2019-11-28 22:46
Neseniai pervedinėjau šiek tiek kriptopinigėlių, ir trumpam pagalvojau, kad neteisingai nurodžiau gavėjo adresą. Šiuo atveju, viskas baigėsi gerai - pinigėliai pasiekė tikslą, ir tai šiaip ar taip nebuvo tokia suma, dėl kurios praradimo labai sieločiausi.. Bet ta proga paieškinėjau internetuose "o kas jeigu.." Ir radau begales siaubo istorijų, kur žmonės aprašo, kaip padarė pervedimus į neteisingus (dažnai - net neegzistuojančius) adresus, ir galutinai prarado savo kapeikėles.. Ir tada supratau, kad kriptovaliutų pervedimai iš tiesų yra visiškai nesugrąžinami tiesiog pagal tų sistemų dizainą - po to, kai padaromas įrašas blockchaine, ir jis patvirtinamas minerių, jo jau niekaip nebegalima atšaukti ar pataisyti. Net ir tuo atveju, jei adresas iš viso nenaudojamas!
Aišku, kol pervedinėjamos mažos sumos, tai čia nėra didelė problema. Tiesiog pasikeiktum, ir kitą kartą pasistengtum būt atsargesnis.. Tačiau ką daryt, jei paplitus kriptovaliutoms jomis būtų daromi ir dideli pavedimai - perkami namai, jachtos, ir kt. dalykai, kuriems žmonės sutaupo (ar pasiskolina) pinigų tik kartą ar du per visą gyvenimą. Ar jūs tada tikrai ramiai miegotumėt nurodę daugiaženklę sumą sunkiai uždirbtų pinigų, ir paspaudę "siųsti"? Kai realiai vieno simbolio klaida (arba bugas programinėje įrangoje) gali tuos pinigus nusiųsti nežinia kur be jokios vilties paskui atgauti?
Tuo tarpu tradicinėje bankininkystėje tokios problemos beveik nėra. Į neegzistuojantį sąskaitos numerį iš viso neįmanoma pervesti pinigų - tiesiog gautum pranešimą, kad transakcija nepavyko ir tiek. Jei pervestum į egzistuojančią sąskaitą, bet neteisingam gavėjui, tada irgi pavedimas nenueitų, nes bankai tikrina ne tik sąskaitos numerį, bet ir gavėjo vardą bei kartais kitus duomenis. Na, o net ir tuo atveju, jei neteisingai nurodytum ir gavėją, ir sąskaitą - tada vis tiek (spėju, kad) yra įstatymai, kurie įpareigoja gavėją sugrąžinti per klaidą gautus pinigus, todėl (bent jau teoriškai) net ir tokiu atveju visiško pinigų praradimo gal dar galima išvengti.
Žodžiu, sakyčiau, kad čia gana rimtas kriptovaliutų minusas, lyginant su tradicine finansų sistema, kuri yra žymiai atsparesnė userių klaidoms.