god.lt komentarai

Kas yra dievas? Kokie yra argumentai už ar prieš dievo egzistavimą? Kuri religija teisinga?
Rated
skeptikas
Posts: 519
Joined: 2009-11-22 22:25

2009-11-24 22:57

dubb wrote:Rated, gerbiamas, ar nebūsi dar vienas iš tų juokingų pseudointelektualių dekonstruktorių?

Taip, tikrovė yra tas konstruktas, kuris (epistemiškai), kaip pasekmė, neigia savo priežastį. Tokia padėtis įteisina mokslo pretenzijas nebūti tos katės, kuri vaikosi savo uodegą, vietoje. Bent jau tol, kol sužinome kažką naujo, praktiškai naudingo, pritaikomo ir t.t.

Taip, egzistuoja anomalijos. Anomalija yra KAS? Tas, kas, vėlgi, stumia tą patį mokslą į priekį. Nepaaiškinama (turimu instrumentarijumi ar teorine baze) anomalija (ar jų sankaupa, greičiau) verčia jos nepaaiškinančią, dabar galiojančią paradigmą ir pakeičia ją nauja (kuri jau paaiškina, iš kurios anomalija 'neišdrimba). Čia dar galima pasakyti, kad paradigma iš esmės numato visas problemas, tyrimo sritis iš anksto ir tik retais atvejais - savojoje plėtotėje. P.S. Anomalija turi būti fiksuotina, nes jei bandai paaiškinti tai, ko neįmanoma užfiksuoti, esi durnius.

Visa tai, kieno skurdą rodysi; už visa tai atsako paradigma. Nemaišyk jos su metodu (mokslo šerdimi, griežtąja šio žodžio prasme)
Sveikas ir tu dubb.Galvojau kuris iš mūsų kvailas tu ar aš, nes akivaizdžiai vienas kito nesuprantam.Greičiausiai aš, nemėgstu kitų kvailinti, tačiau nė velnio nesupratau į kokias čia lankas šneki.Nesu filosofas, nemėgstu terminų.Tavo nuostabieji verstiniai filosofiniai terminai net vikipedijos sunkiai paaiškinami.
Paimei vieną klausimą "Anomalija yra KAS?" na reiktų sakyti kas yra anomalija, ir privarei pastraipą, kuri lygtai turėtų kažką paaiškinti, tačiau taipogi kažką ten sau pasamprotavai ir baigėsi didžiulė išmintis nieko nepasakius.Paaiškinsiu, kad nesivargintum rašydamas referatus vienam žodžiui paaiškinti.
Anomalija - įvykis ar daiktas, kuris yra keistas, neįprastas, neįtikėtinas.
Kito ką sakei taip pat nesupratau (nemanau ar aš vienas) , kad galėčiau tvirtai atsakyti, tad nesivarginsiu skaityti tavo terminus.Esu paprastas žmogus ir mėgstu šnekėti buitine, visiems suprantama kalba, o ne klaidžioti po filosofijos žodynus.
----------------------------------------------------------------
būtent, kad tu nežinai kas per velnias ta logika, todėl tau tos "teorijos" ir atrodo neteisingos. Jei mokėtum logiškai mąstyti ir tą mastymą taikyti, būtų viskas paprasčiau. Per naktį to neišmoksi, tam reikės pastangų. Taigi.
Dėkui bent už supratimą, eisiu gal apsižvalgysiu plačiau forume, gal ką naujo suprasiu :D
User avatar
dubb
pradedantis
Posts: 142
Joined: 2009-04-05 14:34

2009-11-24 23:06

Briefly, čia:

Image

Thomas S. Kuhn „Mokslo revoliucijų struktūra“ (vertė Ramutė Rybelienė). — Vilnius, Pradai, 2003
Tai vienas įtakingiausių mokslo veikalų, kuris įtrauktas į 100 žymiausių pasaulio knygų sąrašą, sudarytą po II pasaulinio karo. Jo autorius, JAV filosofas, mokslo istorikas, analizuodamas mokslo istorijos raidos etapus, geriausiai iki šiol paaiškino mokslinių atradimų mechanizmą ir pateikė naują mokslo raidos, kaip netolygaus proceso, sampratą.
RB
senbuvis
Posts: 5793
Joined: 2004-05-18 13:16

