Kas yra tas "konsumistinis hedonizmas"?

Naujas temas kurkite čia
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2020-07-06 12:04

Pagalvojau, jog tai galėtų būti gan įdomi tema.
Gal galėtum, Augustai, plačiau nupasakoti ir nušviesti, kas tai yra per dalykas?
Būtų įdomu daugiau sužinoti apie šią keistą miglotą sąvoką, kuria remdamasis tu sugebi argumentuoti kitų žmonių teisių ribojimą.
Augustas
senbuvis
Posts: 3165
Joined: 2012-05-03 18:44

2020-07-07 13:58

Tai prašom. Su malonumu pristatau jums ištrauką iš straipsnio bernardinai.lt :love: :

"Naujoji globali religija

Visa kultūra kyla iš cultus – garbinimo. Visas autentiškas garbinimas – iš pačioje gyvenimo širdyje glūdinčios šventos paslapties pojūčio. Tai simboliškai vaizduoja bažnyčios, stovinčios viduramžių Europos kaimų centre – aplink jas, kaip saulės spinduliuojama šviesa, telkiasi žmonių gyvenvietė. Garbinimas buvo svarbiausia veikla viduramžių Europos gyvenime. Be credo, įkūnyto Dievo garbinimo akte, be šventos aukos, visa kita neturėjo prasmės.

Keletas spėrių žingsnių mūsų laikų link, ir štai globalus kaimas turi naują centrą – ne bažnyčią, o prekybos centrą. Vartotojiškumas tapo naująja globalia religija. Pagrindinė vartotojiškumo skelbiama tiesa – neribotas pasirinkimas ir neribota laisvė atneša laimę. Šis pasirinkimo kultas tapo radikalios autonomijos dogma, kurią prieš šimtmetį aiškiai suformulavo pagarsėjęs satanistas Aleisteris Crowley: „Daryk, ką nori.“

Realybė tuomet privalo paklusti mūsų valiai. Neriboti pasirinkimai, neribota laisvė, neribota asmeninė autonomija – tai pagrindinės doktrinos, kuria remiasi moderni kultūra. Niekas negali stoti prieš neribotą pasirinkimą – mūsų galią perkurti pasaulį pagal savo paveikslą. Šiam besočiam dievui aukojame netgi savo vaikus.

Šis modernus neriboto pasirinkimo credo girdimas ir piktuose už teisę į abortą pasisakančiųjų šūkiuose: „Mano kūnas – mano pasirinkimas“. Jie save vadina visai taikliai – „pro-choicers“ (angl. „už pasirinkimą“).

Be to, visos kliūtys neribotam pasirinkimui privalo būti sunaikintos. Viena iš svarbiausių kliūčių – autentiškas tikėjimas. Žmogus, priėmęs transcendentines tiesas, gyvena pagal vertybes, kurios neišvengiamai konfliktuoja su asmeninės autonomijos dogma. Taigi tikėjimas arba turi pasitraukti į antrą planą, arba dingti apskritai.

Turtingų korporacijų galia – matoma marketinge, reklamoje ir medijose – be poilsio dirba naikindama tai, kas transcendentiška ir šventa, kreipdama mūsų akis į šio pasaulio karalystę. Rinka turi viešpatauti – tai varžovų netoleruojantis dievas."

Ištrauką paėmiau iš čia:
https://www.bernardinai.lt/tebuna-katal ... -tikejima/

Dar kokių nors klausimų šia tema bus? :ax:
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2020-07-08 19:06

Neskaitau ilgų citatų - juo labiau paimtų iš Bernardinų :), tai net nežinau, ar mano apibrėžimas sutaps su Augusto.. Bet aš tą "konsumistinį hedonizmą" apibrėščiau kaip visuomenės santvarką, kurioje dominuojančios vertybės yra pagrinde nukreiptos į trumpalaikę ir paviršutinišką pavienių individų gerovę, o ne į visuomenės darną.

