Spalvos

Lengvi randominiai paplepėjimai apie gyvenimą
User avatar
fizikanas
senbuvis
Posts: 5791
Joined: 2004-05-27 19:45

2020-03-16 19:36

Turbut visi mastantys ir samone turintys padarai kadanors yra susimaste, ar kitu matomos spalvos atrodo, taip pat kaip musu? Pvz ar mano raudona yra tokia pati, kaip kito zmogaus raudona?

Mano spejimas butu, kad ne. Keletas argumentu, kodel taip manau:

1. Daltonikai neskiria raudonos ir zalios. Taigi is principo ju raudona ir zalia kartu negali buti tokios pat, kaip mano raudona ir zalia, nes jie abi sias spalvas mato, kaip ta pacia spalva. Taciau kokia? Gana logiskas spejimas butu, kad ji atrodo taip, kaip man atrodo zalios ir raudonos spalvu misinys:
raudonazalia.png
raudonazalia.png (483 Bytes) Viewed 4916 times
Taciau, tai atsiprasant yra sudo spalva. Nesinori tiketi, kad daltonikams taip nepasiseke, ir sia spalva jie mato praktiskai visur ir visada.
Is to, kad jie paprastai nesiskundzia isskirtinai liudnu gyvenimu, speju, kad vietoje sios spalvos jie mato arba mano zalia arba mano raudona, arba kokia nors dar kita grazia spalva.

2. Skirtingos kulturos turi skirtinga kieki zodziu apibudinti pirminems spalvoms. Primityvios gentys daznai ivardija tik tris spalvas: juoda balta ir raudona. Nemazai tautu, neskiria zalios ir melynos: https://en.wikipedia.org/wiki/Blue%E2%8 ... n_language
Japonai netgi zalia sviesoforo signala vadina melynu, nors man melyna ir zalia yra visiskai skirtingos spalvos. Taigi tiketina, kam mano zalia yra kitokia, nei ju zalia, arba mano melyna yra kitokia, nei ju melyna.

3. Moterys skiria daugiau spalvu nei vyrai. Persasi isvada, kad jos ir mato daugiau spalvu, nei vyrai. Taigi kai kurios spalvos, kurios man yra tiesiog tamsiai kazkas ar sviesiai kazkas, joms yra visai kitos ir man niekada nematytos spalvos.
User avatar
Seianus
senbuvis
Posts: 2924
Joined: 2018-11-16 23:57

2020-03-17 04:16

Manau, kad taip pat, neskaitant visokių sutrikimų. Visi žmonės turi tokias pačias smegenis ir akis, veikiančias tokiu pačiu principu. Dauguma žmonių vienodai vertina kokia spalva (ne)dera prie kokios. Dauguma spalvų yra spektras, ir faktas, kad skirtingos kalbos/kultūros išskiria skirtingą kiekį vietų tame spektre kaip "atskiras spalvas" nereiškia, kad jas mato skirtingai. Aš irgi skiriu šimtą mėlynos atspalvių, net jei neturiu jiems atskirų pavadinimų. Pavadinimus nesunku sugalvoti anyway. Tad nematau jokio pagrindo laikyti, kad spalvas matome skirtingai.
User avatar
fizikanas
senbuvis
Posts: 5791
Joined: 2004-05-27 19:45