2009-11-24 23:24

dubb wrote:Taip, tikrovė yra tas konstruktas, kuris (epistemiškai), kaip pasekmė, neigia savo priežastį. Tokia padėtis įteisina mokslo pretenzijas nebūti tos katės, kuri vaikosi savo uodegą, vietoje. Bent jau tol, kol sužinome kažką naujo, praktiškai naudingo, pritaikomo ir t.t.
O va šitos dalies ir aš nė velnio nesupratau :)
Rated
skeptikas
Posts: 519
Joined: 2009-11-22 22:25

2009-11-24 23:31

Aš to žmogaus nesupratau, kam kalbėti filosofiniais vėjais kai gali tą pati pasakyti gražia, bei visiems suprantama šnekamąją lietuvių kalbą
User avatar
dubb
pradedantis
Posts: 142
Joined: 2009-04-05 14:34

2009-11-24 23:42

RB wrote:
dubb wrote:Taip, tikrovė yra tas konstruktas, kuris (epistemiškai), kaip pasekmė, neigia savo priežastį. Tokia padėtis įteisina mokslo pretenzijas nebūti tos katės, kuri vaikosi savo uodegą, vietoje. Bent jau tol, kol sužinome kažką naujo, praktiškai naudingo, pritaikomo ir t.t.
O va šitos dalies ir aš nė velnio nesupratau :)
Jei tik kas panorės, galės pseudodiskredituoti mokslą, parodęs jo paradigmos ribas. Kadangi paradigma beribė (bet kuria prasme, kokia tik tau patinka) būti negali iš principo, tai toks gestas, deja, nepadaro nieko kita, kaip tik atskleidžia elementarų faktą bei veda iš jo išvadą, kuri, be abejo, yra non sequitur. Teko kažkada diskutuoti šia tema, visai įdomu.

Kaip visa tai veikia? Paradigma operuoja, Russell'iškais terminais kalbant, in physical space, in physical time, ne in time, in wich our sensations appears. Taigi, paradigma šioje grynai hipotetinėje plotmėje kuria konstruktus, kuriuos, šiaip ar taip, reikia išreikšti sąvokomis, kuriomis operuojame, kai šnekame apie sense-data pagrindu generuojamus vaizdinius.

Visa tai jau sako, jog paradigma kokia tais štai prasme kuria tam tikrą 'giluminį', tačiau (suprasti ne pažodžiui) pasaulėvaizdį, kurio turinys, vėlgi, perteikiamas anksčiau minėtu sąvokų pobūdžiu. Grįžtame:

Taip, tikrovė yra tas konstruktas, kuris (epistemiškai), kaip pasekmė, neigia savo priežastį.

Pasekmė yra konrečios paradigmos 'sukonstruotas' pasaulėvaizdis. Paradigma, mokslui progresuojant, kinta. Kas atsitinka? Pasaulėvaizdis (ne būtinai visas; nors kartais visas ir iš esmės) keičiasi. Ankstenis pasaulėvaizdis, buvęs pasėkmės vietoje, buvo 'paneigtas paties mokslo' - priežasties, kuri jį suformavo. Čia va mums nepasiklysti ir padeda Kuhn'as su savo paradigmų teorija. Jis kinta dėl paradigmos, o ne dėl metodo iš esmės!

Galime tiesiog vis priminti sau, koks slidus reikalas yra 'tikrovės' statusas..
User avatar
Jauja
pradedantis
Posts: 200
Joined: 2005-12-06 18:23

2009-11-25 16:32

dubb wrote:Jei tik kas panorės, galės pseudodiskredituoti mokslą<...>Galime tiesiog vis priminti sau, koks slidus reikalas yra 'tikrovės' statusas..
giliai :thumbsup: reikės dar pamąstyti apie tai. bent panašu, kad ne vieną dieną buvo klausimu diskutuota.
User avatar
dubb
pradedantis
Posts: 142
Joined: 2009-04-05 14:34

