Meditacija

Lengvi randominiai paplepėjimai apie gyvenimą
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2018-09-26 11:41

Man atrodo, jog tu, Viliau, jau per žingsnį nuo įstojimo į Sam Harris kultą. :) Juokauju, aišku.

Smalsu, kaip tau seksis. Ir kažkodėl norisi tave draugiškai paerzinti ir pasilažinti, kad tau nepavyks užsikabinti už šio dalyko.

Kas, Viliau, tave paskatino šitam žingsniui, jei ne paslaptis? Tiesiog sužinojai apie Sam Harris appsą ir nusprendei pabandyti?
Kiek laiko daugmaž trunka viena sesija Sam Harris appse? Jei iki 5-15 min., gal ir aš susigundysiu pabandyti.

Bendradarbė man buvo rekomedavusi pabandyti headspace appsą (man patiko ir pralinksmino vaikiška to appso animacija, kažkuo primenanti Neverhood stilių). Tik šiek tiek užkliuvo, kad ten pasakojimai by default skirti sėdintiems.

Aš pats rimtesnės nuomonės meditacijos klausimu nesu susidaręs, bet labai smalsu, kiek iš tikro tame dalyke yra to pasakojamo gėrio.

Esu rimtesniuose šaltiniuose matęs, jog kai kuriais atvejais meditacija gali duoti ir neigiamų šalutinių efektų, jei netinkamai su tuo persistengiama arba tai praktikuojantys turi kokių nors psichinių nenormalumų/savitumų. Taip pat esu matęs, jog meditacija turi tam tikrą neteigiamą efektą darbinei atminčiai:
https://www.skeptic.com/reading_room/br ... y-science/
mindfulness meditation, shown to have indisputably good effects on mind and body, has an unexpected down side: it increases susceptibility to false memories
Keli meditaciją praktikuojantys mano pažįstami kaip privalumus mini tam tikrą nusiresetinimą, pagerėjusią kasdienę nuotaiką, gebėjimą įjungti tam tikrą "dzin" režimą dalykams, kurie juos anksčiau erzindavo. Kažkiek tas jų nuotaikos gerumas matosi ir iš šono. Man atrodo, jog nemažą teigiamo efekto dalį sudaro tam tikra saviįtaiga, refleksija. Taip pat tam tikras persijungimas/atsijungimas nuo inertiško įsitraukimo, patekimo į ne visuomet malonių ar varginančių dalykų, minčių srautą kasdieniuose įvykiuose.

Esu labai epizodiškai girdėjęs Sam Harris įvairias užuominas apie tą atsijungimą nuo minčių (lost in thought) srauto, kuris neša ir blaško. Jei gerai supratau, kaip didžiausią meditacijos privalumą Sam Harris ir įvardina išmokimą naudoti tą atsijungimą, kuris nėra kažkuo ypatingas ir yra lengvai pasiekiamas, kai esi tą atsijungimą patyręs ir pagavęs. Daug problematiškiau tik tokių atsijungimų būseną palaikyti dienos eigoje. T.y. suformuoti tam tikrą tokių atsijungimų įprotį. O meditacija, kažkuria prasme, tame padeda. Tik aš turiu tam tikrų įtarimų, jog tam nuolatinė meditacija net nėra būtina. Esmė greičiausiai yra tik tam tikrame savo dėmesio ištreniravime.


Beje, man patiko ir pralinksmino D3mono postas šioje temoje. Kažkuria prasme man šiek tiek netiesiogiai siejasi su tema apie emocijas. Pvz. mane labai neblogai emociškai paveikia muzikos klausymas. Kartais gan lengvai sukelia norimus jausmus. Nedidelis trūkumas tik, kad nemažai mėgstamu gabalų gana greitai atsibosta (todėl stengiuosi savo mėgstamus muzikinius gabalus įvairinti, įterpti tarp neutralesnių gabalų ir, apskritai, per daug ir dažnai muzikos neklausyti).
Pavyzdžiui, tokios muzikos pasiklausymas man kažkiek primena meditaciją.