2020-03-17 12:41

Seianus wrote:
2020-03-17 04:16
Manau, kad taip pat, neskaitant visokių sutrikimų.
O kaip su sutrikimais? Ka mato daltonikai vietoje to, ka mes matom, kaip zalia ir raudona? Ar gali vieni daltonikai abi spalvas matyti, kaip mes raudona, o kiti, kaip mes zalia? Jei ne tai kodel?
Ir kaip su priesingu "sutrikimu", kai zmones turi 4 skirtingus sviesos receptorius? https://en.wikipedia.org/wiki/Tetrachromacy Ar jie mato tas pacias spalvas, kaip mes plius kazkiek papildomu? Ar paildomos spalvos yra "tarpuose" tarp mum suprantamu spalvu? Ar vietoje ju?
Seianus wrote:
2020-03-17 04:16
Visi žmonės turi tokias pačias smegenis ir akis, veikiančias tokiu pačiu principu.
"Tokias pacias" skamba kaip overstatement, gal sakyciau panasiais daugeliu klausimu, bet tikrai ne identiskas. Vienas is pavyzdiu, kur zmones dalykus mato skirtingai yra vaizduote - https://www.scientificamerican.com/arti ... is-blind1/
vieni zmones ja turi, kiti ne. Tie kurie jos neturi, galvoja, kad tie, kur turi kalba metaforiskai, tie kurie ja turi, galvoja, kad tie kurie neturi, kalba literaliai, kai kalba apie kazko "isivaizdavima".
Galvojimas, kad visos smegenys veikia panasiai, kaip mano, yra net mokslini pavadinima turinti mastymo klaida - https://en.wikipedia.org/wiki/Mind_projection_fallacy
Seianus wrote:
2020-03-17 04:16
Dauguma žmonių vienodai vertina kokia spalva (ne)dera prie kokios.
Pagal teorija, spalvos dera, kai yra priesingose "spalvu rato" pusese. Tai nedraudzia apsukti visa rata - spalvos deres vistiek:
https://www.canva.com/colors/color-wheel/
Taip pat dauguma zmoniu turi skirtinga "graziausia spalva".
Seianus wrote:
2020-03-17 04:16
Dauguma spalvų yra spektras, ir faktas, kad skirtingos kalbos/kultūros išskiria skirtingą kiekį vietų tame spektre kaip "atskiras spalvas" nereiškia, kad jas mato skirtingai. Aš irgi skiriu šimtą mėlynos atspalvių, net jei neturiu jiems atskirų pavadinimų.
Gal galetum patikslinti ka tori omenyje sakydamas skiri atspalvius? Ta prasme, kad gali atpazinti, kad jie skirtingi kai jie nupiesti vienas salia kito?
Image
As irgi skiriu. Taciau jei man parodytu tik viena, kelias sekundes, tada po keliu minuciu parodytu kita, panasu, as nesugebeciau atskirti ar cia tas pats ar kitas. Tikrai negaleciau teisingai jo ivardinti, netgi pasistenges isiminti visus situos pavadinimus.
Seianus wrote:
2020-03-17 04:16
Pavadinimus nesunku sugalvoti anyway.
Bet kam tai daryti, jei nematai to, kaip atskiros spalvos? Koks tikslas? Kazkoks keistas uzsiemimas. Taciau, jei jie jas tikrai mato, kaip kitas spalvas, tuomet butu keista, jei negalvotu jom pavadinimu.
As visada maniau, kad zmones kurie sako "bordine" tiesiog issikalineja, nes cia paprasciausiai tamsiai raudona. Bet galimai tie zmones mane laiko daltoniku.
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2020-03-18 10:08

fizikanas wrote:
2020-03-17 12:41
Seianus wrote:
2020-03-17 04:16
Manau, kad taip pat, neskaitant visokių sutrikimų.
O kaip su sutrikimais? Ka mato daltonikai vietoje to, ka mes matom, kaip zalia ir raudona? Ar gali vieni daltonikai abi spalvas matyti, kaip mes raudona, o kiti, kaip mes zalia? Jei ne tai kodel?
Iš esmės, fizikanai, į tavo klausimus galėtų gan puikiai atsakyti keli wiki straipsniai (pvz. https://en.wikipedia.org/wiki/Color_bli ... sification ) apie žmonių akyse esančius fotoreceptorius.
Color_blindness.png


Šitoj tavo temoj dėl subjektyvaus spalvų suvokimo prisiminiau Michael Graziano gan neretai minimą istorinį neintuityvų pavyzdį apie Niutono atradimą, kad balta šviesa yra sudaryta iš skirtingų spalvų mišinio. Neva, kai Niutonas su prizme išskaidė baltą šviesą į spalvų spektrą, jo amžininkams buvo gan nelengva subjektyviai priimti naują konceptą, kad tokia "gryna", "tyra", nespalvota, šviesi balta spalva gali būti skirtingų spalvų mišinys (šviesos/apšviestumo, o ne spalvų maišymo kokioje tapyboje ar pan. prasme).

