Kas yra ateizmas?

Kas yra dievas? Kokie yra argumentai už ar prieš dievo egzistavimą? Kuri religija teisinga?
User avatar
Kita
pradedantis
Posts: 263
Joined: 2006-03-14 14:53
Location: Klaipėda

2009-10-30 13:15

Tai va, man kilo klausimas, kas iš tiesų yra ateizmas?

Vienas dalykas man aišku, kad ateizmas – tai netikėjimas dievo*. http://www.skeptikas.org/index.php?page=33&article=11

BET. „Mokykliniame tarptautinių žodžių žodyne“ yra toks apibrėžimas:
Ateizmas – pažiūrų sistema, neigianti Dievo bei antgamtinių reiškinių buvimą, netikėjimas Dievu.“

Taigi, ar ateistai tik netiki dievo egzistavimu, ar dar ir antgamtinių reiškinių egzistavimu? Suprantu, jog dauguma čia esančių ateistų greičiausiai netiki nei tuo, nei tuo, bet man įdomu grynai ateizmo teorinis apibrėžimas.

Beje, dar toks įdomus dalykas, čia taip pat tinka prie šios temos: kažkurią dieną būdama knygyne varčiau religijų enciklopediją (ar kažką panašaus) ir skyriuje „kitos religijos“ radau ateizmą :mrgreen: :thumbsup:.



P.S. Atsiprašau, jeigu tokia tema jau buvo. Bet per paiešką apie ateizmą radau tik vieną temą, o ir joje ne tai, apie ką noriu pakalbėti.
* Jei kam užkliuvo „netikėjimas dievo“, tai man pačiai truputį kliūna, bet ta lietuvių kalba vis tik kartais sudėtingesnė nei atrodo: tikėti dievą, netikėti dievo.
D3monas
senbuvis
Posts: 2100
Joined: 2008-05-10 16:22

2009-10-30 13:25

Ateismas yra pozicija, priešinga teizmui.
A - priešdėlis, kuris reiškia "ne" ar "be".
Taigi, jei teistas yra žmogus, kuris tiki dievo buvimo, tai ateistas yra jo priešingybė.
Pats apibrėžimas daro loginę klaidą, nes:
1. Nutylima premisė, kad teizmas yra standartinė pozicija, norma.
2. Daroma klaida apibrėžiant kažką pagal tai, kuo kažkas nėra. (pvz. kas yra stalas? tai ne vaisius, ne augalas, ne organas...) Toks apibrėžimas netinkamas, nes nusako ne būdingas savybes, bet nebūdingas savybes.

Bet kai kurie ateistai vis vien tiki homeopatijos gydomąja galia, chiromantija, astrologija...

Žmonės, kurie netiki bet kokiais antgamtiniais reiškiniais yra vadinami "šviesiais" (angl. brights). Šviesūs į pasaulį žiūri visiškai natūralistiškai ir pripažįsta tik tikrovės reiškinius bei faktus.
User avatar
Vajezus
emeritas
Posts: 3808
Joined: 2004-04-19 11:19
Location: Vilnius
Contact:

2009-10-30 13:45

White Panther wrote:BET. „Mokykliniame tarptautinių žodžių žodyne“ yra toks apibrėžimas:
Ateizmas – pažiūrų sistema, neigianti Dievo bei antgamtinių reiškinių buvimą, netikėjimas Dievu.“
Galiu atsargiai spėti, kad autorius čia turėjo omeny religinius stebuklus ir panašius reiškinius (pvz, nekaltą Jėzaus prasidėjimą, šventųjų darytus stebuklus, ir pan.).
User avatar
VYTS
senbuvis
Posts: 1303
Joined: 2008-08-04 22:51

2009-10-30 14:10

White Panther wrote:* Jei kam užkliuvo „netikėjimas dievo“, tai man pačiai truputį kliūna, bet ta lietuvių kalba vis tik kartais sudėtingesnė nei atrodo: tikėti dievą, netikėti dievo.
Nemanau kad reikia rimtai žiūrėti į kalbišių prasimanymus.
User avatar
MaikUniversum
senbuvis
Posts: 1207
Joined: 2008-09-27 21:58
Location: Vilnius