Jei skalė būtų nuo 1 (totalus kolektyvizmas, kur individo gerovė ir laisvė beatodairiškai aukojamos dėl bendro gėrio) iki 10 (visi ėda, geria ir krušasi, like there is no tomorrow).. Tai aš dabartinei Vakarų visuomenei duočiau kokius 7 - t.y. arčiau hedonizmo, bet ne taip jau dramatiškai. Taip, mes labai materialistiški ir dažnai trumparegiai.. Bet iš kitos pusės pilna ir rūpesčio dėl visuotinio gėrio - pvz. dėl klimato kaitos.
User avatar
Stormas
senbuvis
Posts: 1609
Joined: 2018-07-04 23:51

2020-07-08 19:14

Vilius wrote:
2020-07-08 19:06
Bet iš kitos pusės pilna ir rūpesčio dėl visuotinio gėrio - pvz. dėl klimato kaitos.
Kaip norėčiau, kad tai būtų tiesa :(
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2020-07-08 20:49

Stormas wrote:
2020-07-08 19:14
Kaip norėčiau, kad tai būtų tiesa :(
Aš tai norėčiau, kad tu rašytum ilgesnes žinutes :)
User avatar
Lionginas
senbuvis
Posts: 5553
Joined: 2011-10-03 09:35

2020-07-09 08:46

Anksčiau, kai turtus sau kraudavosi tik turtingieji (įskaitant RKB), tai noras turėti daug blizgučių atrodo nebuvo problema. Bet kai visiems žmonėms atsivėrė galimybės rinktis ir vartoti visko daug, tai staiga tapo problema.
Augustas
senbuvis
Posts: 3165
Joined: 2012-05-03 18:44

2020-07-09 16:55

Vilius wrote:
2020-07-08 19:06
Neskaitau ilgų citatų - juo labiau paimtų iš Bernardinų :), tai net nežinau, ar mano apibrėžimas sutaps su Augusto.. Bet aš tą "konsumistinį hedonizmą" apibrėščiau kaip visuomenės santvarką, kurioje dominuojančios vertybės yra pagrinde nukreiptos į trumpalaikę ir paviršutinišką pavienių individų gerovę, o ne į visuomenės darną.
Iš esmės teisingai supratai, ką norėjau pasakyti. Aš dar patikslinčiau, kad konsumistiniame hedonizme vertybės yra nukreiptos į trumpalaikį ir paviršutinišką pavienių individų norų patenkinimą, o ne į individo ir visuomenės darnų vystymąsį.
Jei skalė būtų nuo 1 (totalus kolektyvizmas, kur individo gerovė ir laisvė beatodairiškai aukojamos dėl bendro gėrio) iki 10 (visi ėda, geria ir krušasi, like there is no tomorrow).. Tai aš dabartinei Vakarų visuomenei duočiau kokius 7 - t.y. arčiau hedonizmo, bet ne taip jau dramatiškai. Taip, mes labai materialistiški ir dažnai trumparegiai.. Bet iš kitos pusės pilna ir rūpesčio dėl visuotinio gėrio - pvz. dėl klimato kaitos.
Čia jau sutinku visiškai. :thumbsup:

P.S.
Anksčiau, kai turtus sau kraudavosi tik turtingieji (įskaitant RKB), tai noras turėti daug blizgučių atrodo nebuvo problema. Bet kai visiems žmonėms atsivėrė galimybės rinktis ir vartoti visko daug, tai staiga tapo problema.
Problema yra ne turtai, o persisotinimas.
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2020-07-09 18:04

Augustas wrote:
2020-07-07 13:58
Ištrauką paėmiau iš čia:
https://www.bernardinai.lt/tebuna-katal ... -tikejima/

Dar kokių nors klausimų šia tema bus? :ax:
Kol kas mane nuvylei su savo "straipsniu". Tu geriau savais žodžiais papasakok, kaip tu tą "konsumistinį hedonizmą" supranti. Kaip atskirti, kada koks dalykas yra "konsumistinis hedonizmas" (labai blogas dalykas pagal tavo supratimą, kaip supratau iš tavo kalbų) ir kada ne. T.y. ar galima pagal kažkokį konkretų "algoritmą" ar principą nustatyti, kada kažkas yra "konsumistinis hedonizmas", o kada jau nebe?

