Korona virusas

Naujas temas kurkite čia
Post Reply
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2020-03-27 16:25

fizikanas wrote:
2020-03-27 15:53
Jei karantino metu jis plinta <1, tai nereiskia, kad jis neprades plisti vel >1 vos tik karantinui pasibaigus.
Jei tuo metu jau bus pakankamai persirgusių, tada gali nebepakilti virš 1 net ir be karantino. Nebent lokaliai kai kuriuose regionuose, kurie turės būti izoliuoti ilgesnį laiką.
User avatar
Lionginas
senbuvis
Posts: 5553
Joined: 2011-10-03 09:35

2020-03-27 16:27

Vilius wrote:
2020-03-27 15:23
Kažkodėl sunku įsivaizduoti tave altruistiškoje rolėje.. Manau, čia tik šiaip iš mandagumo parašei, nes - kaip ir likę nuobodžiaujantys planetos gyventojai - staiga pajutai poreikį signalizuoti bendruomeniškumą. Iki pilno komplekto, dabar turėtum su ašaromis akyse išreikšti nesvietišką dėkingumą artimiausios poliklinikos seselėms 🙂
Saugoti savo tėvus nuo priešlaikinės mirties yra ne altruizmas, o toks mistinis dalykas, vadinamas "šeimos vertybėmis". Neokonservatoriams turbūt tolima samprata.
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2020-03-27 16:35

Seianus wrote:
2020-03-27 16:09
Tai bus kaip ir sakiau, pasibaigs karantinas ir vėl pradės plisti.
It depends. Šiaip ta virusų matematika visai įdomi, ir kartais truputį neintuityvi. Siūlyčiau pasidomėti - dabar, kai visi staiga tapo epidemiologais, gana nemažai medžiagos prikurta šia tema.
Seianus wrote:
2020-03-27 16:09
Aš ir dabar teisus ;)
Ta dalis apie tai, kad tavo "nesveiko gyvenimo" nualintas kūnas "užsigrūdino", ir tapo atsparesnis virusui tai beveik liūdnai neteisinga.
Seianus wrote:
2020-03-27 16:09
Nori lažintis, kad nemirsiu nuo koronos per artimiausius 3 metus?
Jei išgyvensi, tai tik todėl, kad ir šiaip tau nėra labai didelė tikimybė nei užsikrėsti, nei juo labiau mirti nuo šio viruso.. Tačiau "užsigrūdinimas" čia tau tikrai nepadės.
Seianus wrote:
2020-03-27 16:09
Čia ne altruistiška rolė, o normalus normalių žmonių rūpestis artimaisiais [..]
Pratęsiant fizikano mintį: dažniau už tai, kaip girdime apie tai, koks tu "suaugęs", girdime tik tai, koks tu "normalus" 😎
Last edited by Vilius on 2020-03-27 16:37, edited 1 time in total.
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2020-03-27 16:37

Lionginas wrote:
2020-03-27 16:27
Saugoti savo tėvus nuo priešlaikinės mirties yra ne altruizmas, o toks mistinis dalykas, vadinamas "šeimos vertybėmis". Neokonservatoriams turbūt tolima samprata.
Pasaulio ekonomikos sužlugdymas irgi yra šiokia tokia grėsmė. Ypač vyresniems, kurių pensija ir sveikatos draudimas yra labai tampriai su ja surištas.
User avatar
Lionginas
senbuvis
Posts: 5553
Joined: 2011-10-03 09:35

2020-03-27 16:42

Vilius wrote:
2020-03-27 16:37
Lionginas wrote:
2020-03-27 16:27
Saugoti savo tėvus nuo priešlaikinės mirties yra ne altruizmas, o toks mistinis dalykas, vadinamas "šeimos vertybėmis". Neokonservatoriams turbūt tolima samprata.
Pasaulio ekonomikos sužlugdymas irgi yra šiokia tokia grėsmė. Ypač vyresniems, kurių pensija ir sveikatos draudimas yra labai tampriai su ja surištas.
Na taip, Nasdaq vs nuosavi tėvai, sunkus pasirinkimas.

Koks skirtumas, kas tame fonde, jei esi miręs? Reikia aukotis, kad vaikai daugiau paveldėtų?
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2020-03-27 16:56

Iš to "fondo" yra mokami pinigai už tavo babytės išlaikymą. Jei nebus fondo, ji mirs nuo bado arba kitų ligų. Na, bent jau ne nuo viruso, ane..

