Svetimas wrote: ↑2019-12-19 22:35
Gan keistoki pas tave panašumo palyginimai. Kaip iš ~33% procentų genų panašumo galima išvesti, ar tai galop didelis panašumas ar ne? Bonobo ir šimpanzės neva turi maždaug virš 98% tam tikro genetinio panašumo su žmonėmis, bet skirtumai bado akis.
Na, jei skaitytum knygą, kurios trečdalis yra nucopypastintas nuo kitos knygos, tai turbūt turėtum šiek tiek priekaištų dėl originalumo, ar ne? Bet sutinku, kad gal aš čia per daug akcentavau genetinį panašumą.
Svetimas wrote: ↑2019-12-19 22:35
Be to, žiūrint į tam tikrus "panašumus" gal net svarbiau yra tai, kuo tie "panašumai" esmingai skiriasi. Žmonės pagrinde ne per cheminius junginius (kaip skruzdžių atveju) keičiasi informacija tarpusavyje. Kas yra tų įvairių "pheromonų" atitikmuo žmonių, o ne skruzdžių pasaulyje? Idėjos? Dar kažkas?
Ar kartais nesi pagalvojęs, kodėl šiuolaikiniai lėktuvai turi panašią aerodinaminių elementų konfigūraciją, kaip ir paukščiai - pailgas daugmaž cilindriškas kūnas, komandinis centras pačiame priekyje, vienas pagrindinis sparnas pritvirtintas maždaug ties svorio centru, ir lengva valdymo prokštuma gale. Iš tiesų vienintelis reikšmingas skirtumas - kad paukščiai neturi vertikalaus kilio, bet jie tą kompensuoja turėdami lanksčią uodega, kuri sukinėjasi ir į šonus. Aišku, pradžioje šis panašumas atsirado iš dalies dėl to, kad žmonės bandė nukopijuoti paukščių formą. Tačiau vėlesnėje aviacijos istorijoje buvo išbandyta daugybė įvairiausių kombinacijų - ir skirtingi sparnų bei fiuzeliažų kiekiai bei formos, ir skirtingos uodegos valdymo plokštumų padėtys (kartais ir visai buvo apsieta be jų), ir skirtingos vietos patalpinti pilotams, ir t.t. Ir vis tiek galų gale praktiškai visi (bent jau iki-garsiniai) lėktuvai grįžo prie gana paukštiškos formos.
Ir atsakymas čia yra labai paprastas - nes tiek paukščiai, tiek lėktuvai bando atlikti tą pačią funkciją. T.y. sunaudojant minimalų kiekį energijos saugiai nuskristi iš taško A į B. Ir matyt dėl visų tų milijonų metų evoliucijos šita kvazi-paukštiška konfigūracija yra jau taip arti optimalios aerodinaminės formos, kad jos tiesiog neįmanoma dar pagerinti.
Tai va, gali būti, kad socialinių grupių elgesiui irgi yra tam tikri optimalūs elgesio patternai, prie kurių neišvengiamai artėtų bet kokia sistema, jei ji turėtų tikslą išgyventi konkuruodama dėl baigtinių resursų su kitomis grupėmis. Ir net nelabai svarbu, kiek kvaili ar protingi yra tų grupių elementai, ar kiek skiriasi pats bendravimo mechanizmas - bendri elgesio dėsniai gali būti intriguojančiai panašūs tiesiog todėl, kad jie yra taip arti optimalaus elgesio, kad nelabai ir galima juos kažkuo pagerinti. Tai va, gal tavo aprašyti panašumai ir yra būtent tokie universalūs elgesio patternai, kuriuos nepriklausomai atrado ir skurzdės, ir žmonės (net jei jų tiesiogiai ir nepaveldėjo genetiškai) - ir juos taip pat atrastų bet kuri kita socialinė sistema, kur reikėtų nugalėti kitas grupes kovoje dėl resursų.