Ar nuteistieji iki gyvos galvos turi turėti teisę kada nors išeiti į laisvę?

Naujas temas kurkite čia
User avatar
melodetektorius
pradedantis
Posts: 248
Joined: 2013-10-14 13:54
Contact:

2019-03-22 20:11

2013 m. 8 nuteistieji iki gyvos galvos padavė Lietuvos valstybę į Europos Žmogaus Teisių Teismą, nes nuteistiesiems iki gyvos galvos Lietuvos teisėje nėra užtikrinama veiksminga galimybė kada nors kreiptis dėl bausmės sušvelninimo, o tai prieštarauja Žmogaus teisių konvencijai.

2017 m. bylą prieš Lietuvą jie laimėjo. Anot teismo, negalima nuteisti žmogų kalėti iki gyvenimo galo ir nesuteikti jam vilties kada nors išeiti į laisvę. Asmuo, kuriam paskiriama laisvės atėmimo bausmė iki gyvos galvos, nuo pat bausmės paskyrimo momento turi žinoti, kokius reikalavimus jis turi atitikti ir ką jis turi daryti būdamas įkalinimo įstaigoje, kad po tam tikro termino būtų galima jo nusikaltimą peržiūrėti ir bausmę sumažinti. Viltis yra labai svarbi ir kai jos žmogui nebelieka, nebelieka ir noro keisti kažką savyje ir ieškoti, dėl ko jis padarė nusikaltimą. http://valstietis.lt/naujienos/salyje/a ... ankinimui/

Lietuvoje įkalinimo bausmę, pataisos namuose, atlieka apie 8000 už įvairius nusikaltimus nuteistų asmenų. Iš jų laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę atlieka apie 120 nuteistųjų. Iki gyvos galvos nusikalteliai nuteisiami už labai sunkius nusikaltimus, dažniausiai ne už vieną įvikdytą žmogžudystę arba už nužudimą labai žiauriomis priemonėmis.

2019 03 21 Seimas įteisino laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmės peržiūros mechanizmą
https://tm.lrv.lt/lt/naujienos/seimas-i ... mechanizma

Ilgai apie tai galvojau, bet iki šiol esu prieš tokį sprendimą.

Tuo pačiu metu esu atviras pakeisti savo nuomonę šiuo kausimu: prašau, jei yra stovinčių kitoje barikados pusėje ir manančių, kad nuteistasis (iki gyvos galvos) už labai sunkius nusikaltimus -"žmogžudys", turi turėti teisę kada nors išeiti į laisvę, prašau įtikinkite mane savo svariais argumentais.

Kurioje barikadų pusėje esate jūs?
majolis
skeptikas
Posts: 641
Joined: 2016-03-20 20:24

2019-03-22 21:08

melodetektorius wrote:
2019-03-22 20:11
2013 m. 8 nuteistieji iki gyvos galvos padavė Lietuvos valstybę į Europos Žmogaus Teisių Teismą, nes nuteistiesiems iki gyvos galvos Lietuvos teisėje nėra užtikrinama veiksminga galimybė kada nors kreiptis dėl bausmės sušvelninimo, o tai prieštarauja Žmogaus teisių konvencijai.

2017 m. bylą prieš Lietuvą jie laimėjo. Anot teismo, negalima nuteisti žmogų kalėti iki gyvenimo galo ir nesuteikti jam vilties kada nors išeiti į laisvę. Asmuo, kuriam paskiriama laisvės atėmimo bausmė iki gyvos galvos, nuo pat bausmės paskyrimo momento turi žinoti, kokius reikalavimus jis turi atitikti ir ką jis turi daryti būdamas įkalinimo įstaigoje, kad po tam tikro termino būtų galima jo nusikaltimą peržiūrėti ir bausmę sumažinti. Viltis yra labai svarbi ir kai jos žmogui nebelieka, nebelieka ir noro keisti kažką savyje ir ieškoti, dėl ko jis padarė nusikaltimą. http://valstietis.lt/naujienos/salyje/a ... ankinimui/

Lietuvoje įkalinimo bausmę, pataisos namuose, atlieka apie 8000 už įvairius nusikaltimus nuteistų asmenų. Iš jų laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę atlieka apie 120 nuteistųjų. Iki gyvos galvos nusikalteliai nuteisiami už labai sunkius nusikaltimus, dažniausiai ne už vieną įvikdytą žmogžudystę arba už nužudimą labai žiauriomis priemonėmis.

2019 03 21 Seimas įteisino laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmės peržiūros mechanizmą
https://tm.lrv.lt/lt/naujienos/seimas-i ... mechanizma

Ilgai apie tai galvojau, bet iki šiol esu prieš tokį sprendimą.

