Lionginas wrote: ↑2024-02-21 08:37
Putino režimą tikrai ne taip lengva nuversti, kaip rusų opozicionieriai tai planuoja daryti ([...]puodų barškinimu[...])[...]
Įdomu, kaip tu sureaguotum, jei kažkas pasakytų, kad tu pavyzdžiui tik barškini klaviatūra ir realiai nieko ambicingo per savo gyvenimą nesi nuveikęs?
Lionginas wrote: ↑2024-02-21 08:37
[...]bet ir ne taip sunku, kaip jų dėstomose priežastyse, kodėl rusų tauta jo dar nenuvertė. Realiai vienintelis kelias tai padaryti yra rusiška maidano versija, t.y., su smurtu, su mirtimis ir t.t. Šitą vienintelį kelią jie atmeta, nes neva jų priešas yra toks stiprus, kad tai niekaip nepavyktų.
Tas pasipriešinimas su "smurtu" toks gan slidus ir sąlyginis dalykas. Jeigu yra ūpo, turi neblogą progą pabandyti pasiginčyti su Milovo
video ir apkaltinti Milovą cherry picking'u ar melavimu. Jame Milovas labiau mato sėkmingus diktatūrų užsilenkimo pavyzdžius su mažai pralieto kraujo iš vidaus. Jei tingisi žiūrėti, gali užmesti akį nuo
32:50, kur jis išvardina kai kuriuos pagrindinius pointus ir kartu sąlygas diktatūrų ar kitokių režimų užsilenkimui:
1. Pakankamai didelis oponuojančių režimui žmonių masiškumas (t.y. ne ginklai rankose, o tam tikro masiškesnio jungiklio galvose persijungimas yra svarbu režimo nuvertimui).
2. Dėl kažkokių aplinkybių nesusidaro pakankamai didelė kritinė masė žmonių iš palankių režimui jėgos struktūrų, kurios yra pasiruošusios šaudyti į besipriešinančius režimui jo priešininkus.
Tarp priežasčių, kodėl dažnai nepavyksta ginkluotas režimo nuvertimas:
1. Režimo oponentai dėl savaime suprantamų priežasčių neturi pakankamai ginklų lygiaverčiai priešintis prieš jėgos struktūras.
2. Ginklų ir smurto naudojimas iš režimo priešininkų pusės, mažina suvokiamą "legitimumą" visos šalies gyventojų akyse ir leidžia režimui įvardinti jo priešininkus kaip blogiečius ir papildomai suteikia suvokiamą "legitimumą" ir motyvaciją režimą palaikančioms jėgos struktūroms.
3. Ginkluota jėga, kuri turi pakankamai galios nuversti režimą, paprastai neturi motyvacijos šiaip sau iš lempos imti ir savanoriškai pasidalinti (ypač demokratiniu keliu) savo išsikovota galia.
Tuo labiau, kad Putleris ir kremlius į bet kokios bent kiek didesnės savarankiškos ir pačiupinėjamos ginkluotos galios telkimą rusijoje žiūrėjo ir žiūri paranojiškai. Kiek didesnės išimtys dėl suprantamų priežasčių buvo kokie nors Prigožino wagneriai dėl nešvarių ir hibridinių "užkulisinių" reikaliukų tvarkymo, koks Kadyrovas ar pan.
Iš to, aišku, neseka, kad prasminga sudėjus rankeles ilgesingai laukti, kol "kortos" iškris ar koks tam palankus metas ateis. Ypač karo, visų žiaurumų ir absurdų, kurie darosi dėl bendrapiliečių bendros kaltės, fone.
Man pačiam atgaline data dabar atrodo, kad kokie nors rusų opozicionieriai (navalnistai ir pan.) realiai niekada nepajėgė surasti pakankamai plataus ir masiško palaikymo rusijos gyventojų populiacijoje (skirtingai nei kad buvo Ukrainoje ar Baltijos šalyse prie sovietų). Priežasčių tam daugybė. Nemažai komunikuojamų dalykų iš dalies daug kur nesutapo su gyventojų pažiūromis, mąstymu, skoniu ar dalykų matymais. Kartu sunku prasimušti per režimo kontroliuojamų medijų propagandą, triukšmą ir informacinio fono užšikimus. Pagalius į ratus kaišantys "savanoriai" "insaideriai" ir "agentai" režimo opozicionierių tarpe. Juodasis piaras režimo opozicionierių atžvilgiu (pvz., vien jau dalis rusijoje nesančių lietuvių, kaip koks M. Laurinavičius, Bačiulis ar Seianus kažkodėl iš kažkokios informacijos mano, kad Navalnas atstovavo kažkurias Kremliaus grupuotes ar mistinius gandais apipintus mafijinius "bokštus", kita dalis (kaip koks fizikanas, Augustas ar pan.), manė ar mano, kad Navalnas buvo finansuojamas ar atstovavo kažkokius galingus užsienio "agentus" ir pan., nors ūkiškai mąstant realistiškų versijų juk neturėtų būti daug?). Ir t.t.
Neatrodo man Navalno komandos pasirinkta kokia nors ale Gene Sharp ar pan. taikesnė
strategija visiškai kliša iki Ukrainos užpuolimo. Bet greičiausiai kažkokiais veiksmais pagristo pakankamo opozicinio režimui masiškumo jie iš savo pusės rusijoje niekada neturėjo ar nepajėgė pasiekti.
Lionginas wrote: ↑2024-02-21 08:37
Bet, kalbant apie smurtinį pasipriešinimą, reikia būti realistais ir turbūt pripažinti, kad jo nėra tiesiog todėl, ne tiek jau daug tų norinčių kažką pakeisti, agresoriaus statusas daugumą rusų pilnai tenkina, o jei pavyktų laimėti, tai dar ir keltų pasididžiavimą. Todėl visos šitos kalbos apie rusų pasipriešinimą yra daugiau fikcija nei kažkas, kas galėtų realiai nutikti.
Tik dalinai, manau, čia esi teisus. Aš šitoje vietoje dėl kiek tikslesnio vaizdo gal kiek "pagrupuočiau". Grubiai apie 1/3 gyventojų sakyčiau yra įvairaus plauko ir stiprumo putinistų ar bent jau "vatnikų" + dalis gyventojų, kuriems esamas režimas visumoje yra gerai ar konformistų. Dar maždaug apie 1/3 politiškai pasyviausia į savo problemas ir reikalus paskendusi dalis. Kita maždaug 1/3 gyventojų dalis režimui ir karui rimčiau nepritarianti ir galimai norinti kažką tuo klausimu pakeisti.
Lionginas wrote: ↑2024-02-21 08:37
Aš nesitikiu stebuklų. Tiesiog skaičių, kiek vienetų dronų ar kitos įrangos rusų opozicionieriai surinko Ukrainos palaikymui. Nes reali kova su putinu vyksta būtent šitame fronte. T.y., kiek ukrainiečių žuvo, kiek ruskių buvo utilizuota, ir t.t. O rusų opozicionieriai tik savo subscraiberių skaičius gali parodyti, kurie čia beverčiai.
Tu ir pats turbūt numanai, kad rusų diasporos Ukrainos karinėms pajėgoms surinktų resursų bent kiek rimčiau pačiupinėjamų skaičių mes neturime galimybės gauti ar atsijoti iš bendros paramos masės. Tai ir pasinaudoti šia informacija, kaip kažkokiu patvirtinančiu kažkurią tezę (stipriai ar nestipriai rusų diaspora prisideda prie paramos Ukrainai) dalyku, irgi turbūt negalėsime.