Šių laikų konservatyvizmas ir tradicinės vertybės

Naujas temas kurkite čia
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2019-07-12 22:25

Seianus wrote:
2019-07-12 22:18
This, to be honest, yra meme'iško internetinio slango santrumpa, reiškianti pritarimą net nebeturint kuo papildyti, ar kažką panašaus.
Aišku dabar. Nu tai džiaugiuosi, ir kad pritari, ir kad pagaliau išsiaiškinom.
Seianus wrote:
2019-07-12 22:18
O kaip tu interpretavai? :D
Žymiai sudėtingiau 8)
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2020-02-29 13:02

Yra vienas toks nuosaikių konservatoriškų pažiūrų veikėjas David Brooks. Šitas veikėjas viename iš savo straipsnių The Nuclear Family Was a Mistake išsakė gan įdomius pastebėjimus JAV kontekste. Kad taip vadinamos "branduolinės šeimos" (nuclear family), kurių pagrindą sudaro abu tėvai su vaikais, yra palyginti naujas fenomenas, atsiradęs dėl industrializacijos, tam tikro žmonių mobilumo (pavyzdžiui, didesnis žmonių kraustymasis dirbti į miestus ir pan.), ekonominių priežasčių, globalizacijos, vėlyvo tėvų, kai jie susilaukia vaikų, amžiaus, ir pan. "Branduolinės šeimos" pakeitė anksčiau buvusias labiau įprastas "platesnes šeimas" (extended family), kartu apimančias ir senelius, pusbrolius/puseseres ir pan. Ir, autoriaus nuomone, vertinant apibendrintu mastu, pavyzdžiui, iš vaikų gerovės atskaitos taško, "branduolinės šeimos" dėl savo tam tikro izoliuotumo ir kitų įvairių priežasčių šiuolaikiniame pasaulyje neretai susiduria su tam tikrais iššūkiais ir sunkumais. Jau nekalbant apie tai, kad dalis jų dėl įvairių priežasčių subyra į single parent šeimas.

Pavyzdžiui, aš pamenu, kad bent jau mano (ir nemažos dalies kitų mano bendraamžių) vaikystėje senelių ir kitų giminaičių vaidmuo buvo pakankamai didelis.
O kaip yra, jūsų manymu? Kiek David Brooks pamąstymai tinka Lietuvos ir pan. kontekste? Ir kiek jo siūlymuose dažniau pagal galimybes pagalvoti apie "extended family" teikiamus pliusus yra bullshit ir kiek tame racionalaus grūdo?
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2020-02-29 13:14

Svetimas wrote:
2020-02-29 13:02
Ir, autoriaus nuomone, vertinant apibendrintu mastu, pavyzdžiui, iš vaikų gerovės atskaitos taško, "branduolinės šeimos" dėl savo tam tikro izoliuotumo ir kitų įvairių priežasčių šiuolaikiniame pasaulyje neretai susiduria su tam tikrais iššūkiais ir sunkumais. Jau nekalbant apie tai, kad dalis jų dėl įvairių priežasčių subyra į single parent šeimas.
Ok.. Tai, jei jau branduolinės šeimos modelis - kuris vis dar buvo gana konservaryvus - yra neoptimali aplinka auginti vaikams.. Tai kas tada bus su dabartine karta, kur net ir tėtis + mama + 2/3vaikai (+ Labradoro retriveris arba katė pasirinktinai) daug kam atrodo kaip juokinga atgyvena?
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2020-02-29 13:26

Vilius wrote:
2020-02-29 13:14
Ok.. Tai, jei jau branduolinės šeimos modelis - kuris vis dar buvo gana konservaryvus - yra neoptimali aplinka auginti vaikams.. Tai kas tada bus su dabartine karta, kur net ir tėtis + mama + 2/3vaikai (+ Labradoro retriveris arba katė pasirinktinai) daug kam atrodo kaip juokinga atgyvena?
Daug kam tokios šeimos neatrodo kaip atgyvena. Man atrodo, kad daugeliui (Lietuvoje) tai yra defaultinis variantas (bent jau siekiamybės prasme). Pamenu, kad kai tu vieno mūsų pokalbio metu pasakei, kad tokios šeimos nebelaikomos defaultiniu variantu, tu mane labai nustebinai.