Ir, šiaip, manau, jog įvairūs substitutai (sportas, muzika, kiti sau malonūs, atplaiduojantys laiko leidimai) irgi duoda savo. Labai neblogą tam tikrą reset'ą ir teigiamą efektą man duoda sportas. Apskritai, tam tikro laiko suradimas sau ar pasibuvimas be rūpesčių su savimi ar kitais žmonėmis, yra gerai, kas dėl visokių kasdienių rūpesčių ne taip lengvai šiuolaikiniams žmonėms pavyksta.
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2018-09-26 12:07

Svetimas wrote:
2018-09-26 11:41
Man atrodo, jog tu, Viliau, jau per žingsnį nuo įstojimo į Sam Harris kultą. :)
Jei dar nepastebėjai - aš jau seniai jame esu. Uoliai skaitau visas Harriso knygas, anksčiau sekdavau jo podcastus (bet mečiau prieš kokį pusmetį, nes pabodo - įdomu, ar pranašas man už tai atleis?) :D
Svetimas wrote:
2018-09-26 11:41
Smalsu, kaip tau seksis. Ir kažkodėl norisi tave draugiškai paerzinti ir pasilažinti, kad tau nepavyks užsikabinti už šio dalyko.
Sprendžiant iš ankstesnių (nesėkmingų) bandymų - aš irgi nesu labai optimistiškas.
Svetimas wrote:
2018-09-26 11:41
Kas, Viliau, tave paskatino šitam žingsniui, jei ne paslaptis?
Aš jau labai seniai vis pasidomiu meditacija - paskaitydavau apie tai knygelių, ir pats kartais pabandydavau. Bet iki šiol tie bandymai gana greitai baigdavosi nusivylimais. Galiausiai nusprendžiau, kad reikia arba kaip nors už to užsikabinti, arba galutinai mesti tą idėją šalin, kaip (man) nepasiteisinusią. Tai va, čia aprašomi meditaciniai nuotykiai, ir yra tas paskutinis bandymas.
Svetimas wrote:
2018-09-26 11:41
Kiek laiko daugmaž trunka viena sesija Sam Harris appse? Jei iki 5-15 min., gal ir aš susigundysiu pabandyti.
Pirmos meditacijos po maždaug 10 minučių. Gal vėliau pradės ilgėti - dar nežinau, nes pasiekiau tik "Day 3".
Augustas
senbuvis
Posts: 3165
Joined: 2012-05-03 18:44

2018-09-26 14:55

Vilius wrote:
2018-09-26 12:07
Svetimas wrote:
2018-09-26 11:41
Man atrodo, jog tu, Viliau, jau per žingsnį nuo įstojimo į Sam Harris kultą. :)
Jei dar nepastebėjai - aš jau seniai jame esu. Uoliai skaitau visas Harriso knygas, anksčiau sekdavau jo podcastus (bet mečiau prieš kokį pusmetį, nes pabodo - įdomu, ar pranašas man už tai atleis?) :D
Va čia tai bent. :shock: O aš vis suku galvą, iš kur tas šiaudines baidykles Vilius traukia. Dabar žinosiu, kieno čia įtaka. :D
Svetimas wrote:
2018-09-26 11:41
Smalsu, kaip tau seksis. Ir kažkodėl norisi tave draugiškai paerzinti ir pasilažinti, kad tau nepavyks užsikabinti už šio dalyko.
Sprendžiant iš ankstesnių (nesėkmingų) bandymų - aš irgi nesu labai optimistiškas.
Svetimas wrote:
2018-09-26 11:41
Kas, Viliau, tave paskatino šitam žingsniui, jei ne paslaptis?
Aš jau labai seniai vis pasidomiu meditacija - paskaitydavau apie tai knygelių, ir pats kartais pabandydavau. Bet iki šiol tie bandymai gana greitai baigdavosi nusivylimais. Galiausiai nusprendžiau, kad reikia arba kaip nors už to užsikabinti, arba galutinai mesti tą idėją šalin, kaip (man) nepasiteisinusią. Tai va, čia aprašomi meditaciniai nuotykiai, ir yra tas paskutinis bandymas.
Svetimas wrote:
2018-09-26 11:41
Kiek laiko daugmaž trunka viena sesija Sam Harris appse? Jei iki 5-15 min., gal ir aš susigundysiu pabandyti.
Pirmos meditacijos po maždaug 10 minučių. Gal vėliau pradės ilgėti - dar nežinau, nes pasiekiau tik "Day 3".
O jei/kai nepavyks, pasiūlysiu Tau meditaciją a la Augustas (na, kaip jau supratai, tai nėra mano sugalvota meditacija, aš tik adaptavau šį meditacijos būdą šiuolaikiniam gyvenimo ritmui). Ši meditacija trunka tik 0,5-1 min. (savo nuožiūra galima ir pailginti šį laiką), ją galima kartoti nuo kelių iki keliasdešimties kartų per dieną, kai tik turėsi kokią minutę laisvo laiko, pvz., užstrigsi kamštyje kelyje į darbą/iš darbo, per trumpą darbo pertraukėlę arba eidamas pietauti... O efektas lygiai toks pats, o gal net ir geresnis, nei vieną-du kartus per dieną po 10 ir daugiau minučių. :D
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2018-09-26 15:02