Man pačiam šiek tiek keistoka (gal kažko nesuprantu iki galo), kodėl Graziano taip mėgsta šitą pavyzdį, bet jo mintis šitoj vietoj maždaug būtų, jog smegenims realiai gan sudėtingą baltą šviesą yra paprasčiau ir efektyviau subjektyviai suvokti, "koduoti" kaip gan paprastą dalyką (baltą "spalvą" arba savotišką "spalvotumo nebuvimą").
User avatar
fizikanas
senbuvis
Posts: 5791
Joined: 2004-05-27 19:45

2020-03-18 14:23

Svetimas wrote:
2020-03-18 10:08
Iš esmės, fizikanai, į tavo klausimus galėtų gan puikiai atsakyti keli wiki straipsniai (pvz. https://en.wikipedia.org/wiki/Color_bli ... sification ) apie žmonių akyse esančius fotoreceptorius.
Tai tu laikaisi tos nuomones, kad daltonikai visgi mato sudo spalva? Bet cia mes turime akivaizdzia biologine problema: tam, kad as pamatyciau sita baisia spalva, mano tinklaineje yra dirginami raudonos ir zalios spalvos receptoriai. Taciau daltonikai turi tik viena is ju. Tai vienas reasonable spejimas butu, kad priklausomai nuo to, kurios receptorius turi daltonikas jis raudona ir zalia mato taip, kaip as matau raudona arba taip, kaip as matau zalia. Bet tuomet mes kaip ir turim precendenta, kur vieno daltoniko zalia/raudona yra kitokia, nei kito daltoniko zalia/raudona.
Last edited by fizikanas on 2020-03-18 17:32, edited 2 times in total.
User avatar
fizikanas
senbuvis
Posts: 5791
Joined: 2004-05-27 19:45

2020-03-18 14:25

Svetimas wrote:
2020-03-18 10:08
Šitoj tavo temoj dėl subjektyvaus spalvų suvokimo prisiminiau Michael Graziano gan neretai minimą istorinį neintuityvų pavyzdį apie Niutono atradimą, kad balta šviesa yra sudaryta iš skirtingų spalvų mišinio. Neva, kai Niutonas su prizme išskaidė baltą šviesą į spalvų spektrą, jo amžininkams buvo gan nelengva subjektyviai priimti naują konceptą, kad tokia "gryna", "tyra", nespalvota, šviesi balta spalva gali būti skirtingų spalvų mišinys (šviesos/apšviestumo, o ne spalvų maišymo kokioje tapyboje ar pan. prasme).

Man pačiam šiek tiek keistoka (gal kažko nesuprantu iki galo), kodėl Graziano taip mėgsta šitą pavyzdį, bet jo mintis šitoj vietoj maždaug būtų, jog smegenims realiai gan sudėtingą baltą šviesą yra paprasčiau ir efektyviau subjektyviai suvokti, "koduoti" kaip gan paprastą dalyką (baltą "spalvą" arba savotišką "spalvotumo nebuvimą").
Man irgi buvo sunku suprasi baltos ir juodos isskirtini statusa tarp visu spalvu, kai apie ji suzinojau, nes iki tol man tai buvo tiesiog eilines spalvos. O kadangi jos atrodo, kaip eilines spalvos, tai pansu, kad nieko zmogaus gyvenime nepasikeistu, jei pavyzdiui jos butu sukeistos vietomis.
User avatar
fizikanas
senbuvis
Posts: 5791
Joined: 2004-05-27 19:45

2020-03-18 18:31

Dar vienas idomus atvejis, rusai melyna ir sviesiai melyna laiko, atskirom spalvom, tuo tarpu anglu kalboje abi spalvos yra blue. Sita skirtuma netgi galima objektyviai patikrinti spalvu atpazinimo uzduotyse:
https://www.pnas.org/content/104/19/7780.full

Mes irgi turim zydra spalva, tai tiketina, kad pasauli matome panasiau, kaip rusai, nei anglakalbiai.
User avatar
Seianus
senbuvis
Posts: 2924
Joined: 2018-11-16 23:57

2020-03-19 02:22

Tikėtina, kad matome vienodai, tiesiog jie turi atskirą žodį, mes ne. Pagal šitą pseudologiką gal ir kokius kardus matome vienodai, nes anglai turi penkis žodžius skirtingiems kardams kur lietuviai vieną ar du. LoL.