Be to, kad apsaugotume senus žmones, užtektų izoliuoti juos, o ne ištisas šalis.. Nors kaip trumpalaikė priemonė ir dabartinė izoliacija gali būti efektyvi - aš ne prieš. Tik nereikia galvoti, kad ji nieko nekainuos, ypač jei užsitęs ilgesnį laiką.
User avatar
Lionginas
senbuvis
Posts: 5553
Joined: 2011-10-03 09:35

2020-03-27 17:09

Vilius wrote:
2020-03-27 16:56
Iš to "fondo" yra mokami pinigai už tavo babytės išlaikymą. Jei nebus fondo, ji mirs nuo bado arba kitų ligų. Na, bent jau ne nuo viruso, ane..
Kokia akcijų dalis tame babytės fonde?
Vilius wrote:
2020-03-27 16:56
Be to, kad apsaugotume senus žmones, užtektų izoliuoti juos, o ne ištisas šalis..
Tuomet scenariju būtų toks: susirgimai šoktų į viršų neįtikėtinai stipriai, ir tie keli ar keliolika procentų jaunų žmonių, kuriems visgi prireikia intensyvios terapijos, visi iš karto keliauja į ligonines. Kas reiškia, kad teks rinktis, kam gyventi ir kam mirti, ir ne tik iš tų, kurie užsikrėtė virusu, bet ir iš tų, kuriems apendicitas ar kita liga. Mirtingumas pašoktų įskaitant ir jaunus žmones, nes didžioji jų dalis tiesiog negalėtų gauti jokio gydymo. Čia tas pats, kas siūlyti porai mėnesių visai sustabdyti medicinos paslaugas. Nes nu gal reikia tuos PSD pinigus nukrepti į Wallstreetą, kad ekonomiką pakelti...
Vilius wrote:
2020-03-27 16:56
Nors kaip trumpalaikė priemonė ir dabartinė izoliacija gali būti efektyvi - aš ne prieš. Tik nereikia galvoti, kad ji nieko nekainuos, ypač jei užsitęs ilgesnį laiką.
Aš tikrai negalvoju, kad ji nieko nekainuos
User avatar
Seianus
senbuvis
Posts: 2924
Joined: 2018-11-16 23:57

2020-03-27 18:01

Vilius wrote:
2020-03-27 16:35
Ta dalis apie tai, kad tavo "nesveiko gyvenimo" nualintas kūnas "užsigrūdino", ir tapo atsparesnis virusui tai beveik liūdnai neteisinga.
Jo, ten buvo liudnas humoras ;)

Tačiau "užsigrūdinimas" čia tau tikrai nepadės.
Na jei taip sakai, tai patikėsiu.


Just kidding.
Pratęsiant fizikano mintį: dažniau už tai, kaip girdime apie tai, koks tu "suaugęs", girdime tik tai, koks tu "normalus" 😎
Na atsiprašau, jei tave triggerina pastabos, jog empatija ir rūpestis artimaisiais yra normalu.
Juokauju, aišku. Neatsiprašau.
User avatar
Seianus
senbuvis
Posts: 2924
Joined: 2018-11-16 23:57

2020-03-27 18:05

Vilius wrote:
2020-03-27 16:56
Iš to "fondo" yra mokami pinigai už tavo babytės išlaikymą. Jei nebus fondo, ji mirs nuo bado arba kitų ligų. Na, bent jau ne nuo viruso, ane..
Bl kaip nepavydžiu tavo babytei tiesa sakant. Ir babytėms visų, kam rupestis artimaisiais yra nesuvokiamas konceptas. Mirti nuo bado jei negaus pensijos, turint sveikus darbingus sūnus / anūkus. Žinai, jei nori padaryti paslaugą konservatyviai ideologijai ir šeimos vertybėms, gal tikrai nustok jas reklamuoti, ar net apsimesk, kad pasisakai prieš jas. Būtų didžiausia pagalba, kokią gali suteikti.
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2020-03-27 18:47

Kolegos, pražiūrėjot tą faktą, kad aš ten "fondą" paėmiau į kabutes. Taip padariau, nes turėjau omeny visą ekonomiką, o ne pavienius akcijų fondus.

