Page 1 of 1

Robert Sapolsky

Posted: 2019-04-03 17:38
by Svetimas
Na, jeigu net toks keistuolis, kaip Jordan Peterson, susilaukė nemažai dėmesio forume, tai manau, jog savo atskiros temos nusipelno ir Robert Sapolsky. Vilius su savo emergentizmais kažkuo labai tolimai priminė.

Gal kas iš jūsų žinote šį veikėją, esate susidūrę su jo darbais ir veikla? Kokie jūsų įspūdžiai, nuomonės?

Kas galbūt nelabai ką yra girdėjęs apie Robert Sapolsky, siūlyčiau kada laisvalaikiu prie progos paklausyti kažką iš jo paskaitų Stanford universitete video ciklo "Human Behavioral Biology". Yra tų pačių paskaitų ciklas ir rusų kalba.

Įspūdžio susidarymui bent jau į 1-ą įvadinę dalį (rusų kalba 1-a dalis) galima užmesti akį.

Re: Robert Sapolsky

Posted: 2019-06-10 10:57
by RB
Paskaitų, prisipažinsiu, neklausiau, bet kažkada skaičiau (tiksliau, perklausiau, nes radau tik audioknygos formatu) jo „Why Zebras Don't Get Ulcers“ – labai detali knyga apie tai, kaip veikia streso mechanizmai. Labai patiko, rekomenduoju visiems, kam įdomi biologija ir biochemija.
Apie šitas paskaitas girdėjau teigiamų atsiliepimų, bet pats neklausiau.
Šiaip nežinau, ar korektiška jį lyginti su J. Peterson, bet kadangi Peterson'o esu klausęs gal pusantros minutės, po to nusibodo ir išjungiau – gal ir klystu.

Re: Robert Sapolsky

Posted: 2019-11-04 22:13
by Seianus
O tai kuo jis toks ypatingas kad turėtų atskirą temą, ir kuo būtent primena Petersoną?

Re: Robert Sapolsky

Posted: 2019-11-09 20:42
by Svetimas
Seianus wrote:
2019-11-04 22:13
O tai kuo jis toks ypatingas kad turėtų atskirą temą, ir kuo būtent primena Petersoną?
O kuo jau toks ypatingas Petersonas, kad niekas neklausia, kodėl jis nusipelno atskiros temos?
Robert Sapolsky prisiminiau dėl Vilius kalbų apie emergentizmus. Nesakiau, kad Robert Sapolsky primena Petersoną. Tik juos sugretinau populiarumo prasme.

Jordan Peterson yra šiek tiek grybas ir neišmanėlis ypač kai kalba apie biologinius su žmogaus elgesiu susijusius dalykus bei palyginimus su kitų gyvūnų biologiniu elgesiu (pvz., kad ir jo keisti palyginimai apie omarus).
Šiuo aspektu minėtos Robert Sapolsky "Human Behavioral Biology" paskaitos man atrodo turiningesnės ir naudingesnės pažintine prasme.
Robert Sapolsky pasakojimai apie biologinius dalykus nėra nekontroversiški, tačiau yra arčiau jo specializacijos srities, mažiau abstraktūs ir ne mažiau įdomūs nei J. Peterson pasakėlės. Todėl ir leidau sau sugretinti Robert Sapolsky su Peterson, nes su biologinėmis elgesio interpretacijomis Robert Sapolsky man atrodo šiek tiek rimtesnio kalibro veikėjas, nors gal kam nors ir mažiau žinomas, nes menkiau išpopuliarintas "kultūrų karų" ir pan.

Šiaip ir Robert Sapolsky neretai nusikalba ar pateikinėja menkai patikrintus faktus ar interpretacijas. Tad į kai kuriuos jo minimus keistesnius dalykus reikėtų žiūrėti su sveika skeptiškumo doze. Pavyzdžiui, kad ir pirmoje paskaitoje jo minėtas pavyzdys apie tam tikrą merginų/moterų ciklų sinchronizavimąsi (na gal kokių graužikų patelėms toks dalykas kažkaip specifiškai ir pasireiškia).