Keisti įvykiai: Tamam Shud

Naujas temas kurkite čia
Post Reply
User avatar
Seianus
senbuvis
Posts: 2323
Joined: 2018-11-16 23:57

2021-04-29 12:54

Po neilgos vienerių metų pertraukėlės, keistų įvykių serija grįžta :thumbsup:

Apie šį atvejį ir jo tyrimus yra gausybė informacijos, todėl deja net santrauką rašyti užimtų per ilgai. Tad pateiksiu tik esminius faktus, ir nuorodas pasiskaityti plačiau. Tuo labiau, kad šis įvykis nėra tradiciškai interneto skeptikų sritis, t.y., negirdėjau jokių mėginimų jį paaiškinti dieviškąja intervencija, ufonautiška intervencija (you dont wanna know) ar paranormaliais reiškiniais. Galimai dalis siūlomų paaiškinimų nebent patektų į konspiracijų teorijų teritoriją, bet tai nereiškia, kad jie būtinai neteisingi.

--------

1948 m. gruodžio 1 d. Somertono parke Adelaidėje, Australijoje, rastas negyvas žmogus. ~180 cm ūgio, 40 - 45 m., „britiškos“ išvaizdos pasak patologo, nusiskutęs, puikios fizinės būklės (išskyrus, kad negyvas). Nuo jo drabužių buvo pašalintos visos etiketės.* Neturėjo skrybėlės (penktame dešimtmetyje - neįprasta). Neturėjo piniginės, anei jokio asmens dokumento. Pasak skrodimo, mirtis ištiko gruodžio 1 d. apie antrą valandą nakties. Mirties priežasties nustatyti nepavyko, vyraujanti hipotezė – nuodai, tačiau nieko konkrečiau nežinoma. Jei apsinuodyjo, tai greičiausiai ne paskutinio valgio metu. Jo tapatybės nustatyti nepavyko, nei pagal dantų atspaudus nei kaip kitaip.


1949 m. sausio 14 d. Adelaidės geležinkelio stoties saugykloje rastas lagaminas, ten padėtas praeitų metų lapkričio 30 d. ir manoma, priklausęs velioniui. Lagamine rasta įvairių drabužių, beveik visi su pašalintomis etiketėmis*, pižama, skutimosi reikmenys, atsuktuvas, žirklės ir kt. Ant maikės ir skalbinių maišo buvo rasta pavardė T. Keane. Pagal šią pavardę nieko nerasta, jokioje angliakalbėje šaly tarp dingusių ieškomų asmenų tokios pavardės irgi nebuvo. Policija nusprendė, kad žmogus tikriausiai į Adelaidę atvyko tą pačią naktį (lapkričio 30 d.), iš Sidnėjaus, Melburno arba Port Ogastos.


1949 m. birželį buvo atliktas papildomas mirusiojo daiktų tyrimas. Jo dėvėti drabužiai buvo švarūs, tvarkingi, batai neseniai nuvaksuoti ir neatrodė kaip žmogaus, klaidžiojusio po parką pusę nakties. Ar žmogaus, mirusio konvulsijose lauke. Todėl kilo prielaida, kad jis mirė kažkur kitur, ir į parką buvo atneštas po mirties. Slaptoje užsiūtoje kelnių kišenėje rastas susuktas popieriaus lapelis su spausdintais žodžiais Tamám Shud. Iš persų į anglų k. šie žodžiai buvo išversti kaip „ended“ arba „finished“, ir buvo manyta, kad jis greičiausiai iškirptas iš Omaro Chajamo „Rubijatų“.
1 IxmYRHQ-LXpfz732V_kNXQ.jpeg
Galiausiai buvo rasta konkreti knyga, iš kurios žodžiai iškirpti, tačiau jos atsiradimo aplinkybės yra ne mažiau paslaptingos ir iki šiol išlikusios kelios versijos. Knygą policijai pridavęs žmogus, kaip tuo metu Australijoje buvo įprasta, liudininkų apsaugos tikslais buvo įvardintas pseudonimu – ir iki mūsų dienų tik tas pseudonimas ir išlikęs: Ronald Francis. Jo identitetas, tikėtina, niekada ir nebuvo žinomas ar bent kažkur viešai užregistruotas. Knygos atsiradimo aplinkybės įvairiuose šaltiniuose aprašytos labai skirtingai. Bet kuriuo atveju, analizė įrodė, kad iškirptas popieriaus gabalėlis buvo tikrai iš tos knygos, o ne šiaip kažkas sugalvojo patrolinti policiją. Knygos gale buvo įsispaudęs tekstas, greičiausiai kažkas rašė ant jos padėto popieriaus, ir tas tekstas buvo toks:
WRGOABABD
MLIAOI
WTBIMPANETP
x
MLIABOAIAQC
ITTMTSAMSTGAB
Taip pat, knygoje rastas telefono numeris, ir jo savininkė – Jessica Thomson (1921–2007) – gyveno vos už 400 m nuo vietos, kur rastas kūnas. Policijos apklausta, ji teigė mirusiojo nepažinojusi, ir paskutinėm dienom jai niekas neskambino bei niekas nelankė. Tačiau, pasak jos, 1948 m. kažkada kažkoks nepažįstamas žmogus apie ją klausinėjęs jos kaimynų.