Čia gal kokie paslaptingi "dešiniųjų" informacijos šaltiniai, kuriais tu kažkodėl nenori pasidalinti, bus prie tokio tavo galvojimo prisidėję?
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2020-02-29 13:59

Svetimas wrote:
2020-02-29 13:26
Čia gal kokie paslaptingi "dešiniųjų" informacijos šaltiniai, kuriais tu kažkodėl nenori pasidalinti, bus prie tokio tavo galvojimo prisidėję?
Jokių "paslaptingų šaltinių" aš neturiu - tiesiog skaitinėju/žiūrinėju, kas papuola tiek mass medijoje, tiek mažiau mainstreminėse vietose (taip, taip, šitie dažniau būna iš dešinės pusės. Kaltas). Tiesiog nebenoriu dalintis tais šaltiniais todėl, kad (1) tingiu; (2) Google tai daro geriau; (3) kai pasidalinu, vis tiek niekas neskaito; (4) jei ir perskaito, tai tada pradeda kritikuoti patį šalitnį, o ne turinį; (5) man žymiai įdomiau rašyti (ir skaityti kitų žmonių) jau suagreguotas nuomones, o ne pavienius informacijos trupinėlius. Dėl visų šių priežasčių pradedu po truputį atsisakyti linkų mėtymo įpročio.
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2020-02-29 14:05

Svetimas wrote:
2020-02-29 13:26
Daug kam tokios šeimos neatrodo kaip atgyvena.
Taip - jei žiūrėsim statistiškai, dauguma žmonių vis dar gyvena (ar bent planuoja gyventi) tradicinėje šeimoje. Tačiau problema yra tame, kad kultūroje ir politikoje dominuoja ne tos daugumos pažiūros, o mažumos didmiesčių elito, kuris žino geriau kaip reikia gyventi, ir bando tas savo pažiūras primesti likusiems, ar bent priversti juos tyliai sėdėti su tom jų klaidingom archaiškom -isto-fobiškom pažiūrom..

Tik vat yra ta problemėlė, kad tie netašyti brudai vis dažniau nueina iki balsadėžių, ir šiaip pradeda kelti galvas. Ypač JAV ir Britanijoj.
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2020-02-29 14:30

Vilius wrote:
2020-02-29 13:59
Svetimas wrote:
2020-02-29 13:26
Čia gal kokie paslaptingi "dešiniųjų" informacijos šaltiniai, kuriais tu kažkodėl nenori pasidalinti, bus prie tokio tavo galvojimo prisidėję?
Jokių "paslaptingų šaltinių" aš neturiu - tiesiog skaitinėju/žiūrinėju, kas papuola tiek mass medijoje, tiek mažiau mainstreminėse vietose (taip, taip, šitie dažniau būna iš dešinės pusės. Kaltas). Tiesiog nebenoriu dalintis tais šaltiniais todėl, kad (1) tingiu; (2) Google tai daro geriau; (3) kai pasidalinu, vis tiek niekas neskaito; (4) jei ir perskaito, tai tada pradeda kritikuoti patį šalitnį, o ne turinį; (5) man žymiai įdomiau rašyti (ir skaityti kitų žmonių) jau suagreguotas nuomones, o ne pavienius informacijos trupinėlius. Dėl visų šių priežasčių pradedu po truputį atsisakyti linkų mėtymo įpročio.
Bet tuomet daug sudėtingiau tokias agreguotas plikas nuomones kvestionuoti ar išdebuginti, jei jos paveiktos kokių nors "biasų".
Vilius wrote:
2020-02-29 14:05
Tačiau problema yra tame, kad kultūroje ir politikoje dominuoja ne tos daugumos pažiūros, o mažumos didmiesčių elito, kuris žino geriau kaip reikia gyventi, ir bando tas savo pažiūras primesti likusiems, ar bent priversti juos tyliai sėdėti su tom jų klaidingom archaiškom -isto-fobiškom pažiūrom..
Šaltinius ir faktus prašau į studiją. :)
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2020-02-29 15:26

Svetimas wrote:
2020-02-29 14:30
Bet tuomet daug sudėtingiau tokias agreguotas plikas nuomones kvestionuoti ar išdebuginti, jei jos paveiktos kokių nors "biasų".
Iš pradžių debugink tą savo debugerį.. Tada - kai matysiu, kad jis pats nėra biasintas (o kol kas tikrai yra) - gal ir galėsim pagalvoti apie jo naudojimą ant kitų žmonių nuomonių.

Be to, net nesuprantu, kodėl tau lengviau parsinti kitų žmonių nuomones surašytas tuose šaltiniuose, nei mano agreguotą nuomonę.. Tipo, debugeris pamato, kad šaltinis yra žinomas -isto-fobas, ir tada jau jį tiesiog atmeta? Tada, sakyčiau, čia labai tingus ir paviršutiniškas debugeris.
Svetimas wrote:
2020-02-29 14:30
Šaltinius ir faktus prašau į studiją. :)
Ta prasme, nori, kad sudėčiau linkus į gerą gabalą interneto, kurį suvartojau per pastarąjį dešimtmetį? Kaip jau sakiau, Google tai daro geriau už mane.

