Kriptovaliutos

Naujas temas kurkite čia
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2019-10-27 18:21

Vis tik pradėjau ir eksperimentuoti su kriptovaliutomis. Geriau vėlai, nei niekada, kaip sakoma.

Tai manau, galim nuo to ir pradėt diskusiją. Jūs pasakykit, koks aš prieš tai buvau baisus hipokritas, kai netikėjau į Bitkoino dievą.. O aš sakysiu, kad visai nebuvau :)
User avatar
fizikanas
senbuvis
Posts: 5791
Joined: 2004-05-27 19:45

2019-10-27 19:20

bitcoin.png
Susije?
User avatar
Stormas
senbuvis
Posts: 1609
Joined: 2018-07-04 23:51

2019-10-27 19:24

Vilius wrote:
2019-10-27 18:21
Vis tik pradėjau ir eksperimentuoti su kriptovaliutomis. Geriau vėlai, nei niekada, kaip sakoma.

Tai manau, galim nuo to ir pradėt diskusiją. Jūs pasakykit, koks aš prieš tai buvau baisus hipokritas, kai netikėjau į Bitkoino dievą.. O aš sakysiu, kad visai nebuvau :)
O tai dabar pradėjai tikėti? Ypač turėdamas attitude neinvestuot į neaiškius biznius? :D Ar supranti, kad bet kuris bitcoin whale gali bet kada sucrashinti šitą marketą?
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2019-10-27 19:54

fizikanas wrote:
2019-10-27 19:20
Susije?
Šiaip ne.. Tiesą sakant, jau kuris laikas ruošiausi pradėt šią temą, ir mano pagrindinis naratyvas turėjo būt, kad pagaliau į kriptorinkas atėjo šiek tiek brandos ir stabilumo. Bet turint omenį tą grafiką, tai gal truputį ankstoka apie tai kalbėti :)

Ir šiaip mano nedideliam nustebimui, BTC yra viena iš mažiau naudingų (bent jau mano tikslams) ir nelabai įdomių kriptovaliutų. Man kur kas patrauklesni kai kurie stable-coinai. Ypač tie, kurie padengti ne doleriais o kitais assetais - egzotiškesnėmis valiutomis, metalais ar kažkokiais tų dalykų krepšeliais. Ir dar įdomūs tie coinai, kurie moka dividendus nuo juos išleidusios kompanijos pelno - t.y. kažkuria prasme čia jau galim pradėt kalbėti apie visai naują assetų klasę - kripto-akcijas. Aišku, kol kas ten viskas labai jauna ir gal kiek naivoka.. Bet man jau pakankamai įdomu, kad pradėčiau eksperimentuot šitoj srity.
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2019-10-28 23:03

Pirmas nelabai malonus atradimas buvo, kad pervedimai kriptovaliutomis nėra tokie jau greiti - kartais užtrunka iki pusvalandžio, kol pakankamas kiekis minerių patvirtina pervedimą. Aišku, čia vis tiek greičiau, nei pvz. tarptautiniai bankų pervedimai, kurie vis dar kartais užtrunka kelias dienas (kad ir kaip gėdingai tai skambėtų), bet vis tiek nėra taip greitai, kaip aš maniau.

Kitas dar nemalonesnis atradimas, kad konvertavimas iš/į/tarp kriptovaliutų gali būti labai brangus. Ypač, jei darai tuos dalykus ne tiesiogiai biržoje statydamas pavedimus, o naudoji visokius "greitus" konverterius - tada spreadas gali siekti net iki kelių procentų. Kai tradicinėse finansų rinkose transakcijų kaštai paprastai būna 0.x% eilės - bent jau kol prekiauji pakankamai likvidžiais produktais.
Aišku, su laiku ir kripto prekybos kaštai turėtų sumažėti dėl konkurencijos, ir vis labiau finansiškai išprususių klientų.. Bet kol kas tai jie yra žiauriai dideli.
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2019-11-28 22:46