Tuo pačiu metu esu atviras pakeisti savo nuomonę šiuo kausimu: prašau, jei yra stovinčių kitoje barikados pusėje ir manančių, kad nuteistasis (iki gyvos galvos) už labai sunkius nusikaltimus -"žmogžudys", turi turėti teisę kada nors išeiti į laisvę, prašau įtikinkite mane savo svariais argumentais.

Kurioje barikadų pusėje esate jūs?
Tavo.
User avatar
Stormas
senbuvis
Posts: 1609
Joined: 2018-07-04 23:51

2019-03-22 23:23

melodetektorius wrote:
2019-03-22 20:11
Kurioje barikadų pusėje esate jūs?
Esu toje barikadų pusėje, kad reikia suteikti nuteistiems iki gyvos galvos viltį. Čia iš esmės yra blogai suformuluotas tavo temos pavadinime klausimas, nes teisės išeiti jie neturi, jie turi tik teisę į viltį. O viltį suteikti yra ir žmogiška, ir galimai net finansiškai naudinga.
Šiek tiek papilant žibalo į ugnį, tai manau jog nesuteikiant tokios vilties, reiktų tiesiog vykdyti mirties bausmę.
vvv2
senbuvis
Posts: 1178
Joined: 2007-08-02 11:24
Location: Kaunas city
Contact:

2019-03-23 08:52

Stormas wrote:
2019-03-22 23:23
.. reiktų tiesiog vykdyti mirties bausmę.
- reikalas tame, kad USA pasirodo apie 15% nuteistųjų mirties bausme XXa, vėliau pasirodė nuteisti klaidingai. XXIa pakišti klaidingus įrodymus nepalyginamai lengviau panaudojant technologijas ir genų inžinerija.

p.s.
.. kitas keblus klausimas: ką jie nužudė? gal auka buvo to verta? šiuolaikinė teisė į tai neatsižvelgia, priešingai - išteisina visokius šizikus, kurie žudo be priežasties.

:(
User avatar
Seianus
senbuvis
Posts: 2924
Joined: 2018-11-16 23:57

2019-03-23 09:02

Tuo pačiu metu esu atviras pakeisti savo nuomonę šiuo kausimu: prašau, jei yra stovinčių kitoje barikados pusėje ir manančių, kad nuteistasis (iki gyvos galvos) už labai sunkius nusikaltimus -"žmogžudys", turi turėti teisę kada nors išeiti į laisvę, prašau įtikinkite mane savo svariais argumentais.
Tokių atvejų yra buvę. Senokai, bet jau tuo metu humaniški, „progresyvūs“, tolerantiški, save intelektualais ir žvaigždėm laikantys atmatos advokatavo už žudikų išleidimą į laisvę :)
User avatar
melodetektorius
pradedantis
Posts: 248
Joined: 2013-10-14 13:54
Contact:

2019-03-23 17:34

Stormas wrote:
2019-03-22 23:23
Esu toje barikadų pusėje, kad reikia suteikti nuteistiems iki gyvos galvos viltį.

Džiugu, kad šioje diskusijoje turime skirtingas nuomones skirtinguose barikadų pusėse, o tai galvojau, kad diskusija plačiai neišsiplės jei nebus užimtos abi barikadų pusės.

Stormas wrote:
2019-03-22 23:23
Čia iš esmės yra blogai suformuluotas tavo temos pavadinime klausimas, nes teisės išeiti jie neturi,

Ne,tu klysti, nuteistieji iki gyvos galvos teisės išeiti kada nors į laisvę neturėjo iki įstatymo pataisos, nebent tik šiais atvejais:

 asmuo gali būti atleistas nuo tolesnio bausmės atlikimo jei jis suserga sunkia nepagydoma liga;
 asmuo gali būti atleistas nuo tolesnio bausmės politiniais gailestingumo pagrindais Seimui priėmus amnestijos aktą;
 asmuo gali būti atleistas nuo tolesnio bausmės politiniais gailestingumo pagrindais Prezidentui suteiktus malonę

Iki įstatymo pataisos Lietuvoje baudžiamasis kodeksas už sunkiausius nusikaltimus numatė laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę. Lietuvos teisinėje sistemoje laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmė buvo reali – nuteistasis buvo kalinamas iki mirties. Skirtingai nei daugelio kitų bausmių atveju nebuvo taikoma galimybė atsižvelgti į nuteistojo asmenybės pasikeitimus, galimą reabilitaciją, ir nuteistąjį šia bausme paleisti lygtinai. Bausmių vykdymo kodeksas įtvirtino tiiesioginį draudimą taikyti lygtinį paleidimą nuteistajam laisvės atėmimu iki gyvos galvos.

