taip, kad befilosofuojant abstrakčiai būtų galima pajausti sprendimų svorį bei pasekmių kainą, jei tai būtų realizuota praktikoje.
...ir ispusti neregeta minciu sinkope.
Juozas
pradedantis
Posts: 248
Joined: 2005-06-25 14:51

2005-07-21 07:46

Snukis wrote:
Juozas wrote:... aš tik pakoregavau klausimą taip, kad befilosofuojant abstrakčiai būtų galima pajausti sprendimų svorį bei pasekmių kainą, jei tai būtų realizuota praktikoje.
...ir ispusti neregeta minciu sinkope.
Kodėl išpūsti? - Ji tik tokiom sąlygom atsiskleidė pas kai kuriuos beesanti.., bet - dėl to neverta nusiminti, - yra "vaistų" nuo to - reikia aiškintis dalyką, o ne visom priemonėm stengtis nematyti dalyko.
RB
senbuvis
Posts: 5793
Joined: 2004-05-18 13:16

2011-10-04 00:42

Atsiprašau už nekromanciją, bet labai į temą. :)
http://www.economist.com/node/21530078
ubermensch
naujokas
Posts: 25
Joined: 2011-09-10 19:38

2011-10-29 17:11

Įsitikinčiau, kad traukinys važioja ties 5 žmonėmis, likusiam darbininkui paleisčiau žarnas.
Paaiškinkite savo pasirinkimą.
Nes negalima.
Alter Ego
naujokas
Posts: 9
Joined: 2011-11-05 12:24

2011-11-05 12:53

Galėčiau palikt kaip yra ir tegul traukinys lekia ties tais 5. 5 žmonės turi didesnę galimybę, kad nors vienas iš jų pamatys traukinį ir jie spės laiku pasitraukti, kai tuo tarpu vienas turi daug mažiau šansų likti gyvam. :sleep:
Jeigu tiek penki tiek vienas darbininkas turėtų tokią pat galimybę likti gyvam/mirti, tokiu atveju palikčiau penkis.
Atsakant į konkrečią situaciją, nieko nedaryčiau, būtent dėl to, kad penki turi didesnę galimybę išgyventi negu vienas.
User avatar
fizikanas
senbuvis
Posts: 5791
Joined: 2004-05-27 19:45

2011-11-05 15:19

Alter Ego wrote:Galėčiau palikt kaip yra ir tegul traukinys lekia ties tais 5. 5 žmonės turi didesnę galimybę, kad nors vienas iš jų pamatys traukinį ir jie spės laiku pasitraukti, kai tuo tarpu vienas turi daug mažiau šansų likti gyvam. :sleep:
Jeigu tiek penki tiek vienas darbininkas turėtų tokią pat galimybę likti gyvam/mirti, tokiu atveju palikčiau penkis.
Atsakant į konkrečią situaciją, nieko nedaryčiau, būtent dėl to, kad penki turi didesnę galimybę išgyventi negu vienas.
Cia ne atsakymas, o issisukinejimas. Klausimo autorius dabar pridetu " na bet sakykim jie visi akli ir kurti". Cia moralinis klausimas, o ne galvosukis, kuri galima isspresti ar kuris turi teisinga atsakyma.
Alter Ego
naujokas
Posts: 9
Joined: 2011-11-05 12:24

2011-11-05 16:30

fizikanas wrote: Cia ne atsakymas, o issisukinejimas. Klausimo autorius dabar pridetu " na bet sakykim jie visi akli ir kurti". Cia moralinis klausimas, o ne galvosukis, kuri galima isspresti ar kuris turi teisinga atsakyma.
Atsakiau, o atsakymas buvo "palikčiau penkis." tik neatsakiau į klausimą kodėl?
Todėl, kad penkios gyvybės vertesnės negu viena. Aišku, aš jų nepažinočiau, todėl nežinočiau kiek kuris vertas gyventi, gal būt mano moralė labai skurdi, todėl vadovaučiausi savo logika, kad didesnė tikimybė, kad penkių žmonių laimė didesnė negu vieno.
Palikti traukinį likimo valiai, kad jis užmuštų penkis ir pačiam neišsikišti, yra taip kaip ir skamba, palikti likimo valiai... Kai kurie rašė "kas aš toks, kad spręsčiau kam gyventi", tokioj situacijoj tik aš ir galėčiau nuspręsti kam gyventi, o ne palikti kažkokiai antgamtinei jėgai, kuri sprendžia kas gyvena, o kas ne.
Praleidžiant visus samprotavimus ir/ar išsisukinėjimus: palikčiau penkis žmones gyvus, nes penkių gyvybė matematiškai svaresnė negu vieno. Daugiau nėra kuo vadovautis tokioj situacijoj.
Post Reply