Žmonės ne tik spalvas, o viską suabstraktina ir vadina vienu žodžiu daugybę vizualiai skirtingų dalykų. Obuolys vis dar yra obuolys nesvarbu raudonas, žalias, gelsvas, supuvęs, prakastas, keptas (...) supjaustytas gabaliukais. Kai kuriems pakeitimams turime papildomų žodžių (keptas obuolys, šviesiai mėlyna), kai kuriems turime net visai naujus žodžius (priklausomai nuo konkrečių bakterijų, pakeistas pienas gali būti tiesiog raugintas pienas arba jogurtas, priklausomai nuo atspalvio gali būti šviesiai mėlyna ar žydra). Žmonės skiria šiuos dalykus tiesiog ne visus skirtumus laiko pakankamai reikšmingais, kad naudoti visai atskirą žodį, ir tai žinoma yra subjektyvu, todėl skirtingos kalbos/kultūros turi skirtingus žodžius ar neturi visai. Iš to niekaip logiškai neplaukia, kad skirtingi žmonės skirtingai mato tuos dalykus. O dar būna, kad kai kuriose kalbose vienas žodis reiškia du skirtingus dalykus, o kitose jiems yra atskiri žodžiai. Tai matyt pvz lietuviams atrodo, kad vilkdalgio žiedas ir vestuvinis žiedas atrodo identiškai. Testo metu neatskirtų kur kuris. Bet anglai atskirtų!
User avatar
fizikanas
senbuvis
Posts: 5791
Joined: 2004-05-27 19:45

2020-03-19 11:51

Seianus wrote:
2020-03-19 02:22
Tikėtina, kad matome vienodai, tiesiog jie turi atskirą žodį, mes ne. Pagal šitą pseudologiką gal ir kokius kardus matome vienodai, nes anglai turi penkis žodžius skirtingiems kardams kur lietuviai vieną ar du.
Galbut esi arciau tiesios nei isivaizduoji. Ar buvo kadanors "pasivaidene"? Pvz iejes i kambari pamatai zmogu sedinti ant sofos, taciau po sekundes dalies supranti, kad ten sumesta kruva rubu. Greiciausiai taip buna todel, kad smegenys, kai gali, loadina 3d modelius is atminties, nes taip pigiau, nei generuoti naujus. O kiek skirtingu modeliu smegenyse issaugota, visai gali koreliuoti su tuo kiek issaugota skirtingu zodziu.
Seianus wrote:
2020-03-19 02:22
Žmonės skiria šiuos dalykus tiesiog ne visus skirtumus laiko pakankamai reikšmingais, kad naudoti visai atskirą žodį, ir tai žinoma yra subjektyvu, todėl skirtingos kalbos/kultūros turi skirtingus žodžius ar neturi visai. Iš to niekaip logiškai neplaukia, kad skirtingi žmonės skirtingai mato tuos dalykus.
Kaip matei straipsnyje - turintys skirtingus pavadinimus, spalvas atpazysta geriau/greiciau. As galiu isminti 100 melynos atspalviu pavadinimu, bet nuo to greiciau spalvu neatpazinsiu. Tuo tarpu jei matyciau tuos atspalvius, kaip skirtingas spalvas, tada zinoma, atpazinciau greicau.