2009-11-25 17:28

Ten pora sąvokų lygir sumaišyta, nes skubėdamas rašiau, tačiau esmę 'pagauti' galima laisvai, jei intereso yra. Tokius apmąstymus inspiravo postmodernistinis dekonstryktyvizmas. Galvoju 'o koks šio santykis su mokslu?'. Mokslas čia lieka nepaliestas, visgi.. na, mokslinis metodas (šerdis) lieka nepaliestas. Mokslas legitimuojasi savo fizikinę erdvę, kuri, kaip pastebėjo Russell'as, teoriškai yra juslėmis nepažini, antai kaip 'savaime' esanti, todėl kritika švelniai susiliečia ties paradigma, tačiau nuslysta nuo metodo. Aktyviai domiuosi pažinimo teorija, tad nusprendžiau tiesiog pasidalinti kai kuriomis įžvalgomis. Žinodamas, kas jūs per žmonės, galvoju, 'pasitikrinsiu' :)
User avatar
eleggua
naujokas
Posts: 69
Joined: 2009-11-26 18:33

2009-11-26 18:39

<!--- Čia taip pat nėra dievo, tik HTML kodas ;-) --->
O gaila, gaila. :lol:
User avatar
barabanai
naujokas
Posts: 15
Joined: 2009-11-13 15:43

2009-12-08 14:39

Gera iniciatyva:) Tikiu siuo shukiu ta apimtimi, kad nera dievo su sesiomis rankomis ir ragais, arba dievo seimynos su vaiduokliu pavidalu, arba dievo zadancio 72 nekaltas mergas po mirties. Gaila, bet tuo tiki du trecdaliai pasaulio zmoniu..
User avatar
ToxisLT
pradedantis
Posts: 257
Joined: 2007-03-09 11:34

2009-12-18 17:00

Vajezus wrote: Antru atveju tavo draugui reikės kur kas labiau paprakaituoti - teks surengti begales ekspedicijų į visus pasaulio kampelius, visur žiūrinėjant, ar minėto gyvūno tikrai visur NĖRA. Kitaip sakant, įrodyti ko nors NEegzistavimą yra velniškai sudėtinga.
Chia tu klysti, padares shiuos visus veiksmus tu "irodytum" kad tokie gyvunai negyvena tose vietose, tokioje shilumoje tokioje <yrashyti begale parametru> kuriuose tyrei tu, galu gale ateis vienas pilietis ir pasakys, kad tokie gyvunai gali egzistuoti ten ir tik ten kur nera taves, nes tai ju ishskirtines savybes. Irodyti, kad kazhkas neegzistuoja deja neimanoma. Niekas man iki shiol neirode, kad po mano lova negyvena ghoul'o smurfai pedofilai ir kad jie man neperteike didzhiojo papa smurfo ishminties telepatishka i galva - ir pora kartu shiek tiek intymiau (na zhinot, standartiniai dalykai, tiket, nesht pinigelius, netikesi - privalesi visa amzhinybe gargamelio pilyje lupt svogunus AKIU VOKAIS!!!.. Tikinchiuju registracija atlieku trechiadieniais, saskaita i kuria reikia pervest pinigus irgi pateikiu. Paskubekit!!! AKCIJA!!! kiekvienas uzhsiregistraves iki nauju metu ish kart po mirties gaus zhieda +5 visiems atributams, paaukoje 10k ir daugiau gaus +10. Zhiedai atsiemami po mirties - larioke prie gargamelio pilies.*)
Pats nebuvimo yrodymas yra negalimas, todel yrodymai krenta ant teigianchiosios puses.

