Nežinau, kur tu tyčiojiesi. Spėju, kad kažkur "pas save" ar "savo chebrą". Aš kartais tik užklystu pasižvalgyti į kokį COVID antivakserių burbulą, kur praktiškai visi pašaipūnai yra užblokuoti arba jų praktiškai nesimato.
Korona virusas
Čia jau mentaliteto dalykas - kuo labiau į rytus, tuo labiau žmonės galvoja, kad visi aplink juos nori apipisti. Ypač jei tai nemokama, pavyzdžiui, vakcina. Jiems tiesiog nesitiki, kad kažkas iš tiesų turi tikslą suvaldyti pandemiją, jiems vis rodosi, kad čia eilinis apipisimas, suleis čipų į kraują, pasipelnys, gėjai išbarškins per rūrą ir panašiai. Nežinau, kiek rimtai tu tikiesi, kad tokį įtarumą galima pataisyti pašnekesiais. Aš manau, kad jo pataisyti kalbomis, informacija ar argumentais neįmanoma, užtat jis yra nebloga medžiaga komedijos žanrui.Svetimas wrote: ↑2021-12-04 11:08Jau minėjau, kad COVID antivakserių yra visokių. Ne vien tie lengvai besiradikalizuojantys. Pavyzdžiui, "Information overload", "Fear, uncertainty, and doubt" ar pan. propagandos, kurios labai sėkmingai naudojamos Kremliaus propagandos gyventojų smegenų plovimui Rusijoje ar pan., sugeba apglušinti gan nemenką dalį žmonių. Ir statistiškai faktiškai gana sėkmingai veikia. O COVID antivakserizmo judėjimas turi gan nemažai tokios tinkamai automatiškai veikiančios dezinformacijos plitimo bruožų. Ypač jei dar tinkamai pasikursto per socialinius tinklus, "bobų radiją" ar pan.
O galėtum parodyti man tą nuosaikų antivakserį? Yra kokių realių pavyzdžių?Svetimas wrote: ↑2021-12-04 11:08Manau, kad nuvertini tam tikrų paprastesnių žmonių (kirpėjų, stalių ir pan.) pakliuvimo į tam tikrą informacinę aplinką galią. Kiek man pačiam tenka susidurti, yra tam tikra dalis nuoširdžiai suklaidintų, nerimą dėl kažko jaučiančių, abejojančių ir gan nuosaikių COVID antivakserių, kurie nėra kokie užkietėję antivakseriai-aktyvistai. Nemanau, kad jei jie savo informacinėje aplinkoje dar papildomai savo adresu girdės gan piktokas patyčias, tai tokių pareiškimų girdėjimas savo adresu sumažins jų nerimą ar abejones galvose tam tikro rimtesnio apsisprendimo akivaizdoje.
Žinok, nuolat matau, kaip pateikiama išdebunkinimo dalis be jokių apčiuopamų rezultatų.Svetimas wrote: ↑2021-12-04 11:08Žinoma, įvairios patyčios įvairiuose kontekstuose yra nelygios viena kitai. Kai kokio nors COVID antivakserio vedlio/influencerio koks nors konkretus melas ar dezinformacija yra aiškiai ir akivaizdžiai išdebunkinama ir šalia to tas konkretus antivakseris yra lygiagrečiai pašiepiamas ir gana piktokai, tai gana natūralu ir normalu. Bet jei kažkokioje informacinėje aplinkoje pilasi pašaipos be tos jau mano minėtos išdebunkinimo dalies, tai jau gal ir nelabai gerai.