Neseniai pervedinėjau šiek tiek kriptopinigėlių, ir trumpam pagalvojau, kad neteisingai nurodžiau gavėjo adresą. Šiuo atveju, viskas baigėsi gerai - pinigėliai pasiekė tikslą, ir tai šiaip ar taip nebuvo tokia suma, dėl kurios praradimo labai sieločiausi.. Bet ta proga paieškinėjau internetuose "o kas jeigu.." Ir radau begales siaubo istorijų, kur žmonės aprašo, kaip padarė pervedimus į neteisingus (dažnai - net neegzistuojančius) adresus, ir galutinai prarado savo kapeikėles.. Ir tada supratau, kad kriptovaliutų pervedimai iš tiesų yra visiškai nesugrąžinami tiesiog pagal tų sistemų dizainą - po to, kai padaromas įrašas blockchaine, ir jis patvirtinamas minerių, jo jau niekaip nebegalima atšaukti ar pataisyti. Net ir tuo atveju, jei adresas iš viso nenaudojamas!

Aišku, kol pervedinėjamos mažos sumos, tai čia nėra didelė problema. Tiesiog pasikeiktum, ir kitą kartą pasistengtum būt atsargesnis.. Tačiau ką daryt, jei paplitus kriptovaliutoms jomis būtų daromi ir dideli pavedimai - perkami namai, jachtos, ir kt. dalykai, kuriems žmonės sutaupo (ar pasiskolina) pinigų tik kartą ar du per visą gyvenimą. Ar jūs tada tikrai ramiai miegotumėt nurodę daugiaženklę sumą sunkiai uždirbtų pinigų, ir paspaudę "siųsti"? Kai realiai vieno simbolio klaida (arba bugas programinėje įrangoje) gali tuos pinigus nusiųsti nežinia kur be jokios vilties paskui atgauti?

Tuo tarpu tradicinėje bankininkystėje tokios problemos beveik nėra. Į neegzistuojantį sąskaitos numerį iš viso neįmanoma pervesti pinigų - tiesiog gautum pranešimą, kad transakcija nepavyko ir tiek. Jei pervestum į egzistuojančią sąskaitą, bet neteisingam gavėjui, tada irgi pavedimas nenueitų, nes bankai tikrina ne tik sąskaitos numerį, bet ir gavėjo vardą bei kartais kitus duomenis. Na, o net ir tuo atveju, jei neteisingai nurodytum ir gavėją, ir sąskaitą - tada vis tiek (spėju, kad) yra įstatymai, kurie įpareigoja gavėją sugrąžinti per klaidą gautus pinigus, todėl (bent jau teoriškai) net ir tokiu atveju visiško pinigų praradimo gal dar galima išvengti.

Žodžiu, sakyčiau, kad čia gana rimtas kriptovaliutų minusas, lyginant su tradicine finansų sistema, kuri yra žymiai atsparesnė userių klaidoms.
User avatar
Seianus
senbuvis
Posts: 2924
Joined: 2018-11-16 23:57

2020-07-24 14:53

Lithuania Becomes the First Country Issuing a Blockchain-Based Collectable Coin

Lithuania became the first country in the world to issue a blockchain-based collectable coin that is called LBCOIN. Despite the COVID-19 pandemic, the government has decided to move forward with the creation of a collectable coin. This is also the first digital coin issued by a central bank that goes public. The information was released by the Lithuanian central bank a few hours ago.

The new collectable coin is going to be very similar to a credit card. The collectables were issued by the Lithuanian Mint and it depicts the independence of Lithuania in 1918. It is worth mentioning that the value of the collectable is currently €19.18.

https://usethebitcoin.com/lithuania-iss ... able-coin/
User avatar
fizikanas
senbuvis
Posts: 5791
Joined: 2004-05-27 19:45

2021-02-08 18:24

Tai Vilius tiek uzdirbo, kad net i foruma nebeuzeina?
vapula
pradedantis
Posts: 330
Joined: 2016-12-08 20:13

2021-02-12 04:29

fizikanas wrote:
2021-02-08 18:24
Tai Vilius tiek uzdirbo, kad net i foruma nebeuzeina?
Why not? Pinigus daresi, kad nebijojo ir netingejo.

