Svetimas wrote: ↑2024-11-18 22:51
O kaip tu pats, Viliau, žiūri į tokia super-valstybę pagal JAV modelį? Bent jau aš kol kas nelabai sugalvoju trūkumus atsveriančių to privalumų.
Visada buvau už stiprią ir vieningą Europą - gal tik mano santykiai su Briuseliu yra kiek komplikuoti dėl visokių geografinių ir asmeninių niuansų. Referendume nedvejodamas balsuočiau už tokį projektą, net jei jį siūlytų dabartiniai ES lyderiai - kurie man visai ne prie širdies, jei atvirai (su viltimi, kad netolimoje ateityje jie bus pakeisti per naujai sukurtus demokratinius procesus).
Pagrindinis argumentas yra, kad būtų pagaliau užbaigtas Europos vienijimo procesas, kuris vyksta dar nuo pat Antrojo pasaulinio karo pabaigos. Nes dabar mes esame įstrigę keistoje tarpinėje padėtyje, kuri turbūt nėra pakankamai tvirta ir stabili, kad atlaikytų rimtesnius istorijos išbandymus.
Svetimas wrote: ↑2024-11-18 22:51
Kartu net ir, pvz., tokia labai nedidelė smulkmena kaip kad tai, jog skirtingose ES šalyse pakankamai skirtingomis kalbomis yra kalbama (nėra kažkokios visuotinos bendros jungiančios kalbos ar net kokios idėjos), gali šiek tiek stabdyti tokį projektą.
Ach taip, amžinas bendros kalbos klausimas.. Visų pirma, savo regionuose visi ir toliau kalbėtų savo gimtosiomis kalbomis - nu nes juos visus perauklėti būtų nerealistiška net ir šito gana utopinio projekto rėmuose. Bendra kalba būtų reikalinga tik federacinės valdžios įstaigose, nu ir universitetuose, kurie ruošia valdininkus, gal dar kariuomenėje ir kitose bendrose srityse. Tai čia, manau, geriausias sprendimas yra tiesiog susitaikyti su tuo, kad tarp ES valdininkų ir susijusių organizacijų jau dabar de facto dominuoja anglų kalba - taip, po Brexito tai yra kiek ironiška, nu bet taip jau susiklostė. Ilgainiui ta Euro-anglų kalba gal evoliucionuotų tolyn nuo JAV ir Britanijos, ir taptų atskira kalba su savitu akcentu, žodynu, ar gal net skirtinga gramatika. Kiti variantai - daugiakalbystė, sintetinės arba senovinės kalbos, arba vienos iš Europos kalbų dominavimas - manau yra prastesni, bet jei kam įdomu, galim pakalbėti ir apie juos (
ne, Esperanto kalbos šį kartą nesiūlysiu
)
Svetimas wrote: ↑2024-11-18 22:51
Ir vien jau tai, kad ES priklausiančių valstybių tarpe yra įsiterpusios ir ES nepriklausančios valstybės, nemažai liudija.
Ir dabar pasaulyje yra keletas valstybių, kurios yra kitų valstybių viduje, tai čia nieko dramatiškai naujo. Jei tos valstybės bus draugiškos, te sau toliau gyvena, prekiauja ir bendrauja su ta naująja Super Europa, kaip dabar tai daro su Europos sąjungos šalimis. O jei nebus draugiškos.. nu tada jau too bad - taip jau joms nepasisekė, kad tapo apsuptos priešų, tegul ieško kaip susitaikyti.
Svetimas wrote: ↑2024-11-18 22:51
Įdomu, kad Nacionalinis susivienyjimas buvo griežtai prieš ES federalizaciją prieš rinkimus.
Daug kas dešinėje yra prieš ES plėtrą tiek geografine, tiek augančios įtakos prasme, ir jie turi gerų argumentų. Bet jie pagrinde yra nukreipti prieš dabartinės ES vadovybės politiką pvz. žemės ūkio, migracijos ir kitais klausimais. Nepamenu, kad būčiau girdėjęs rimtesnių kalbų prieš pačią vieningos Europos idėją.