Dalykas, kuriuo neįmanoma suabejoti

Kuklūs bandymai atsakyti į amžinus klausimus laikiname pasaulyje.
Meduolis
emeritas
Posts: 3707
Joined: 2004-04-17 18:14
Location: Sheule

2004-08-19 11:25

Nelabai supratau :?
User avatar
Vajezus
emeritas
Posts: 3808
Joined: 2004-04-19 11:19
Location: Vilnius
Contact:

2004-08-19 11:27

Tauta, bishki pertrauksiu jusu gilias filosofijas sekliose vietose. Kitas dalykas, kuriuo negalime abejoti, yra musu gebejimas abejoti :) Mat jei juo suabejotume, atsiradusi abejone kaipmat save pachia ir likviduotu :)
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2004-08-19 18:30

Na, gal Provincijus lenkia i tai, kad net jei gauname išvadą "aš esu", vis dar neaišku, kas tas .
Meduolis
emeritas
Posts: 3707
Joined: 2004-04-17 18:14
Location: Sheule

2004-08-19 18:39

Svetimas wrote:Na, gal Provincijus lenkia i tai, kad net jei gauname išvadą "aš esu", vis dar neaišku, kas tas .
Čia galima kokį ciklišką apibrėžimą sugalvoti. Pavyzdžiui, aš esu tas, kuris mąsto. Arba, aš esu tas, kuris be jokios abejonės yra.

Ir apskritai, šitas cogito ergo sum man atrodo šiek tiek cikliškas. Nors nesu tikras:

[aš] mąstau, vadinasi [aš] esu.

Jau pačioje prielaidoje tas "aš" lyg ir yra, o vėliau padarome išvadą kad jis yra. Nors tiesą sakant aš nesu tikras kad prie šito galima prisikabinti.
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2004-08-19 18:55

Ateonas wrote:Ir apskritai, šitas cogito ergo sum man atrodo šiek tiek cikliškas. Nors nesu tikras:
Man irgi taip pasirodė.
User avatar
provincijus
pradedantis
Posts: 414
Joined: 2004-07-14 12:28
Contact:

2004-08-20 08:42

:) Jau panašiau į skeptikus, ko gero neabejotinų dalykų ir nėra, o gal tas dalykas kuriuo negalima suabejoti ir yra tai, kad reikia viskuo abejoti.
Svetimas wrote:
Ateonas wrote:Ir apskritai, šitas cogito ergo sum man atrodo šiek tiek cikliškas. Nors nesu tikras:
Man irgi taip pasirodė.
Cikliškas ir labai siauras. Gal Dekartas labai neužpyktų jei pasakyčiau, kad šitas cogito ergo sum yra tik viso labo jo filosofijos moto ir tiek, o ta jo filosofija yra kaip ir bet kuri kita, nepilna ir tikrai nepretenduojanti į absoliučią tiesą. Kokie nors rytiečiai, jogos filosofijos pasekėjai gi savo ruožtu gali sakyti – kvėpuoju, vadinasi esu, hedonistai – jaučiu malonumą, vadinasi esu, Aristotelis – judu, vadinasi esu ir t.t..
Meduolis
emeritas
Posts: 3707
Joined: 2004-04-17 18:14
Location: Sheule

2004-08-20 09:10

provincijus wrote::) Jau panašiau į skeptikus, ko gero neabejotinų dalykų ir nėra, o gal tas dalykas kuriuo negalima suabejoti ir yra tai, kad reikia viskuo abejoti.
Na gal nereikia viskuo abejoti tikrąja to žodžio prasme, iš absoliutaus skepticizmo nieko gero nebus. Tiesiog nėra tokių dalykų, kuriais nebūtų galima suabejoti, ir tiek :wink:
Svetimas wrote:Cikliškas ir labai siauras. Gal Dekartas labai neužpyktų jei pasakyčiau, kad šitas cogito ergo sum yra tik viso labo jo filosofijos moto ir tiek, o ta jo filosofija yra kaip ir bet kuri kita, nepilna ir tikrai nepretenduojanti į absoliučią tiesą.
Tai buvo Deskartas, ne Dekartas :) O jeigu šie jo pamąstymai būtų tokie beverčiai, tai mes apie juos greičiausiai net nešnekėtume. Deskartas kiek žinau ir nebandė pretenduoti į absoliučią tiesą.
Svetimas wrote:Kokie nors rytiečiai, jogos filosofijos pasekėjai gi savo ruožtu gali sakyti – kvėpuoju, vadinasi esu, hedonistai – jaučiu malonumą, vadinasi esu, Aristotelis – judu, vadinasi esu ir t.t..
Kvėpavimas, judėjimas ir t.t. - tai jau potyriais gaunama informacija.
User avatar
fizikanas
senbuvis
Posts: 5791
Joined: 2004-05-27 19:45

2004-08-20 12:44

Ateonas wrote: [aš] mąstau, vadinasi [aš] esu.

