Filosofai prieš Einšteiną

Kuklūs bandymai atsakyti į amžinus klausimus laikiname pasaulyje.
User avatar
vvv2
senbuvis
Posts: 1051
Joined: 2007-08-02 11:24

2018-01-23 11:15

Lionginas wrote:
2018-01-23 10:21
vapula wrote:
2017-03-31 20:44
Einšteino terijos buvo ne šiaip teorijos aiškinančios vieną ar kitą reiškinį, o paradigminis šiftas, turėjęs rimtas filosofines implikacijas apie viską. Pats Einšteinas suprato, kad tai, ką jis padarė yra daugiau negu fizikos reikalas ir kad čia filosofija yra kaip tik laiku ir vietoje. Ir dar fun fact, jei neklysu, BRT buvo parašyta absoliučiai be lygčių, kaip eilinis filosofinis traktatas. O svarbiausias dalykas - kad tuo metu 20 a. pradžioje SRT ir BRT neturėjo rimto pagrindimo apart teorinių pasvarstymų, nenuginčijamu faktu jos tapo kiek vėliau. Bet suntinku, jog aikškinimas, kad kokia BRT yra klaidinga, nes ji prieštarauja tam, ką senų senovėj pasakė Kantas, yra tiesiog vaikiška.

Panaši situacija buvo ir su kvantine fizika, kai patys to dalyko pionieriai ir kūrėjai darė ne ką kitą, o... filosofavo, ką reiškia jų teorijos ir jų atlikti eksperimentai. Dažnas iš jų be fizikinio turėjo ir gerą filosofinį backgroundą.
Tu turi kažkokį keistai romatizuotą supratimą, pateikęs tik filosofinius pasvarstymus mokslinei bendruomenei būsi taip greitai sunešiotas ir paliktas be jokių grantų, kad nespėsi baigti filosofinės minties iki galo.
- Jūs abu esate teisūs: tiktai, kaip rašo Grb. Vapula, fundamentalių mokslų tyrėjas pradžioje tiesiog filosofuoja savo vidiniame pasaulyje. Po to, kaip rašė Grb. Lionginas, mokslininkas savo mintis konkretizuoja fiziniais/matematiniais modeliais. Iš šių modelių daromi hipotezių įrodymai ir išvedamos priklausomybių matematinės formulės. Tuomet įsijungia mokslininkai praktikai, kurie čiumpa formulę ir sukuria eksperimentą, kuris patvirtina ar paneigia teoriją duotoje aplinkoje.

:)
User avatar
Sejanus
senbuvis
Posts: 1669
Joined: 2008-11-16 14:41

2018-01-23 11:36

Dėkui son, paskaitysiu prie progos. Fiziškai knygų stengiuosi nepirkti, nes bereikalingai užima vietą ir nelabai patogu. O lietuviškų knygų vertimų vengiu kaip maro, nes tie vertimai būna maždaug dvyliktoko lygio (t.y. siaubingi). Bet anglišką epubą turėčiau kur nors rasti. Šiaip iš šios knygos daug nesitikiu, kai apžvelgia tiek daug filosofų, greičiausiai juos apžvelgia labai paviršutiniškai ir kažko labai naujo nesužinosiu. Ypač jei „lengvai skaitosi“, kas dažniausiai yra mandagus terminas nusakyti apvirškintą, supaprastintą, neišsamią informaciją. Bet gal rasiu kokiu juokingų dalykų, kuriais galėsiu pasidalinti forume ir visi draugiškai pasijuoksime ;)
User avatar
Lionginas
senbuvis
Posts: 3067
Joined: 2011-10-03 09:35

2018-01-23 11:50

vvv2 wrote:- Jūs abu esate teisūs: tiktai, kaip rašo Grb. Vapula, fundamentalių mokslų tyrėjas pradžioje tiesiog filosofuoja savo vidiniame pasaulyje. Po to, kaip rašė Grb. Lionginas, mokslininkas savo mintis konkretizuoja fiziniais/matematiniais modeliais. Iš šių modelių daromi hipotezių įrodymai ir išvedamos priklausomybių matematinės formulės. Tuomet įsijungia mokslininkai praktikai, kurie čiumpa formulę ir sukuria eksperimentą, kuris patvirtina ar paneigia teoriją duotoje aplinkoje.
Na ne, Grb. Vapula rašė, kad BTR buvo parašytas absoliučiai be formulių, kaip filosofinis traktatas. Taigi jis tikrai ne tik apie vidinį pasaulį kalbėjo.

