Kodėl mums reikia tautybės pasuose

Žinote neblogą juokelį? Pasijuokime kartu :)
Salomeja
pradedantis
Posts: 378
Joined: 2005-07-13 21:32

2006-06-30 20:32

RB wrote: Kaip tai nelengva? O kas yra tautybė? Šiandien save laikau lietuviu, rytoj žydu, poryt rusu. Va ir keičiasi tautybė :)
Kaip save galima kazkuo "laikyti". Arba turi tos tautos pozymiu, arba ne. O jeigu sakysi, kad nera apibreztu pozymiu, tai pagal ka viena diena save priskiri lietuviams, o kita - zydams ar rusams?
User avatar
fizikanas
senbuvis
Posts: 5791
Joined: 2004-05-27 19:45

2006-06-30 23:08

Vikipedija wrote:tauta yra istoriškai susiformavusi, stabili žmonių bendrija, besiremianti bendra kalba, teritorija, ekonominiu gyvenimu, ir psichologine sandara pasireiškiančia bendra kultūra.

Tik tada, kai yra visos šios charakteristikos Stalino teigimu galime kalbėti apie tautos egzistavimą.[2]

Šis tautos apibrėžimas, besiremiantis objektyviais faktoriais tebėra populiarus buvusios TSRS šalyse, ypatingai apibrėžiant kas gali būti laikoma kaip atskira "tautybė", o kas ne.
Taigi sitas apibrezimas yra populiarus ir Lietuvoje, reiskia random sutiktas lietuvis, jeigu jam pasakysi zodi tauta, greiciausiai isivaizduos butent tokia. As ir pats tiesa sakant sitoje diskusijoje pirma karta isgirdau, kad gali buti tos tautos atstovas kurios pats susigalvoji.
7x
senbuvis
Posts: 1822
Joined: 2004-07-16 21:43

2006-06-30 23:14

fizikanas wrote:As ir pats tiesa sakant sitoje diskusijoje pirma karta isgirdau, kad gali buti tos tautos atstovas kurios pats susigalvoji.
Ne susigalvoji, o kurios dalimi save nuoširdžiai laikai.
User avatar
fizikanas
senbuvis
Posts: 5791
Joined: 2004-05-27 19:45

2006-06-30 23:57

7x wrote:
fizikanas wrote:As ir pats tiesa sakant sitoje diskusijoje pirma karta isgirdau, kad gali buti tos tautos atstovas kurios pats susigalvoji.
Ne susigalvoji, o kurios dalimi save nuoširdžiai laikai.
As apie:
RB wrote:Kaip tai nelengva? O kas yra tautybė? Šiandien save laikau lietuviu, rytoj žydu, poryt rusu. Va ir keičiasi tautybė
O del saves nuosirdziai laikymu, tai jo, didzioji dauguma save nuosirdziai ir laiko tos pacios tautos atstovu kaip ir kiti ji ivardintu esant, todel turbut ir atsirado tik viena savoka abiem atvejams.
7x
senbuvis
Posts: 1822
Joined: 2004-07-16 21:43

2006-07-01 00:09

fizikanas wrote:O del saves nuosirdziai laikymu, tai jo, didzioji dauguma save nuosirdziai ir laiko tos pacios tautos atstovu kaip ir kiti ji ivardintu esant, todel turbut ir atsirado tik viena savoka abiem atvejams.
Mano nuomone tiesiog vienas atvejis plaukia iš kito:
Kiti tave laiko lietuviu -> todėl tu save laikai lietuviu.
Tu save laikai lietuviu -> todėl kiti tave laiko lietuviu.
O kai "kiti" nesutinka su tavimi, tai manau, kad klysta visgi kiti, unless tu sėdi baltoje palatoje minkstomis sienomis su bliuzonu per ilgomis rankovėmis.
Apostatas
senbuvis
Posts: 3056
Joined: 2005-03-07 17:43

2006-07-01 06:56

7x wrote:O kai "kiti" nesutinka su tavimi, tai manau, kad klysta visgi kiti, unless tu sėdi baltoje palatoje minkstomis sienomis su bliuzonu per ilgomis rankovėmis.
Na tai greičiau palaidinė.

p.s. Niekada nevariau ant Japonijos, kaip tik manau tai didi salis savo darbštumu. Jie tokie darbstus kad nemoka nei ilsėtis, nei atsipalaiduoti. Jei japonui būna trys dienos laisvos, jį ištinka isterija, padidėja infarkto tikimybė.
User avatar
fizikanas
senbuvis
Posts: 5791
Joined: 2004-05-27 19:45

