Iliuzijos

Lengvi randominiai paplepėjimai apie gyvenimą
Post Reply
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2019-12-23 15:30

Kadangi tokie dalykai mane labai veža, sugalvojau naują rubriką.

Gana smagi paskaita:
The Neuroscience of Magic - with Gustav Kuhn

Įdomūs point'ai iš paskaitos:
1. Apie ketvirtį laiko, mes realiai esam "akli" ir smegenys suvokiamą vaizdą tuo "aklumo" momentu perkūrinėja. Pvz. tuo paremta tai, kad nematome besikeičiančių kadrų kine.
2. Smegenys dėl vizualaus signalo vėlavimo suvokiamą vaizdą prognozuoja "į ateitį".
3. Smegenys neretai prikuria, tai ko nėra (pražioj labai banalūs pavyzdžiai, bet prisiminti nekenkia, gal kam kokios įdomios asociacijos kils ar ką nors primins).
vvv2
senbuvis
Posts: 1178
Joined: 2007-08-02 11:24
Location: Kaunas city
Contact:

2019-12-24 11:40

Svetimas wrote:
2019-12-23 15:30
Kadangi tokie dalykai mane labai veža, ketvirtį laiko, mes realiai esam "akli".
- čia daugelis painioja regėjimo inertiškumą (nemato trumpų įvykių) su kino juostos kadrais. Nors tai panašu, bet tuo pat metu visiškai skirtinga.

Paaiškinimas:

a) akies tinklainė sudaryta iš jautrių "lazdelių", priimančių nespalvotą vakaro vaizdą (vakare visos katės pilkos). Spalvos priimamos kitais, jau gana nejautriais receptoriais - "kolbomis".

b) signalai iš receptorių iš karto, dar tinklainėje, patenka į "neuronų tinklą", kur atliekamas pradinis vaizdo apdorojimas (manoma įvairi filtracija). Kad tai apdorojantis tinklas, buvo suprasta visai neseniai, pradėjus neuroninius tinklus naudoti kompiuteriuose.

c) tolimesnis vadinamas "regos nervas" nėra kabelis į smegenis. Tai sudėtinga stereo vaizdo apdorojimo paskirstyta sistema. Daug nesismulkinant, į didžiuosius pusrutulius vaizdo matrica visai nepatenka, ten perduodami tik trumpi abstraktūs signalai (kol kas absoliučiai neiššifruoti).

Išvada: tokioje sistemoje mes matome "nežinia ką", kitaip tariant viską suformuoja subjektyvus vaizdo nervo matematinis aprūpinimas. Galimai tu matai visai kitą pasaulį nei aš.
User avatar
fizikanas
senbuvis
Posts: 5791
Joined: 2004-05-27 19:45

2019-12-24 12:18

vvv2 wrote:
2019-12-24 11:40
Išvada: tokioje sistemoje mes matome "nežinia ką", kitaip tariant viską suformuoja subjektyvus vaizdo nervo matematinis aprūpinimas. Galimai tu matai visai kitą pasaulį nei aš.
Matome 3D objektus, o akys priima 2D vaizda. Tai logiskai mastant kazkurioje dalyje tarp akies ir samones turetu veikti kazkoks neuronu tinklu pagrindu paremtas 2d to 3d algoritmas. Galimai kazkas tokio:
https://www.analyticsvidhya.com/blog/20 ... snapshots/
Daugiau detaliu:
https://deepmind.com/blog/article/neura ... -rendering
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2020-02-24 23:30

Iš optinių iliuzijų ir pan. puslapio ( https://michaelbach.de/ot/ ) su komentarais įdedu pora kažkiek nuo dėmesio sukoncentravimo priklausančių iliuzijų pavyzdžių:

1. Motion-Induced Blindness (sukoncentruoti žvilgsnį į centre esantį nejudantį tašką)
Kita alternatyvi "Motion-Induced Blindness" versija:
Motion-Induced Blindness_v2.gif
Motion-Induced Blindness_v2.gif (464.12 KiB) Viewed 1882 times

2. Silhouette Illusion

Hintas dėl sukimosi krypties pakeitimo: užsimerkus ir įsivaizdavus kelias sekundes figūrą, besisukančią norima sukimosi kryptimi, atsimerkus daug lengviau ir suvokti tą pačią kryptimi, kaip ir vaizduotėje, besisukančią figūrą.

Kiti alternatyvūs "Silhouette Illusion" pavyzdžiai:
Youtube: is the left ballerina rotating the same way as the middle one? Spinning dancer illusion
Wiki: Spinning Dancer.
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2021-01-01 21:39

Gana smagus savotiškas video apie tam tikros rūšies iliuziją iš Veritasium kanalo:
The Illusion Only Some Can See
"It [brain] clearly prefers the illusion over seeing what is really happening." :)
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2021-11-20 17:25

Šiek tiek for fun žiūrinėjau apie įvairias audio iliuzijas.
Pvz.: 42 Audio Illusions & Phenomena! - Part 1/5 of Psychoacoustics
Tai man patiko ir pasirodė įdomios:

"Pitch circularity (Shepard-Risset tone)" iliuzija (nuo 3:09) arba
"Tempo circularity (Risset beat)" iliuzija (nuo 7:23).

Minėtos iliuzijos pasirodė įdomios tuo, kaip subjektyvus dabarties suvokimas konkuruoja su tuo, kas buvo suvokta anksčiau.

Ir gal dar vienas savotiškas "Risset beat" iliuzijos pavyzdys.
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2023-06-11 17:58

Sau visai smagiame Alex O'Connor (@CosmicSkeptic) podcaste anglų kalba (kas supranta angliškai) su neuromokslininku Anil Seth užtikau kaip man įdomią ir iki tol dar negirdėtą audio iliuziją. Tame podcasto video kiek neužilgo vėliau po 46:00 3 kartus paleidžiamas audio įrašas. Audio įrašo metu galima išgirsti/iššifruoti skirtingas frazes, priklausomai nuo to, kurią frazę smegenys tikėsis išgirsti. Pvz., aš išgirdau "brainstorm" frazę tik pirmąjį kartą. Visais kitais kartais, kiek klausiau, man jau nebepavyko išgirsti "brainstorm" frazės ir girdėjau jau kitą.

Smalsu, o kokie jūsų įspūdžiai apie tą audio iliuziją, kas bandė paklausyti?
Post Reply