Kitas argumentas, kad spalvu matymas yra nulemtas kulturos - ruda yra tamsiai orandzine. Gali pats pasitikrinti, jei turi legalia Photoshop kopija. Dauguma zmoniu nustemba isgirde sita fakta, nes galimai, kaip ir as, ruda ir orandzine mato, kaip visai skirtingas spalvas. Sitam video parodo, kad ta pacia spalva, gali matyti kaip orandzine arba kaip ruda priklausomai nuo fono sviesumo: https://www.youtube.com/watch?v=wh4aWZRtTwU
Jeigu as pats, literally ta pacia spalva galiu matyti, kaip dvi skirtingas spalvas, tai ka jau kalbeti apie kita zmogu?
Seianus wrote:
2020-03-19 02:22
O dar būna, kad kai kuriose kalbose vienas žodis reiškia du skirtingus dalykus, o kitose jiems yra atskiri žodžiai. Tai matyt pvz lietuviams atrodo, kad vilkdalgio žiedas ir vestuvinis žiedas atrodo identiškai. Testo metu neatskirtų kur kuris. Bet anglai atskirtų!
Pabandyk atvirkscia eksperimenta, paziurek i spalvu spektra, kuriame mes paprastai ivardiname ~7 spalvas:
Image
Dabar isivaizduok, kad esi is kulturos, kuri savo kalboje turi tik 4 pagrindines spalvas.
Kuriom is spektre matomu spalvu duotum pavadinimus? Kurias ismestum? Ar kazkurios atrodo maziau vertos tureti atskira pavadinima uz kitas?
User avatar
Seianus
senbuvis
Posts: 2924
Joined: 2018-11-16 23:57

2020-03-19 15:44

Galbut esi arciau tiesios nei isivaizduoji.
Vaizduoji Augustą? :)
Ar buvo kadanors "pasivaidene"? Pvz iejes i kambari pamatai zmogu sedinti ant sofos, taciau po sekundes dalies supranti, kad ten sumesta kruva rubu.
Toks konkretus atvejis - niekada. Sorry :) Apskritai tikriausiai buvo kas nors kada nors pasivaidenę. Žmonėms pasitaiko. Visiems. Nes visi mato maždaug vienodai :)
Dauguma zmoniu nustemba isgirde sita fakta, nes galimai, kaip ir as, ruda ir orandzine mato, kaip visai skirtingas spalvas. Sitam video parodo, kad ta pacia spalva, gali matyti kaip orandzine arba kaip ruda priklausomai nuo fono sviesumo: https://www.youtube.com/watch?v=wh4aWZRtTwU
Kaip keista, galvojau, pasak tavęs kiekvienas rudą ir oranžinę mato belekaip, o ne visi panašiai :)
Jeigu as pats, literally ta pacia spalva galiu matyti, kaip dvi skirtingas spalvas, tai ka jau kalbeti apie kita zmogu?
Tai kitas žmogus matys visai kaip tu, su tais pačiais biasais ir optinėmis apgaulėmis, nelabai randu aš logikos tavo išvadose. Tu imi visiems žinomus faktus, kad žmonėms būdingos optinės apgaulės, bet tas faktas kaip tik ir rodo, kad žmonės viską mato vienodai ar panašiai. Ta pati optinė apgaulė veikia praktiškai visus panašiai.
Kuriom is spektre matomu spalvu duotum pavadinimus? Kurias ismestum? Ar kazkurios atrodo maziau vertos tureti atskira pavadinima uz kitas?
Man kaip yra taip gerai, susikalbu ir su esamais pavadinimais, jei kartais reikia - išmokstu naujų, nematau reikalo kažką iš pagrindų čia keisti ar kurti naujus pavadinimus.
Dabar isivaizduok, kad esi is kulturos, kuri savo kalboje turi tik 4 pagrindines spalvas.
Gal iškart rašyk „įsivaizduok, kad fizikanas yra teisus“, sutaupytume laiko praleisdami visokius tarpinius įsivaizdavimus iš kurių po to reikėtų daryti įsivaizduojamai plaukiančias išvadas kurios paskui reikėtų įsivaizduoti kad pagrindžia tavo teiginį ;)
User avatar
fizikanas
senbuvis
Posts: 5791
Joined: 2004-05-27 19:45