Pavyzdžiui, aš su antra puse turime sau malonų ritualą dažną savaitgalį kartu ryte išeiti į miestą atsigerti kavos kur nors kavinėje. Ar čia mes "konsumistiniu hedonizmu", tai darydami, pagal tave, užsiimame, ar ne? Ir kodėl?
Augustas
senbuvis
Posts: 3165
Joined: 2012-05-03 18:44

2020-07-09 18:24

Svetimas wrote:
2020-07-09 18:04
Augustas wrote:
2020-07-07 13:58
Ištrauką paėmiau iš čia:
https://www.bernardinai.lt/tebuna-katal ... -tikejima/

Dar kokių nors klausimų šia tema bus? :ax:
Kol kas mane nuvylei su savo "straipsniu". Tu geriau savais žodžiais papasakok, kaip tu tą "konsumistinį hedonizmą" supranti. Kaip atskirti kada koks dalykas yra "konsumistinis hedonizmas" (labai blogas dalykas pagal tavo supratimą, kaip supratau iš tavo kalbų) ir kada ne. T.y. ar galima pagal kažkokį konkretų "algoritmą" ar principą nustatyti, kada kažkas yra "konsumistinis hedonizmas", o kada jau nebe?
Tai tas algoritmas toje straipsnio ištraukoje ir pateiktas. Išsiplėsdamas galiu pasakyti, kad esmė yra ne konkretus veiksmas ar įprotis/ritualas/daiktas, pvz., toks:
Pavyzdžiui, aš su antra puse turime sau malonų ritualą dažną savaitgalį kartu ryte išeiti į miestą atsigerti kavos kur nors kavinėje.
Esmė yra Tavo santykis su tuo maloniu Tau dalyku arba Tavo požiūris į tą malonų Tau veiksmą ar įprotį/ritualą/daiktą. T.y., esmė yra, kaip Tu žiūri į tą įprotį/ritualą. Jei žiūri į jį taip, tarsi be to malonaus veiksmo/įpročio/ritualo/daikto (reikiamą pabraukti) gyventi normaliai negalėtum, tada taip, tai jau konsumistinis hedonizmas visame savo gražume.
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2020-07-09 19:28

Augustas wrote:
2020-07-09 18:24
Tai tas algoritmas toje straipsnio ištraukoje ir pateiktas. Išsiplėsdamas galiu pasakyti, kad esmė yra ne konkretus veiksmas ar įprotis/ritualas/daiktas, pvz., toks:
Pavyzdžiui, aš su antra puse turime sau malonų ritualą dažną savaitgalį kartu ryte išeiti į miestą atsigerti kavos kur nors kavinėje.
Esmė yra Tavo santykis su tuo maloniu Tau dalyku arba Tavo požiūris į tą malonų Tau veiksmą ar įprotį/ritualą/daiktą. T.y., esmė yra, kaip Tu žiūri į tą įprotį/ritualą. Jei žiūri į jį taip, tarsi be to malonaus veiksmo/įpročio/ritualo/daikto (reikiamą pabraukti) gyventi normaliai negalėtum, tada taip, tai jau konsumistinis hedonizmas visame savo gražume.
Na, be kavos gėrimo ritualo savaitgalio rytais, gyventi normaliai galėčiau. Bet nematau jokios prasmės tik šiaip iš lempos atsisakinėti tai daryti, kol man tai patinka ir teikia malonumą. Jei dėl kažkokių aplinkybių praktikuoti šito ritualo nebegalėčiau, tai pakeisčiau jį kuo kitu.
Tai taip ir nesupratau, ar tai papuola į "konsumistinio hedonizmo" kategoriją, ar ne?