2006-07-01 15:44

7x wrote:
fizikanas wrote:O del saves nuosirdziai laikymu, tai jo, didzioji dauguma save nuosirdziai ir laiko tos pacios tautos atstovu kaip ir kiti ji ivardintu esant, todel turbut ir atsirado tik viena savoka abiem atvejams.
Mano nuomone tiesiog vienas atvejis plaukia iš kito:
Kiti tave laiko lietuviu -> todėl tu save laikai lietuviu.
Tu save laikai lietuviu -> todėl kiti tave laiko lietuviu.
Man atrodo, kad daug dazneu viskas vyksta daug paprasciau: tu gimei Lietuvoj, gyveni Lietuvoj, kalbi lietuviskai, etc, todel save laikai lietuviu. Tu gimei Lietuvoj, gyveni Lietuvoj, kalbi lietuviskai, etc, todel, kiti tave laiko lietuviu.
7x wrote:O kai "kiti" nesutinka su tavimi, tai manau, kad klysta visgi kiti, unless tu sėdi baltoje palatoje minkstomis sienomis su bliuzonu per ilgomis rankovėmis.
O ar cia imanoma suklysti isvis? Juk niekas nesako, kad tu suklydai, jeigu savo drauga Petra, kurio nicknejmas terminator_ssj pasaukej pravarde storas. Su tautybe irgi panasiai.
RB
senbuvis
Posts: 5793
Joined: 2004-05-18 13:16

2006-07-02 17:52

Ateonas wrote:
RB wrote:Nu va laisvai. Priėmus minėtą įstatymą nueinu ir paprašau spaudo „žydas“, kitą dieną paprašau spaudo „lietuvis“. Ir ką?
Ok, matau kad trolini.
Ne, tu neišsukinėk uodegos, pasakyk, kokios gi tautos atstovas aš esu? Žydas ar lietuvis?
mergina_22 wrote:Kaip save galima kazkuo "laikyti". Arba turi tos tautos pozymiu, arba ne. O jeigu sakysi, kad nera apibreztu pozymiu, tai pagal ka viena diena save priskiri lietuviams, o kita - zydams ar rusams?
Ir kokie tie apibrėžti lietuvio ar žydo požymiai? Ir kuriuos jų aš atitinku, o kurių – ne? Ir ar tik nebus vienas iš tokių požymių būtent savęs identifikavimas su tam tikra tauta?
Salomeja
pradedantis
Posts: 378
Joined: 2005-07-13 21:32

2006-07-02 18:45

RB wrote: Ir kokie tie apibrėžti lietuvio ar žydo požymiai? Ir kuriuos jų aš atitinku, o kurių – ne? Ir ar tik nebus vienas iš tokių požymių būtent savęs identifikavimas su tam tikra tauta?
Kokie yra pozymiai, visu pirma, klausiau as pati (toje dalyje, kur paprasiau paaiskinti, pagal ka save priskiri vienai arba kitai tautai). Isgirdau tik viena retoriskai isreiksta pozymi - saves identifikavima su tam tikra tauta. Ar saves identifikavimas su kazkokia tauta yra tautybes pozymis? Nebutinai. As galiu rytoj isvykti i kokia Svedija, isijausti i tos salies kultura, ismokti kalba, perimti tradicijas, gyventi "svediska" gyvenimo buda ir po kokiu 30 metu save identifikuoti kaip svede. Ar tai keicia mano tautybe, jeigu neturiu jokiu svedisku saknu? O gal tai tiesiog daro mane iseivijos lietuve, kuri puikiai pritapo svetimoje salyje?

Aisku, jeigu as turiu, pvz., lenkisku saknu ir staiga sumasciau, kad noriu i jas pasigilinti ir pazinti sia savo kilmes dali, gal ir pagristai po kazkurio laiko galiu save identifikuoti kaip lenke (bet vargu, ar sitos tautines metamorfozes gali ivykti per nakti). Siais visuotinio kosmopolitizmo ir tautu maisymosi laikais tikrai sudetinga "isgryninti" tautybes, bet tai dar ne pagrindas manyti, kad jos yra pasirenkamos sava valia ir siaip sau arba keiciamos kas diena, kaip vaizdziai cia pats issireiskei.
Insane
naujokas
Posts: 85
Joined: 2006-01-26 14:57
Location: Vilnius

2006-07-02 22:40

mergina_22 wrote:As galiu rytoj isvykti i kokia Svedija, isijausti i tos salies kultura, ismokti kalba, perimti tradicijas, gyventi "svediska" gyvenimo buda ir po kokiu 30 metu save identifikuoti kaip svede. Ar tai keicia mano tautybe, jeigu neturiu jokiu svedisku saknu? O gal tai tiesiog daro mane iseivijos lietuve, kuri puikiai pritapo svetimoje salyje?
Tai gi, vienas svarbiausiu pozymiu butu tos tautybes atstovas genealoginiame medyje? Tokiu atveju teks ivesti dar viena - tautybe pagal gimimo vieta nes kitaip tautybe "amerikietis" isvis nebetenka prasmes.
mergina_22 wrote:Siais visuotinio kosmopolitizmo ir tautu maisymosi laikais tikrai sudetinga "isgryninti" tautybes, bet tai dar ne pagrindas manyti, kad jos yra pasirenkamos sava valia ir siaip sau arba keiciamos kas diena, kaip vaizdziai cia pats issireiskei.
O kieno valia vyksta tautybes pasirinkimas? :shock:

Taip, tautybe dazniausiai nera pasirenkama "siaip sau", kaip ir bet koks kitas identitetas. Bet tai nereiskia kad zmogus negali persigalvoti (pvz. suzinojes kazka naujo apie savo seima) / suprasti klydes / samoningai atsiriboti nuo tautos ar pan. Negi reglamentuosim kiek laiko turi testis apmastymai ar kaip daznai galima suklyst? :)
User avatar
Nomad
senbuvis
Posts: 5460
Joined: 2004-04-18 09:50
Location: Kaunas
Contact:

2006-07-03 09:48

Ateonai, indenas nera tautybe :)

mergina_22: kodel nera pagrindo? Stai, as pasirinkau save laikyti anglu. Any objections?
7x
senbuvis
Posts: 1822
Joined: 2004-07-16 21:43

2006-07-03 15:30

fizikanas wrote:Man atrodo, kad daug dazneu viskas vyksta daug paprasciau: tu gimei Lietuvoj, gyveni Lietuvoj, kalbi lietuviskai, etc, todel save laikai lietuviu.
O jei visi sako, kad tu rusas?
fizikanas wrote:O ar cia imanoma suklysti isvis? Juk niekas nesako, kad tu suklydai, jeigu savo drauga Petra, kurio nicknejmas terminator_ssj pasaukej pravarde storas. Su tautybe irgi panasiai.
Huh? Pravardės ir tauta, kuriai tave priskiria visuomenė, šiek tiek skirtingi dalykai.
User avatar
fizikanas
senbuvis
Posts: 5791
Joined: 2004-05-27 19:45

2006-07-03 17:03

7x wrote:
fizikanas wrote:Man atrodo, kad daug dazneu viskas vyksta daug paprasciau: tu gimei Lietuvoj, gyveni Lietuvoj, kalbi lietuviskai, etc, todel save laikai lietuviu.
O jei visi sako, kad tu rusas?
Kad niekas taip nesako, kodel man tai turi rupet? Siaip panasu kad ieskai loginio rysio ten kur jo nera. Na panasiai: du mokslininkai tuo pat metu skirtingose vietose isranda ta pati dalyka. Ar tu nori pasakyti, kad kazkuris nuo kazkurio butinai nusiziurejo? Na o atvejyje su tautybe, suprasti kas toks esi, lygiai taip pat kaip suprasti kas toks yra kitas yra nezmoniskai paprasta, todel nusiziurejimo butinybes cia visiskai nera.
7x wrote:
fizikanas wrote:O ar cia imanoma suklysti isvis? Juk niekas nesako, kad tu suklydai, jeigu savo drauga Petra, kurio nicknejmas terminator_ssj pasaukej pravarde storas. Su tautybe irgi panasiai.
Huh? Pravardės ir tauta, kuriai tave priskiria visuomenė, šiek tiek skirtingi dalykai.
Taip skirtingi, cia juk analogija. Na paprasciau sakant: yra zmogus kuris gyvena lietuvoj etc etc bet pats save laiko rusu. Ir yra du kurie apie ji kalba, vienas sako kad jis lietuvis, kitas sako kad jis rusas. Ir jie abu teisus, nes vienas tautybe supranta pagal stalino apibrezima, kitas pagal savipriskyrimini identiteta.
Apostatas
senbuvis
Posts: 3056
Joined: 2005-03-07 17:43

2006-07-03 17:45

Nomad wrote:Ateonai, indenas nera tautybe :)
Beduinas irgi.
7x
senbuvis
Posts: 1822
Joined: 2004-07-16 21:43

2006-07-03 18:00

fizikanas wrote:Na o atvejyje su tautybe, suprasti kas toks esi, lygiai taip pat kaip suprasti kas toks yra kitas yra nezmoniskai paprasta, todel nusiziurejimo butinybes cia visiskai nera.
Kas čia apie nusižiūrėjimą kalbėjo? Tiesiog sakiau, kad tautybė įtakojama ir žmogaus saviidentiteto, ir visuomenės nuomonės.
fizikanas wrote:Taip skirtingi, cia juk analogija.
"Klycka" ir vardas įvardija tą patį žmogų. "Lenkas" ir "vokietis" įvardija skirtingas aibes, kurioms tas žmogus priklauso. Kur tu čia analogiją matai?
Žodžiu, turim du skirtingus tautybės apibrėžimus, o tu sakai, kad jie gali būti sėkmingai vartojami tuo pačiu metu. Kaip ten su dvejaminte?
Salomeja
pradedantis
Posts: 378
Joined: 2005-07-13 21:32