Tai maždaug tiek yra tvirtai žinoma, visa kita – pasakojimai ir spėliojimai, ir jų tikrai netrūksta, ir jie tikrai nepatikimi, mano nuomone, kuo šį byla darosi garsesnė, tuo daugiau išlenda visokių dėmesio ir (arba) pinigų mėgėjų su savo pasakojimais. Thomson dukra, pavyzdžiui, interviu „60 minutes Australia“ teigusi, kad jos mama mirusįjį iš tiesų pažinojo. Yra ir žmonių, teigiančių jog buvo giminės ar vaikai ar t.t. Taip pat yra įvairių hipotezių dėl jo tapatybės, bet faktas, kad per ~70+ metų, tvirtai ta tapatybė nustatyta nebuvo.

Internetuose populiarios hipotezės susijusios su šnipinėjimu, aš šios industrijos gerai neišmanau, tačiau man skamba labiau kaip Holyvudinis šnipinėjimas, nei realus.

Idėjos? :)

-----
*Anais laikais buvo populiaru ant drabužių turėti etiketes su savininko pavarde, tačiau ne taip retai žmonės juos pašalindavo ir be jokių įtartintų motyvų.

Popamokiniam skaitymui:
https://en.wikipedia.org/wiki/Tamam_Shud_case
https://www.bizarrepedia.com/taman-shud/

Popamokiniam spoksojimui:
Is this the face of Australia's most mysterious unknown person, the Somerton Man? | ABC News
The Somerton Man: Australia's Greatest Crime Mystery. Biographics
EXTENDED INTERVIEW | Roma & Rachel Egan discussing the reasons they want the Somerton man exhumed. 60 minutes Australia
Augustas
senbuvis
Posts: 3056
Joined: 2012-05-03 18:44

2021-04-29 15:28

Gal tikrai vyras buvo šnipas, arba įtariamas kaip šnipas, arba įtariamas kaip besislapstantis vokiečių nacistas, ir likviduotas. :ax:

Mažas nukrypimas nuo temos. Kažkada Lietuvoje buvo toksai žurnalas "Rankas aukštyn". Pavyzdys kaip atrodė tas žurnalas:

https://www.sena.lt/zurnalai/rankas_aukstyn-1991_5


Be kita ko, ten taip pat buvo spausdinami olandų kontržvalgybininko O.Pinto prisiminimai apie Antrajame pasauliniame kare vykusią vokiečių šnipų medžioklę. Ten aprašyta, kaip tie šnipai rengdavosi, kaip jie vaidindavo pabėgėlius ir pan.

Tai štai, tas miręs vyras apsirengęs lygiai taip pat, kaip tuose O.Pinto prisiminimuose aprašyti šnipai.
Last edited by Augustas on 2021-04-29 15:41, edited 1 time in total.
User avatar
fizikanas
senbuvis
Posts: 5791
Joined: 2004-05-27 19:45

2021-04-29 15:34

Nezinau, sunku pasakyt. Tikiuosi kada nors padarys Dzesikos Flecer epizoda apie sita ivyki.
Post Reply