Keistesni klausimai
Ar katės, šunys ir smulkūs laukiniai gyvūnai evoliucionuoja taip, kad gudriau elgtųsi keliuose?
Nes jei žiūrėsime į pakelių trofėjus, tai jiems tikrai yra gana stiprus evoliucinis spaudimas išmokti arba iš viso vengti kelių, arba per juos eiti labai atsargiai. Ir mašinos per miškingas vietas važinėja jau gana seniai - vislesnių gyvūnų per tą laiką jau užaugo ir mirė bent keliasdešimt kartų. Tai ar jie bent kažkiek patobulėjo šiuo klausimu?
Nes jei žiūrėsime į pakelių trofėjus, tai jiems tikrai yra gana stiprus evoliucinis spaudimas išmokti arba iš viso vengti kelių, arba per juos eiti labai atsargiai. Ir mašinos per miškingas vietas važinėja jau gana seniai - vislesnių gyvūnų per tą laiką jau užaugo ir mirė bent keliasdešimt kartų. Tai ar jie bent kažkiek patobulėjo šiuo klausimu?
Manai, kad per 100m. "gana stiprus" evoliucinis spaudimas turėtų priversti gyvūnus „labai atsargiai eiti per kelią“. O aš manau, kad juokauji.
Žmonių veiklos įtaka ekosistemoms žinoma, čia galima įtraukti autotransportą, tik kokioje vietoje net neįsivaizduoju, spėju, kad toli gražu ne pirmoje. O laukti evoliucinio spaudimo vaisių pvz., ežiui reikalinga ne 100m., o labai, labai, (labai) daug metų - pats ežys šiuo klausimu per 100m. nė kiek nepatobulėjo, greičiau atvirkščiai, nes prie/ant kelio šilta, ten lengviau rasti maisto ir t.t., ir pan. Kitaip tariant, jei pasikliausi tik evoliuciniu spaudimu, ežiai (gal būt?) išnyks taip ir neišmokę eismo taisyklių. O jei... ir t.t.
Tu irgi juokais klausi?
O jei žiūrėsime ne tik į kelių trofėjus, bet aplinkybių visumą? Ar įvertinai, ką jie prarastų, nerizikuodami eiti per kelią į kitą pusę? Plius, kaip tu įsivaizduoji mechanizmą, kaip būtent turėtų veikti įgimtas instinktas neiti per kelius ir kokie būtų to mechanizmo šalutiniai efektai bei jų neigiamos pusės?Vilius wrote: ↑2020-11-25 15:55Ar katės, šunys ir smulkūs laukiniai gyvūnai evoliucionuoja taip, kad gudriau elgtųsi keliuose?
Nes jei žiūrėsime į pakelių trofėjus, tai jiems tikrai yra gana stiprus evoliucinis spaudimas išmokti arba iš viso vengti kelių, arba per juos eiti labai atsargiai. Ir mašinos per miškingas vietas važinėja jau gana seniai - vislesnių gyvūnų per tą laiką jau užaugo ir mirė bent keliasdešimt kartų. Tai ar jie bent kažkiek patobulėjo šiuo klausimu?
Nebutina rizikuoti, gali paziureti i kaire, i desine ir jei nera masinu tada eiti. Su stirnu matymo kampu, net galvos kraipyti nereikia. Tokiu budu gautu visa kelio kirtimo nauda ir beveik jokios zalos.Seianus wrote: ↑2020-11-29 14:09O jei žiūrėsime ne tik į kelių trofėjus, bet aplinkybių visumą? Ar įvertinai, ką jie prarastų, nerizikuodami eiti per kelią į kitą pusę? Plius, kaip tu įsivaizduoji mechanizmą, kaip būtent turėtų veikti įgimtas instinktas neiti per kelius ir kokie būtų to mechanizmo šalutiniai efektai bei jų neigiamos pusės?
Evoliucija gyvūnus išmokė pastebėti artėjančius plėšrūnus net iš menko šakelės trakštelėjimo ar net kvapo.. Tai reikia manyti, kad tos juslės pakankamai sofistikuotos ir pastebėti kelių tonų riaumojančius monstrus, kurie jų patogumui net turi ryškiai šviečiančias akis. Jiems tereikia susieti tą informaciją su nebuvimu ant kieto juodo paviršiaus su gana specifine tekstūra ir kvapu - ir voilà, išgyvenimo šansai gana ženkliai didesni, nei broliukų, kurie nepasiekė tokių kognityvinių aukštumų. Atrodo, kaip nelabai sunki užduotis evoliucijai, kuri išmokė vieną beždžionių rūšį skraidyti į kosmosą. Gal tik tam reikia daugiau laiko? Kažin apie kokius laiko intervalus mes čia kalbame? Gal šiaip žinot pavyzdžių iš gyvūnijos pasaulio, kur mūsų gauruotieji bičiuliai išmoko ko nors gudraus per trumpą laiką?