Ir galiausiai, aš atsisakau patikėti, kad 2020-aisiais tu vis dar nematai, kaip dominuojanti kultūra/politika yra biasinta link "alternatyvių" šeimos modelių. Manau, kad čia tiesiog išsikalinėji :D
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2020-02-29 16:20

Vilius wrote:
2020-02-29 15:26
Be to, net nesuprantu, kodėl tau lengviau parsinti kitų žmonių nuomones surašytas tuose šaltiniuose, nei mano agreguotą nuomonę..
Nes jie neretai bent jau nurodo kažkokią gyvenimišką patirtį, rimtesnius faktus, statistiką, argumentus arba kitą informaciją, kuriais jų nuomonės remiasi. O tu paskutiniu metu neretai tik numeti kokią lempinę apibendrintą interpretaciją "va, yra taip ir taip, hau, tikėkit manim, kažkur mačiau, skaičiau, apibendrinau, big data, šaltinių nepateiksiu".
Vilius wrote:
2020-02-29 15:26
Ir galiausiai, aš atsisakau patikėti, kad 2020-aisiais tu vis dar nematai, kaip dominuojanti kultūra/politika yra biasinta link "alternatyvių" šeimos modelių. Manau, kad čia tiesiog išsikalinėji :D
Čia Lietuvoj? Kokie yra, anot tavęs, "alternatyvūs" šeimos modeliai, į kuriuos yra biasinta dominuojanti kultūra/politika Lietuvoje? Pateik pavyzdžių.
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2020-02-29 18:59

Svetimas wrote:
2020-02-29 16:20
O tu paskutiniu metu neretai tik numeti kokią lempinę apibendrintą interpretaciją [..]
Nu tai tu irgi gali numest savo interpretaciją, ir tada palyginsim, kieno didesnė. Vis bus įdomesnė diskusija, nei tie tavo bandymai išpešti iš manęs linką į šaltinį, kurį tau būtų lengva sukritikuoti pagal iš anksto paruoštą templeitą - kur tereikia tik įrašyti norimą šaknį žodžiams su priesaga "-istas" ar "-fobas".
Vilius wrote:
2020-02-29 15:26
Čia Lietuvoj? Kokie yra, anot tavęs, "alternatyvūs" šeimos modeliai, į kuriuos yra biasinta dominuojanti kultūra/politika Lietuvoje? Pateik pavyzdžių.
Tikrai ne apie Lietuvą kalbėjau. O alternatyvūs, tiesiog pagal apibrėžimą, yra visi šeimos modeliai išskyrus mama, tėtis ir ≥2 vaikai (+močiutė ar retriveris, jei reikia). Ir tik jau neapsimetinėk, kad nesi matęs tų alternatyvių šeimų propagandos, nes neseniai net čia kalbėjome apie kažkokią laidą ta tema.
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2020-02-29 20:06

O šiaip, kalbant apie Lietuvą ir likusią Centrinę/Rytų Europą, tai dabar tos šalys yra labai įdomioje situacijoje. Iš dalies dėl savo nerangumo ir iš dalies dėl truputį labiau tradicinių pažiūrų, jos iš tiesų taip ir nenuėjo į tą wokeness pelkę taip toli, kaip vakariečiai. Tai dabar, kai pastarieji pradeda iš naujo atrasti konservatyvesnes idėjas, tai jiems atrodys, kad rytiečiai jau yra priekyje tuo klausimu. Ir iš tiesų, su nedidele nuostaba esu girdėjęs (ne, linko neduosiu ;)), kad kai kurios konservatyvios kalbančios galvos kartais pamini Lenkiją ar net Vengriją kaip sektinus patriotizmo ir tradicinių vertybių pavyzdžius. Kas yra ironiška bent keliolika lygių.. Ir daugiau, tai yra šioks toks šansas rytų šalims užimti truputį stipresnę moralinę/politinę poziciją prieš ad nauseam pamokslaujančius vakarų kairės politikus - kurių pačių politinės pozicijos jau pradeda po truputėlį tirpti jų šalyse. Taip, teta Angela, žiūriu tiesiai tau į akis 8)
User avatar
Seianus
senbuvis
Posts: 2923
Joined: 2018-11-16 23:57

2020-03-01 13:23

Vilius wrote:
2020-02-29 15:26
Ir galiausiai, aš atsisakau patikėti, kad 2020-aisiais tu vis dar nematai, kaip dominuojanti kultūra/politika yra biasinta link "alternatyvių" šeimos modelių. Manau, kad čia tiesiog išsikalinėji :D
Truputį juokinga, kaip tau sunku patikėti, kad Svetimas iš tiesų tiki tuo, kas rašoma jo šaltiniuose, ir bando tuo remti savo pasaulėžiūrą. Gi didžioji dalis planetos gyventojų taip daro. Net ir Lietuvoje dauguma mūsų progresyvaus jaunimo turbūt yra bent tiek pažengę, kaip Svetimas (jei ne labiau). O dabar galima pamanyt, kad jis čia sako kažką neįtikėtinai naujo.. Iš tiesų tai čia tavo paties obsesija dėl dešinės ir konservatyvizmo yra juokingas kuriozas, o ne Svetimo progresyvumas.
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2020-03-01 14:28