Turbut ziuri dabar i mus is auksto visas toks milijonierius.

Anyway, geriausi linkejimai Viliui.

Statau, kad nepirko Teslos jis. 😀
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2021-02-12 12:22

Ne, milijonų neuždirbau. Ir man jų net nereikia, kad į jus žiūrėčiau iš aukšto 8)

Aš toks labiau ilgalaikis investuotojas, todėl man tie kainų rollercoasteriai eina per nervus, net kai būna palankūs. Išsibalansuoja mano pedantiškai sudėliotos pozicijos, šokteli transakcijų kaštai, naujienos persipildo nuo mėgėjų keliamo triukšmo.. Žodžiu bardakas. Ir galiausiai vis tiek tos kainos pasikoreguoja, tai ilgoje perspektyvoje iš tų šokinėjimų naudos tik tiek, kad mėnesį ar du pamatai gražius skaičius balansuose.. Bet aš jau gerokai per senas ir pavargęs, kad dėl jų labai pergyvenčiau. Easy come, easy go.

Ne, Teslos nepirkau. Paskutinį kartą, kai žiūrėjau, ten prie P/E buvo juokingas keturženklis skaičius, ir prie dividend yield riebus nulis - čia viskas, ką man reikia žinoti apie tą įmonę, kad nenorėčiau jos laikyti portfelyje.
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2021-02-13 18:44

Vilius wrote:
2019-11-28 22:46
Neseniai pervedinėjau šiek tiek kriptopinigėlių, ir trumpam pagalvojau, kad neteisingai nurodžiau gavėjo adresą. Šiuo atveju, viskas baigėsi gerai - pinigėliai pasiekė tikslą, ir tai šiaip ar taip nebuvo tokia suma, dėl kurios praradimo labai sieločiausi.. Bet ta proga paieškinėjau internetuose "o kas jeigu.." Ir radau begales siaubo istorijų, kur žmonės aprašo, kaip padarė pervedimus į neteisingus (dažnai - net neegzistuojančius) adresus, ir galutinai prarado savo kapeikėles.. Ir tada supratau, kad kriptovaliutų pervedimai iš tiesų yra visiškai nesugrąžinami tiesiog pagal tų sistemų dizainą - po to, kai padaromas įrašas blockchaine, ir jis patvirtinamas minerių, jo jau niekaip nebegalima atšaukti ar pataisyti. Net ir tuo atveju, jei adresas iš viso nenaudojamas!
[...]
Žodžiu, sakyčiau, kad čia gana rimtas kriptovaliutų minusas, lyginant su tradicine finansų sistema, kuri yra žymiai atsparesnė userių klaidoms.
Bet tradicinėj finansų sistemoj tokios klaidos (pervedimai ne į tą sąskaitą) yra kažkokiais būdais išsprendžiamos. Yra gal kam tekę su tuo realiai savo praktikoje susidurti? Manau, jog esant norui ir poreikiui, galima būtų sutvarkyti šią problemą ir kriptovaliutų atveju. Blogiausiu atveju gal koks mikroskopinis draudimo procentas nuo pervedamų sumų ir paslaugos tokių klaidų padengimui galėtų padėti.
RB
senbuvis
Posts: 5793
Joined: 2004-05-18 13:16