2020-03-19 16:31

Seianus wrote:
2020-03-19 15:44
Vaizduoji Augustą? :)
Kazkoks triggered tu. Gal esi daltonikas ir cia tau skaudi tema? Jei taip, tai butum kaip tik idomus egzempliorius, kuris galetu pasidalinti savo patirtimi.
Seianus wrote:
2020-03-19 15:44
Toks konkretus atvejis - niekada. Sorry :) Apskritai tikriausiai buvo kas nors kada nors pasivaidenę. Žmonėms pasitaiko. Visiems. Nes visi mato maždaug vienodai :)
Tai pritari, tam teiginiui, kad kartais zmogus mato dalyka istraukta is atminties? Ir is to sekanciai isvadai, kad kartais skiritngi zmones gali matyti skirtingus dalykus, del to, kad atmintis priklauso nuo asmenines patirties, kuri pas skirtingus zmones yra skirtinga?
Seianus wrote:
2020-03-19 15:44
Kaip keista, galvojau, pasak tavęs kiekvienas rudą ir oranžinę mato belekaip, o ne visi panašiai :)
Taip, patikslinsiu - dauguma musu aplinkos, musu kulturos zmoniu.
Seianus wrote:
2020-03-19 15:44
Tai kitas žmogus matys visai kaip tu, su tais pačiais biasais ir optinėmis apgaulėmis, nelabai randu aš logikos tavo išvadose. Tu imi visiems žinomus faktus, kad žmonėms būdingos optinės apgaulės, bet tas faktas kaip tik ir rodo, kad žmonės viską mato vienodai ar panašiai. Ta pati optinė apgaulė veikia praktiškai visus panašiai.
Ok, tai gal patikslinsiu biski ka situo pavyzdziu noriu parodyti: Ruda matome, kaip skirtinga spalva nuo orandzines, tuo tarpu bet kokia kita "tamsiai kazkas" spalva matome, kaip tiesiog tamsesni "kazkas" atspalvi. Niekas (is musu kalba klabanciu) nenustebtu, jei jam pasakytum, kad bordine yra tamsiai raudona, bet nustebtu jei pasakytum, kad ruda yra tamsia orandzine. Nors rudos ir bordines spalvos "gamybos" technologija yra analogiska. Tai hipoteze yra ta, kad taip yra del to, kad nuo vaikystes jie dazniau girdejo zodi ruda, kalbant apie ta spalva ir del to smegenys ja ismoko ir mato kaip atskira spalva. Jei nebutu to mokomi, tai ir matytu ja, kaip orandzines spalvos atspalvi, ir ta optine apgaule jiem neveiktu, taip, kaip veikia mum. Kaip minimum sita hipoteze yra falsifikuojama. Gaila nezinau ar tokie tyrimai yra kada nors daryti. Reiketu rasti kultura, neturincia rudos spalvos, kaip pagrindines ir jos atstovui parodyti sita optine apgaule.
Seianus wrote:
2020-03-19 15:44
Man kaip yra taip gerai, susikalbu ir su esamais pavadinimais, jei kartais reikia - išmokstu naujų, nematau reikalo kažką iš pagrindų čia keisti ar kurti naujus pavadinimus.
Nesupratai klausimo, kalbu ne apie naujus pavadinmus, o butent apie jau esamu pavadinimu atsisakyma. Jei matytum spektra, taip, kaip matai dabar, taciau turetum tik 4 pavadinimus, tai kuriom spalvom tuos pavadinimus duotum, o kurias paliktum neivardintas? Ir ar paciam tai nebutu keista, kad ivardini tik 4 spalvas, nors akivaizdziai matai 7 skirtingas?
Seianus wrote:
2020-03-19 15:44
Gal iškart rašyk „įsivaizduok, kad fizikanas yra teisus“, sutaupytume laiko praleisdami visokius tarpinius įsivaizdavimus iš kurių po to reikėtų daryti įsivaizduojamai plaukiančias išvadas kurios paskui reikėtų įsivaizduoti kad pagrindžia tavo teiginį ;)
Ar tu abejoji teiginiu, kad yra kulturu, turinciu tik 4 pagrindines spalvas? Tuomet galiu patikinti, kad sitas faktas yra placiai istirtas ir dokumentuotas: https://en.wikipedia.org/wiki/Color_ter ... ifferences
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2020-03-20 13:01