O, pavyzdžiui, kompiuterio neturėjimas ne darbe mano gyvenimą gan ženkliai apsunkintų. Reikėtų visaip verstis per galvą, kad sau reikalingus dalykus patogiai pasidaryčiau. Ir nemažai malonumo (ir ne tik), kurį gaunu, juo naudodamasis, sau netekčiau. Tai čia aš jau "konsumistinio hedonizmo" auka? :)

Ir apskritai, man daug svarbesnis klausimas atrodo: kodėl, kuo "konsumistinis hedonizmas" tau yra blogai? Ar tai tau kažkuo blogai "by definition"?
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2020-07-09 19:33

Vilius wrote:
2020-07-08 20:49
Stormas wrote:
2020-07-08 19:14
Kaip norėčiau, kad tai būtų tiesa :(
Aš tai norėčiau, kad tu rašytum ilgesnes žinutes :)
Tai tu nori ilgesnių žinučių, tai trumpesnių. Kame reikalas? :)
Vilius
emeritas
Posts: 6521
Joined: 2004-04-19 12:28

2020-07-09 19:52

Svetimas wrote:
2020-07-09 19:33
Tai tu nori ilgesnių žinučių, tai trumpesnių. Kame reikalas? :)
Kai žinutės per ilgos, kad perskaityčiau ir atsakyčiau vienu ypu, tada noriu trumpesnių. Bet kai jos būna tingūs one-lineriai, tada norisi ilgesnių - kad būtų už ko užsikabinti, ir kaip nors prasmingai atsakyti.
User avatar
Lionginas
senbuvis
Posts: 5553
Joined: 2011-10-03 09:35

2020-07-10 06:57

Augustas wrote:
2020-07-09 18:24
Esmė yra Tavo santykis su tuo maloniu Tau dalyku arba Tavo požiūris į tą malonų Tau veiksmą ar įprotį/ritualą/daiktą. T.y., esmė yra, kaip Tu žiūri į tą įprotį/ritualą. Jei žiūri į jį taip, tarsi be to malonaus veiksmo/įpročio/ritualo/daikto (reikiamą pabraukti) gyventi normaliai negalėtum, tada taip, tai jau konsumistinis hedonizmas visame savo gražume.
Ar galėtum normaliai gyventi be bažnyčios?
Augustas
senbuvis
Posts: 3165
Joined: 2012-05-03 18:44

2020-07-10 13:58

Svetimas wrote:
2020-07-09 19:28
Augustas wrote:
2020-07-09 18:24
Tai tas algoritmas toje straipsnio ištraukoje ir pateiktas. Išsiplėsdamas galiu pasakyti, kad esmė yra ne konkretus veiksmas ar įprotis/ritualas/daiktas, pvz., toks:



Esmė yra Tavo santykis su tuo maloniu Tau dalyku arba Tavo požiūris į tą malonų Tau veiksmą ar įprotį/ritualą/daiktą. T.y., esmė yra, kaip Tu žiūri į tą įprotį/ritualą. Jei žiūri į jį taip, tarsi be to malonaus veiksmo/įpročio/ritualo/daikto (reikiamą pabraukti) gyventi normaliai negalėtum, tada taip, tai jau konsumistinis hedonizmas visame savo gražume.
Na, be kavos gėrimo ritualo savaitgalio rytais, gyventi normaliai galėčiau. Bet nematau jokios prasmės tik šiaip iš lempos atsisakinėti tai daryti, kol man tai patinka ir teikia malonumą. Jei dėl kažkokių aplinkybių praktikuoti šito ritualo nebegalėčiau, tai pakeisčiau jį kuo kitu.
Tai taip ir nesupratau, ar tai papuola į "konsumistinio hedonizmo" kategoriją, ar ne?
Tada viskas gerai, į konsumistinio hedonizmo kaktegoriją tai nepapuola. :thumbsup:
O, pavyzdžiui, kompiuterio neturėjimas ne darbe mano gyvenimą gan ženkliai apsunkintų. Reikėtų visaip verstis per galvą, kad sau reikalingus dalykus patogiai pasidaryčiau. Ir nemažai malonumo (ir ne tik), kurį gaunu, juo naudodamasis, sau netekčiau. Tai čia aš jau "konsumistinio hedonizmo" auka? :)
Darbas yra atskiras klausimas. Darbą reikia daryti kaip įmanoma efektyviau ir našiau, todėl visi darbo efektyvumą ir našumą padedantys pagerinti veiksniai į konsumistinio hedonizmo kategoriją nepapuola.
Ir apskritai, man daug svarbesnis klausimas atrodo: kodėl, kuo "konsumistinis hedonizmas" tau yra blogai? Ar tai tau kažkuo blogai "by definition"?
Iš esmės konsumistinis hedonizmas yra blogai dėl neigiamų pasekmių asmeniui. Ši filosofinė doktrina žada (kažką gero), bet neišpildo savo pažadų.
***
Lionginas wrote:
2020-07-10 06:57
Augustas wrote:
2020-07-09 18:24
Esmė yra Tavo santykis su tuo maloniu Tau dalyku arba Tavo požiūris į tą malonų Tau veiksmą ar įprotį/ritualą/daiktą. T.y., esmė yra, kaip Tu žiūri į tą įprotį/ritualą. Jei žiūri į jį taip, tarsi be to malonaus veiksmo/įpročio/ritualo/daikto (reikiamą pabraukti) gyventi normaliai negalėtum, tada taip, tai jau konsumistinis hedonizmas visame savo gražume.
Ar galėtum normaliai gyventi be bažnyčios?
Taip, galėčiau normaliai gyventi ir vienas, t.y., be bažnyčios.
User avatar
Lionginas
senbuvis
Posts: 5553
Joined: 2011-10-03 09:35