2021-02-13 19:14

Svetimas wrote:
2021-02-13 18:44
Bet tradicinėj finansų sistemoj tokios klaidos (pervedimai ne į tą sąskaitą) yra kažkokiais būdais išsprendžiamos. Yra gal kam tekę su tuo realiai savo praktikoje susidurti? Manau, jog esant norui ir poreikiui, galima būtų sutvarkyti šią problemą ir kriptovaliutų atveju. Blogiausiu atveju gal koks mikroskopinis draudimo procentas nuo pervedamų sumų ir paslaugos tokių klaidų padengimui galėtų padėti.
Kiek aš suprantu, nei klaidų taisymas, nei draudimas neįmanomi iš principo. Nebent mes ant kriptovaliutos sistemos viršaus „prikergiame“ papildomą a'la bankinę infrastruktūrą su naudotojų identifikavimu ir jų susiejimu su konkrečiomis piniginėmis, papildomu visų operacijų sekimu ir t. t. Kitaip tariant, sukuriame kažką, kas turės visus tradicinių bankų trūkumus ir papildys juos kai kuriais kriptovaliutų trūkumais bei praras visus kriptovaliutų privalumus.
Blockchaino sistema yra decentralizuota, taigi, įvykusį pervedimą užfiksuoja visi naudotojai. Norint anuliuoti operaciją, reikėtų, kad daugiau nei pusė visų bitcoin'ų savininkų sutiktų tą operaciją panaikint (ir aš nesu tikras, kas nutiktų su visomis po jos atliktomis operacijomis). Kaip priversti milijonus nepriklausomų naudotojų susitarti dėl tokio anuliavimo – neįsivaizduoju.

Su draudimu problema panaši – be centralizuotos sistemos neįmanoma jo įgyvendinti. Galima padaryti bitcoin'ų piniginę, kuri su kiekviena operacija automatiškai siųs tam tikrą įmoką draudikui, bet kas trukdys visiems norintiems naudotis kitokiomis piniginėmis, kurios tokių įmokų nesiųs?
Be to, pernelyg lengva tokiu draudimu piktnaudžiauti, jei nėra būtų anuliuoti klaidingo mokėjimo. Siunčiu pinigus tau, pranešu, kad pervedžiau klaidingai, atsiimu draudimą, pasidalijame pelną. O kaip patikrinti, ar iš tiesų aš norėjau siųsti tau, ar kam kitam?

(Jei kažkur su techniniais aspektais klystu – pataisykite, apie blockchain'us apskritai ir kriptovaliutas konkrečiai nusimanau gan paviršutiniškai.)
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2021-02-16 18:57

Kol kas tik šiaip for fun bandau pabrainstorminti ir pageneruoti žalias idėjas. Tai labai nesijuokit iš manęs dėl to.
RB wrote:
2021-02-13 19:14
bet kas trukdys visiems norintiems naudotis kitokiomis piniginėmis, kurios tokių įmokų nesiųs?
Niekas netrukdys. Bet tada, jei nesinaudosi, neturėsi draudimo nuo galimų pervedimo rizikų.
RB wrote:
2021-02-13 19:14
Be to, pernelyg lengva tokiu draudimu piktnaudžiauti, jei nėra būtų anuliuoti klaidingo mokėjimo. Siunčiu pinigus tau, pranešu, kad pervedžiau klaidingai, atsiimu draudimą, pasidalijame pelną. O kaip patikrinti, ar iš tiesų aš norėjau siųsti tau, ar kam kitam?
Klaidingo mokėjimo anuliavimas kažkuria prasme prilygsta pinigų grąžinimui pradiniam adresatui. Nežinau, gal galima būtų kažkaip gudriai sukomunikuoti tarp kriptovaliutos piniginių ir tokiu būdu paduoti signalą, kad kažkokia suma nukeliavo ne ten, kur reikia.

Pavyzdžiui, jei nori drausti savo pervedamas sumas kriptovaliuta, tai naudojiesi tam tikra klientine aplikacija, kuri tai kažkaip padėtų įgyvendinti kokio nors draudėjo D pagalba.