fizikanas wrote:
2020-03-18 14:23
Svetimas wrote:
2020-03-18 10:08
Iš esmės, fizikanai, į tavo klausimus galėtų gan puikiai atsakyti keli wiki straipsniai (pvz. https://en.wikipedia.org/wiki/Color_bli ... sification ) apie žmonių akyse esančius fotoreceptorius.
Tai tu laikaisi tos nuomones, kad daltonikai visgi mato sudo spalva? Bet cia mes turime akivaizdzia biologine problema: tam, kad as pamatyciau sita baisia spalva, mano tinklaineje yra dirginami raudonos ir zalios spalvos receptoriai. Taciau daltonikai turi tik viena is ju. Tai vienas reasonable spejimas butu, kad priklausomai nuo to, kurios receptorius turi daltonikas jis raudona ir zalia mato taip, kaip as matau raudona arba taip, kaip as matau zalia. Bet tuomet mes kaip ir turim precendenta, kur vieno daltoniko zalia/raudona yra kitokia, nei kito daltoniko zalia/raudona.
Tai, kad tame mano nurodytame grafike iš esmės ir pasimuliuota (žmonėms, normaliai skiriantiems spalvas), kaip daugmaž matytų žmonės, turintys įvairias color blindness variacijas.

Dar galbūt yra toks neesminis dalykas, kad skirtingiems žmonėms (ir normaliai spalvas skiriantiems) fotoreceptoriai (jų jautrumas) ir jų išsibarstymas ar išsibarstymo tankiai tinklainėje šiek tiek labai neženkliai skiriasi, tai turbūt todėl kiekvienas žmogus tas pačias spalvas suvokia šiek tiek labai neženkliai skirtingai/unikaliai.
fizikanas wrote:Sitam video parodo, kad ta pacia spalva, gali matyti kaip orandzine arba kaip ruda priklausomai nuo fono sviesumo: https://www.youtube.com/watch?v=wh4aWZRtTwU
Dėkui už nuorodą. Patiko. Linksmų plaučių vyruko gana įdomus kanalas.

Tam pačiam kanale radau dar vieną panašaus pobūdžio įdomų video apie spalvas (Technology Connections - The Weird World in RGB). Ten apie fotoreceptorius šiek tiek paaiškina ir visokius apšvietimo efektus su konkrečių skirtingų spalvų (iš spalvų spektro) apšvietimo šaltiniais (raudonos, žalios, mėlynos ir pan.) pademonstruoja. Ir šiek tiek hintų duoda, kaip galima būtų namų sąlygomis pasimuliuoti ir lengviau suprasti color blindness turinčių žmonių matymą.
User avatar
fizikanas
senbuvis
Posts: 5791
Joined: 2004-05-27 19:45

2020-03-20 14:04

Svetimas wrote:
2020-03-20 13:01
Tai, kad tame mano nurodytame grafike iš esmės ir pasimuliuota (žmonėms, normaliai skiriantiems spalvas), kaip daugmaž matytų žmonės, turintys įvairias color blindness variacijas.
Ta spalva, kuri yra susimuliuota, jei ja noretum isgauti kokioje programoje, pamatytum, kad reikia sumasiyti zalia su raudona spalvas. Reiskia monitorius, kad atvaizduotu sita spalva iziebia zalius ir raudonus sub-pikselius, is kuriu sklindanti sviesa dirgina mano zalios ir raudonos spalvos receptorius. Daltonikai vieno is ju neturi. Sita "simuliacija" rodo, kad daltonikas mato tokia spalva, kuria as matau tik tada, kai yra dirginami tie receptoriai, kuriu daltonikas fiziskai neturi. Ar matai problema?
User avatar
Svetimas
senbuvis
Posts: 4692
Joined: 2004-05-25 19:04
Location: Vilnius