Augustas wrote:
2018-09-26 14:55
Va čia tai bent. :shock: O aš vis suku galvą, iš kur tas šiaudines baidykles Vilius traukia. Dabar žinosiu, kieno čia įtaka. :D
Žinok, man atrodo, kad tu nelabai supranti, kas ta šiaudinė baidyklė yra (ne, tai nėra visos nuomonės, kurios tau nepatinka). Gal prie progos kas nors kitas tau paaiškins šią argumentacijos klaidą.. Tačiau dabar gal nenuklyskime per toli nuo meditacijos temos.
Augustas wrote:
2018-09-26 14:55
O jei/kai nepavyks, pasiūlysiu Tau meditaciją a la Augustas [..]
Pirmyn. Būtų tikrai įdomu sužinoti tavo metodą.
User avatar
Lionginas
senbuvis
Posts: 5553
Joined: 2011-10-03 09:35

2018-09-26 15:28

Įdomu, kaip vadinama argumentavimo klaida, kai į kairę dešinę mėtomi kaltinimai šiaudine baidykle kur reikia ir kur nereikia? Žiūriu čia tapo populiariausiu būdu atremti bet kokius argumentus: tik tai kas, ir rėki - "šiaudinė baidyklė", nereikia nei argumentų savo dėlioti nei ką :love:
O jei/kai nepavyks, pasiūlysiu Tau meditaciją a la Augustas (na, kaip jau supratai, tai nėra mano sugalvota meditacija, aš tik adaptavau šį meditacijos būdą šiuolaikiniam gyvenimo ritmui). Ši meditacija trunka tik 0,5-1 min. (savo nuožiūra galima ir pailginti šį laiką), ją galima kartoti nuo kelių iki keliasdešimties kartų per dieną, kai tik turėsi kokią minutę laisvo laiko, pvz., užstrigsi kamštyje kelyje į darbą/iš darbo, per trumpą darbo pertraukėlę arba eidamas pietauti... O efektas lygiai toks pats, o gal net ir geresnis, nei vieną-du kartus per dieną po 10 ir daugiau minučių.
Šiaudinė baidyklė čia ne meditacija :love:
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2018-09-26 16:44

Šiandien prastai pasirinkau laiką ir vietą meditacijai, todėl buvo tikrai sunku kovoti su visais aplinkiniais trukdžiais. Kad ir kaip stengiausi sutelkti dėmesį ten, kur liepė Harriso balsas, iš tiesų didžiąją dalį laiko dėmesys nuklysdavo link noro tiesiog paimti telefoną, ir išjungtį tą appsą. Netgi buvo savotiškai įdomu stebėti tą impulsą, bet jo nerealizuoti. Nesakau, kad buvo malonu.. Gal priešingai - tai buvo turbūt ilgiausios 10 minučių gyvenime :D Na, bet šiaip ne taip atsilaikiau. Ateity reikės geriau pasirinkti vietą ir laiką šiems eksperimentams.
Augustas
senbuvis
Posts: 3165
Joined: 2012-05-03 18:44