2009-10-30 15:27

Manau, netikėti dievu būtų teisingiausia :lol: reik kalbišius mums patiems mokyti, oj kur pasaulis nusirito :mrgreen:
User avatar
shankeris
pradedantis
Posts: 278
Joined: 2005-12-29 02:17
Location: Šiauliai

2009-10-30 15:55

tikiu dievą (esant), netikiu kosminių klounų (egzistuojant) ir pan., todėl toks ir linksnis. tikiu dievu=pasitikiu, neabejoju dievu; tikiu į dievą=tikiu iš dievo :)
Coconut_Himitsu
naujokas
Posts: 5
Joined: 2009-11-19 21:42

2009-11-19 22:03

Bet rimtai ne kartą pastebėjau, kad ateizmas yra priskiriamas prie religijų. Nors galbūt ir gerai, nes jei klausia kokia tavo religija, gali atsakyti - ateizmas. ;D
D3monas
senbuvis
Posts: 2100
Joined: 2008-05-10 16:22

2009-11-19 22:29

Coconut_Himitsu wrote:Bet rimtai ne kartą pastebėjau, kad ateizmas yra priskiriamas prie religijų. Nors galbūt ir gerai, nes jei klausia kokia tavo religija, gali atsakyti - ateizmas. ;D
Ir visgi, ateizmas negali būti religija, nes tai yra religijos nebuvimas. Loginė klaida yra apibūdinti žmogų pagal tai, kuo jis nėra.
Coconut_Himitsu
naujokas
Posts: 5
Joined: 2009-11-19 21:42

2009-11-19 22:57

bet tai ką žmogui tada rinktis, kai nėra ateizmo? Tarkim kai būna kokia apklausa : Koks jūsų tikėjimas? ...
User avatar
VYTS
senbuvis
Posts: 1303
Joined: 2008-08-04 22:51

2009-11-19 23:05

Coconut_Himitsu wrote:bet tai ką žmogui tada rinktis, kai nėra ateizmo? Tarkim kai būna kokia apklausa : Koks jūsų tikėjimas? ...
Na matyt, kad mano tikėjimas joks.
User avatar
fizikanas
senbuvis
Posts: 5791
Joined: 2004-05-27 19:45

2009-11-20 07:26

Coconut_Himitsu wrote:bet tai ką žmogui tada rinktis, kai nėra ateizmo? Tarkim kai būna kokia apklausa : Koks jūsų tikėjimas? ...
Nežinau, o ką atsakyti vegetarui, kai jo klausia, koks jo mėgstamiausias mėsos patiekalas? :)
User avatar
MaikUniversum
senbuvis
Posts: 1207
Joined: 2008-09-27 21:58
Location: Vilnius

2009-11-23 03:44

Coconut_Himitsu wrote:Bet rimtai ne kartą pastebėjau, kad ateizmas yra priskiriamas prie religijų. Nors galbūt ir gerai, nes jei klausia kokia tavo religija, gali atsakyti - ateizmas. ;D
kaip ir būtų juokinga, bet tas tiesa, kad ir paprasčiausia registracija kokiame nors saite tarkim, ir būna skiltis - Religija:

[*]Krikščionis
[*]Budistas
[*].....
[*]Ateistas


:| na tai ką, belieka rinktis ateizmo "religiją" arba, jeigu įmanoma, į tą klausimą/skiltį neatsakyti.
User avatar
MaikUniversum
senbuvis
Posts: 1207
Joined: 2008-09-27 21:58
Location: Vilnius

2009-11-23 03:46

Coconut_Himitsu wrote:bet tai ką žmogui tada rinktis, kai nėra ateizmo? Tarkim kai būna kokia apklausa : Koks jūsų tikėjimas? ...
ramiai paaiškinti žmogui, darančiam apklausą, kad ne visi žmonės turi tikėjimą :)
Čia panašiai būtų, jei manęs paklaustų, kokios mano politinės pažiūros... na, aš kaip ir anarchistas, o anarchizmas yra politikos nebuvimas, tai tiesiog tokia anti-ideologinė filosofija. Tad užtrukčiau, kol paaiškinčiau žmogui, kas tai yra ir netgi tada jis liktų nesupratęs ir išvadintų mane bepročiu :D