Ir be veikiančios ekonomikos, tai jūsų babytei, kurią staiga taip pamilote, bus tikrai sunku išgyventi - net ir su labai mylinčiais vaikais bei anūkais, nes šie ir patys neturės kur uždirbti pinigų jos išlaikymui (nei tiesiogiai, nei per mokesčius).

Dar "pražiūrėjot" ir tai, kad aš net nesu prieš trumpalaikį visuotinį karantiną.. Sakau tik tiek, kad jam užsitęsus ilgiau nei kelias savaites jau reikėtų pradėt skaičiuoti, ar kaina, kurią pasaulio ekonomika moką už tokias priemones nepadarys daugiau žalos, nei pats virusas. Nes bloga ekonominė situacija irgi žudo žmones. Ir ne tik senus.
majolis
skeptikas
Posts: 641
Joined: 2016-03-20 20:24

2020-03-27 19:11

Vilius wrote:
2020-03-27 18:47
Dar "pražiūrėjot" ir tai, kad aš net nesu prieš trumpalaikį visuotinį karantiną.
Na, pandemija sukelta kaip ir naujo viruso ir tetrunka kelis mėn., todėl natūralu, kad š.m., pačiame įkarštyje, kuomet sergančiųjų skaičius dar a la eksponentiškai visur didėja, kalbos apie šviesą tunelio gale akivaizdžiai priešlaikės. Šviesos kol kas nematau nei Europoje, nei bet kur kitur, įsakaitant ir Kiniją, ir P. Korėją, nes šiandien, t.y., > 100m. po vadinamo "ispaniško gripo" pandemijos, yra kitaip nei buvo tada, ir tas "kitaip" keičia natūralią pandemijos eigą. Esminiai dalykai išlieka, nors ką gali žinot - gal covid pandemija ir parodys, kad kai kas yra ne taip kaip visada buvo...

Pandemijos/epidemijos mastai visada ima ženkliai mažėti, kuomet pasiekiamas pakankamas kolektyvinis populiacijos imuniteto lygis, t.y., kai perserga didesnė dalis žmonių. Kadangi covid specifinio gydymo/vakcinacijos nėra ir nebus iki min 2021m., pandemija baigsis tik persigus vos ne visiems - tokia vienintelė racionali išvada. Kada tai įvyks niekas pasakyti negali, belieka sekti, kaip toliau klostysis reikalai. Teisingai pastebėta, kad karantinas tik sulėtina infekcijos plitimą, ir jo tikslas iš esmės tėra išvengti sveikatos apsaugos sistemos kolapso - sergamumo kreivė kiek "išsilygina", bet atitinkamai ir "užsitęsia". O "užsitęs" visur įvairiai - spėčiau, kad Lietuvoje iki rudens. Gi dabar pagrindinis/esminis uždavinys yra apsaugoti nuo infekcijos, maksimaliai izoliuoti/karantinuoti rizikos grupes iki persirgs visi likusieji. Tik taip įmanoma sumažinti mirtingumą nuo covid, bet kol kas nelabai sekasi.

Lietuvoje šiuo požiūriu irgi ne itin... 5 mirtys yra iš rizikos grupių, 3 greičiausiai infekciją gavo ligoninėje, Ukmergėje. Kitas gan specifinis mūsuose dalykas yra didelis medicinos darbuotojų sergamumas - Ukmergės ligoninė praktiškai uždaryta, o vis nauji infekcijos atvejai fiksuojami kitur - Vilniuje, Klaipėdoje, Kaune, fiksuojami dešimtimis... Visi kontaktai automatom 14 d. karantine, ir, jei tokiais tempais toliau, sveikatos apsauga nueis ne į kolapsą, o į komą min. Dar vienas įdomus dalykas, oficiali informacija : serga 345, mirė 5, pasveiko 1. Čia matyt tam, kad įvaryti siaubo - eilinis pilietis "supras", kad 345 guli leisgyviai reanimacijoje, ventiliuojami ir laukia galo... Gal ir gerai - privers rimtai žiūrėt į karantiną. Realiai taip nėra, ženkli sergančių dalis jau yra kliniškai sveiki, bet netestuoti, todėl toliau "serga"/sėdi karantine. Dėl manęs gali ir toliau sėdėti, bet pasveikusius medikus privalu racionaliai ir kuo greičiau testuoti - nėra covid, ir į frontą. :)
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2020-03-27 19:31