2018-09-26 18:26

Vilius wrote:
2018-09-26 15:02
...
Augustas wrote:
2018-09-26 14:55
O jei/kai nepavyks, pasiūlysiu Tau meditaciją a la Augustas [..]
Pirmyn. Būtų tikrai įdomu sužinoti tavo metodą.
Na, mano metodas paprastas. Jį sudaro tik vienas klausimas "Kas aš (esu)?". Metodo esmė yra trumpam susikaupti ir skirti laiko (tiek, kiek jo gali skirti tam kartui) pamėginimui atsakyti į šį paprastą klausimą. Savaime suprantama, kad Viliui šis klausimas bus "Kas yra Vilius?", Lionginui šis klausimas bus "Kas yra Lionginas?" ir t.t. Nieko labai sudėtingo čia nėra.
Vilius wrote:
2018-09-26 16:44
Šiandien prastai pasirinkau laiką ir vietą meditacijai, todėl buvo tikrai sunku kovoti su visais aplinkiniais trukdžiais. Kad ir kaip stengiausi sutelkti dėmesį ten, kur liepė Harriso balsas, iš tiesų didžiąją dalį laiko dėmesys nuklysdavo link noro tiesiog paimti telefoną, ir išjungtį tą appsą. Netgi buvo savotiškai įdomu stebėti tą impulsą, bet jo nerealizuoti. Nesakau, kad buvo malonu.. Gal priešingai - tai buvo turbūt ilgiausios 10 minučių gyvenime :D Na, bet šiaip ne taip atsilaikiau. Ateity reikės geriau pasirinkti vietą ir laiką šiems eksperimentams.
Triukšminga aplinka buvo? :roll:

P.S.
Augustas wrote:
2018-09-26 14:55
Va čia tai bent. :shock: O aš vis suku galvą, iš kur tas šiaudines baidykles Vilius traukia. Dabar žinosiu, kieno čia įtaka. :D
Žinok, man atrodo, kad tu nelabai supranti, kas ta šiaudinė baidyklė yra (ne, tai nėra visos nuomonės, kurios tau nepatinka). Gal prie progos kas nors kitas tau paaiškins šią argumentacijos klaidą..
Čia, žinoma, ne šios temos reikalas, bet žinai, laukiu nesulaukiu, kol kas nors paaiškins, kaip vadinamas klaidingas teiginys (pvz., kad ir tas teiginys apie angelus, šokančius ant adatos smaigalio) apie krikščionybę, kurio krikščionybė nesakė bei kurį ir patys krikščionys ginčija. Mitu apie krikščionybę? Dezinformacija? Dar kaip nors kitaip?
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2018-10-02 19:25

Iš dalies sugundytas Viliaus (kad nesijaustų visiškai vienišas savo eksperimentuose), pradėjau vėl bandyti headspace appso nemokamą dalį (Sam Harris appsas kol kas tik iPhonams man netinka). Bent jau parungtyniausim, kas ilgiau ištvers, jei Vilius kartais dar neužmetė šito reikalo. :) Pasirinkau 3-5 min. meditacijos sesijas (man pats tas). Šiek tiek ilgiau nei 3 min. sesija užtrunka dėl visokių hintų ar filmukų. Kol kas įspūdžiai visai geri. Visai neprailgo tos kelios minutės. Šiek tiek animacija pralinksmina. Man kol kas turbūt ir patinka labiausiai, kad viskas pateikiama be perspausto rimtumo. Kalbėtojo balsas irgi maloniai nuteikiantis.
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2018-10-02 19:36

Augustas wrote: Na, mano metodas paprastas. Jį sudaro tik vienas klausimas "Kas aš (esu)?". Metodo esmė yra trumpam susikaupti ir skirti laiko (tiek, kiek jo gali skirti tam kartui) pamėginimui atsakyti į šį paprastą klausimą. Savaime suprantama, kad Viliui šis klausimas bus "Kas yra Vilius?", Lionginui šis klausimas bus "Kas yra Lionginas?" ir t.t. Nieko labai sudėtingo čia nėra.
Pats, Augustai, sugalvojai šį metodą? Ar šiaip kas nors pamokė? Kokia pagrindinė mintis už viso to slypi?