Sudėtingas pasaulis :wacko:
D3monas
senbuvis
Posts: 2100
Joined: 2008-05-10 16:22

2009-11-23 13:26

MaikUniversum wrote:na, aš kaip ir anarchistas, o anarchizmas yra politikos nebuvimas, tai tiesiog tokia anti-ideologinė filosofija.
Sutik, kad kartais tai pateikiama ir kaip ideologija ir kaip santvarkos forma. Tiesiog, jei anarchizmas yra absoliutus tvarkos nebuvimas... Tada taip, tada nėra valdžios IR nėra ko valdyti, nes visi bėga kur tik nori ir kada tik nori. TAČIAU aš įsivaizduoju anarchizmą, kurio pagrindas laisvos rinkos ekonomika ir laisvai besiformuojančios komunos, pasaulis veiktų pagal "paklausa - pasiūla" dėsnius. O tai, mano nuomone, jau yra šiokia tokia santvarka.
Žinoma, ne per daugiausiai ir nusimanau. Jei LABAI smarkiai nusišneku, taip ir sakyk. Bet labai norėčiau paaiškinimo.
User avatar
suvirintojas
pradedantis
Posts: 202
Joined: 2007-10-03 22:46
Location: Laipėda

2009-11-23 21:01

MaikUniversum wrote:
Coconut_Himitsu wrote: na tai ką, belieka rinktis ateizmo "religiją" arba, jeigu įmanoma, į tą klausimą/skiltį neatsakyti.
Galima tą skiltį palikt tuščią, bet ar neatsitiks taip, kad koks tikrintojas užsinorės ją pakoreguot? :)
User avatar
MaikUniversum
senbuvis
Posts: 1207
Joined: 2008-09-27 21:58
Location: Vilnius

2009-11-24 07:32

suvirintojas wrote:
MaikUniversum wrote:
Coconut_Himitsu wrote: na tai ką, belieka rinktis ateizmo "religiją" arba, jeigu įmanoma, į tą klausimą/skiltį neatsakyti.
Galima tą skiltį palikt tuščią, bet ar neatsitiks taip, kad koks tikrintojas užsinorės ją pakoreguot? :)
kaip jau minėjau, čia jau apklausos sudarytojo problema. Jei jis nemoka suuniversalizuot klausimų, kurie tiktų visiems žmonėm, tad kam apskritai jam patikėjo sudaryti apklausą?
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2009-11-25 22:23

D3monas wrote:Ir visgi, ateizmas negali būti religija, nes tai yra religijos nebuvimas. Loginė klaida yra apibūdinti žmogų pagal tai, kuo jis nėra.
Man patiko tokia mintis šia tema:
Jei ateizmas yra religija, tai pašto ženklų nerinkimas yra hobis.
Arba agliškai: Atheism is a religion like not collecting stamps is a hobby

Citatos autoriaus nežinau.
Karolis
naujokas
Posts: 47
Joined: 2009-08-19 21:44

2009-11-28 01:11

MaikUniversum wrote:
Coconut_Himitsu wrote:Bet rimtai ne kartą pastebėjau, kad ateizmas yra priskiriamas prie religijų. Nors galbūt ir gerai, nes jei klausia kokia tavo religija, gali atsakyti - ateizmas. ;D
kaip ir būtų juokinga, bet tas tiesa, kad ir paprasčiausia registracija kokiame nors saite tarkim, ir būna skiltis - Religija:

[*]Krikščionis
[*]Budistas
[*].....
[*]Ateistas


:| na tai ką, belieka rinktis ateizmo "religiją" arba, jeigu įmanoma, į tą klausimą/skiltį neatsakyti.
Na šioje situacijoje tai "Ateistas" rašo tik dėl to, kad nereiktų rašyt, "Netikintis" ar "Jokia". Juk "Jokia" ar "Netikėjimas" - ne religijos, kaip ir "N/A" - ne JAV valstija. :)
Post Reply