Nauja, jau priimta, įstatymo pataisa leis peržiūrėti nuteistiesiems paskirtą įkalinimo iki gyvos galvos bausmę, kas reiškia, kad tokį prašymą visi nuteistieji turės teisę pateikti atlikę 20 metų laisvės atėmimo bausmę.
Jeigu teismas, išnagrinėjęs tokį prašymą, pripažins, kad nuteistasis nekelia realios grėsmės visuomenei ir atlygino nukentėjusiesiems padarytą žalą, tada teismas paskirs nuteistajam terminuotą laisvės atėmimo bausmę, kuri bus nuo 5 iki 10 metų.

Kas reiškia, kad kiekvienas nuteistasis, nesvarbu ką jis praeityje padarė ir kiek žmonių nužudė, nuo šiol turės galimybę išeiti į laisvę po 25 ar 30 metų, jei teismas nuspręs,kad jis nebekelia grėsmės visuomenei ir atligino nukentėjusiems žalą.

Bausmė iki gyvos galvos nebėra iki gyvos galvos.
User avatar
melodetektorius
pradedantis
Posts: 248
Joined: 2013-10-14 13:54
Contact:

2019-03-23 17:39

Stormas wrote:
2019-03-22 23:23

jie turi tik teisę į

Tu rašai, kad jie turi tik teisę į viltį.
Kokią viltį? Tuščią viltį?

Ar viltį – kada nors išeiti į laisvę.
Įstatymo pataisa jau tokią teisę jiems suteikė, o ar nuteistasis pasinaudos šia teise ir išeis į laisvę, tai jau priklauso nuo pačio nuteistojo elgesio.

Stormas wrote:
2019-03-22 23:23

O viltį suteikti yra ir žmogiška,

Žmogžudžiui, kuris išprievartauja tavo dukterį ir po to sudegina ją gyvą mašinos bagažinėje?

Samdomam žudikui, kuris nušauna vienuolika aukų (ir tik 11, nes daugiau nespėjo, buvo sugautas), jei tik užsakovai sumoka pinigus?

O gal žmogžudžiui, kuris miške užkapoja bejėgę merginą kastuvu, kad galėtų pasipelnyti iš jos automobilio?
User avatar
melodetektorius
pradedantis
Posts: 248
Joined: 2013-10-14 13:54
Contact:

2019-03-23 17:46

Stormas wrote:
2019-03-22 23:23

Šiek tiek papilant žibalo į ugnį, tai manau jog nesuteikiant tokios vilties, reiktų tiesiog vykdyti mirties bausmę.

Normalioje civilizuotoje valstybėje mes visi turime teisę į gyvybę, taip pat teisę į laisvę (ir kitas teises). Bet iš kur šios teisės? Niekas, joks “Dievas", jų iš dangaus nenuleido. Gyvūnai neturi juos saugančių teisių. Tu turi. Tu taip pat esi gyvūnas, tik socialus. Ir šios teisės savaime neegzistavo, iki tol kol žmonių bendruomenės dėl jų nesusitarė . Paimkime valstybę.

Valstybė yra:

• organizuota bendruomenė,
• gyvuojanti tam tikroje apibrėžtoje teritorijoje,
• gyvenanti pagal pačios bendruomenės suformuluotas taisykles (Konstitucija),
• savo sprendimų galią deleguojanti bendruomenės išriktai valdžiai.

Taigi, valstybė yra kiekvienas bendruomenės narys - aš ir tu. Lietuvos Konstitucija (įstatymai) yra mūsų valstybės pamatai. Įstatymai, teisės ir valstybė - yra mūsų kūrinys.

Bendruomenės susikurti įstatymai mūs saugo ir tarnauja visos bendruomenės gerovei. Mes visi turime teisę į gyvybę ir tai yra pati svarbiausia teisė, juk kitos teisės neturėtų prasmės, jei mes neturėtume teisės į gyvybę. Bet teisė ir atsakomybė visada eina kartu. Be mūsų atsakomybės mūsų visų teisė į gyvybę negalėtų egzistuoti.

Mano teisė į gyvybę – tavo atsakomybė manęs nežūdyti.

Tavo teisė į gyvybę – mano atsakomybė tavęs nežūdyti.


Jeigu kažkas nepaiso savo atsakomybės ir pradeda žudyti žmones, nes jam paprasčiausiai poxui, tai bendruomenė turi tokį individą izoliuoti (atimant iš jo teisę į laisvę toje bendruomenėje), nes jis kelia bendruomenei grėsmę.