Sakai, jog nieko sudėtingo čia nėra. O man šis klausimas labai sudėtingas. Bent jau aš per visą savo gana netrumpą gyvenimą dar neradau atsakymo, kad galėčiau pasakyti, jog esu radęs save tenkinantį atsakymą į "kas esu" klausimą.
Šiandien turbūt pasakyčiau, jog esu nepaprastai sudėtingas dalykas, kuris neretai pamiršta savimi tinkamai pasirūpinti.
Augustas
senbuvis
Posts: 3165
Joined: 2012-05-03 18:44

2018-10-03 11:32

Svetimas wrote:
2018-10-02 19:36
Augustas wrote: Na, mano metodas paprastas. Jį sudaro tik vienas klausimas "Kas aš (esu)?". Metodo esmė yra trumpam susikaupti ir skirti laiko (tiek, kiek jo gali skirti tam kartui) pamėginimui atsakyti į šį paprastą klausimą. Savaime suprantama, kad Viliui šis klausimas bus "Kas yra Vilius?", Lionginui šis klausimas bus "Kas yra Lionginas?" ir t.t. Nieko labai sudėtingo čia nėra.
Pats, Augustai, sugalvojai šį metodą? Ar šiaip kas nors pamokė? Kokia pagrindinė mintis už viso to slypi?
Taigi jau aukščiau lyg ir buvau parašęs, kad tik adaptavau šį variantą šiuolaikiniam ritmui. O mintis čia paprasta - laikinai, kad ir trumpai minutei mintimis pasitraukti iš supančios aplinkos, susitelkti (="surinkti" save), kad paskui su naujom, sutelktom jėgom pultum į gyvenimą ar kibtum į darbą, jei esi darbe.
Sakai, jog nieko sudėtingo čia nėra. O man šis klausimas labai sudėtingas. Bent jau aš per visą savo gana netrumpą gyvenimą dar neradau atsakymo, kad galėčiau pasakyti, jog esu radęs save tenkinantį atsakymą į "kas esu" klausimą.
Šiandien turbūt pasakyčiau, jog esu nepaprastai sudėtingas dalykas, kuris neretai pamiršta savimi tinkamai pasirūpinti.
Žinoma, čia tik metodas paprastas, o ne klausimas. Klausimas čia yra labai sudėtingas, niekad neišsenkantis, ir todėl (bent jau man) nenusibostantis.
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2018-10-05 13:28

Augustas wrote:
2018-09-26 18:26
Na, mano metodas paprastas. Jį sudaro tik vienas klausimas "Kas aš (esu)?". Metodo esmė yra trumpam susikaupti ir skirti laiko (tiek, kiek jo gali skirti tam kartui) pamėginimui atsakyti į šį paprastą klausimą.
Čia yra gerai žinoma Zen budizmo praktika - kai meditaciniais tikslais kartojamas kažkoks klausimas. Nežinau, ar šis būdas yra geresnis už Harriso dėstomą Vipassanā (a.k.a. Mindfulness) metodą. Gal, kai būsiu labiau patyręs medituotojas, išbandysiu ir tavo metodą. Dėkoju, kad pasidalinai.
Augustas wrote:
2018-09-26 18:26
Triukšminga aplinka buvo? :roll:
Triukšminga - gal dar būtų ne taip blogai. Nuo kažkelintos meditacijos Harris įtraukia ir garsus, kaip dėmesio sutelkimo objektą, todėl aplinkos triukšmą galima panaudoti lygiai taip pat sėkmingai kaip ir savo kvėpavimą. Tačiau tą dieną "trukdžiai" buvo žymiai aukštesnio lygio - jie bėgiojo po gretimą kambarį, kažką žaidė, paskui susipyko, paskui vėl susitaikė, paskui ėjo į tualetą, paskui ėjo klausti mamos ar gali žiūrėti filmukus, ir galiausiai žiūrėjo pačius filmukus, ir visą tai darė labai garsiai.. Nežinau, gal koks nors Zen meistras ir galėtų medituoti prie "nuobodžiaujančių vaikų" distrakcijos lygio, bet man tai jau buvo gerokai per daug.
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2018-10-05 13:42