Va žėkit, pavyzdžiui šitos kvailos žolės išmoko slėptis nuo žmonių: Plant evolves to stay hidden from harvesting humans. Prireikė vos poros tūkstančių metų
Ai, ir kai evoliucija susidoros su šia užduotimi, tai tegul pradeda mokyt kaimo šunėkus nepuldinėti motociklų.. Nes blyn kiek galima? Šiandien vienas Balkanų plaskazūbcas mane kokius porą šimtų metrų vijosi su aiškiai kraugeriškais ketinimais. Laimei, mano 47 kinietiški arkliai buvo ne jo nosiai
On related note, neturtejo evoliucija jau ismokyti zmones nesest ant tu plieniniu zirgu?Vilius wrote: ↑2020-11-29 17:47Ai, ir kai evoliucija susidoros su šia užduotimi, tai tegul pradeda mokyt kaimo šunėkus nepuldinėti motociklų.. Nes blyn kiek galima? Šiandien vienas Balkanų plaskazūbcas mane kokius porą šimtų metrų vijosi su aiškiai kraugeriškais ketinimais. Laimei, mano 47 kinietiški arkliai buvo ne jo nosiai
Neįsivaizduoji, kiek žmonių staiga susirūpino dėl mano gležnos gyvybės, vos įsigijus motociklą
Sunku paaiškint šitą dalyką. Bet trumpai tariant - kartais nevažinėjimas motociklu irgi turi savo pavojų..
Oi, ne.. Paskutinis motociklas, kurį pirkčiau, būtų išdarkytas amerikoniškas cruiseris. Not my thing.
Jei nebūtų gaila pinigų, vis tiek pirkčiau panašaus žanro motociklą, kaip maniškis, tik brangesnį (tipo Ducati Scrambler, Yamaha XSR, Triumph Trident, BMW R nineT ar kažką panašaus).
Arba gal vaikščiojimo per kelią nauda atsveria žalą ir niekas nieko neišmoks niekada.Vilius wrote: ↑2020-11-29 17:34Evoliucija gyvūnus išmokė pastebėti artėjančius plėšrūnus net iš menko šakelės trakštelėjimo ar net kvapo.. Tai reikia manyti, kad tos juslės pakankamai sofistikuotos ir pastebėti kelių tonų riaumojančius monstrus, kurie jų patogumui net turi ryškiai šviečiančias akis. Jiems tereikia susieti tą informaciją su nebuvimu ant kieto juodo paviršiaus su gana specifine tekstūra ir kvapu - ir voilà, išgyvenimo šansai gana ženkliai didesni, nei broliukų, kurie nepasiekė tokių kognityvinių aukštumų. Atrodo, kaip nelabai sunki užduotis evoliucijai, kuri išmokė vieną beždžionių rūšį skraidyti į kosmosą. Gal tik tam reikia daugiau laiko? Kažin apie kokius laiko intervalus mes čia kalbame? Gal šiaip žinot pavyzdžių iš gyvūnijos pasaulio, kur mūsų gauruotieji bičiuliai išmoko ko nors gudraus per trumpą laiką?
Na ir tiesa gal jau metas pakalbėti apie dramblį kambaryje - civilizuotoje pasaulio dalyje stambesnių gyvūnų populiacijos yra dažniausiai dirbtinės, reguliuojamos įstatymų ir medžiotojų o ne gamtos. Greičiausiai visi kiti evoliuciniai spaudimai nebeturi reikšmingos įtakos.
Evoliucija nieko neišmokė skraidyti į kosmosą. Norintys ir ypač galintys skraidyti į kosmosą niekada neturėjo evoliucinio pranašumo prieš likusius, todėl jie sudaro absoliučią mažumą. Būtų neatsiradę ir bus išnykę, jei viskas bus palikta evoliucijai.Atrodo, kaip nelabai sunki užduotis evoliucijai, kuri išmokė vieną beždžionių rūšį skraidyti į kosmosą.
Žinai ko evoliucija išmoko? Gyventi iš pašalpų prasigėrus asocialioje šeimoje su penkiais vaikais. Tokie genai turi evoliucinį pranašumą.
Tikrai, kad gražus.. Kaip motociklas, gal net per gražus. Ypač, jei ruošiesi važiuoti į nuošalesnes vietas, toks vagių magnetas gal nėra labai gera idėja.
Dar man nepatinka boxer stiliaus varikliai, nes truputį keista tokias brangias ir delikačias dalis kaip variklio cilindrai iškišti taip toli į šonus - kur yra pati pirma vieta, kuri susiliečia su žeme, kai atsitinka visi tie maži nesusipratimai su gravitacija.