Aplikacijos klientų pervedimai būti tikrinami ir pervedimai į negaliojančius adresus būtų stabdomi per tarpinę draudėjo SP piniginę.
Tarkim, iš piniginės A į piniginę B neteisingai nueina kažkuri suma s, dalis kurios (suma di) nueina į pervedimų draudėjo piniginę D. Draudėjas žino A ir B piniginės adresus ir pervestą sumą. Po neteisingo pervedimo iš A į B, informavus apie tai per draudėją aptarnaujančią aplikaciją, visos kitos naujos sumos mažesnės už s, kurios eitų į piniginę B per draudėją D aptarnaujančią aplikaciją yra nukreipiamos ne į piniginę B, o į tam tikrą suspendavimo piniginę SP, į B piniginę nusiunčiant tik labai nedidelę sumą i (informacinę "sėklą"), kad kažkoks pervedimas į B piniginę įvyko neteisingai. Jeigu į B piniginę įkrenta informacinė suma-"sėkla" i iš piniginės D apie suspendavimą, tai B piniginės savininkas suinteresuotas išspręsti jai pervedamos sumos suspendavimą dėl s sumos iš piniginės A. Tuomet B siunčia sumą i į piniginę D dėl konflikto išsprendimo ir kad nepatektų į draudėjo D "juoduosius sąrašus". Jei D iš B gauna i, tai iš SP perveda į A ir perveda bonusą b už kooperavimasį į B piniginę. Kitos piniginės X, kurios perveda į B, irgi gauna iš draudėjo piniginės D informacines sumas-"sėklas" j, kaip informaciją, kad jų pervedamos sumos dėka laikinai sprendžiamas konfliktas ir "moralinė" kompensacija už pervedamos sumos laikiną "užstabdymą".

Ar toks mechanizmas turi imunitetą nuo piktnaudžiavimo ar piktybinio trolinimo kol kas dar rimčiau neapgalvojau.
RB
senbuvis
Posts: 5793
Joined: 2004-05-18 13:16

2021-02-16 19:12

Svetimas wrote:
2021-02-16 18:57
Pavyzdžiui, jei nori drausti savo pervedamas sumas kriptovaliuta, tai naudojiesi tam tikra klientine aplikacija, kuri tai kažkaip padėtų įgyvendinti kokio nors draudėjo D pagalba.
Dvi pagrindinės bėdos:
1. Atsiranda būtinybė naudoti tarpininkus, t. y. visa decentralizacija dingsta ir mes vėl turime bankus, tik kitaip pavadintus. Kurie gali savo nuožiūra stabdyti pervedimus, juos kontroliuoti ir t. t.
2. Jei man į piniginę per klaida įkrenta didelė suma, aš tiesiog pasiimu pinigus ir susikuriu naują piniginę, kuriai jokie ribojimai netaikomi.

Aš kažkaip manau, kad klaidingų pervedimų problema yra iš principo neišsprendžiama, neaukojant decentralizacijos ir anonimiškumo principų.
vapula
pradedantis
Posts: 330
Joined: 2016-12-08 20:13

2021-02-17 03:18

RB wrote:
2021-02-13 19:14
Kiek aš suprantu, nei klaidų taisymas, nei draudimas neįmanomi iš principo.
Esu per klaidą ne ten nusiuntęs ir skausmingai praradęs tam tikrą kiekį ETH vienetų.Pamoka visam gyvenimui. Visiška tiesa, ką sakai. Vienintelė galimybė - žinant adresatą paprašyti atiduoti pinigus, ir pasikliauti jo malone, nes niekas jo neįpareigoja tą padaryti. O sužinoti adresatą turbūt tik spec tarnybos turėtų pajėgumų, ir tai tik galbūt - kitaip nebūtų parduotos tonos narkotikų Silk Roade.
vapula
pradedantis
Posts: 330
Joined: 2016-12-08 20:13

2021-02-17 03:29

Vilius wrote:
2021-02-12 12:22
Ne, milijonų neuždirbau. Ir man jų net nereikia, kad į jus žiūrėčiau iš aukšto 8)

