Konkursas: kodėl "žalioji energetika" yra blogis Europoje?

Naujas temas kurkite čia
User avatar
Lionginas2
pradedantis
Posts: 175
Joined: 2026-02-03 12:43

2026-05-31 17:38

Galėtų kas nors įvairovės dėlei pateikti bent vieną pavyzdį, kur iškastinio kuro augimas nestagnuoja...

JAV šiemet įdiegs rekordinius naujus 86 GW pajėgumus. Ir 93% bus atsinaujinanti energetika - saulė, vėjas, batarėjos. Nepaisant jokių trumpo administracijos blėnių. Verslas ir ekonomika laimi prieš kultūrinius karus. Kol atsinaujinančios energetikos skeptikai susigaudys, kas nutiko, energetinė revoliucija jau bus pasibaigusi.
User avatar
Vilius
emeritas
Posts: 7452
Joined: 2004-04-19 12:28

2026-05-31 21:54

Lionginas2 wrote:
2026-05-31 17:38
Galėtų kas nors įvairovės dėlei pateikti bent vieną pavyzdį, kur iškastinio kuro augimas nestagnuoja...
Pavyzdžiui - visas pasaulis:
primary-sub-energy-source.png
Buvo nedidelis sutrikdymas naftos suvartojime pandemijos metais, bet apart to iškastinio kuro suvartojimas toliau auga kartu su augančiu apetitu energijai.

Jei pažiūrėsi į grafikus apačioje - tai taip, ten tikrai matosi gana greitas augimas saulės ir vėjo energijos suvartojime, nes tie dalykai buvo stipriai dotuojami ir propaguojami turtingose šalyse. Tačiau pasaulio mastu jie kol kas nėra reikšmingi. Gal vieną dieną - kai išseks lengvai pasiekiamos iškastinio kuro atsargos - jie tokiais taps.. O gal bus sukurti visai nauji energijos šaltiniai, kas ten žino. Bet kol kas mes vis dar esame iškastinio kuro eroje.
User avatar
Lionginas2
pradedantis
Posts: 175
Joined: 2026-02-03 12:43

2026-06-01 06:20

Na pirmiausia, tai grafike parodytas visas energijos suvartojimas, ne tik elektros generavimas. Kol kas nėra elektrinių lėktuvų ar laivų, gaminant plieną ar cementą vis dar reikia kažką deginti ir panašiai. Todėl kai kur iškastinis kuras tiesiog nėra pakeičiamas.

Bet ir grafike nematau, kad iškastinio kuro augimas nestagnuotų. Nieko net iš toli panašaus į eksponentinį atsinaujinančios energetikos augimą. Kol kas, žinoma, gyvename arklių eroje, bet viskas greitai keičiasi.
User avatar
Seianus
senbuvis
Posts: 3733
Joined: 2018-11-16 23:57

2026-06-01 10:17

Lionginas2 wrote:
2026-06-01 06:20
Kol kas nėra elektrinių lėktuvų ar laivų
Well ekšiualy... 🤓
Bet taip, tie keli branduoliniai JAV lėktuvnešiai ir povandeniniai laivai turbūt nesudaro nei šimtosios procento nuo visų pasaulio laivų energijos poreikių.
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 5843
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2026-06-01 12:20

Lionginas2 wrote:
2026-06-01 06:20
Na pirmiausia, tai grafike parodytas visas energijos suvartojimas, ne tik elektros generavimas. Kol kas nėra elektrinių lėktuvų ar laivų, gaminant plieną ar cementą vis dar reikia kažką deginti ir panašiai. Todėl kai kur iškastinis kuras tiesiog nėra pakeičiamas.

Bet ir grafike nematau, kad iškastinio kuro augimas nestagnuotų. Nieko net iš toli panašaus į eksponentinį atsinaujinančios energetikos augimą. Kol kas, žinoma, gyvename arklių eroje, bet viskas greitai keičiasi.
Nesu tikras kokios bendros tendencijos yra šiuo metu. Tačiau, žiūrint kelis metus atgal, panašu net ir elektros gamyboje situacija pasaulyje nepaneigia Viliaus pateiktame statistiniame grafike pavaizduotos minties, kad iškastinio kuro (anglies, gamtinių dujų ir pan.) suvartojimas ir toliau augo ne ką lėčiau nei atsinaujinančios energetikos plėtra kartu su augančiu apetitu energijai. Pvz., Indonezija, Indija, Pakistanas, Vietnamas, Pietų Afrika, Nigerija, Meksika, Argentina, Lenkija ir t.t.