O dėl viso kito, tai iš kur tu žinai, kas vyksta mokslininkų vidiniame pasaulyje, ir kaip jie sugeneruoja idėjas? Yra juk intuicija, yra pasinaudojimas anksčiau kieno nors sugalvotomis panašiomis idėjomis, būna, galiausiai, net idėjų susapnavimas. Mokslininkai, ypač šiuolaikiniai, tikrai nė iš tolo nepanašūs į kažkokius akademikus filosofuotojus. O jeigu jau bet kokią protinę veiklą vadiname filosofavimu, tai nemtau, kad apskritai tuomet reikia žodžio "filosofija", kai yra žodis "mąstymas".
User avatar
Lionginas
senbuvis
Posts: 3067
Joined: 2011-10-03 09:35

2018-01-23 12:18

Sejanus wrote:Dėkui son, paskaitysiu prie progos. Fiziškai knygų stengiuosi nepirkti, nes bereikalingai užima vietą ir nelabai patogu. O lietuviškų knygų vertimų vengiu kaip maro, nes tie vertimai būna maždaug dvyliktoko lygio (t.y. siaubingi). Bet anglišką epubą turėčiau kur nors rasti. Šiaip iš šios knygos daug nesitikiu, kai apžvelgia tiek daug filosofų, greičiausiai juos apžvelgia labai paviršutiniškai ir kažko labai naujo nesužinosiu. Ypač jei „lengvai skaitosi“, kas dažniausiai yra mandagus terminas nusakyti apvirškintą, supaprastintą, neišsamią informaciją. Bet gal rasiu kokiu juokingų dalykų, kuriais galėsiu pasidalinti forume ir visi draugiškai pasijuoksime ;)
Na čia bus knyga apie praeities filosofus. Bet filosofija yra reikšminga ir šiais laikais. Siūlau pasidomėti Aleksandro Dugino idėjomis, jis yra labi įtakingas šių laikų filosofas ir nuo jo esame bukvaliai priklausomi mes visi.
User avatar
Sejanus
senbuvis
Posts: 1669
Joined: 2008-11-16 14:41

2018-01-23 13:20

Dėkui Lionginai, nežinojau tokio. Paskaičiau Vikipedijoje, atrodo labai filosofiškas žmogus, jo filosofinės idėjos tikrai paliko įspūdį. Iš tiesų gal būtų buvę kiek ramiau, jei būčiau jo ir toliau nežinojęs, bet ką dabar jau padarysi.
DrHarisLacan
pradedantis
Posts: 153
Joined: 2015-05-29 11:16

2019-06-20 13:40

Ar cia nesurandamas bendras kontekstas su matrix isejimo schema? Ta paskutine, kuri gali isjungt. ir ismest... cha cha cha cha cha cha cha cha cha, o siajp jau sitas snukutis buvo kurnos uzsiregistraves, bent jau pas psichologa, ar kreipesi pagalbos? ir dar... negalvokit, jog pagalvems nuolaidos, tik vasara.. siulau atnaujinti diskusija, jeigu surasit sita, kaip jis... snukuti! :D :D :D :D
DrHarisLacan
pradedantis
Posts: 153
Joined: 2015-05-29 11:16

2019-07-29 14:51

Del ensteino realiatyvizmo, taj jis neklydo, o visa kita, yra netik faktoriu sistemos, bet ir abstrakcios, ir salyginaj pasvertos samones fliuktuacijas, kurias dar reikia irodyt;) bet... 1) jeigu realiatyvumas lygu materiali mintis+ laikas+ energija, kas yra teigiame...taj, kodel is tos filosofines black hole... islysti neimanoma?????. a) del lygciu, kuriuos koreliuoja, ko neneigiam, jog samone=laukas, kuris turi samones horizonnto, ir entropijos santyki :lol: b) del to, jog Stebetojas neturejo pasirinkimo, ir atsirado materialioje to kvanto postumio pasekoje, ir c) kas lygu laikas?.
Issprendus sita, belieka pakaroti hard determinizmo santyki... kuris sako, jog viskas pasverta, o kas egzistuoja? turi savo dualius ir trivialiaj isreikstus surrealistinius konturus! Ir riesutelis.... jeigu energija=mase?????????? taj kas tada lako kvantas, kuris neturi egzistuojancio tos bangos ilgio postumio, i net jeigu ir laikas suteka, i viena postumi, taj visitiek! materija nelygu zvake... cha cha cha cha cha cha cha cha cha...kiek cia butu IQ? dabar determinuoju dar ir salyginius ensteino eksperimentus, o tada... prasides kvantu mechanikos dualumo ir eksperimentu koegzistencijos faktorius! Taj sako, jog materija nelygu zvake, o lygu alus! Lygu pienas, o nelygu buteliaj taros.. ir, jeigu taromatas, ir reiskia projekcija, taj induktyiaj tas neimanoma... visas laiko faktorius butu netik salygines interferencijos nuline hipoteze, bet ir absoliuciaj absoliuti absoliuto versija... tas imanoma, nes laikas sustabdomas! o laiko principaj neegzistuoja, tik del singuliarumo tasko, kuris nepastovioje busenoj, kaip taj ivertinsit protaj? :) :) :) :)
Post Reply