majolis wrote:
2020-03-27 19:11
kuomet sergančiųjų skaičius dar a la eksponentiškai visur didėja, kalbos apie šviesą tunelio gale akivaizdžiai priešlaikės.
Jau net Italijoje nebeauga eksponentiškai. Nauji atvejai, panašu, jau praėjo piką (čia aišku su gana drąsia išlyga, kad italų duomenys tikslūs).
majolis wrote:
2020-03-27 19:11
[..]įsakaitant ir Kiniją, ir P. Korėją[..]
Tuo tarpu realybėje: "China Hits a Coronavirus Milestone: No New Local Infections".
majolis wrote:
2020-03-27 19:11
Pandemijos/epidemijos mastai visada ima ženkliai mažėti, kuomet pasiekiamas pakankamas kolektyvinis populiacijos imuniteto lygis, t.y., kai perserga didesnė dalis žmonių.
Ne "didesnė", o pakankama, kad užkrečiamumas kristų žemiau 1. Net ir ispanišku gripu persirgo tik maždaug ketvirtadalis populiacijos - toli gražu ne dauguma.
majolis wrote:
2020-03-27 19:11
Kadangi covid specifinio gydymo/vakcinacijos nėra ir nebus iki min 2021m., pandemija baigsis tik persigus vos ne visiems - tokia vienintelė racionali išvada.
Nesąmonė. Jokia liga neperserga visi - net tamsiais viduramžiais per marus užsikrėsdavo toli gražu ne visa populiacija, kai apart karantino iš viso nebuvo jokių priemonių nei žinių kaip su tuo dealinti.. Tiesiog ne taip veikia epidemijos. Truputį gėda, kad būdamas mediku kartoji tokius niekus.
majolis wrote:
2020-03-27 19:11
Gi dabar pagrindinis/esminis uždavinys yra apsaugoti nuo infekcijos, maksimaliai izoliuoti/karantinuoti rizikos grupes iki persirgs visi likusieji.
Tai kam juos saugoti, jei pasak tavęs šiaip ar taip visi galiausiai užsikrės?
User avatar
Stormas
senbuvis
Posts: 1609
Joined: 2018-07-04 23:51

2020-03-28 00:22

Vilius wrote:
2020-03-27 09:41
Šitą tingią pašaipėlę jau esi panaudojęs bent 2-3 kartus vien pastaruoju metu. Jei tikrai negali jų nelaidyti, tai gal bent padirbėk prie repertuaro?
Tai jau yra koks 10 kart kai man pasakai ką galiu rašyt ar negaliu. Tai nežinau, gal jau užteks?
Jau net Italijoje nebeauga eksponentiškai. Nauji atvejai, panašu, jau praėjo piką (čia aišku su gana drąsia išlyga, kad italų duomenys tikslūs).
Nu tai kad ne: March 27th - 5909 new cases and 919 new deaths in Italy. Highest number of new deaths since the beginning of the epidemic in Italy
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2020-03-28 01:21

Stormas wrote:
2020-03-28 00:22
Tai jau yra koks 10 kart kai man pasakai ką galiu rašyt ar negaliu. Tai nežinau, gal jau užteks?
Aš nesakau, ką tu gali rašyti - neturiu tam jokių teisių.. Tu pats laisvai rašai, ką nori. Ir tada aš laisvai reaguoju į tavo pasisakymus - kaip aš noriu. Argi ne puikus dalykas ta žodžio laisvė? 🙂
Stormas wrote:
2020-03-28 00:22
Nu tai kad ne: March 27th - 5909 new cases and 919 new deaths in Italy. Highest number of new deaths since the beginning of the epidemic in Italy
Čia daugiausiai mirčių nuo jau anksčiau diagnozuotų susirgimų. Tačiau pačių susirgimų rekordas buvo praeitą savaitę (Kovo 21 d. diagnozuoti 6557 atvejai)
User avatar
Stormas
senbuvis
Posts: 1609
Joined: 2018-07-04 23:51