2006-07-03 19:50

Ramzajus wrote: Galima ir kitaip paklausti: ar tai, kad tu gyveni ne "lietuvišką", bet "švedišką" gyvenimo būdą, vis dar leidžia tau likti lietuviškos tautybės atstove?
Pagal kilme as esu lietuve. Aisku, tautybe zymi individo santyki su tauta, kuris gali buti nulemtas ne tik kilmes (pvz., abu individo tevai yra lietuviai, tai ir ju palikuonys laikytini lietuviais), bet ir gimimo vietos ar naturalizacijos.

Manau, toks neapibreztas supratimas apie tai, kas yra tautybe, ivelia tam tikros painiavos. Kiek metu man reiketu gyventi pagal "svediska" gyvenimo buda ir kokiu laipsniu buti isisavinus Svedijos kultura, kad galeciau vadintis svede? Neabejoju, kad dauguma sios diskusijos dalyviu pasakytu: "priklauso nuo individo - kada jis pats jausis tos tautos atstovu, tada ir jo tautybe pasikeis". Pagal sia nuostata, sededama savo namuciuose kur nors Lietuvos vakaruose ir skaitydama knygute apie Pietu Afrika galiu pajusti didziuli dvasini artuma siai kulturai, nora save identifikuoti su ja. Kaip suprantu, tai mane daro pilnateise pietu afrikiete :) Tikrai malonu.
Salomeja
pradedantis
Posts: 378
Joined: 2005-07-13 21:32

2006-07-03 19:54

Nomad wrote: mergina_22: kodel nera pagrindo? Stai, as pasirinkau save laikyti anglu. Any objections?
Ne, as nepriestarauju :) Tu save gali laikyti nors ir Napoleonu Bonapartu. Tik kazin, ar nuo to juo tapsi.

Manau, tautybes pasirinkimas turetu kazkuo remtis - etniniu, kulturiniu artumu, salies pazinimu ar gyvenimu joje, kilme - kuo nors, kas logiskai pagristu ta pasirinkima.
Salomeja
pradedantis
Posts: 378
Joined: 2005-07-13 21:32

2006-07-03 20:12

Insane wrote: Tai gi, vienas svarbiausiu pozymiu butu tos tautybes atstovas genealoginiame medyje? Tokiu atveju teks ivesti dar viena - tautybe pagal gimimo vieta nes kitaip tautybe "amerikietis" isvis nebetenka prasmes.
Tikrai vienas is pozymiu yra kilme, arba tevu tautybe. Jeigu tevai yra skirtingu tautybiu, zmogus greiciausiai renkasi ta, kuri jam artimiausia, kurios kulturos dvasioje jis buvo auklejamas, kuria geriau pazino. Tautybe pagal gimimo vieta irgi nera naujai tavo pasiulytas dalykas :)

Manau, kad tautybe "amerikietis" yra gana salygine. Zmogus, kurio daugelio kartu proteviai gyveno butent Amerikoje ir kuris pats gerai nebezino, kokios tautybes buvo tie jo proteviai, turbut kitaip ir negali saves identifikuoti, kaip tik amerikiecio. Taciau yra bendruomeniu, kurios stengiasi islaikyti savo grynuma net ir svetimoje salyje - tuokiasi su savo tautos atstovais, islaiko kultura ir tradicijas, ikuria tarsi mazyte sali didziules JAV viduje. Ar jie jauciasi amerikieciais? Turbut daznas isdidziai pasakytu - "ne, as - graikas (italas, lenkas.... ir t.t.)".
Insane wrote:
O kieno valia vyksta tautybes pasirinkimas? :shock:
Na, tautybes pasirinkima lemia daugelis faktoriu. Kaip jau minejau - kilme, gimimo vieta, etninis ar kulturinis artumas. Aisku, as laisva valia galiu sakyti, kad esu pietu afrikiete :) Ar be pagrindo tai ka nors reiskia? Na, jei reiskia, tai as dar ir Barbadoso princese, jei ka ;)
Insane wrote:
Bet tai nereiskia kad zmogus negali persigalvoti (pvz. suzinojes kazka naujo apie savo seima) / suprasti klydes / samoningai atsiriboti nuo tautos ar pan. Negi reglamentuosim kiek laiko turi testis apmastymai ar kaip daznai galima suklyst? :)
Ar as tai siuliau? Kad lyg ir ne.
Post Reply