pasiulymas Rated: pirmus teisingus zhingsnius jau padarei - pradejai klaust, dabar svarbiausia nueiti proto keliu, o ne i beprotyste, manau ne vienas ish chia esanchiu skeptiku irgi pradejo nuo denikeno ateiviu, ar panashiu dalyku. Svarbu nepershokt nuo vieno tikejimo - geruoju dangaus kaledu seneliu, kuriam visa laika truksta pinigu bazhnychios stogo remontui, kuris yra meiles isikunyjimas, bet na fsiakyji pozharnaji yra paruoshes AMZHINOS KANCHIOS vieta specialiai tau, jei tu juo netikesi, ar jei jam bus sunkus rytas - i tikejima "nepaaishkinamais faktais" "rusu mokslininkais" (mane ishtinka mazhas epilepsijos priepolis, kai ishgirstu shita zhodzhiu jungini - nesupratusiems pokshto - zhinau, kad rusijoje yra respektabiliu mokslininku, bet kazhkodel paskutiniu metu kiekviena save gerbianti psiaudo-mokslo srytis turi pasiremt mistiniu "rusu mokslininku" shaltiniu:) ir samokslo teorijom. Shita srytis yra netgi pavojingesne nei religine, nes dazhnai ji operuoja pusiau moksliniais terminais, ar ant vienos teisingos hipotezes sukrauna belekiek klaidingu ishvadu ir kliedesiu, o bandant ieshkot informacijos tu visur rasi, kad pirmine hipoteze ish tikro teisinga, todel nepasiknisus giliau gali nueiti labai neteisingu keliu.
Perzhiurek MaikUniversum tau duotus youtubo linkus - tiesa pasakius visos to piliechio video, ganetinai teisingai zhmogus kalba. Svarbiausia - nebuk shventai isitikines niekuo, nes jei tu busi isitikines, kad tie patys vaiduokliai, smurfai, ar purpuriniai vienaragiai egzsituoja - visa tam prieshtaraujanti informacija tau skambes kaip nesamone, melas etc. Ir atsimink, jei kazhkas "nepaaishkinama" tau shiuo metu (pamatai plazdanchia uzhuolaida) - pasakymas sau, kad ten vaiduoklis nebus paaishkinimas. Paaishkinimas bus situacijos ishtyrimas - pazhiurejimas, ar ish niekur netraukia vejas, ar koks piktas draugas nepokshtauja, ar nepajudino katinas ar kitas naminis gyvunas - patikek manimi, jei tikrai nuoshirdzhiai uzhsiimsi tokio reishkinio tyrimu, staiga jis taps labai paprastai paaishkinamas.

---
* Ghoul'as (arba jo alter ego;) pa defaultu gaus zhieda +35 ir magishkas tapkes - prie larioko eit nereikes - ten visi tave pazhins ir jau lauks prie duru
Norintiem ir magishku tapkiu teks paaukot atitinkamai daugiau (su kiekvienu suma derinama asmenishkai)
Demesio! Tai ne kokia apgavyste, jei jus negausite zhiedo ar tapkiu - kiekvienas atejes _asmenishkai_ ir uzhpildes pinigu grazhinimo forma atgaus visus pinigus.
100% sekme - dar nei vienas negryzho!
Rated
skeptikas
Posts: 519
Joined: 2009-11-22 22:25

2009-12-18 18:52

ToxisLT wrote: Irodyti, kad kazhkas neegzistuoja deja neimanoma. Niekas man iki shiol neirode, kad po mano lova negyvena ghoul'o smurfai pedofilai ir kad jie man neperteike didzhiojo papa smurfo ishminties telepatishka i galva
Pavizdys nelabai teisingas, savo palovį gali nesunkiai ištyrinėti, ir paaiškės gyvena ar ne.
Beje, visgi padėjo forumas, progresas eina po truputi, jau po mažu atsikratau prietarų, anomalijų ir kt š :) tikėkimės kuo toliau, seksis geriau ir tapsiu stipresniu žinovu, nes dabar dar užsilikę dalelė to tikėjimo, pareina minčių,o gal yra visgi.Na nėra neklystančių, manau nėra kvaila svarstyti apie savo palaikomų teiginių teisingumą :)
User avatar
ToxisLT
pradedantis
Posts: 257
Joined: 2007-03-09 11:34

2009-12-18 19:18

Rated wrote:Pavizdys nelabai teisingas, savo palovį gali nesunkiai ištyrinėti, ir paaiškės gyvena ar ne.
chia tik tau taip atrodo! ;) ish tikro smurfai yra nematomi ir nefiksuojami jokiais prietaisais, tik jauchiami tyra ir tiketi pasiryzhusia shirdimi ir dar kai kuriom kuno dalim...
:)
Rated
skeptikas
Posts: 519
Joined: 2009-11-22 22:25

2009-12-18 19:33

ToxisLT wrote:
Rated wrote:Pavizdys nelabai teisingas, savo palovį gali nesunkiai ištyrinėti, ir paaiškės gyvena ar ne.
chia tik tau taip atrodo! ;) ish tikro smurfai yra nematomi ir nefiksuojami jokiais prietaisais, tik jauchiami tyra ir tiketi pasiryzhusia shirdimi ir dar kai kuriom kuno dalim...
:)
pedofilai irgi ? :D
kasharass
naujokas
Posts: 1
Joined: 2009-12-21 03:16

2009-12-21 03:22

pedofilai keičia aurą ir shapeshiftina :D
tiki?netiki?
naujokas
Posts: 1
Joined: 2009-12-24 02:18

2009-12-24 02:24

MaikUniversum labas.
ar apskritai tu tiki kuom nors ? tarkim nelieskim kolkas jokiu religiju ar ne religiju.
User avatar
MaikUniversum
senbuvis
Posts: 1207
Joined: 2008-09-27 21:58
Location: Vilnius

2009-12-24 12:23

tiki?netiki? wrote:MaikUniversum labas.
ar apskritai tu tiki kuom nors ? tarkim nelieskim kolkas jokiu religiju ar ne religiju.