Seianus wrote:
2020-03-01 13:23
Truputį juokinga [..]
Čia jau pranokai pats save! Sarkastiškai pašiepei mano žinutę, kurioje aš sarkastiškai pašiepiau Svetimo žinutę. Literally aukštasis pilotažas :worship:
User avatar
fizikanas
senbuvis
Posts: 5791
Joined: 2004-05-27 19:45

2020-03-01 14:29

Seianus wrote:
2020-03-01 13:23
Truputį juokinga, kaip tau sunku patikėti, kad Svetimas iš tiesų tiki tuo, kas rašoma jo šaltiniuose, ir bando tuo remti savo pasaulėžiūrą.
O kas cia netiki, kad svetimas gyvena alternatyvoje?
User avatar
Stormas
senbuvis
Posts: 1609
Joined: 2018-07-04 23:51

2020-03-01 21:53

Vilius wrote:
2020-02-29 18:59
Tikrai ne apie Lietuvą kalbėjau. O alternatyvūs, tiesiog pagal apibrėžimą, yra visi šeimos modeliai išskyrus mama, tėtis ir ≥2 vaikai (+močiutė ar retriveris, jei reikia). Ir tik jau neapsimetinėk, kad nesi matęs tų alternatyvių šeimų propagandos, nes neseniai net čia kalbėjome apie kažkokią laidą ta tema.
:lol:
labai jau daug to sarkazmo tu naudoji šiandien :roll:
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2020-03-02 04:48

Stormas wrote:
2020-03-01 21:53
:lol:
labai jau daug to sarkazmo tu naudoji šiandien :roll:
Triggerinau Stormą - check. Diena nenuėjo perniek.
User avatar
Lionginas
senbuvis
Posts: 5553
Joined: 2011-10-03 09:35

2020-03-02 07:19

Vilius wrote:
2020-02-29 14:05
Tik vat yra ta problemėlė, kad tie netašyti brudai vis dažniau nueina iki balsadėžių, ir šiaip pradeda kelti galvas. Ypač JAV ir Britanijoj.
Tau jau buvo skaičiais parodyta, kaip Britanijoje socialiniai konservatoriai per paskutinius rinkimus laimėjo 0 vietų parlamente. Boris Johnson, už kurį ir nubalsavo britai, tęsia tą pačią Camerono socialinę politiką, kuri iš esmės yra liberali.

Tai nežinau, kur tu čia matai galvų kėlimą.
User avatar
Lionginas
senbuvis
Posts: 5553
Joined: 2011-10-03 09:35

2020-03-02 07:41

Vilius wrote:
2020-02-29 20:06
O šiaip, kalbant apie Lietuvą ir likusią Centrinę/Rytų Europą, tai dabar tos šalys yra labai įdomioje situacijoje. Iš dalies dėl savo nerangumo ir iš dalies dėl truputį labiau tradicinių pažiūrų, jos iš tiesų taip ir nenuėjo į tą wokeness pelkę taip toli, kaip vakariečiai. Tai dabar, kai pastarieji pradeda iš naujo atrasti konservatyvesnes idėjas, tai jiems atrodys, kad rytiečiai jau yra priekyje tuo klausimu. Ir iš tiesų, su nedidele nuostaba esu girdėjęs (ne, linko neduosiu ;)), kad kai kurios konservatyvios kalbančios galvos kartais pamini Lenkiją ar net Vengriją kaip sektinus patriotizmo ir tradicinių vertybių pavyzdžius. Kas yra ironiška bent keliolika lygių.. Ir daugiau, tai yra šioks toks šansas rytų šalims užimti truputį stipresnę moralinę/politinę poziciją prieš ad nauseam pamokslaujančius vakarų kairės politikus - kurių pačių politinės pozicijos jau pradeda po truputėlį tirpti jų šalyse. Taip, teta Angela, žiūriu tiesiai tau į akis 8)
Tai kad iš tiesų nebėra svarbu, kas pakeis Angelą. Socialinės politikos srityje dauguma partijų pasistūmėjo link liberalumo, kaip konservatoriai Britanijoje ar net konservatoriai tarkime Lietuvoje. Net JAV respublikonai yra liberalesni nei anksčiau.

Lenkiją galbūt matyčiau kaip išimtį, na bet jie ir anksčiau buvo rimti katalikai. Bet ir rimtus katalikus gali ištikti lūžis, kaip nutiko airiams.

Vengrija toks atskiras atvejis, nes ten tiesiog kairė labai bloga ir neveiksni. Ta prasme tokia nevykusi, kad net kairių pažiūrų rinkėjai už juos nebalsuoja.
Post Reply