Svetimas wrote:
2018-10-02 19:25
Iš dalies sugundytas Viliaus (kad nesijaustų visiškai vienišas savo eksperimentuose), pradėjau vėl bandyti headspace appso nemokamą dalį (Sam Harris appsas kol kas tik iPhonams man netinka).
Aš irgi esu bandęs kelis kitus appsus. Bet Harriso versija patiko labiausiai.
Svetimas wrote:
2018-10-02 19:25
Bent jau parungtyniausim, kas ilgiau ištvers, jei Vilius kartais dar neužmetė šito reikalo. :)
Iššūkis priimtas. Mano appsas rodo, kad jau primeditavau 152 minutes (per 11 sesijų).
Svetimas wrote:
2018-10-02 19:25
Pasirinkau 3-5 min. meditacijos sesijas (man pats tas). Šiek tiek ilgiau nei 3 min. sesija užtrunka dėl visokių hintų ar filmukų. Kol kas įspūdžiai visai geri. Visai neprailgo tos kelios minutės. Šiek tiek animacija pralinksmina. Man kol kas turbūt ir patinka labiausiai, kad viskas pateikiama be perspausto rimtumo. Kalbėtojo balsas irgi maloniai nuteikiantis.
Mano appse meditacijos yra atskirtos nuo pamokų. Bet realiai pirmose meditacijose jis vis tiek nemažai pakalba. Pradžioje tas labai padeda, nes būna gana sunku išbūti susikaupus ilgiau nei minutę ar dvi. Bet su laiku man jau pradeda norėtis, kad jis kalbėtų mažiau.

Šiaip vakar buvo turbūt pirmas kartas, kai jau pradėjo atrodyti, kad lyg ir pradedu įsikirsti į šitą dalyką. Ne tai, kad ten patyriau kažkokių fantastinių potyrių, ar ką.. Bet lyg ir buvo toks momentas, kai galėjau nepasiduoti visoms toms mintims, o tarsi stebėti jas iš truputį toliau. Kas ir yra pagrindinis mindfulness meditacijos tikslas (kiek aš suprantu).
Augustas
senbuvis
Posts: 3165
Joined: 2012-05-03 18:44

2018-10-06 14:36

Tačiau tą dieną "trukdžiai" buvo žymiai aukštesnio lygio - jie bėgiojo po gretimą kambarį, kažką žaidė, paskui susipyko, paskui vėl susitaikė, paskui ėjo į tualetą, paskui ėjo klausti mamos ar gali žiūrėti filmukus, ir galiausiai žiūrėjo pačius filmukus, ir visą tai darė labai garsiai..
O pamedituoti kartu su tais "trukdžiais" filmukų negalėjai? :roll:
Bet lyg ir buvo toks momentas, kai galėjau nepasiduoti visoms toms mintims, o tarsi stebėti jas iš truputį toliau. Kas ir yra pagrindinis mindfulness meditacijos tikslas (kiek aš suprantu).
Su kuo Tave ir sveikinu. :thumbsup:
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2018-10-08 17:41

Augustas wrote:
2018-10-06 14:36
O pamedituoti kartu su tais "trukdžiais" filmukų negalėjai? :roll:
Kai pats turėsi porą vaikų, tada suprasi, ir koks kvailas buvo šis tavo klausimas, ir koks sudėtingas yra atsakymas į jį :)
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2018-10-09 12:30