Aš esu prieš mirties bausmę. Mirties bausmė tai savotiškas kerštas, kraujo troškimas (kylantis dėl emocijų). Žmogiškumas šiame kontekste išnyksta.
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2019-03-23 21:06

O tai kokia prasmė vadinti bausmę "iki gyvos galvos", jei realiai ji yra tik "labai ilga bausmė kalėjime"?

Manau, kad kai kuriais kraštutiniais atvejais turėtų būti variantas bausmės, kuri yra iki gyvos galvos tiesiogine ir pilna prasme, be jokių "peržiūrėjimų" ir amnestijų. Ne tiek tam, kad kažką nubausti ar perauklėti, o paprasčiausiai tam, kad izoliuoti tikrai pavojingus žmones (pvz., serijinius ar masinius žudikus) nuo likusios visuomenės.
vvv2
senbuvis
Posts: 1178
Joined: 2007-08-02 11:24
Location: Kaunas city
Contact:

2019-03-24 08:26

Vilius wrote:
2019-03-23 21:06
O tai kokia prasmė vadinti bausmę "iki gyvos galvos", jei realiai ji yra tik "labai ilga bausmė kalėjime"?
- senai buvo rezonansinė byla, neatsimenu pavardės, bet kerštingas meilužis nužudė visus moters berniukus ir pažadėjo nužudyti dukrą, jei moteris neprisiims kaltės. Ji tebesėdi.

Dabar "meilužis" laisvėje, o moteris tyli, nes buvę grasinimai realūs.Ir ką gali papasakoti teisėjams, kurie užsiėmę kyščių rinkimu, advokatai "užsiėmę" irgi ne mažiau. Forume dauguma "deda į kelnes", nes regis labai kažko bijo. Belieka koreguoti įstatymus, kad privaloma tvarka kas 5 metai būtų pernagrinėtos "mirtininkų" bylos, sakykim ir užmirštos "Garliavos", kur trys lavonai lyg fonas, o debiliškai kalba apie buitinį kivirčą, tik internacionaliniu mąstu.

:(
User avatar
Seianus
senbuvis
Posts: 2924
Joined: 2018-11-16 23:57

2019-03-24 09:29

Aš esu prieš mirties bausmę. Mirties bausmė tai savotiškas kerštas, kraujo troškimas (kylantis dėl emocijų). Žmogiškumas šiame kontekste išnyksta.
Bandžiau ir šiaip dešifruoti, ir taip, vis tiek minties radau nulį, tik daug non sequitur šūkių. Gal gali mėginti nusakyti savo poziciją kokiais kitais žodžiais. Gal tada man pavyks suprasti.
User avatar
Stormas
senbuvis
Posts: 1609
Joined: 2018-07-04 23:51

2019-03-24 12:10

Seianus wrote:
2019-03-23 09:02
Tokių atvejų yra buvę. Senokai, bet jau tuo metu humaniški, „progresyvūs“, tolerantiški, save intelektualais ir žvaigždėm laikantys atmatos advokatavo už žudikų išleidimą į laisvę :)
proof by example loginė klaida
specialiai fizikanui nuoroda apie kas tai yra
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2019-03-24 12:48

Stormas wrote:
2019-03-24 12:10
proof by example loginė klaida
specialiai fizikanui nuoroda apie kas tai yra
Ech, Wiki linkai į logines klaidas.. Taip jaunystę priminė :)

Žinok, šis diskutavimo manevras yra beveik tiek pat neproduktuvus ir podlas, kaip ir kabinėjimasis prie gramatinių klaidų pašnekovo žinutėse. Just don't do it.
User avatar
Stormas
senbuvis
Posts: 1609
Joined: 2018-07-04 23:51

2019-03-24 12:50

Vilius wrote:
2019-03-24 12:48
Ech, Wiki linkai į logines klaidas.. Taip jaunystę priminė :)

Žinok, šis diskutavimo manevras yra beveik tiek pat neproduktuvus ir podlas, kaip ir kabinėjimasis prie gramatinių klaidų pašnekovo žinutėse. Just don't do it.
So what to do? Ignoruot oponento akivaizdžiai daromas logines klaidas? O kitam nesuprantančiam kokia čia loginė klaida neduot linko?
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2019-03-24 15:14

Stormas wrote:
2019-03-24 12:50
So what to do?
Parašyk savais žodžiais, kodėl nesutinki su tuo, kas buvo pasakyta. Tie vadovėliniai "klaidų" pavadinimai yra kaip pagalbiniai ratukai - jie skirti tik visai žaliems skeptikams.. O tu tam per senas ;)
User avatar
melodetektorius
pradedantis
Posts: 248
Joined: 2013-10-14 13:54
Contact:

2019-03-24 15:34

Seianus wrote:
2019-03-24 09:29
Aš esu prieš mirties bausmę. Mirties bausmė tai savotiškas kerštas, kraujo troškimas (kylantis dėl emocijų). Žmogiškumas šiame kontekste išnyksta.
Bandžiau ir šiaip dešifruoti, ir taip, vis tiek minties radau nulį, tik daug non sequitur šūkių. Gal gali mėginti nusakyti savo poziciją kokiais kitais žodžiais. Gal tada man pavyks suprasti.