Bet net ir šioje vietoje galima panaudoti kokį kultūrų karams būdingą gudrų freiminimą ir, kaip mėgsta kai kurie burbulai, esmę suvesti tik į kokį nors vieną "winners vs losers" aspektą. Pvz., nėra jokio pointo Europai, t.y. žaliosios energetikos winner'iui, rūpintis dėl kažkokių save teršalais dusinančių ir aplinką niokiojančių iškastinio kuro loser'ių. :)
User avatar
Lionginas2
pradedantis
Posts: 175
Joined: 2026-02-03 12:43

2026-06-01 13:36

Svetimas wrote:
2026-06-01 12:20
Nesu tikras kokios bendros tendencijos yra šiuo metu. Tačiau, žiūrint kelis metus atgal, panašu net ir elektros gamyboje situacija pasaulyje nepaneigia Viliaus pateiktame statistiniame grafike pavaizduotos minties, kad iškastinio kuro (anglies, gamtinių dujų ir pan.) suvartojimas ir toliau augo ne ką lėčiau nei atsinaujinančios energetikos plėtra kartu su augančiu apetitu energijai. Pvz., Indonezija, Indija, Pakistanas, Vietnamas, Pietų Afrika, Nigerija, Meksika, Argentina, Lenkija ir t.t.
Iškastinio kuro vartojimas pagrinde ir auga tik besivystančiose šalyse. Bet tas augimas aiškiai stagnuoja. Atsinaujinanti energetika, tuo tarpu, auga eksponentiškai. Turime gana tipinę S įsisavinimo kreivę. Tokią pačią, kokią turėjo arkliai ir automobiliai. Pradžioje viskas tėra egzotika, įsisavinimas vyksta lėtai. Bet po to pyst ir nubundi pasikeitusiame pasaulyje.
Svetimas wrote:
2026-06-01 12:20
Bet net ir šioje vietoje galima panaudoti kokį kultūrų karams būdingą gudrų freiminimą ir, kaip mėgsta kai kurie burbulai, esmę suvesti tik į kokį nors vieną "winners vs losers" aspektą. Pvz., nėra jokio pointo Europai, t.y. žaliosios energetikos winner'iui, rūpintis dėl kažkokių save teršalais dusinančių ir aplinką niokiojančių iškastinio kuro loser'ių. :)
Bet net ir šito atsinaujinančios energetikos temos eskalavimo fone galima pamatyti, kaip įvairūs burbulai pamiršta faktą, kad verslas, atmetęs bet kokį jiems primetamą gudrų freiminimą, visą esmę linkęs suvesti tik į vieną sausą pinigų skaičiavimo aspektą. Pvz., nėra jokio pointo realiam kapitalui veltis į šitą emocinę "winners vs losers" dramą, nes jokie ideologiniai karai verslo atstovams tiesiog nerūpi, kol jų excelių skaičiuoklėse galutinė eilutė generuoja stabiliai augantį (ir nuolat didėjantį) pelną.
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 5843
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2026-06-01 18:51

Lionginas2 wrote:
2026-06-01 13:36
Svetimas wrote:
2026-06-01 12:20
Bet net ir šioje vietoje galima panaudoti kokį kultūrų karams būdingą gudrų freiminimą ir, kaip mėgsta kai kurie burbulai, esmę suvesti tik į kokį nors vieną "winners vs losers" aspektą. Pvz., nėra jokio pointo Europai, t.y. žaliosios energetikos winner'iui, rūpintis dėl kažkokių save teršalais dusinančių ir aplinką niokiojančių iškastinio kuro loser'ių. :)
Bet net ir šito atsinaujinančios energetikos temos eskalavimo fone galima pamatyti, kaip įvairūs burbulai pamiršta faktą, kad verslas, atmetęs bet kokį jiems primetamą gudrų freiminimą, visą esmę linkęs suvesti tik į vieną sausą pinigų skaičiavimo aspektą. Pvz., nėra jokio pointo realiam kapitalui veltis į šitą emocinę "winners vs losers" dramą, nes jokie ideologiniai karai verslo atstovams tiesiog nerūpi, kol jų excelių skaičiuoklėse galutinė eilutė generuoja stabiliai augantį (ir nuolat didėjantį) pelną.
Toje savo pastraipoje ironizavau. Nesusilaikiau.

Tikėtina, kad kai kuriems verslo atstovams excel skaičiuoklėse dalis eilučių eina ir tam tikram lobizmui politikoje. Dėl ko gali atsirasti ir tokie dalykai kaip prieš tai pats šioje temoje rašei:
Lionginas2 wrote:
2026-05-18 18:31
Tokio pobūdžio dezinformacija ateina ne tik iš kacapų, bet ir iš jankių. Pastarieji naudojasi tais pačiais tinklais, kuriais čia aktyviai mėgino importuoti savo kultūrinius karus ir visą antiwoke isteriją. Tik žinoma, čia aktyvesnis ne valstybės aparatas, o privatus sektorius, visa tai finansuojantis.
Tai gal nebūčiau toks tikras tuo, kad verslo atstovams nėra jokio pointo veltis į emocines dramas ar ideologinius karus. Jei daliai minėti dalykai nerūpi, tai galbūt rūpi kažkokie kiti dalykai. Pvz., galbūt tavo paties minėtos tos pačios didesnio pelno eilutės, bandomos padidinti gan kreivais ir neetiškais metodais.
Post Reply