Jau pačioje prielaidoje tas "aš" lyg ir yra, o vėliau padarome išvadą kad jis yra. Nors tiesą sakant aš nesu tikras kad prie šito galima prisikabinti.
Nematau ce nieko ciklisko, juk 1ma karta sakydamas "as", as dar nezinau kad esu. ce taspats kaip: paziurejus po monitorium matosi stalas, vadinasi ten yra stalas.
Meduolis
emeritas
Posts: 3707
Joined: 2004-04-17 18:14
Location: Sheule

2004-08-22 19:38

Dar vienas dalykas prie kurio galima prikibti... Jei abejoju viskuo, tai turiu abejoti ir tuo, kad logikos/matematikos pagalba įmanoma aprašyti realybę. Juk elementari dedukcija, panaudota argumente cogito ergo sum, realybėje gali paprasčiausiai neveikti. Taigi negaliu tvirtai pasakyti, kad jeigu mąstau, tai būtinai esu, nes tam jau reikia dedukcijos :)
Apostatas
senbuvis
Posts: 3056
Joined: 2005-03-07 17:43

2005-05-04 08:58

As irgi esu tos nuomones, kad abejot galima viskuo iskyrus savo egzistencija. Taciau apskritai pastaruoju metu pradejau ko tai gal i sentave abejot maziau - pradejau pasitiket enciklopedijom, zinynais ir pan.
NIL
pradedantis
Posts: 131
Joined: 2004-09-20 10:00
Location: Vilnius

2005-05-05 21:11

Ateonas wrote:...tik vieninteliu savimi suabejoti negali. Kodėl? Todėl, kad neegzistuojantis dalykas negali atlikti jokių veiksmų, tame tarpe ir abejoti. O Deskartas abejojo.
Bet juk galima suabejoti tuo kad "neegzistuojantis dalykas negali atlikti jokių veiksmų, tame tarpe ir abejoti" :)

OT: O "cognito ergo sum" sugalvojo Deskartesas ar kas kitas? (čia tik šiaip dėl bendro išsilavinimo)
User avatar
Vajezus
emeritas
Posts: 3808
Joined: 2004-04-19 11:19
Location: Vilnius
Contact:

2005-05-06 09:06

Ateonas wrote: Tai buvo Deskartas, ne Dekartas :)
Baikit viena sykį išradinėti naujus tikrinių vardų slebizavojimus:
http://members.tripod.com/s_kichu/descartes.html
René Descartes (pronounced "deika:t")
http://www.pages.drexel.edu/~cp28/descart.htm
Descartes (pronounced “day-cart”)
http://www.wccusd.k12.ca.us/stc/Waysoft ... sson4A.htm
Rene Descartes (pronounced day cart).
http://equinox.unr.edu/homepage/nickles ... pascal.htm
Note that there is an 's' that is not pronounced at the end of Descartes
Taip pat: http://en.wikipedia.org/wiki/Descartes

Gal dar pradekime jį vadinti Karteziečiu, Vokietiją - Doičlandu, o Lenkiją - Polska?
Meduolis
emeritas
Posts: 3707
Joined: 2004-04-17 18:14
Location: Sheule

2005-05-06 09:29

Vo ble :shock: Nežinojau kad toks tarimas.
User avatar
provincijus
pradedantis
Posts: 414
Joined: 2004-07-14 12:28
Contact:

2005-05-06 13:33

Ateonas wrote:Vo ble :shock: Nežinojau kad toks tarimas.
Ir mane apmovei :cry:
pameni, kaip dėl to atskaitei moralą Ahovalam. Ką tu ten jam tada pasakei? "Susijimk" ar kažką, o aš ir patikėjau :?
Meduolis
emeritas
Posts: 3707
Joined: 2004-04-17 18:14
Location: Sheule

2005-05-06 13:39

Ne vien Ahovalam, labai daug kam. Va kaip būna :ax:


Dabar ieškosiu kas mane apmovė.
hunter
naujokas
Posts: 41
Joined: 2005-05-29 14:41
Location: klaipėda / vilnius

2005-05-29 15:19

Ateonas wrote: Cogito ergo sum - mąstau, vadinasi, esu.
Buvo toks filosofas Rene Deskartas, kuris vieną kartą nusprendė sukurti savo filosofinę sistemą nuo visiško nulio. Pirmiausia jis suabejojo viskuo, kas gali jį privesti prie neteisingų įsitikinimų - potyriais, jausmais ir t.t. Tuomet suprato, kad tik vieninteliu savimi suabejoti negali. Kodėl? Todėl, kad neegzistuojantis dalykas negali atlikti jokių veiksmų, tame tarpe ir abejoti. O Deskartas abejojo.
----
kas liečia dekartą, tai jis nevisai buvo nuoseklus. jis pasakė abejok viskuo, tačiau iškart pridūrė, kad jis neabėjos dievu ir morale. taigi nelabai gražu.
dėl daiktų abejojimo, tai žinoma galima abejoti viskuo ir tai tikrai sveika, tačiau nereikia persistengti. pvz abejonė savo egzistavimu. daug kas mąsto, kad negalima įrodyti jog tu egzistuoji čia ir dabar. tiesiog tai reikia priimti kaip postulatą. kažkas panašaus yra su objektyvia realybe. vieni palaiko mintį kad objektyvi realybė egzistuoja (dialektinis materializmas) kiti sako kad ne (skepticizmas, atstovas pvz Hiumas). pirmiesiems tokia mintis leidžia gilintis toliau į gamtą, o antrieji tarsi sustoja ir joks progresas jiems nebetenka prasmės.
kokia pusę pasirinkti jau kiekvieno reikalas.

taigi nėra to, kuo negalima būtų suabejoti. bet kritinis mąstymas reikalingas, norint atskirti pelus nuo grūdų.
demianas
naujokas
Posts: 28
Joined: 2005-05-27 22:20

2005-05-29 23:56

hunter wrote: taigi nėra to, kuo negalima būtų suabejoti.
Eureka! Pati abejonė yra tas dalykas kuriuo negalima suabejoti! Nes tą pačią akimirką, kai suabejoji, įrodai jos egzistavimą :D
demianas
naujokas
Posts: 28
Joined: 2005-05-27 22:20

2005-05-30 00:00

Ateonas wrote: neegzistuojantis dalykas negali atlikti jokių veiksmų
Veiksmų tai negali atlikti, tačiau įtakoti pasaulį - oi kaip gali!

Hint: Irako masinio naikinimo ginklai.
Post Reply