2020-03-28 11:58

Vilius wrote:
2020-03-28 01:21
Aš nesakau, ką tu gali rašyti - neturiu tam jokių teisių.. Tu pats laisvai rašai, ką nori. Ir tada aš laisvai reaguoju į tavo pasisakymus - kaip aš noriu. Argi ne puikus dalykas ta žodžio laisvė? 🙂
Tai aš irgi reaguoju, atsibodo :)
Čia daugiausiai mirčių nuo jau anksčiau diagnozuotų susirgimų. Tačiau pačių susirgimų rekordas buvo praeitą savaitę (Kovo 21 d. diagnozuoti 6557 atvejai)
Kovo 26 buvo beveik irgi rekordas, anyway, per daug arti to paties skaičiaus viskas sukiojasi kad galima būtų labai nusiraminti. Bet reik tikėtis kad bent jau stabilizuojasi.
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2020-03-28 12:15

Stormas wrote:
2020-03-28 11:58
Tai aš irgi reaguoju, atsibodo :)
O man atsibodo tavo tingios kandžios pastabėlės. Tai bijau, kad dabar kas kartą turėsim (visiškai laisvai) sužaisti šitą žaidimą, kur tu parašai kandžią pastabėlę; aš parašau, kad nedžiugina; tada tu parašai, kad neaiškinčiau kaip tau rašyti; tada aš parašau, kad gali rašyti kaip nori, ir aš reaguosiu kaip noriu; tada tu vėl parašai, kad užkniso; tada aš parašau ilgą rekursinę žinutę, kurioje paklausiu, ar tu tikrai nori žaisti šitą žaidimą, kur tu parašai kandžią pastabėlę; aš į ją atsakau; tu atsakai; aš atsakau; tu atsakai; aš atsakau... [skep-engine runtime error: maximum recursion depth exceeded]
Stormas wrote:
2020-03-28 11:58
Kovo 26 buvo beveik irgi rekordas [..]
"Beveik buvo rekordas" - čia kaip tik tai, ką matytume eksponentinio augimo pabaigoje. Bet, Ok.. Ten tikrai mažoka duomenų, ir šiaip italai negarsėja patikimais skaičiais, tai kol kas palaukim ir pažiūrėkim.
Stormas wrote:
2020-03-28 11:58
Bet reik tikėtis kad bent jau stabilizuojasi.
Mes jau ne kartą tai aptarėme forume, tiek kalbėdami apie žmonių populiaciją, tiek apie ekonomiką, tiek dabar apie virusus - eksponentiniai procesai niekada "nesistabilizuoja". Jie arba eksponentiškai auga, arba eksponentiškai krenta. Ir visada tai daro su pagreičiu. Nes matematika.
majolis
skeptikas
Posts: 641
Joined: 2016-03-20 20:24