2020-03-20 18:21

fizikanas wrote:
2020-03-20 14:04
Svetimas wrote:
2020-03-20 13:01
Tai, kad tame mano nurodytame grafike iš esmės ir pasimuliuota (žmonėms, normaliai skiriantiems spalvas), kaip daugmaž matytų žmonės, turintys įvairias color blindness variacijas.
Ta spalva, kuri yra susimuliuota, jei ja noretum isgauti kokioje programoje, pamatytum, kad reikia sumasiyti zalia su raudona spalvas. Reiskia monitorius, kad atvaizduotu sita spalva iziebia zalius ir raudonus sub-pikselius, is kuriu sklindanti sviesa dirgina mano zalios ir raudonos spalvos receptorius. Daltonikai vieno is ju neturi. Sita "simuliacija" rodo, kad daltonikas mato tokia spalva, kuria as matau tik tada, kai yra dirginami tie receptoriai, kuriu daltonikas fiziskai neturi. Ar matai problema?
Ne. Nematau problemos.
Tiek "žalios" tiek "raudonos" spalvų fotoreceptoriai jautrūs skirtingo spektro šviesai pagal tam tikrus skirstinius:
Nėra taip, kad kažkurios rūšies fotoreceptoriai yra jautrūs tik tam tikro siauro spektro šviesai (raudonai, žaliai ar mėlynai). Pvz., "raudonos" spalvos fotoreceptoriai gali pagauti šviesą ir iš ties žalia spalva esančios spektro dalies.
Ir spalvų suvokimas gaunasi apjungus smegenyse iš tų skirtingų fotoreceptorių gaunamą informaciją.

Pažiūrėk to kito mano jau paminėto video fragmentą, kur kalbama apie fotoreceptorius iš tavo paties anksčiau nurodyto kanalo. Gal pasidarys aiškiau.
User avatar
fizikanas
senbuvis
Posts: 5791
Joined: 2004-05-27 19:45

2020-03-21 03:17

Svetimas wrote:
2020-03-20 18:21
Nėra taip, kad kažkurios rūšies fotoreceptoriai yra jautrūs tik tam tikro siauro spektro šviesai (raudonai, žaliai ar mėlynai). Pvz., "raudonos" spalvos fotoreceptoriai gali pagauti šviesą ir iš ties žalia spalva esančios spektro dalies.
Ir spalvų suvokimas gaunasi apjungus smegenyse iš tų skirtingų fotoreceptorių gaunamą informaciją.

Pažiūrėk to kito mano jau paminėto video fragmentą, kur kalbama apie fotoreceptorius iš tavo paties anksčiau nurodyto kanalo. Gal pasidarys aiškiau.
Paziurejau sita video, tai jis man nepasirode toks idomus, kadangi pasakoja seniai zinomus dalykus. Keista, kad tau ten buvo kazkas naujo.

Dar karta pabandysiu paaiskinti, ka noriu pasakyti, panaudodaamas grafika is to paties video:
sudospalva.png
Cia zydrai apibraukiau ta, kaip sakau, sudo spalva, kuria pasak "simuliacijos" turetu matyti daltonikai. Dabar jei atkreipsi demesi i ruzavai pazymetus taskus krastuose, pamatysi, kad tam, kad pamatyti sita spalva, i smegenis signalus turi siusti abu M ir L sviesos receptoriai. Sios spalvos niekada nebematytum, jei kokiu nors chirurginiu budu issioperuotum vienus is tu receptoriu. Tiesiog tai fiziskai nebebutu imanoma. Daltonikai tuo tarpu butent vieno is ju ir neturi.
User avatar
Stormas
senbuvis
Posts: 1609
Joined: 2018-07-04 23:51

2020-03-22 01:25

Image

pretty much sums it up
kitaip tariant, spalvų skirimas gali būti ištreniruojamas(na nebent esi daltonikas ar su panašia kondicija)
User avatar
fizikanas
senbuvis
Posts: 5791
Joined: 2004-05-27 19:45

2020-03-22 12:17

Stormas wrote:
2020-03-22 01:25
pretty much sums it up
kitaip tariant, spalvų skirimas gali būti ištreniruojamas(na nebent esi daltonikas ar su panašia kondicija)
Ar moterys praeina specialia spalvu atpazinimo treniruociu programa mokykloje?
Gali buti, kad skirtumai tarp vyru ir moteru yra biologiniai:
"Another study suggests that as many as 50% of women and 8% of men may have four photopigments and corresponding increased chromatic discrimination compared to trichromats."
User avatar
Stormas
senbuvis
Posts: 1609
Joined: 2018-07-04 23:51

2020-03-22 18:16

fizikanas wrote:
2020-03-22 12:17
Ar moterys praeina specialia spalvu atpazinimo treniruociu programa mokykloje?
Gyvenimo mokykloje, gyvenimo :twisted:
Post Reply