Zmones elgiasi geriau, kai mano, kad yra stebimi

Kas yra dievas? Kokie yra argumentai už ar prieš dievo egzistavimą? Kuri religija teisinga?
Post Reply
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2006-06-28 02:14

Mokslininkai, atlike nedideli eksperimenta, pastebejo, kad zmones, kurie mano, kad yra stebimi, linke elgtis geriau.
This paper beautifully demonstrates that people behave better when being watched.
Analogiskai mastant, tikintys zmones taip pat turetu elgtis geriau, nes jie taip pat mano, kad yra stebimi dievo. Idomu butu, jei kas sugalvotu patikrinti sia versija.
User avatar
son
senbuvis
Posts: 2630
Joined: 2005-04-05 08:31
Location: Kaunas/London

2006-06-28 11:37

jie ir elgiasi geriau :P
problema tik tame kad kiekvienas subjektyviai suvokia gerumo bei teisingumo savokas. o savo veiksmus veik kiekvienas gali pateisinti.. tarkim krikscionis naudoja piratine iranga kompiuteryje ir vagia programuotoju pajamas bet teisinasi esa jis neturi pinigu tai taip ir elgiasi o uz tai dievas jo nebaus.. (nustato sau isimtis is taisykliu)

beje pacios gerio savokos biblijoje yra iskraipytos tad labai lengva buti geram kai vienoj veitoj raso vienaip kitoj kitaip.. pvz kai paciam kas ka padaro naudajamasi taisykle "akis uz aki" o jau kai pats kaltas ir bijai skriaudos mokai kita "atsukti skruosta" :D
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2006-06-28 15:18

Gal nesivelkime i diskusija apie geri.

Idomu butu, jei eksperimentas butu lygiai toks pats, kaip tame straipsnyje, tik kaip nors butu atskirai skaiciuojama, kiek pinigu dave tikintys ir kiek netikintys. Ir veliau palyginti rezultatus :)
User avatar
Nomad
senbuvis
Posts: 5460
Joined: 2004-04-18 09:50
Location: Kaunas
Contact:

2006-07-03 10:01

Matai siais laikais zmones gali ramia sirdim pasakyti "as tai tikiu i Dieva, bet kitoki, nepasitikiu baznycia", tarsi jie geriau uz baznycia zinotu, koks tas dievas yra is tiesu. Jie gali pasakyti "as manau, kad dievas neskatina ismaldos davimo", arba "as manau, kad atsukti kita skruosta negerai ir dievas to neskatina", etc. Kitaip tariant, elgiasi kaip nori ir susigalvoja toki dieva, kuris pateisina ju elgesi ir smerkia kitoki elgesi. Tad nemanau, kad eksperimentas ka nors atskleistu.
User avatar
maxis_
naujokas
Posts: 105
Joined: 2005-05-23 18:44

2006-07-29 16:25

Mokslininkai, atlike nedideli eksperimenta, pastebejo, kad zmones, kurie mano, kad yra stebimi, linke elgtis geriau.
Be abejo :) Jei garaži panelė sėdi ir stebi, tai norisi patikti :) Arba jei geri alų, eina mentai, alų paslepi ir sėdi lyg niekur nieko, stengdamasis atrodyti kaip įmanoma doresniu piliečiu. O dėl Dievo, tai nelabai aišku, mat jis miglotas, jis kaip du mentų siluetai, esantys dar toli ir dar nematantys, ką tu išdarinėji.. (aka galima "pagriešyt :) )
maJ
naujokas
Posts: 2
Joined: 2006-10-12 08:25

2006-10-12 08:45

bet juos stebi neishtisai..
daugkas praranda galia kai tai tampa ne ishimtine situacija o pastovia busena.
User avatar
Morrigan
skeptikas
Posts: 516
Joined: 2004-09-06 18:51
Location: Kaunas

2006-10-15 19:36

Nomad wrote:Matai siais laikais zmones gali ramia sirdim pasakyti "as tai tikiu i Dieva, bet kitoki, nepasitikiu baznycia", tarsi jie geriau uz baznycia zinotu, koks tas dievas yra is tiesu. Jie gali pasakyti "as manau, kad dievas neskatina ismaldos davimo", arba "as manau, kad atsukti kita skruosta negerai ir dievas to neskatina", etc. Kitaip tariant, elgiasi kaip nori ir susigalvoja toki dieva, kuris pateisina ju elgesi ir smerkia kitoki elgesi. Tad nemanau, kad eksperimentas ka nors atskleistu.
o tai nera budinga beveik visiems, skeptikams taip pat? Koks gi skirtumas, kad vertybiu shaltinis ivardijamas arba neivardijamas, jei elgiamasi pagal ta pati - savo sugalvota standarta.
RB
senbuvis
Posts: 5793
Joined: 2004-05-18 13:16

2006-10-16 08:09

Morrigan wrote:o tai nera budinga beveik visiems, skeptikams taip pat? Koks gi skirtumas, kad vertybiu shaltinis ivardijamas arba neivardijamas, jei elgiamasi pagal ta pati - savo sugalvota standarta.
Skirtumai:
1. Nuoširdumas. Aš neneigiu, kad savo moralės normas kuriu pats. Krikščionis apeliuoja į „universalias tiesas“, sukurtas dievo.
2. Tolerancija. Aš sutinku, kad mano moralės normos taikytinos tik man pačiam. Krikščionis tvirtina, kad jos privalomos visiems be išimties.
User avatar
Morrigan
skeptikas
Posts: 516
Joined: 2004-09-06 18:51
Location: Kaunas