Ar tu priskiri save prie tos žmonių grupės,

kuriems nepatinka žmonės, kurie nužudė kitus žmones ir, kad parodyti visiems, kiek jiems nepatinka žmonės , kurie nužudė žmones, jie norėtų nužudyti žmones, kurie nužudė kitus žmones ?

Ir tokia bausmę, nužudydami žmones, kurie nužudė žmones, jie pamokytų kitus žmones, kad žūdimas yra blogai.
User avatar
Stormas
senbuvis
Posts: 1609
Joined: 2018-07-04 23:51

2019-03-24 18:19

melodetektorius wrote:
2019-03-23 17:46
Aš esu prieš mirties bausmę. Mirties bausmė tai savotiškas kerštas, kraujo troškimas (kylantis dėl emocijų). Žmogiškumas šiame kontekste išnyksta.
O koks žmogiškumas yra praleisti visą gyvenimą tarp 4 sienų be jokios vilties išeiti? Lygiai taip pat čia matau žmogiškumo išnykimą, todėl ir sakau, kad kritiniais atvejais reiktų tiesiog vykdyti mirties bausmę, ir nekankinti žmogaus būtimi nieke.

Kalbant apie bausmes iki gyvos galvos, tai kaip suprantu Lietuvoj labai daug žmonių yra nuteisti tokia bausme, kurie dabar už analogišką nusikaltimą gautų ~10 metų. Nekalbant apie tai kiek metų reiktų gaut už nužudimus, bet žiūrint į tai jog teisinė bazė pasikeitė ir dabar už tokius nusikaltimus gauni gerokai mažiau nei iki gyvos galvos, manau būtų teisinga žmonėms anksčiau nuteistiems gauti tą teisę į viltį.

Kitas aspektas, tai jog norint kreiptis dėl bausmės sušvelninimo, tu turi a) turėti puikia charakteristika, b) būti atlyginęs žalą nukentėjusio artimiesiems; Neradau statistikos kiek nusikaltėlių atlygina žalas, bet manyčiau pakankamai mažai, jog tas b) būtų sunkiai įgyvendinamas. Tai, po 20 metų bausmės, šansas pateikti tą apeliaciją sumažinti likusį laiką iki 5-10 metų manyčiau yra labai mažas.

Ir dar vienas atvejis, sakykim turim žudiką nuteista iki gyvos galvos, ir jis ten labai stengiasi būti labai geras nelaisvėje(šiaip tai sunkiai aš tai įsivaizduoju, bet tebūnie), lyg ir visi sutinka kad pasitaisė, dabar yra labai geras, o ir nužudytojo artimieji jam atleidžia. Ar galima jau būtų tokį paleisti? Na tarkim 20 metų atsėdėjo, ir paleisti tokį po 5-10 metų?
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2019-03-25 11:50

Stormas wrote:
2019-03-24 18:19
Lygiai taip pat čia matau žmogiškumo išnykimą, todėl ir sakau, kad kritiniais atvejais reiktų tiesiog vykdyti mirties bausmę, ir nekankinti žmogaus būtimi nieke.
Su mirties bausme yra ta problema, kad jos neįmanoma ištaisyti, jei vėliau paaiškėja, kad nuteistasis buvo nekaltas. Net ir normaliose teisinėse valstybėse kartais pasitaiko visokių klaidų ir nesusipratimų. Gali, pvz., vėliau paaiškėti, kad kaltininkas turėjo nenuginčijamą alibi. Arba, gali paaiškėti kitas kaltininkas. Kartais ir teisėjai gali būt šališki, ar įvykti visokių juridinių fuckupų. Net, jei tokie dalykai ir yra reti, jie kartais neišvengiamai pasitaiko. Ir tada mes visi, kaip visuomenė, iš esmės esame kalti dėl to žmogaus egzekucijos.

Taip, nepelnytai kalėjime atsėdėtų metų irgi neįmanoma sugrąžinti.. Tačiau bent jau galima kažkiek už tai kompensuoti pinigais ar kitais būdais. O mirties bausmės kompensuoti neįmanoma..
Post Reply