Vilius wrote:
2018-10-05 13:42
Iššūkis priimtas. Mano appsas rodo, kad jau primeditavau 152 minutes (per 11 sesijų).
Oho. Aš ten beveik juokavau. Nemanai, kad iššūkis ir "matavimasis" gali pagadinti visą šį reikalą? :) Bent jau man. :)
Beveik neturiu šansų tavę pasivyti su savo 3-5 minutėm, jei greitu laiku neužmesi. Pas mane rodo tik 28 min. per 8 sesijas. Beveik kaip Achilo ir vėžlio lenktynės. :)
Vilius wrote:
2018-10-05 13:28
Augustas wrote:
2018-09-26 18:26
Na, mano metodas paprastas. Jį sudaro tik vienas klausimas "Kas aš (esu)?". Metodo esmė yra trumpam susikaupti ir skirti laiko (tiek, kiek jo gali skirti tam kartui) pamėginimui atsakyti į šį paprastą klausimą.
Čia yra gerai žinoma Zen budizmo praktika - kai meditaciniais tikslais kartojamas kažkoks klausimas. Nežinau, ar šis būdas yra geresnis už Harriso dėstomą Vipassanā (a.k.a. Mindfulness) metodą. Gal, kai būsiu labiau patyręs medituotojas, išbandysiu ir tavo metodą. Dėkoju, kad pasidalinai.
Hmm. Įdomu.
Panašu, jog tada ir mano gan nereti meta pamąstymai apie savo dėmesį ar pan. irgi galbūt turi tam tikrų labai tolimų panašumų su jūsų čia paminėtomis praktikomis.

Beje. Kad jau pasisuko kalba šioje temoje apie įvairias meditacijas, prisiminiau čia dar vieną dalyką. Kažkurioje Sam Harris ir Jordan Peterson diskusijoje Sam Harris paminėjo kaip pavyzdį Marko Aurelijaus užrašus "Sau pačiam" ("Meditations", "Things to one's self"). Kalba berods buvo pasisukus apie tam tikras sekuliarias vertybių ieškojimo alternatyvas vietoj religinių.
Nesu, deja, pats minėtų Marko Aurelijaus užrašų skaitęs (yra mano antra pusė skaičiusi - geri atsiliepimai), bet iš tam tikrų fragmentų, citatų, antros pusės komentarų ir pan., turiu šiokį tokį įsivaizdavimą.

Apskritai, kaip internete neretai su visokiais self-improvement lochatronais ar pan. susiduriantis žmogus, užkliūnu ir už visokių stoicizmo filosofijos populiarinimų (su įvairiomis modifikacijomis). Matau ir čia tam tikrų perlenkimų ir man nepatinkančių dalykų, bet kai kurios stoicizmo idėjos man patinka. Pvz. nekvaršinti sau galvos dėl dalykų, kurių negali pakeisti (nors kartais dalį tų dalykų gal net pavyktų pakeisti (ateityje ar pan.), jei pažiūrėtum į viską plačiau ir rastum, ką realiai gali padaryti prasmingo teigiama kryptimi). Panašiai kaip kad viename dialoge (perfrazuotame iš vieno filmo):
A: "Keista, kad jūs visai nesijaudinate [šiomis jums nepalankiomis aplinkybėmis]. Kodėl?"
B: "O tai man kaip nors padės?"
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2018-10-09 13:19

Svetimas wrote:
2018-10-09 12:30
Nemanai, kad iššūkis ir "matavimasis" gali pagadinti visą šį reikalą? :)
Nemanau. Pats pradėjai, tai dabar nesiskųsk :)
201 minutė, 15 sesijų be pertraukos.

Nors jei rimčiau, viena iš įkyrių minčių, kuri kartais trukdo mano meditacijas, yra "reikės nueit į forumą, ir aprašyti tą ar aną protinį nuotykį". Tai gal kartais geriau labai nesigirti.