Aš toks labiau ilgalaikis investuotojas, todėl man tie kainų rollercoasteriai eina per nervus, net kai būna palankūs. Išsibalansuoja mano pedantiškai sudėliotos pozicijos, šokteli transakcijų kaštai, naujienos persipildo nuo mėgėjų keliamo triukšmo.. Žodžiu bardakas. Ir galiausiai vis tiek tos kainos pasikoreguoja, tai ilgoje perspektyvoje iš tų šokinėjimų naudos tik tiek, kad mėnesį ar du pamatai gražius skaičius balansuose.. Bet aš jau gerokai per senas ir pavargęs, kad dėl jų labai pergyvenčiau. Easy come, easy go.
Nu, taip ir reikėjo sakyti, kad pasenai ir praradai džiaugsmą gyvenimu. O jau galvojome, kad su nauju Lambo lakstai visur... :)

O jei rimtai, be ironijos, tai turiu klausimą. Kai buvai dar jaunas ir įdomus, turėjai kokią exit strategiją susikūręs ar perskaitęs, kuria nadojaisi? Gal yra koks rule of thumb? Kada jau gana, kada parduoti?
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2021-02-17 10:36

vapula wrote:
2021-02-17 03:29
Kada jau gana, kada parduoti?
Mano planas paprastai būna "neparduoti niekada" - nes jei nemanyčiau, kad tas assetas vertas laikymo iki paskutinio teismo, tada turbūt jo visai nepirkčiau.. Tačiau realybėje, kažkada tenka juos visus parduoti. Kartais dėl to, kad pakeičiu nuomonę dėl to dalyko vertingumo, bet dažniausiai dėl kažkokių techninių ar subjektyvių priežasčių.

Iš kripto pasaulio aš dabar turiu nedidelį portfeliuką sudarytą iš Bitkoino, Etherio, kai kurių governance tokenų ir stable coinų. Tai, kol man kažkas sutinka mokėti palūkanas, galiu juos laikyti kad ir amžinai - nepaisydamas kainų svyravimų.
vapula wrote:
2021-02-17 03:29
Nu, taip ir reikėjo sakyti, kad pasenai ir praradai džiaugsmą gyvenimu.
I was born this way :)
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2021-02-17 21:17

RB wrote:
2021-02-16 19:12
Svetimas wrote:
2021-02-16 18:57
Pavyzdžiui, jei nori drausti savo pervedamas sumas kriptovaliuta, tai naudojiesi tam tikra klientine aplikacija, kuri tai kažkaip padėtų įgyvendinti kokio nors draudėjo D pagalba.
Dvi pagrindinės bėdos:
1. Atsiranda būtinybė naudoti tarpininkus, t. y. visa decentralizacija dingsta ir mes vėl turime bankus, tik kitaip pavadintus. Kurie gali savo nuožiūra stabdyti pervedimus, juos kontroliuoti ir t. t.
2. Jei man į piniginę per klaida įkrenta didelė suma, aš tiesiog pasiimu pinigus ir susikuriu naują piniginę, kuriai jokie ribojimai netaikomi.

Aš kažkaip manau, kad klaidingų pervedimų problema yra iš principo neišsprendžiama, neaukojant decentralizacijos ir anonimiškumo principų.
Jei neaukojant tam tikros decentralizacijos ir anonimiškumo principų, tai panašu, jog tu teisus.

Dar yra ir kitas labai naivus ir paprastas alternatyvus variantas - paprasčiausiai remtis tam tikru geranoriškumu, "mandagumu", "etiketu". Jei iš A piniginės klaidingai pervedama kažkokia suma į B piniginę, tai jei B iš A gauna kažkokią visuotinai sutartinę tai valiutai informacinę sumą-"sėklą" i, tai B tiesiog iš "mandagumo" perveda į A piniginę sumą, atitinkamą paskutinei iš A gautai sumai, kuri nelygi i (ir nebuvo jau anksčiau A pagrąžinta).
Tokiu būdu yra bent kažkokia tikimybė, kad iš A į B per klaidą pervesta suma bent jau sugrįš.
Post Reply