Kiek bullshit'o yra SCARF modelyje apie socialines situacijas?

Naujas temas kurkite čia
Post Reply
Svetimas
administratorius

2020-05-12 21:48

Pagalvojau, kad tokio pobūdžio tema galbūt skeptiškesniam gilesniam panagrinėjimui galėtų būti visai įdomi.

Šis dalykas (taip vadinamasis SCARF modelis) atsitiktinai patraukė mano akį viename video, kai vienas gan neblogai Lietuvoje žinomas ir nemažai kur viešojoje erdvėje pasisakyti kviečiamas psichoterapeutas Eugenijus Laurinaitis paminėjo jį kažkokioje konferencijoje apie vaikų ugdymą.

Kadangi mane šiek tiek domina neuromokslų ir pan. tematika ir neretai besidomėdamas susiduriu su įvairiausiomis nesąmonėmis, pagalvojau pasidomėti šituo SCARF modeliu plačiau. Pasirodo, jog savo ištakose šis modelis minimas ne vaikų ugdymo, o šiek tiek kitokiame kontekste. Ir su nemažai bullshit'o red flag'ų.

Minėto SCARF modelio kūrėjas yra David Rock. Vienas iš svarbių veikėjų tokio taip vadinamo NeuroLeadership instituto ir užsiimančio taip vadinamu "workspacecouchingu".

Berods pirminis, įvadinis, originalus šį modelį pristatantis straipsnis yra:
http://web.archive.org/web/201007050240 ... CARFUS.pdf

Bet, jei labai trumpai, minėto modelio esmė neva yra:
https://www.mindtools.com/pages/article/SCARF.htm
[...]
SCARF stands for the five key "domains" that influence our behavior in social situations. These are:

Status – our relative importance to others.
Certainty – our ability to predict the future.
Autonomy – our sense of control over events.
Relatedness – how safe we feel with others.
Fairness – how fair we perceive the exchanges between people to be.

The model is based on neuroscience research that implies that these five social domains activate the same threat and reward responses in our brain that we rely on for physical survival.

This "primitive" reaction helps to explain the sometimes strong emotional reactions that we can have to social situations – and why it's often hard to control them. It's instinct, and unfortunately we can't just "turn it off."
Taigi, labai paprastas klausimas. Kiek bullshit'o, jūsų manymu, yra SCARF modelyje apie socialines situacijas?
Augustas
senbuvis

2020-05-13 14:42

Taigi, labai paprastas klausimas. Kiek bullshit'o, jūsų manymu, yra SCARF modelyje apie socialines situacijas?
Patikslinsiu, kad SCARF modelis yra ne apie socialines situacijas, bet apie Tave ir (na, savaime aišku) apie kitus žmones, kurie pakliūva į socialines situacijas, bei Tavo ir jų elgesį. Na, kadangi šitas modelis yra apie Tave, tai gal Tu ir papasakok apie save, pvz., kaip Tu elgiesi, pakliuvęs į įvairias socialines situacijas, ir kiek tas Tavo elgesys tose situacijose atitinka SCARF modelyje išvardytus punktus. :ax:
Vilius
emeritas

2020-05-15 10:24

Svetime, mes jau su tavim gana smulkiai aptarėm šitą reikalą, tai nežinau ar verta kartotis..

Labai trumpai: mokslinė dalis man atrodo Ok-ish (bent jau pagal nelabai aukštus socialinių mokslų standartus). Man daugiausiai abejonių kėlė ne pati teorija, o to autoriaus interpretacija ir rekomendacijos.. Mano skoniui, ten buvo žymiai per daug to šiuolaikinio geruoliškumo ir hiper-jautrumo. Pvz., ta vieta, kur jis rimtu veidu rašė, kad darbuotojai gali jausti "grėsmę", jei įmonės vadovas tą dieną nenusišypsojo - man buvo stačiai juokinga. Mano galva, suaugę žmonės turėtų turėti pakankamai storą skūrą, kad galėtų dealinti su tokiomis nano-grėsmėmis. Tikrai nerealistiška tikėtis, kad darbo aplinka ar kitos socialinės interakcijos gali būti nukenksmintos iki tokio saugumo/komforto lygio..

Paskui dar turėjau šiek tiek etinių klaustukų - pvz., toje vietoje, kur autorius siūlė duoti didesnę autonomiją ir kitus iš tų penkių parametrų kaip pakaitalą užmokesčiui už darbą. Kas mano galva atrodo kaip elementari manipuliacija.
Post Reply