Informacija ir visokie niuansai čia jau nebesvarbūs, jokie antivakseriai į juos nekreipia dėmesio. Tau tik atrodo, kad tai pasimetę, įbauginti žmonės, kuriems tereikia paduoti šiek tiek informacijos, ir jie išlips. Nebeišlips. Jie yra kaip idiotai, nesikeičiantys žiemą padangų, nes "ir su žieminėmis galima padaryti avariją", nes "kaučiuko mafija nori pasipelnyti", nes "prileidžia į padangas čipų kad galėtų sekti" ir t.t.. Čia analogija vienas prie vieno, jokios satyros. Tu negali efektyviai diskutuoti su tokiomis pievomis, neįmanoma, čia negalioja jokios kritiško mąstymo taisyklės. Net į tave, atėjusi išsklaidyti baimių, žiūrės kaip į Sorošo agentą, kuris atėjo jų apipisti.Svetimas wrote: ↑2021-12-04 11:08Pavyzdžiui, "tie kitus žmones žudantys antivakseriai dalbajobai, brudai ir padugnės" patyčia tam tikrame kontekste gali kitaip ir visiškai kreivai prieštaringai supriešinančiai ir konsoliduojančiai burbului apsukti lygiagrečiai šalia papildomai plaukiojantis "ir vakcinuoti gali apkrėsti" teiginys. Kurį dar papildomai autoritetingai ir gan nevykusiam kontekste naiviai ir grubiai gali patvirtinti koks medicinos profesorius per TV ar pan. Jau minėtame plikame ir grubiai suprantamame "ir vakcinuoti gali apkrėsti" teiginyje slypi tam tikras svarbus informacijos niuansuotumas tam tikruose kontekstuose skirtingų informacijos interpretatorių galvose. Emocijos tokiose situacijose yra gana galingas dalykas, ypač kai žmogus neturi tam tikrų atraminių žinių, statistinio mąstymo ar adekvačių nuostatų ar pasitikėjimo tam tikrose srityse. Ir nereikėtų to nuvertinti. Tokios patyčios tik didins tokiems žmonėms emocinį foną ir trukdys geriau pasverto racionalaus sprendimo priėmimą. Ir tuo labiau, kad žmonės iš savo aplinkos pasiima ir atkreipia dėmesį į emocingus patrigerinančius pareiškimus, nei į kokią sausą ir neutralią informaciją.
Dėl įtarumo tau pritariu. Taip pat čia nemenkai yra ir tam tikri pasitikėjimo dalykai. Įsimaišo tam tikro negatyvaus požiūrio į kažkuriuos valdžioje esančius žmonės arba apskritai į esamą valdžią dėmuo. Pavyzdžiui, jei žmogus jaučiasi nepatenkintas dėl savo dabartinės socialinės ar pan. padėties ir mano, kad prie to nemaža dalimi prisideda arba neprisideda valdžia. Arba yra prisiskaitęs arba prisiklausęs daug visokių pasakojimų ir pavyzdžių, kaip kažkas ten valdžioje, big pharma ar pan. suka savo reikaliukus, daro savo intrigėles, stumia tik savo siauriems interesams naudingus projektukus ar pan., o į "paprastą žmogų" per daug nekreipia dėmesio, tik gal per rinkimus, kaip kerpamą avį, kai prisireikia, ar pan.Lionginas wrote: Čia jau mentaliteto dalykas - kuo labiau į rytus, tuo labiau žmonės galvoja, kad visi aplink juos nori apipisti. Ypač jei tai nemokama, pavyzdžiui, vakcina. Jiems tiesiog nesitiki, kad kažkas iš tiesų turi tikslą suvaldyti pandemiją, jiems vis rodosi, kad čia eilinis apipisimas, suleis čipų į kraują, pasipelnys, gėjai išbarškins per rūrą ir panašiai. Nežinau, kiek rimtai tu tikiesi, kad tokį įtarumą galima pataisyti pašnekesiais. Aš manau, kad jo pataisyti kalbomis, informacija ar argumentais neįmanoma, užtat jis yra nebloga medžiaga komedijos žanrui.
Na, pavyzdžiui, viena mano kirpėja, pas kurią kartais kerpuosi. Tik negaliu į ją parodyti.Lionginas wrote:O galėtum parodyti man tą nuosaikų antivakserį?
Ir, šiaip, bet kuris tikėtinai gana neretas paprastesnis žmogus, kuris per "bobų radiją" girdėjo jį smarkiai emociškai užkabinusį anekdotinį liudijimą, kad vieną kažkieno bendradarbį paguldė į ligoninę dėl kokios nors trombozės po skiepo. Arba net galbūt kokia tolima palyginti sveika pažįstama kažkaip gan netikėtai numirė kaip tyčia netrukus po skiepo.
O tu, šiaip, Lionginai, su paprastesniais žmonėmis gana dažnai pabendrauji? Paprastai žmonėms per "bobų radiją" išgirsti anekdotiniai liudijimai, kuriuose nutinka kažkas smarkiai blogo susijusio su X ar pan., yra ženkliai svaresni už kažkokias abstrakčias ir jiems sunkiai suprantamas statistikas žiniasklaidoje ar pan. Dar plius kai visokie posakiai kaip kad "yra melas, bjaurus melas ir statistika" liaudyje yra populiarūs.
Bet ar tu žinai, kaip sėkmingai tie išdebunkinimai pasiekia tuos pačius įvairiausius "antivakserius" ir tinkamai nugula į jų sąmones? Kodėl manai, kad tų išdebunkinimų neužgožia kitokia ir jiems kažkuo labiau pagaulesnė informacija jų informacinėje erdvėje?Lionginas wrote:Žinok, nuolat matau, kaip pateikiama išdebunkinimo dalis be jokių apčiuopamų rezultatų.