2020-03-28 15:22

Sakyčiau, kad pats pervertini statistiką, o nuosavą galvą pamiršti. :)
Vilius wrote:
2020-03-27 19:31
Jau net Italijoje nebeauga eksponentiškai. Nauji atvejai, panašu, jau praėjo piką (čia aišku su gana drąsia išlyga, kad italų duomenys tikslūs).
Vilius wrote:
2020-03-27 19:31
[..]įsakaitant ir Kiniją, ir P. Korėją[..]
Italija... Turint omeny italų mentalitetą, man kol kas mįslė, kad infekcijos epicentras išlieka š. Italija, infekcija neišplito į pietus (ar jau išplito?). Šiuo atveju belieka pasidžiaugti, kad karantinas veikia. Bet racionaliau būtų kol kas neskubėti su išvadomis. Čia vienintelį kartą suabejojai statistika, ir pasirodo, kad kaip ir ne be pagrindo. Kas dėl Kinijos - statistika čia jau tikrai abejotina, o infekcijos suvaldymui greičiausiai svarbiausia buvo kiniečių mentalitetas apskritai ir drakoniškas karantinas. Tą pat tegaliu pasakyti ir apie P. Korėją, gal statistika tik patikimesnė. Trumpai tariant - spėlioti kada/kur baigsis pandemija nemanau kad kol kas yra racionalu. Pvz., kai kas net prognozuoja 2 pandemijos bangą - ką su jais daryt, ignoruoti ar tęsti karantiną iki daugiau negaliu? :)
Vilius wrote:
2020-03-27 19:31
Ne "didesnė", o pakankama, kad užkrečiamumas kristų žemiau 1. Net ir ispanišku gripu persirgo tik maždaug ketvirtadalis populiacijos - toli gražu ne dauguma.
Čia teks paliesti epidemijų statistikos patikimumą. Mano pasakymai "pakankamas, t.y., didesnis" ar "vos ne visi" remiasi vakcinacijos apimčių ir sergamumo infekcinėmis ligomis valdymo statistika, kuri yra pakankamai tiksli ir patvirtinta praktikoje - skiepais valdoma infekcija "pribaigiama" tik tada, kai populiacijoje vakcinacijos apimtys siekia min. 90 proc., t.y., pvz., "perserga lengva tymų forma" min. 90 proc. vaikų. O kuo pats remiesi? - 100m. senumo "satistika". Ispaniško gripo patikimos statistikos nėra ir negalėjo būti dėl daugelio priežasčių - pvz., pagal cenzūruotą Prancūzijos statistiką mirė tik apie 0,5 mlj. prancūzų, o koks populiacijos procentas persirgo ispanka nežinia. Visos be išimties inf. ligos turi asimtomę, lengvą, vidutinę ir sunkią formas, todėl visi asiptomikai, "lengvi" ir pakankamai didelė dalis "vidutinių" į jokias statistikas nepateko. Prancūzijoje statistika tiksliai buvo cenzūruojama dėl karo, o visa kita tinka visoms prieš 100m. pandemijos paliestoms šalims. Iš tikro ispanka turėjo persirgti ir persirgo ne 25, o min 75 proc. gyventojų - žr. apie vakcinaciją.
Vilius wrote:
2020-03-27 19:31
Nesąmonė. Jokia liga neperserga visi - net tamsiais viduramžiais per marus užsikrėsdavo toli gražu ne visa populiacija, kai apart karantino iš viso nebuvo jokių priemonių nei žinių kaip su tuo dealinti.. Tiesiog ne taip veikia epidemijos. Truputį gėda, kad būdamas mediku kartoji tokius niekus.
Ar tai nesąmonė dar kart pasitikslink aukščiau. O maras irgi ne išimtis - persirgdavo ne visi, o didesnė dalis populiacijos, ir epidemija palengva nurimdavo. Jei pats žinai kaip kitaip veikia epidemija - pasidalink savo žiniomis, pažiūrėsim kas ir kaip ten "iš tikro " veikia. Šiandien tikrai yra galimybė patikrinti, kiek covid infekcija iš tikro persirgo žmonių, t.y., sužinoti "kaip veikia epidemija" - po panidemijos nustatyti, koks proc. žmonių turi imunitetą prieš covid, t.y., įvyko serokonversija, atsirado specifiniai ak., persirgo. Tam reikalui pakaktų ištirti ne visus, o statistiškai patikimą kiekį žmonių - nelabai brangu, ir jei pasirodys, kad persirgo tik 25 proc., tu iš tikro visažinis ir apie epidemijas išmanai daugiau už bet kokį mediką. :)
Stormas wrote:
2020-03-28 00:22
Tai kam juos saugoti, jei pasak tavęs šiaip ar taip visi galiausiai užsikrės?
Tokia "taktika" - mano asmeninis išmonė ar pasiūlymas, kaip maksimaliai sumažinti rizikos grupėse esančių asmenų sergamumą, atitinkamai ir didelį mirtingumą, nes absoliuti dauguma mirčių yra rizikos grupėse (Lietuvoje visos 5 mirtys). Visi likusieji sunkiai serga ir miršta labai retai, ko gero rečiau nei nuo elementaraus gripo, pvz., nepamenu, kiek mirė vaikų, atrodo, kad lygtai buvo 1, o tai nepalyginamai mažiau nei miršta gripo epidemijų metu. Ta prasme covid infekcija yra "keista" liga, kurios atitinkamai ir epidemiologija specifinė, ir infekcijos valdymo priemonės turi būti taikomos/koreguojamos, remiantis visa š.m. turima informacija. Ir mano pasiūlymas Lietuvai gana drastiškas - kad sumažėtų mirtingumas rizikos grupėse, leisti ("sąlyginai"), kad kuo greičiau persirgtų ne rizikos grupių asmenys, nes jiems apskritai ši liga yra self limited, ir tuo ženkliai padidinti kolektyvinį imunitetą ir atitinkamai pakankamai greitai sumažinti sergamumą apskritai, O tuo tarpu. kol kiti sirgs, rizikos grupes karantinuoti būtina ypač griežtai ir pakankamai ilgai. Kaip visą tai realizuoti praktikoje negalvojau/nežinau, bet esmė aiški, o medikus privalu saugoti kaip akies vyzdį. :)
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2020-03-29 13:12