2006-10-17 00:02

RB wrote: Skirtumai:
1. Nuoširdumas. Aš neneigiu, kad savo moralės normas kuriu pats. Krikščionis apeliuoja į „universalias tiesas“, sukurtas dievo.
2. Tolerancija. Aš sutinku, kad mano moralės normos taikytinos tik man pačiam. Krikščionis tvirtina, kad jos privalomos visiems be išimties.
Tu nekuri morales normu, tu tik pasirenki ka laikyti vertybe ir taisykle. Tie, kurie koreguoja neva dievo istatymus ir sako "ash tikiu kitoki dieva, ash laikausi shiek tiek kitokiu taisykliu" daro ta pati. pagal savo norus ir poreikius koreguoja jau esamas normas ir jokio skirtumo - dievo isakymus, tevu mokymus, chigonu vertybes, LaVejaus koncepcija ar bet kokia kita informacija gaunama ish aplinkos ir tinkama tavo asmenybei bei poreikiams. tie kurie sako, kad gyvena tiksliai pagal dievo ir Bazhnychios nurodymus kartais buna nenuoshirdus ir nenuoseklus, bet ne tie kurie prisipazhista, kad "patobulino" doktrina ir kad tai jau yra ju asmenines moralines normos.
Kazhkodel esu isitikinus, kad net skeptikas savo morales normoms pasiskolina viena kita "universalia" (tarkim ilgiausiai istorishkai gyvavusia ir labiausiai paplitusia tarp skirtingu kulturu) tiesa. tik del kazhkokiu priezhaschiu teigia, kad savo morales normas kuria pats. tai irgi shiek tiek nenuoshirdu :)
o del tolerancijos....na niekam nepavyksta savo moraliniu nuostatu pasilaikyti tik sau. jus vertybe laikote laisve ir tolerancija (gal kazhkam tai jokios vertybes) ir norite tai matyti visuomeneje, jie nori ishgelbeti jusu nuodemingas sielas. :mrgreen: kuo gi ju intencijos prastesnes? :roll:
RB
senbuvis
Posts: 5793
Joined: 2004-05-18 13:16

2006-10-17 03:18

Morrigan wrote:Kazhkodel esu isitikinus, kad net skeptikas savo morales normoms pasiskolina viena kita "universalia" (tarkim ilgiausiai istorishkai gyvavusia ir labiausiai paplitusia tarp skirtingu kulturu) tiesa. tik del kazhkokiu priezhaschiu teigia, kad savo morales normas kuria pats. tai irgi shiek tiek nenuoshirdu :)
Taigi, visos įmanomos moralės normos egzistavo amžinai ir niekas niekada jų nesukūrė, tiesiog priimdavo vienokias ar kitokias „amžinąsias kosmines tiesas“?
User avatar
Morrigan
skeptikas
Posts: 516
Joined: 2004-09-06 18:51
Location: Kaunas

2006-10-17 21:37

RB wrote:
Morrigan wrote:Kazhkodel esu isitikinus, kad net skeptikas savo morales normoms pasiskolina viena kita "universalia" (tarkim ilgiausiai istorishkai gyvavusia ir labiausiai paplitusia tarp skirtingu kulturu) tiesa. tik del kazhkokiu priezhaschiu teigia, kad savo morales normas kuria pats. tai irgi shiek tiek nenuoshirdu :)
Taigi, visos įmanomos moralės normos egzistavo amžinai ir niekas niekada jų nesukūrė, tiesiog priimdavo vienokias ar kitokias „amžinąsias kosmines tiesas“?
jau sukure. nebent kompiliacija taip pat laikytum kuryba.
RB
senbuvis
Posts: 5793
Joined: 2004-05-18 13:16

2006-10-18 14:50

Morrigan wrote:jau sukure. nebent kompiliacija taip pat laikytum kuryba.
1. Ar gali kaip nors pagrįsti teiginį, kad visos įmanomos moralės normos jau sukurtos?
2. Jei aš susigalvojo moralės normą, kuri kada nors kieno nors jau buvo sugalvota, ar tai kaip nors keičia faktą, jog aš pats ją sukūriau?
User avatar
Morrigan
skeptikas
Posts: 516
Joined: 2004-09-06 18:51
Location: Kaunas

2006-10-18 15:51

RB wrote:1. Ar gali kaip nors pagrįsti teiginį, kad visos įmanomos moralės normos jau sukurtos?
ne, negaliu. tikriausiai yra tokiu elgesio pavyzdzhiu, kurie dar niekada nebuvo pripazhistami kaip moralines normos.
[/quote]2. Jei aš susigalvojo moralės normą, kuri kada nors kieno nors jau buvo sugalvota, ar tai kaip nors keičia faktą, jog aš pats ją sukūriau?[/quote]

:) o jei ash sukurchiau reliatyvumo teorija? Arba eksperimentuodama atraschiau, kad kai malta mesa sumaishai su prieskoniais, kiaushiniais ir t.t. beigi kepi, isheina visai neblogi kotletukai?
User avatar
Mr_X
naujokas
Posts: 58
Joined: 2006-09-16 17:13

2006-10-18 16:31

Jei visa tai padarytum savarankishkai, neperimdama jau sukurtu dalyku - taip, tu minetus dalykus sukurtum.
Post Reply