2020-07-10 14:03

Augustas wrote:
2020-07-10 13:58
Taip, galėčiau normaliai gyventi ir vienas, t.y., be bažnyčios.
Visi kiti, kuriuos kaltini konsumistiniu hedonizmu, irgi pasakytų tą patį - kad galėtų be to išgyventi.
Augustas
senbuvis
Posts: 3165
Joined: 2012-05-03 18:44

2020-07-10 14:06

Lionginas wrote:
2020-07-10 14:03
Augustas wrote:
2020-07-10 13:58
Taip, galėčiau normaliai gyventi ir vienas, t.y., be bažnyčios.
Visi kiti, kuriuos kaltini konsumistiniu hedonizmu, irgi pasakytų tą patį - kad galėtų be to išgyventi.
Atsiprašau, bet Tu parašei "išgyventi", o ne "normaliai gyventi"? :ax:
User avatar
Lionginas
senbuvis
Posts: 5553
Joined: 2011-10-03 09:35

2020-07-10 14:11

Augustas wrote:
2020-07-10 14:06
Atsiprašau, bet Tu parašei "išgyventi", o ne "normaliai gyventi"? :ax:
Visi kiti, kuriuos kaltini konsumistiniu hedonizmu, irgi galėtų pasakyti tą patį - kad galėtų normaliai be to gyventi.

Bet, ar tai reiškia, jei bažnyčios nebūtų, tu jos nenorėtum ir nei piršto nepajudintum, kad ji atsirastų?
Augustas
senbuvis
Posts: 3165
Joined: 2012-05-03 18:44

2020-07-10 14:30

Lionginas wrote:
2020-07-10 14:11
Augustas wrote:
2020-07-10 14:06
Atsiprašau, bet Tu parašei "išgyventi", o ne "normaliai gyventi"? :ax:
Visi kiti, kuriuos kaltini konsumistiniu hedonizmu, irgi galėtų pasakyti tą patį - kad galėtų normaliai be to gyventi.
Jų filosofinė nuostata yra kitokia. Būtent tokia, kad laimė tik iš malonumų gaunama. Kitaip sakant, jie gina tą idėją, jog malonumas yra savitikslis dalykas. Gyvenk savo malonumui ir netrukdyk savo malonumui gyventi kitiems - taip galėtų būti suformuluotas jų šūkis.
Bet, ar tai reiškia, jei bažnyčios nebūtų, tu jos nenorėtum ir nei piršto nepajudintum, kad ji atsirastų?
Visiškai teisingai, Lionginai, supratai. :thumbsup:
Post Reply