majolis wrote:
2020-03-28 15:22
Sakyčiau, kad pats pervertini statistiką [..]
Žmonės taip visada sako, kai statistika jiems nepalanki. Priešingu atveju, sako, kad "čia gi mokslas, kaip tu gali juo netikėti?!" 🙂
majolis wrote:
2020-03-28 15:22
Kas dėl Kinijos - statistika čia jau tikrai abejotina, o infekcijos suvaldymui greičiausiai svarbiausia buvo kiniečių mentalitetas apskritai ir drakoniškas karantinas.
Įdomu, kad Putinas irgi neseniai gyrėsi, kaip jam gerai sekasi tvarkytis su virusu.. Bet gal tame yra tiesos? Gal tikrai autoritarinės visuomenės geriau tvarkosi su tokiomis krizėmis?
majolis wrote:
2020-03-28 15:22
Pvz., kai kas net prognozuoja 2 pandemijos bangą - ką su jais daryt [..]
Palaukti, kol ji ateis, ir tada dealinti taip pat ryžtingai (bei sėkmingai), kaip ir su pirma banga. Ar tu siūlai visą pasaulį laikyt uždarytą porą metų - nes galbūt kadanors bus antra banga?
majolis wrote:
2020-03-28 15:22
Čia teks paliesti epidemijų statistikos patikimumą.
Taip taip, žinau.. vėl kalta statistika 🙂
majolis wrote:
2020-03-28 15:22
O kuo pats remiesi? - 100m. senumo "satistika". Ispaniško gripo patikimos statistikos nėra ir negalėjo būti dėl daugelio priežasčių - pvz., pagal cenzūruotą Prancūzijos statistiką mirė tik apie 0,5 mlj. prancūzų, o koks populiacijos procentas persirgo ispanka nežinia.
Istorikai turėjo 100 metų peržiūrėti tą statistiką, ir pakoreguoti ją pagal naujus duomenis, šiuolaikinius epidemijų modelius, ir t.t. Ir jei jie priėjo konsensuso "apie ketvirtadalis", tai mes su tavim tikrai nesuskaičiuosim geriau.
majolis wrote:
2020-03-28 15:22
O maras irgi ne išimtis - persirgdavo ne visi, o didesnė dalis populiacijos, ir epidemija palengva nurimdavo.
Bet kodėl? Beveik niekas neturėjo natūralaus imuniteto marą sukeliančioms bakterijoms, nebuvo jokių vaistų, nei žinių kaip ir kodėl plinta ta epidemija. Tai pagal tavo teoriją, kad "perserga beveik visi", ta epidemija turėjo nesibaigti, kol arba neišmirs beveik visi žmonės, arba bus išrasti antibiotikai ir skiepai (kas įvyko tik po kelių šimtmečių).. Ir vis tik maro epidemija truko tik kelis metus. Ir nors žuvo labai daug žmonių, tačiau toli gražu ne "beveik visi".. Kažkaip nesueina čia galai, nors tu ką.
majolis wrote:
2020-03-28 15:22
Ir mano pasiūlymas Lietuvai gana drastiškas - kad sumažėtų mirtingumas rizikos grupėse, leisti ("sąlyginai"), kad kuo greičiau persirgtų ne rizikos grupių asmenys, nes jiems apskritai ši liga yra self limited, ir tuo ženkliai padidinti kolektyvinį imunitetą[..]
Kažin, ar pats eitum savanoriu į tą "kuo greičiau persirgti" grupę?
majolis wrote:
2020-03-28 15:22
kol kiti sirgs, rizikos grupes karantinuoti būtina ypač griežtai ir pakankamai ilgai.
Pasikartosiu, kad pagal tavo teoriją, tik laiko klausimas, kol užsikrės ir tos rizikos grupės.. Tai viskas ko tu pasiektum su tuo saugojimu - prailgintum jų gyvenimą pora savaičių.

Laimei, epidemijos veikia ne taip, kaip tu sakai. Ir todėl karantinas iš tiesų gali sustabdyti epidemiją, o ne tik prailginti jos trukmę.
Post Reply