Dar prie to paties. Jau seniau esu pastebėjęs, kad pradedant naują veiklą dažnai būna tokia stadija (paprastai - kai įvaldai basic lygio techniką, ir sužinai visus vadovėlinius faktus), kai labai norisi dalintis naujomis žiniomis su aplinkiniais. Kartais galvoju, kad visa edukacinė sistema yra pastatyta ant šio efekto - be to impulso jauni mokytojai turbūt niekada nesutiktų dirbti už tokį mažą atlyginimą :)
Svetimas wrote:
2018-10-09 12:30
Hmm. Įdomu.
Panašu, jog tada ir mano gan nereti meta pamąstymai apie savo dėmesį ar pan. irgi galbūt turi tam tikrų labai tolimų panašumų su jūsų čia paminėtomis praktikomis.
Ok. Čia pat pasidalinsiu viena "vadovėline" įžvalga. Iš tiesų medituojant nereikia nieko daryti (ar nedaryti) papildomai. Tereikia tik išmokti stebėti, ką smegenys šiaip ar taip daro. Ir vėliau tas išlavintas dėmesio skillas tariamai duoda tas visas naudas streso valdymui, kitai protinei veiklai, bendravimui su aplinkiniais, ir t.t.

Ir, kaip sporto salėje nėra taip svarbu, kokį svorį naudoji kilnojimui - metalinį hantelį, ar tampai ten kokį trosą/gumą, ar kilnoji savo kūno svorį, ir pan. - taip ir dėmesio lavinimui nėra labai svarbu, į ką tu jį sutelksi. Tiesiog pradžioje lengviausia jį sutelkti į kvėpavimą. Bet tam gali tikti ir garsai, vaizdai, ar net abstraktūs klausimai. Tik pastaruoju atveju reikia susitelkti ne tiek į intelektualinius bandymus iš tiesų rasti atsakymą, o į pačią klausimo kėlimo patirtį.
User avatar
Sejanus
senbuvis
Posts: 1669
Joined: 2008-11-16 14:41

2018-10-09 14:30

Svetimas wrote: Beveik neturiu šansų tavę pasivyti su savo 3-5 minutėm, jei greitu laiku neužmesi.
Turėsi šansą pavyti, jei pagausi varžybų, kuriose pasitikima žodžiu, sistemą. Kaip sakė vienas toks poručikas, tuomet korta ir pradės eiti.
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2018-10-09 23:06

Vilius wrote:
Svetimas wrote:Nemanai, kad iššūkis ir "matavimasis" gali pagadinti visą šį reikalą? :)
Nemanau. Pats pradėjai, tai dabar nesiskųsk :)
201 minutė, 15 sesijų be pertraukos.
Neprisikalbėk. :)
Vilius wrote:Nors jei rimčiau, viena iš įkyrių minčių, kuri kartais trukdo mano meditacijas, yra "reikės nueit į forumą, ir aprašyti tą ar aną protinį nuotykį". Tai gal kartais geriau labai nesigirti.
Žiūrėk, kaip tau geriau. Tačiau išgirsti kokius nors tavo reikšmingesnius įspūdžius man irgi smalsu.
Vilius wrote:Dar prie to paties. Jau seniau esu pastebėjęs, kad pradedant naują veiklą dažnai būna tokia stadija (paprastai - kai įvaldai basic lygio techniką, ir sužinai visus vadovėlinius faktus), kai labai norisi dalintis naujomis žiniomis su aplinkiniais. Kartais galvoju, kad visa edukacinė sistema yra pastatyta ant šio efekto - be to impulso jauni mokytojai turbūt niekada nesutiktų dirbti už tokį mažą atlyginimą :)
Ir labai gera stadija. Tokiu atveju dalinimasis tomis naujomis žiniomis su aplinkiniais (ypač su normaliais skeptikais) gali būti naudingas papildomos naujos patirties prasme.

Šiaip, turbūt ir dalį senimo dalijimasis savo žiniomis, patirtimi su žaliu ir smalsiu jaunimu motyvuoja. Man kartais atrodo, kad į senatvę kai kuriems žmonėms tam tikras plepumo ir dalijimosi patirtimi režimas įsijungia.
Post Reply