Tuo labiau, kai, kaip ir pats minėjai ypač radikalesniais atvejais, "antivakserių" burbuluose vaikšto užturbinta nuostata nepasitikėti debunkintojais (nes jie susiję su valdžia, tikslas prastumti daug vakcinų ar pan.). Pridėk prie viso to dar žmonių mąstymui būdingą visokių tam tikrai išankstinei nuostatai atitinkančių ryšių pastebėjimą ir tam tikrą kognityvinį selektyvumą. Plius gal dar kokius pasitikėjimo nekeliančius ir neįtikinamai kalbančius grybukus, nemaža dalis kurių pagrinde tik iš jų visaip tyčiojasi. Rimtesnių debunkintojų visada bus mažiau nei tų, kurie tyčiojasi. Tačiau COVID antivakserių burbulo vedliai visus praktiškai neretai mauna ant vieno "jais nereikia pasitikėti" kurpaliaus.
Manau, tu šiek tiek nuvertini žmonių buvimo tam tikroje informacinėje aplinkoje ir anekdotinių liudijimų, kurie kalba apie labiau ir artimiau žmonėms pažįstamus dalykus, įtaką ir galią ar pan. Apie pirmą kartą išgirstos (pavyzdžiui, tam tikros negatyvios) informacijos ar net kokio konkretaus patyrimo sustiprinančią įtaką žmonių tolesniam įvairių dalykų suvokimui ir tolesnės naujos informacijos ieškojimui.Lionginas wrote:Informacija ir visokie niuansai čia jau nebesvarbūs, jokie antivakseriai į juos nekreipia dėmesio.
Iš kitos pusės, pavyzdžiui, juk ir įvairi propaganda, ypač negatyvi, pakabinta ant emocijų, kaip parodo įvairūs istoriniai ir šiuolaikiniai pavyzdžiai, gan smarkokai žmones veikia. Jei neveiktų, tai ir nebūtų naudojama.
Parazitines idėjas neretai skleidžianti ir žmones priešinanti Kristina Zamarytė-Sakavičienė su pasmerkimo gaidele rašo apie parazitinių idėjų skleidimą:
Tai, kad bukai kartojami lozungai "virusą platina ir paskiepyti", "susirgti ir patekti į ligoninę gali visi" yra tik pusiau tiesos, arba pasakius, kad "vaikams virusas sąlyginai nepavojingas", patogiai nepaminėti, kad vaikai yra pakankamai aktyvūs viruso platintojai, turbūt nėra svarbu ir nėra parazitinių idėjų platinimas.laikmetis.lt: Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Parazitinių idėjų pandemija
[...]
Deja, daugelis negali matyti to, kas vyksta. Parazitinės idėjos paralyžiavo dalies žmonių kritinį mąstymą ir privertė ignoruoti faktus (kad galimybių pasas nemažina viruso plitimo; kad virusą platina ir paskiepyti; kad susirgti ir patekti į ligoninę gali visi; kad vaikams virusas sąlyginai nepavojingas ir t. t.). Parazitinės idėjos trukdo suvokti, jog segregacijos precedentas pakerta esminius demokratijos principus bei gali lengvai atsisukti prieš bet kurį žmogų.
Čia nieko labai naujo, tik pagaliau ir Lietuvos žiniasklaida pranešė:
Įtakingiausių virusologų susirašinėjimas dėl COVID-19 JAV sukėlė skandalą
Įtakingiausių virusologų susirašinėjimas dėl COVID-19 JAV sukėlė skandalą
COVID antivakserių burbuluose jau vaikšto į žmonių poliarizaciją nukreiptas naratyvas-trololo (priekaištas dėl "dvigubų standartų" Rusijos cancelinime), jog Big Pharma, kaip Pfizer ar pan. neva necancelina Rusijos savo "verslo santykiuose" su ja. Tik, kad žmonių sveikatos srityse šitas cancelinimo klausimas yra daug jautresnis, kažkaip patogiai užmirštama paminėti.
https://khn.org/news/article/big-pharma ... raine-war/
[...]
Pfizer, Johnson & Johnson, Novartis, and Abbott are among the drugmakers that manufacture pharmaceutical drugs at facilities in St. Petersburg and elsewhere in the country and typically sell those drugs as branded generics or under Russian brands.
Pfizer’s CEO, Albert Bourla, said on CBS that the giant drugmaker is not going to make further investments in Russia, but that it will not cut ties with Russia, as multinational companies in other industries are doing.