Labas, dėl manęs kažkas registravosi, kad paklaustų šio klausimo? Malonu. :happy:

Pirma išsiaiškinkim, kas yra žodis "tikėjimas". Nesiveliant į ilgas semantines diskusijas apie šio žodžio kilmę, yra dvi pagrindinės tikėjimo rūšys: kai tikėjimas paremtas faktais ir objektyvia patirtimi (ne asmenine, bet dažnai kitų, loginiais įrodymais, eksperimentais) ir kai tikėjimas tėra emocinis ryšys, kuris nereta atsiranda dėl indoktrinacijos, su tam tikru dalyku (tikėjimas dievais, tikėjimas valstybe, tikėjimas, kad šeima aukščiausia vertybė ir pan.)

Sąmoningai aš visus iracionalius tikėjimus linkęs atmesti arba racionalizuoti sau, tad, net jei ir sakau, kad esu skeptikas, tai nereiškia, kad esu atsaprus iracionaliom idėjom ir tikėjimams. Vis tik visi turime emocijas ir nors iš dalies esame jų valdomi, nors aš pasikliauju tik protu ir žinojimu. Kitavertus, manau kad daugelis veltui suskirsto emocijas ir protą kaip priešingybes. Emocijos taip pat kyla iš smegenų, tad nėra prasmės manyti, kad emocija yra proto antonimas kažkoks.

Taigi, nors klausimas ir labai abstraktus ir vargu, ar įmanoma į jį trumpai atsakyti :mrgreen: (jau išsiplėčiau), nes lieka 90 proc. tikimybė, kad liksiu nesuprastas, bet aš (kaip ir tu ir visi žmonės) tikiu daugeliu dalykų ir tikėjimas nėra kažkoks blogas ar vengtinas dalykas. Vieni tikėjimai racionalūs, kiti ne. Vieni kenksmingi, kiti neutralūs.

Jei paskolini draugui savo telefoną, tu tiki, kad jis jį atiduos (tu pasitiki juo) ir tas tikėjimas yra paremtas ne tik tavo NORĖJIMU tikėti (wishful thinking), kad tas žmogus grąžins tau telefoną, bet patirtimi, tarkim, jis anksčiau visuomet grąžindavo tavo paskolintus daiktus, tad nėra reikalo manyti, kad jis to nepadarys ir dabar. Minimali rizika visuomet išlieka, jos neįmanoma išvengti.

Jei konkrečiai, tai tikiu, kad Visata yra objektyvi realybė ir ją galima pažinti pasitelkus žmogiškąjį protą.
Tikiu, kad įmanoma atrasti objektyvias ir logiškai nuoseklias moralines normas, kurios būtų vienodai tinkamos visiems žmogiškiems organizmams (dėl ateivių, deja, nesu tikras, kol kas).
Tikiu, kad visi žmonės siekia būti laimingi.

Kai kuriais dalykais, kuriais šiandien tikiu (jų nevardinau), rytoj galbūt nebetikėsiu (kai išgirsti racionalų idėjos paneigimą, ja tikėti tampa tiesiog kvaila). Taip jau buvo nutikę ir nutiks ateityje. Bet abejoju, ar taip atsitiks su mano fundamentaliais principais. Bet niekada negali žinoti iš tiesų.
CatNose
naujokas
Posts: 1
Joined: 2010-01-07 22:34

2010-01-07 22:38

Image

Daugiau komentaru manau nereikia :)
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2010-01-09 23:43

CatNose wrote:Daugiau komentaru manau nereikia :)
Nesupratau jūsų replikos...

For the record. Toje Facebook diskusijoje rašiau ne aš, o tik mano bendravardis (pirmoji mano pavardės raidė nėra M).
Jau seniai nustojau "reklamuoti" god.lt svetainę.
Post Reply