[...]
AstraZeneca is the top sponsor of clinical trials in Russia, with 49 trials, followed by a subsidiary of Merck, with 48 trials.
So far, drugmakers’ response to the Ukraine invasion has largely centered on public pledges to donate essential medicines and vaccines to Ukrainian patients and refugees. They’ve also made general comments about the need to keep open the supply of medicines flowing within Russia.
[...]
But no major pharmaceutical or medical device maker has announced plans to shutter manufacturing plants or halt sales inside Russia.
In an open letter, hundreds of leaders of mainly smaller biotechnology companies have called on industry members to cease business activities in Russia, including “investment in Russian companies and new investment within the borders of Russia,” and to halt trade and collaboration with Russian companies, except for supplying food and medicines. How many of the signatories have business operations in Russia was unclear.
Funny.
delfi.lt wrote: Itin didelės apimties ir trukmės tyrimo metu mokslininkai aptiko netikėtą sąsają tarp nenoro skiepytis nuo COVID-19 ir dažnesnio patekimo į autoįvykius keliuose.
Mokslinio tyrimo metu buvo surinkti 11 270 763 žmonių, gyvenančių Ontarijuje, Kanadoje, duomenys, iš kurių 16 proc. buvo nepasiskiepiję nuo COVID-19.
Tyrimo metu ištirti 6682 autoįvykiai, į kuriuos pateko dalis tyrime dalyvavusių asmenų, kuomet pacientai buvo atvežti į ligonines po autoįvykių keliuose.
Ir nors gali pasirodyti keista, jog mokslininkai mėgino rasti koreliaciją tarp skiepijimosi nuo COVID-19 ir rizikos patekti į autoįvykį, tyrėjų komanda atkreipė dėmesį į vieną anksčiau ištirtą aspektą – žmonių psichologinę būseną ir avaringumą. Šiuo atveju – agresyvumą ir su tuo susijusią dažnesnę tikimybę pakliūti į autoįvykį.
BBC News.
FBI chief Christopher Wray says China lab leak most likely
FBI chief Christopher Wray says China lab leak most likely
FBI Director Christopher Wray has said that the bureau believes Covid-19 most likely originated in a Chinese government-controlled lab.
"The FBI has for quite some time now assessed that the origins of the pandemic are most likely a potential lab incident," he told Fox News.
It is the first public confirmation of the FBI's classified judgement of how the pandemic virus emerged.
Šią savaitę turėjau nemalonumą "padraugauti" su COVID virusu (kažkuria mutavusia jo forma).
Taip pat gal tik neseniai atkreipiau rimčiau dėmesį, kad StopFake ukrainietiškas websaitas rusų kalba turi net visą atskirą skyrelį su COVID susijusiems seniems feikams (kurių didelė daugybė "pasirinkusių nemeluoti" buvo prikurta).
Taip pat gal tik neseniai atkreipiau rimčiau dėmesį, kad StopFake ukrainietiškas websaitas rusų kalba turi net visą atskirą skyrelį su COVID susijusiems seniems feikams (kurių didelė daugybė "pasirinkusių nemeluoti" buvo prikurta).
Šiaip tikrai nenustebino, nes buvo gan didelė tikimybė, kad taip atsitiks, t.y., kad covid vakcinos duos daug naudos širdies ir kraujagyslių sistemai – lygiai 50 %Neseniai atliktas didžiulis tyrimas parodė netikėtą vakcinų nuo COVID-19 naudą. Pasirodo, jos suteikia apsaugą ne tik nuo pasaulinę pandemiją sukėlusios koronaviruso infekcijos, bet ir turi apsauginį poveikį širdies ir kraujagyslių sistemai. Tai paaiškėjo Jungtinėje Karalystėje atlikus didžiausią kohortinį tyrimą, vertinusį skirtingų COVID-19 vakcinų dozių apsauginį poveikį širdies ir kraujagyslių sistemai. Šio tyrimo rezultatai šių metų liepos 31 d. buvo paskelbti moksliniame leidinyje „Nature Communication“.
Na čia labiau paguodos prizas. Nes tikimybė įgyti imunitetą nuo visų formų vėžio irgi buvo gana didelė, apie 50%. Bet nepaėjo, ne šį kartą.
Tač̣iau tikimybė įgyti tokį imunitetą praėjus 5-iems metams po skiepo vis dar 50%, tai laikome špygas, visai realu!
Tač̣iau tikimybė įgyti tokį imunitetą praėjus 5-iems metams po skiepo vis dar 50%, tai laikome špygas, visai realu!